Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Наукова електронна бібліотека (148)Автореферати дисертацій (96)Книжкові видання та компакт-диски (237)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>K=СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1019
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Археологічні студії. Вип. 1 / ред.: П. П. Толочко; Ін-т археології НАН України. - К.; Чернівці : Прут, 2000. - 300 с. - рус.

Розглянуто актуальні питання археології, антропології, стародавньої та середньовічної історії. Висвітлено проблеми історії матеріальної та духовної культури населення Східної Європи від найдавніших часів до середньовіччя. Проаналізовано хронологію та періодизацію старожитностей райковецької культури, сакральні функції східнослов'янського житла, стаціонарні археологічні артефакти виробництва шкіри.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4УКР) + Т4я54(4УКР)2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70623 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Бебик В. М. 
Базові засади політології: історія, теорія, методологія, практика / В. М. Бебик; Міжрегіон. акад. упр. персоналом. - К., 2000. - 384 c. - Бібліогр.: 369 назв. - укp.

Викладено основні засади політичної науки в контексті історії розвитку світової політичної думки (в епоху стародавнього світу, середньовіччя, Нового часу), становлення політології як наукової, навчальної та практичної дисципліни. Розглянуто методологічний та методичний інструментарій політології, структуру та особливості функціонування політичної сфери суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф0 г + Ф0 в + Ф0,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599232 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Вибрані лекції з історії зарубіжної літератури: Античність. Середньовіччя. Відродження / уклад.: О. В. Глазкова; Черкас. інж.-технол. ін-т. - Черкаси : ЧІТІ, 2001. - 104 c. - укp.

Висвітлено основні етапи розвитку літератури від античності до епохи Відродження, простежено головні тенденції та напрямки її розвитку. Досліджено загальні особливості культурних епох, з'ясовано соціально-історичне та філософське підгрунтя окремих літературних явищ. Теоретично осмислено проблеми перекладу художнього тексту і його роль для розвитку національних літератур.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0) я721-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603941 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Волинка Г. І. 
Вступ до філософії. Історико-філософська пропедевтика : Підруч. для студ. вищ. закл. освіти / Г. І. Волинка, В. І. Гусєв, І. В. Огородник, Ю. О. Федів. - К. : Вища шк., 1999. - 623 c. - укp.

Розглянуто онтологічні, аксіологічні та інші проблеми в історії світової філософської думки. Детально проаналізовано особливості філософії Стародавнього світу, середньовіччя, західноєвропейської філософії епохи Відродження, Нового часу, а також охарактеризовано німецьке просвітництво ХVIII ст., німецьку класичну філософію на прикладі поглядів Фіхте, Шеллінга, Гегеля, Канта, Фейєрбаха. Досліджено посткласичний розвиток світової філософії у другій половині ХІХ-ХХ ст., зокрема, філософські погляди П.Флоренського і С.Булгакова, філософську антропологію, неофрейдизм, антропологічні орієнтації герменевтики, прагматизму та неопозитивізму. Особливу увагу приділено висвітленню характерних напрямів розвитку філософської думки в культурі Київської Русі, в Україні у другій половині ХІІІ-ХVII ст., в епоху українського просвітництва у другій половині ХVII-XVIII ст., а також формуванню філософських та суспільно-політичних поглядів у ХІХ-ХХ ст. в Україні та в українській діаспорі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594368 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Вісник Київського національного університету культури і мистецтв / ред.: М. М. Поплавський. - К., 2000. - 100 с. - (Філос; Вип. 2). - укp.

Розглянуто еволюцію теоретико-методологічних підходів ХХ ст. щодо вивчення специфіки етнобуття та етнічних культур, а також антропософські впливи у творчості українських митців - "двадцятників" (Л.Курбаса, П.Тичини, М.Зерова, М.Семенко, Ф.Ернота, Я.Михайліва, А.Чапківського). Значну увагу приділено дуалізму світогляду епохи середньовіччя, соціальній філософії влади у дискурсі М.Фуко, українській культурополітиці тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю0я54(4Укр)3 + Ю812.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70398/Філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Пащенко Д. І. 
Генезис гуманістичних ідей у педагогіці / Д. І. Пащенко. - К. : Наук. світ, 2001. - 278 c. - Бібліогр.: 509 назв. - укp.

Досліджено процес розвитку гуманістичної педагогіки від античних часів до наших днів. Висвітлено гуманістичні ідеї у античних виховних системах. Описано дегуманізацію освіти в епоху середньовіччя. Викладено гуманістичні тенденції виховання в Київській Русі. Проаналізовано вплив епохи Відродження на теорію та практику виховання в Європі. Охарактеризовано гуманістичні ідеї та світову педагогічну практику в новітню епоху людства. Відображено сучасні тенденції та проблеми розвитку гуманістичної педагогіки у незалежній Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(0) + Ч30в01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА606390 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Пасько І. Т. 
Громадянське суспільство і національна ідея: Україна на тлі європейських процесів. Компаративні нариси / І. Т. Пасько, Я. І. Пасько; НАН України. Центр гуманіт. освіти. - Донецьк : Схід. вид. дім, 1999. - 184 c. - укp.

Зроблено спробу дослідження європейського контексту, на тлі якого розгортається українська національна та громадянська історія. Здійснено порівняльно-історичний соціально-філософський аналіз розвитку громадянської і національної ідеї та форми їх історичного втілення - громадянського суспільства (від греко-римського світу, християнського середньовіччя до епохи Відродження, Нового часу та сучасних громадянських реалій) - в європейській та українській історії, а також виявлено на підставі цього зіставлення перспективи і контури формування громадянського суспільства й української нації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф036

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА593360 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Лящук Р. П. 
Гімнастика : Навч.посібн. Ч. 1 / Р. П. Лящук, А. В. Огнистий; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. - Т., 2000. - 164 c. - Библиогр.: 33 назв. - укp.

Досліджено історію розвитку гімнастики в античний період, епоху середньовіччя, а також у XVIII ст. та в першій половині XIX ст. Значну увагу приділено страхуванню та наданню фізичної допомоги під час навчання гімнастичних вправ і основам гімнастичної термінології. Висвітлено особливості методики занять гімнастикою дітей молодшого, середнього та старшого шкільного віку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч516 я7

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343502 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Легенький Ю. Г. 
Дизайн: культурологія та естетика / Ю. Г. Легенький; Київ. держ. ун-т технологій та дизайну. - К., 2000. - 272 c. - Бібліогр.: с. 267-270. - укp.

Розглянуто соціоморфічні, натуроморфічні, техноморфічні та антропоморфічні моделі дизайну. Значну увагу приділено культурі Стародавнього Єгипту, Ірану, Китаю, класичного Арабського Сходу, античності, середньовіччя, Відродження та Нового часу. Висвітлено явища абстракціонізму, футуризму, кубізму, функціоналізму, машинізму та індустріального мистецтва, описано категоріальний універсум композиції, культурно-історичні типи категоризації дійсності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж182 + Щ129.05 + Ю812.451.2 + Ю814.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603825 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Білик Я. М. 
Дослідження ігрового феномену в культурі / Я. М. Білик. - Х. : Константа, 1998. - 143 c. - Бібліогр.: 197 назв. - укp.

Досліджується сутність ігрового феномену, розкривається його місце і роль в окремих культурних епохах: стародавній Схід, античність, середньовіччя. Аналізується концептуальна еволюція поняття гри в філософії. Розглядається ігрова проблематика в творах Канта, Шіллера, К'єркегора, Ортегі-і-Гассета, а також Гьоте, Буркхарда, Гадамера, Ле Гоффа, в яких досліджується проблематика діяльності, свободи, суб'єктивності, природи творчості, буття прекрасного, проблеми світогляду і, особливо, епістемології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671 + Ю3(0)-061 + Ч111.156 + Т3(0)0-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587812 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Павленко Ю. В. 
Дохристиянські вірування давнього населення України / Ю. В. Павленко. - К. : Либідь, 2000. - 326 c. - Бібліогр.: с. 311-323. - укp.

Розглянуто релігійно-міфологічні вірування давніх мешканців території України з найдавніших часів до хрещення Русі на підставі використання даних різних наук - археології, порівняльно-історичного мовознавства, релігієзнавства, поданих в єдності на грунті загального розуміння етноісторичного процесу, що мав місце на українських землях за часів давнини та раннього середньовіччя. Дослідження проведено в широкому світовому контексті, у порівнянні з віруваннями багатьох інших народів (землеробів Південно-Східної Європи, мисливців і рибалок Центрально-Східної Європи) та з урахуванням останніх досліджень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(4) + Э319.1(4УКР) + Т597.6/9 + Т52(23=УКР)-6/9

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603593 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Лановик Б. Д. 
Економічна історія України і світу : Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Б. Д. Лановик, З. М. Матисякевич, Р. М. Матейко. - 3-є вид., доп. - К. : Вікар, 1999. - 736 c. - (Вища освіта XXI ст.). - Бібліогр.: 122 назв. - укp.

На основі новітніх досягнень історичної науки висвітлено історію господарства України та провідних держав світу (США, країн Європи). Охарактеризовано особливості економічного розвитку стародавніх цивілізацій (Єгипту, Месопотамії, Індії, Китаю, Греції, Античного Риму) в епоху середньовіччя, а також аналізується процес становлення і розвитку господарства індустріальної та постіндустріальної епох (з XVI ст. до сьогодення). Узагальнено досвід господарського розвитку України, починаючи з періоду формування земельних відносин (IX - середина ХІІ ст.), розглянуто сучасний стан економіки країни, визначено її ціннісні орієнтири, варіантні та альтернативні шляхи розвитку на майбутнє.


Індекс рубрикатора НБУВ: У03(0)я73 + У03(4УКР)я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588228 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Лановик Б. Д. 
Економічна історія України і світу : Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Б. Д. Лановик, З. М. Матисякевич, Р. М. Матейко; ред.: Б. Д. Лановик. - 4-е вид., випр. і доп. - К. : Вікар, 2001. - 477 c. - (Вища освіта XXI ст.). - Бібліогр.: 122 назв. - укp.

Проаналізовано економічні зв'язки населення Північного Причорномор'я з грецькими містами-полісами, розташованими на території України. Розкрито особливості становлення феодального господарства Франції, Англії, Німеччини, Візантії та скандинавських країн. Значну увагу приділено землеволодінню та сеньйоріально-селянським відносинам, агрокультурі та сільськогосподарській техніці в епоху середньовіччя. Охарактеризовано основні аспекти господарського розвитку українських земель у другій половині XIV - XV ст. у складі Польського королівства та Великого князівства Литовського. Окремі розділи присвячено аграрним реформам 1848 і 1861 рр., передумовам виникнення української кооперації, а також характерним рисам Російської та Австро-Угорської імперій. Детально розглянуто економічну політику урядів Центральної Ради, Гетьманату, Директорії та ЗУНР.


Індекс рубрикатора НБУВ: У03(0) я73 + У03(4УКР) я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603267 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Голець М. І. 
Етика матері й дитини. Ч. 1. Про виховання малят (з історії педагогічної думки) / М. І. Голець. - К. : Тираж, 1999. - 199 c. - Бібліогр.: с. 189-197. - укp.

Досліджено історію психолого-педагогічної думки, практичний досвід виховання дітей раннього віку з найдавніших часів до першої третини І-го тисячоліття до н.е., у класичний період VI - IV ст. до н.е., післякласичний період або елліністичний з другої половини IV ст. до н.е. до V ст. н.е., період середньовіччя V - XVII ст., період Відродження XIV - XVI ст. (в Україні цей період визначено з середини XVI до початку XVIII ст.), період розвитку буржуазного суспільства XVII - ХІХ ст., сучасний період - з початку ХХ ст. Висвітлено педагогічні умови виховання дітей, які здобули найбільше визнання у народній свідомості, а також погляди, що розвивались в українській педагогіці.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(0) + Ч493(0) + Ю717.15

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343137 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Етнічні процеси у середньовічному слов'янському світі (Матеріали "круглого столу") // Укр. іст. журн. - 2001. - № 3. - С. 3-47. - укp.

Обговорено розвиток етногенетичних процесів у середньовічному слов'янському світі. Представлені роботи свідчать про розмаїття поглядів і підходів учених з України, Росії та Білорусі до визначення характеру та сутності етнічних процесів на сході Європи доби середньовіччя та своєрідно характеризують стан і перспективи подальшого дослідження цієї проблематики в згаданих країнах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т51(4)415

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Качуровський М. О. 
З історії світової філософії : Навч. посіб. / М. О. Качуровський; Сум. держ. пед. ун-т ім. А.С.Макаренка. - Суми, 2001. - 74 c. - укp.

Проаналізовано процес формування та розгортання світової філософської думки. Наведено визначення філософії. Висвітлено філософію стародавнього світу: Китаю, Індії, Греції та стародавнього Риму; Середньовіччя та епохи Відродження; Нового часу, зокрема, філософію механіцизму та суб'єктивного ідеалізму, просвітництва, а також класичну німецьку філософію. Проаналізовано ідеалістичні тенденції німецької філософії ХІХ ст. Розглянуто антропологічний матеріалізм. Розглянуто марксистську філософію. Досліджено філософську думку в Росії та Білорусі. Охарактеризовано західну філософію ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605265 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Лупейко В. Ю. 
Кайдашизм, або Доки ж будемо самоїдами? : Есеї / В. Ю. Лупейко. - К. : Вид-во ім. О.Теліги, 1998. - 381 c. - укp.

Містяться публіцистичні роздуми, есеї, ескізи до портретів визначних діячів українського Відродження, подвижників української культури, духовності: Петра Могили, Миколи Костомарова, Володимира Антоновича, Івана Огієнка, Михайла Грушевського, Володимира Вернадського, Дмитра Яворницького, Дмитра Багалія, Матвій Яворського, Наталії Полонської-Василенко. Автор намагається осмислити історію України, дошукується до першопричин поразок та невдач українців, які впродовж довгих віків гнулись у чужоземному ярмі й не могли вибороти свою державу, втрачену в епоху середньовіччя. Розкривається технологія творення Російської імперії, висвітлюються злочини царів та компартійних верховодів. Показана трагедія українського народу на лихих дорогах історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)я44 + Ш6(4УКР)6-46 + Ш6(4УКР)6-47

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586407 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

"Камінний господар" Лесі Українки та феномен середньовіччя : Зб. наук. пр. / ред.: Я. Поліщук, А. Криловець. - Рівне : Перспектива, 1998. - 101 c. - укp.

Запропоновано результати Всеукраїнського наукового семінару, проведеного 29-30 травня 1998 року на базі Острозької Академії. На сучасному науковому матеріалі осмислюються проблематика і поетика драми "Камінний господар" Лесі Українки. Автори досліджують зв'язок цього вершинного твору української письменниці із естетичним досвідом світової літератури, зокрема, із середньовічною естетикою, успішно апробуючи різні наукові методики - міфологічну, структуральну, феміністичну.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)42-318.3 + Ш5(4УКР)5-4 Українка 536

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586953 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Лекції з педагогіки : Навч. посіб. / упоряд.: І. М. Богданова; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. - О., 1999. - 191 c. - укp.

Наведені загальні основи педагогіки, розкриваються її предмет та завдання, головні категорії, методи педагогічних досліджень, основні закономірності, вікові та індивідуальні особливості розвитку дитини. Розглядається особистість учителя сучасної школи, система освіти в Україні, закон про освіту, концепція педагогічного виховання, педагогічний процес як система і педагогічні технології виховання та навчання. Висвітлюються загальні положення теорії навчання: дидактичні основи процесу навчання, закономірності, принципи, методи і засоби навчання, види і форми організації навчання. Містяться основні положення сутності процесу виховання, принципи виховання згідно з концепцією національного виховання, його головні методи та види. Багато уваги приділяється моральному вихованню та самовихованню, патріотичному вихованню та формуванню культури міжнаціональних відносин, роботі з обдарованими дітьми, а також особливостям виховання "трудних підлітків". Розглянуті основні напрямки роботи класного керівника, його провідна роль у розвитку дитячого самоврядування. Пропонуються нариси з історії педагогіки, які характеризують питання педагогічної культури стародавньої Греції та Риму, освіти та виховання у епоху середньовіччя та Відродження, педагогічних поглядів просвітян Нового часу. Велика увага приділяється розвитку української педагогічної думки з часів Київської Русі і до кінця ХІХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.511.215

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590700 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Полікарпов В. С. 
Лекції з історії світової культури : Навч. посіб. для студ. техн. вузів / В. С. Полікарпов. - 3-тє вид., стер. - Х. : Основа; К.: Знання, 1999. - 336 c. - укp.

Викладено курс лекцій з історії світової культури, який дозволяє виявити сутність, структуру та функції культури як складного суспільного феномена, а також її роль у житті, творчості та самоудосконаленні особи, в гуманізації суспільних відносин. Розкривається єдність і різноманітність культур світу - Стародавнього Єгипту, Месопотамії, Стародавнього Ірану, Індії, Китаю, Японії, класичного Арабського Сходу, Австралії, доколумбової Америки, народів Чорної Африки, кочівників Євразії, Стародавніх Греції та Риму, Візантії, Середньовічної Русі, Західної Європи від середньовіччя до ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)0-7 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591009 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського