Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Тематичний інтернет-навігатор (11)Автореферати дисертацій (2)Реферативна база даних (84)Книжкові видання та компакт-диски (128)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>K=УКРАЇНОЗНАВСТВО$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

   Тип видання:   словник   
1.

Олійник, Ольга Борисівна.
Словник ділової людини (Російсько-український) [Електронний ресурс] : державна програма "Українознавство в системі науки, освіти і культури" / О. Б. Олійник ; АН вищ. школи України. - К. : Слов'янський клуб, 1996. - 447 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник містить понад 15 тисяч актуальної побутової та ділової лексики російської мови з перекладом на українську мову. До словника включені також синтаксичні структури ділової мови, вирази різного ступеня усталеності, військові команди, подані зразки оформлення ділової документації та основні правила української орфографії і пунктуації.



Кл.слова:
документація -- ділова мова

   Тип видання:   підручник   
2.

Сергійчук, В. І.
Трагедія українців Польщі [Електронний ресурс] / В. І. Сергійчук. - Т. : Тернопіль, 1997. - 440 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


П'ятдесят років тому комуністична влада Польщі вчинила катастрофічну наругу над українцями Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя, насильно пересиливши їх із споконвічних батьківських земель на північно-східні території, що відійшли від Німеччини. З метою повної асиміляції близько 150 тисяч наших братів і сестер по крові було розселено по кілька сімей серед польського етносу. А перед цим, у 1944-1946 роках, 482 тисячі українців із вказаних етнічних земель нашого народу насильно відправили в Радянську Україну. Автор на основі численних документів і матеріалів показує процес освоєння українцями привісленських територій з часів Київської Русі, постійне прагнення тамтешньої людності жити спільно з Матір'ю-Україною, - аж до трагічних подій 1944-1947 років. Дослідження виконане в рамках програми "Українознавство в системі освіти, науки і культури" Інституту українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка і рекомендоване Міністерством освіти України як посібник студентам і викладачам, котрі вивчають історію України, а також розраховане на всіх, хто цікавиться минулим нашого народу.



Кл.слова:
депортація -- асиміляція -- українсько-польський конфлікт

   Тип видання:   життєпис   
3.

Лабынцев, Ю.
Польский украинист Антоний Марцинковский [Електронний ресурс] / Ю. Лабынцев. - М. : Департамент культуры г. Москвы, Управ. культуры ЦАО г. Москвы, ГУК г. Москвы «Библиотека украинской литературы", 2008. - 48 с.

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В издании повествуется о жизни и деятельности замечательного польского литератора и ученого, уроженца Киевщины Антония Марцинковского, одного из зачинателей украиноведческой науки, автора многих произведений, посвященных Украине и украинскому народу.



Кл.слова:
українознавство

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Огієнко, І.
Українська культура: коротка історія культурного життя українського народа [Електронний ресурс] / І. Огієнко. - К. : Вид-во книгарні Є. Череповського, 1918. - 25 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга, що вперше побачила світ 1918 року в Києві, кілька разів перевидавалася згодом за кордоном. Вона на багато літ стала настільним посібником для сотень тисяч на­ших земляків у близьких і далеких діаспорах. На Батьківщині ж "Українська культура" протягом усіх підрадянських років була заборонена. Передусім за той ко­лосальний пізнавальний і виховний заряд, закладений тут. Вона поширювалася нелегально і робила головну справу: спонукала народ думати, підніматися з колін, позбуватися насаджуваного століттями чуття хохла, малороса з вихоло­щеною національною свідомістю, з принизливим комплек­сом меншовартості. Для широкого кола читачів.



Кл.слова:
культурологія -- культура України -- українознавство

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Сно, Е. Э.
В степях и садах Украйны. Малороссы [Електронний ресурс] / Е. Э. Сно. - СПб. : Изд-во О. Н. Поповой, 1904. - 28 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дане видання є нарисом про життя в Україні. Перша частина присвячена українській природі, її клімату, описується його помірність, сприятливість для життя. Наступна частина наводить невелику історичну довідку, щодо сутичок в які потрапляла Україна, формування Запорізької Січі та козацького образу життя. Далі описується побут українців — їх одяг, сімейний устрій, їх праця. Особлива увага приділяється образу української жінки та українській пісні, приводиться зміст однієї з дум. Книга містить одну ілюстрацію — малюнок, що зображує “малоросів” у своєму національному одязі.



Кл.слова:
українознавство -- український фольклор

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Сосенко, К.
Пражерело українського релігійного світогляду [Електронний ресурс] / К. Сосенко. - Л. : Живі гроби, 1923. - 84 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана робота розглядає вплив літератури Ближнього Сходу на літературу українску (зокрема вплив староіранскої художньої творчості) . Праця аналізує маловідомі або призабуті первісні джерела українского життя. За основу дослідження беруться такі фольклорні матеріали, як традиції свят (Коляда, Щедрий вечір, весілля тощо) , вірування і повірки, народні обряди. Виокремлюються символи, в яких найбільше можна простежити вплив ассирійско-вавилонскої та індійскої міфологій.



Кл.слова:
український фольклор -- українознавство

   Тип видання:   навчальний посібник   
Категорія:    
7.

Кисілевський, Кость.
Українознавство в школі: програма й дидактика [Електронний ресурс] / Кость Кисілевський. - Нью-Йорк : Шкільна рада УККА, 1955. - 32 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
педагогіка -- україністика

   Тип видання:   навчальний посібник   
8.


Слобожанська хвиля [Електронний ресурс] : навчальний посібник-хрестоматія з української літератури Північної Слобожанщини / авт.-упоряд.: В. В. Оліфіренко, С. М. Оліфіренко ; Донецький український культурологічний центр, Донецьке відділення наукового товариства ім. Шевченка. - Донецьк : Східний видавничий дім, 2005. - 280 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До книги увійшли як твори українських письменників-слобожан із Білгородської, Курської і Воронезької областей Російської Федерації, так і твори митців слова, які життєвими обставинами були пов’язані з Північною Слобожанщиною. Подаються нариси про письменників Й. Горленка, Г. Сковороду, Л. Боровиковського, М. Костомарова, І. Череватенка, П. Барвінського, О. Коваленка, К. Буревія, Є. Плужника, В. Череватенка, фольклориста-етнографа М. Дикарєва, а також про О. Довженка, А. Малишка та ін. У посібнику представлено життєвий і творчий шлях відомого японського письменника, українця за походженням, вихідця зі Слобожанщини В. Єрошенка; твори російських письменників О. Кольцова, І. Буніна, В. Будакова, у художньому слові яких яскраво виражена українська тематика. Посібник підготовлено для уроків літератури рідного краю, для позакласного і самостійного читання учнів старших класів, а також для курсів українознавства, спеціалізованих класів з викладанням ряду предметів українською мовою, гуртків з вивчення української мови і літератури.



Кл.слова:
українознавство -- український письменник

   Тип видання:   навчальний посібник   
9.
 


Лозко, Галина Сергіївна.
Українське народознавство [Електронний ресурс] / Г. С. Лозко. - Вид. 2-ге, доп. та перероб.. - К. : АртЕк, 2004. - 472 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це друге, оновлене і доповнене видання книжки відомого етнолога, кандидата філософських наук Галини Лозко «Українське народознавство», що вперше побачила світ у 1995 р. і стала популярною серед учителів, учнів та студентів України. Автор не тільки значно розширила коло народознавчих проблем, але і доповнила книгу новими фактичними даними (зокрема розділи про походження українського народу, міфологію, пантеон слов’янських Богів, державну символіку, додано відомості про цілющі рослини і священних тварин тощо). Відтворено давній календар наших Пращурів «Коло Свароже», зроблено докладний аналіз Велесової Книги, яка нині вивчається у курсі шкільної програми з літератури. Видання доповнене ілюстративним матеріалом, а також великим списком наукових джерел. Книга буде цікавою для всіх, хто любить і шанує рідну минувшину та дбає про майбутнє збереження нашого етносу.



Кл.слова:
українознавство -- етнологія українців -- слов’янська міфологія -- Велесова Книга

   Тип видання:   словник   
10.

Красовський, Іван Дмитрович.
Прізвища галицьких лемків у XVIII ст. [Електронний ресурс] : за матеріалами Йосифінського поземельного кадастру 1787-1788 рр. / Іван Красовський. - Л. : Край, 1993. - 194 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автором було опрацьовано метрики всіх сіл північних схилів Західних Карпат і на їх основі створено «Словник прізвищ галицьких лемків XVIII сторіччя». Вивчення цих джерел ще раз підтвердило приналежність лемків до українського народу, дало можливість заперечити «волоської колонізації» Карпат. Видання розраховане на науковців та всіх, хто цікавиться історією рідного краю.



Кл.слова:
українське прізвище -- українознавство -- антропоніміка

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Дорошенко, Д. І.
Огляд української історіографії [Електронний ресурс] / Д. І. Дорошенко ; Національна академія наук України, Інститут української археографії та джерелознавства ім. M. С. Грушевського, Інститут східноєвропейських досліджень, Інститут держави і права ім. В. М. Корецького, Східноєвропейський дослідний інститут ім. В. Липинського. - К. : Українознавство, 1996. - 290 с.. - (Державна школа: Історія. Політологія. Право)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Фундаментальний твір Д. І. Дорошенка (1882-1951), написаний на початку 20-х і вперше надрукований у 1923 р. в Празі, являє собою узагальнююче дослідження з української історіографії. Охоплює час від XI до XX століття. Публікується репринтним способом за першодруком. "Огляд української історіографії" відкриває серію публікацій "Державна школа: Історія. Політологія. Право”. Для істориків, філософів, усіх, хто цікавиться розвитком вітчизняної історичної думки.



Кл.слова:
історична наука -- українознавство

   Тип видання:   навчальний посібник   
12.

Князюк, Г. Т.
Українознавство [Електронний ресурс] / Г. Т. Князюк ; Відкритий Міжнародний Університет Розвитку Людини «Україна». Інститут Філології та масових комунікацій. Кафедра української мови та літератури. - К. : [б .в.], 2010. - 420 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія -- етнологія -- культура

   Тип видання:   наукове видання   
13.

Вирський, Дмитро.
Роксолани серед Сарматів [Електронний ресурс] : річпосполитська історіографія України (кінець ХV ст. – 1659) / Дмитро Вирський ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : Інститут історії України НАН України, 2013. - 295 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У нарисі представлений найбільш «знаковий» за впливом на вітчизняний історіографічний процес відрізок історіографії 1-ї Речі Посполитої (1505-1795) – період з кінця ХV ст. (від початків політичного руху, який привів до Радомської конституції 1505 р.) по 1659 р. (коли значна частина України перестала уявляти себе у рамках Речі Посполитої). Це доба, коли річпосполитський «формат» був основою для інтелектуального (і, вужче, історіографічного) процесу в Україні і про Україну. І її сліди, подекуди, відчутні в історичних практиках аж до сьогодні. Для науковців, викладачів і студентів, усіх, хто цікавиться українознавством та історією вітчизняної історіографії.



Кл.слова:
історіографія -- Україна -- українознавство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.


Українці в Австралії [Електронний ресурс] : матеріали до історії поселення українців в Австралії / Наукове товариство ім. Шевченка в Австралії. - Мельборн : [б. в.], 1966. - 863 с.. - (Бібліотека Українознавства)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
діаспора -- імміграція -- українознавство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Beauplan, Guillaume Le Vasseur de.
Description d'Ukranie, qui sont plusieurs provinces du Royaume de Pologne. Contenues depuis les confins de la Moscovie, insques aux limites de la Transilvanie. Ensemble leurs moeurs, façons de viures, et de faire la Guerre [Electronic resource] / G. Le Vasseur de Beauplan. - Rouen : [s. n.], 1660. - 130 p.
Переклад назви: Опис України, кількох провінцій Королівства Польського, що тягнуться від кордонів Московії до границь Трансільванії, разом з їхніми звичаями, способом життя і ведення воєн

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга французького військового інженера Гійома Левассера де Боплана «Опис України» — цінне історичне джерело для вивчення побуту запорозького козацтва і селянства, а також інших станів середньовічного суспільства України. В ній відображені географічне середовище, природа України, її кліматичні умови, наведені дані з історії заселення Середньої Наддніпрянщини, змальована яскрава картина життя українського народу першої половини XVII ст.



Кл.слова:
українознавство -- етнографія -- демографія

   Тип видання:   зб. статей   
16.


Загартована історією. Ювілейний збірник на пошану професора Надії Іванівни Миронець з нагоди 80-ліття від дня народження [Електронний ресурс] / упор. В. Піскун ; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. - К. : [б. в.], 2013. - 376 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник статей і матеріалів видано з нагоди 80-ліття від дня народження професора Надії Іванівни Миронець, українського історика, джерелознавця, громадського діяча. До книжки увійшли праці науковців присвячені проблемам археографії, історичного джерелознавства, просопографії, українознавства. Подано також документальні матеріали, які публікуються вперше. Для науковців, викладачів і студентів, усіх, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
просопографія -- джерелознавство -- археографія -- українознавство

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Баранівський, В. Ф.
Збірник наукових праць: Філософія. Політологія. Освіта і культура. Військова справа [Електронний ресурс] : збірник наукових праць / В. Ф. Баранівський. - Київ : Видавництво «Міленіум», 2005. - 468 с.

  Текст у форматі PDF 3.22 Мб


Збірник присвячено актуальним питанням філософії, політології, освіти, культури та військової справи. Ключовими проблемами, що висвітлюються в збірнику, є: особистість, її духовність, формування та розвиток; проблеми єдності українського суспільства; гуманітарна політика Української держави у Збройних Силах; досвід цивільно-військових відносин країн світу; освіта, релігія, духовність – проблеми взаємовпливу; українознавство в системі політики, культури, духовного розвитку українського суспільства; проблеми розвитку українського війська: демократизація, цивільний контроль, етнонаціональний та релігійний чинники; соціальне забезпечення та кадрова політика у Збройних Силах України. Збірник адресований філософам, політологам, професійним політикам, керівникам органів військового управління, педагогам, ад’юнктам, слухачам, а також усім, хто цікавиться даною проблематикою.



Кл.слова:
релігія -- духовність -- військова демократія -- Збройні Сили України

   Тип видання:   монографія   
Категорія:    
18.

Куцаєва, Т. О.
Спогади про польські читацькі культури Модерної епохи в рефлексіях польських книжкових знаків (2-га пол. XІХ – поч. XХ ст.) [Електронний ресурс] : монографія / Т. О. Куцаєва ; Національний історико-архітектурний музей "Київська фортеця", Громадська організація "Культура заради майбутнього". - Дніпро : "ФОП Середняк Т. К.", 2023. - 115 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 7.63 Мб


Монографія присвячена польським читацьким культурам Модерної епохи в рефлексіях книжкових знаків 2-ї пол. XIX – поч. XX сторічь на антикварних книгах із історичних колекцій бібліотек «Київського художньо-промислового і наукового музею» та «Державного історичного музею», а також пов’язаних із ними колекцій низки сучасних музеїв та бібліотек України, Литви, Польщі та США. Авторка приділяє рівну увагу як книжковому знаку, так і книзі, приналежність якої конкретний книжковий знак засвідчував. Власницькі та невласницькі книжкові знаки приватних та інституційних бібліотек – маркери фрагментів польських історичних книгозбірень, стали ключами для написання їх історій або продовження реконструкції складу вже відомих збірок. Вдалось віднайти фрагменти біографій, а також історій власників у зв’язку з їх життям та діяльністю в Україні впродовж 2-ї пол. XIX – перших декад XX сторічь. Більшість з цих власників залишили Україну, деякі були вбиті, а інституції – ліквідовані, внаслідок драм Першої світової війни, переслідувань та репресій більшовиків, а потім совєтської влади. Совєтська дійсність між двома світовими війнами, Друга світова війна та наступні довгі роки, ще більш драматично посилили розпорошеність історичних книгозбірень та спричинили великі труднощі пов’язані з відстеженням їх долі. Сліди та шляхи вцілілих фрагментів віднайдених польських історичних книгозбірень, які є самодостатніми соціокультурними явищами, довго залишались невідомими як в Національному музеї історії України, так і в кількох інших українських музеях і бібліотеках. Досліджені книжкові знаки та книжкові скарби уособлюють нове знання та є частиною важливого спогаду про втрачені в реаліях совєтської дійсності польські читацькі культури.

Монографія призначена усім зацікавленим історією польсько-українського історичного культурного діалогу, а також європейської культурної спадщини, бібліофільством, біографістикою, книгознавством, колекціонуванням книжкових знаків, полоністикою, рукописною та книжковою спадщиною, мистецтвознавством та українознавством. Публікація є першої в авторському циклі «Оприлюднення культурної спадщини». Дослідження та публікація підготовлені в рамках стипендіальної програми «Досліджуйте в Україні» (Badaj na Ukrainie) від Центру діалогу ім. Юліуша Мєрошевського, Республіка Польща.



 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського