Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (21)Реферативна база даних (334)Книжкові видання та компакт-диски (590)Журнали та продовжувані видання (19)
Пошуковий запит: (<.>A=ВЕРН$<.>+<.>A=ЖЮЛЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Вернигорова Ю.В. 
Бентосні форамініфери Гвінейського шельфу тропічної Атлантики, їх екологія та біостратиграфічне значення: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.09 / Ю.В. Вернигорова ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2002. — 23 с.: рис. — укp.

Наведено дані про кількість секреційних та аглютинуювальних бентосних форамініфер материкової окраїни Гвінеї у поверхневих осадках шельфу - крайового плато. Показано зв'язок їх розподілу зі змінами морфологічної структури дна, типу осадку, вмісту в ньому карбонату кальція та органічного вуглецю. Проаналізовано розподіл таксонів бентосних форамініфер на даній території. Описано групи форамініфер, які відрізняються видовим складом та кількісними характеристиками кожного виду. Визначено, що розподіл цих груп на території залежить від зміни гідрологічної та гідрохімічної структури води. Виділено та описано специфічний мангровий комплекс бентосних формініфер у гирлах і руслах річок Гвинеї. За планктонними формініферами проведено розчленування верхньочетвертинних відкладів крайового плато дослідженого району, які співставлено з одновіковими відкладами Античного океану. Встановлено три підзони плейстоцен-голоценового віку. Вивчено видове різноманіття бентосних форамініфер, проаналізовано кількісний розподіл видів у кожному інтервалі колонок. Наведено результати співставлення отриманих даних з комплексами бентосних формініфер, які встановлені у поверхневих осадках дослідженого району, а також результати вивчення плактонних і бентосних форамініфер у верхньочетвертинних відкладах крайового плато. Розроблено атлас, який містить монографічний опис 51 виду та одного підвиду бентосних форамініфер та їх зображення, одержані за допомогою сканувального електронного мікроскопу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е169.111.117.3"072"(6ГВІ) + Е621.111.173(6ГВІ)
Шифр НБУВ: РА321022

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Вернигора Н.М. 
Історична динаміка антропного виміру естетичного ідеалу в західно-європейській культурі: Автореф. дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / Н.М. Вернигора ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2004. — 19 с. — укp.

З використанням значної кількості наукових джерел у контексті сучасної методології уперше у вітчизняній науці здійснено аналіз історичного розвитку західноєвропейського естетичного ідеалу в його антропному вимірі з часів античності до початку XX ст. Виявлено основні конкретно-історичні стереотипізовані форми зовнішності людини, що визначалися ознаками прекрасного на основних етапах історичного розвитку в певних географічних межах. З'ясовано специфіку естетичного ідеалу антропної (тілесної) краси, притаманної мистецтву періодів грецької класики, грецького еллінізму, періоду Римської Імперії, раннього, зрілого та пізнього середньовіччя, Відродження, XVII - початку XX ст. Визначено конкретно-історичні принципи поєднання в антропній естетиці ознак тілесності та духовності людини й особливостей їх візуалізації в образотворчому мистецтві. Доведено причинно-наслідковий зв'язок між конкретно-історичними умовами та особливостями антропного виміру естетичного ідеалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)6-7 + Ч111.16 + Ю811.181
Шифр НБУВ: РА330933

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Вернигородський В.С. 
Клініко-морфологічна характеристика серцево-судинної системи та медико-соціальна реабілітація хворих на цукровий діабет II типу: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.14 / В.С. Вернигородський ; Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2006. — 40 с. — укp.

Висвітлено індивідуальні особливості функціонального стану серцево-судинної системи та патоморфологічних змін судин у хворих на цукровий діабет II типу з обгрунтуванням нових підходів до медикосоціальної реабілітації на етапах амбулаторного, стаціонарного та санаторно-курортного лікування. На основі комплексного дослідження функції міокарда виявлені вагомі порушення систолічної та діастолічної функції, ексцентричної та концентричної гіпертрофії лівого шлуночка у хворих на цукровий діабет II типу в поєднанні з ішемічною хворобою серця та концентричого ремоделювання лівого шлуночка в поєднанні з гіпертонічною хворобою. Проаналізовано особливості периферичної гемодинаміки та ендотеліальної дисфункції у хворих на цукровий діабет, виявлено виражені зміни кровообігу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410-3 + Р415.160.23-52 +
Шифр НБУВ: РА341574

Рубрики:

      
4.

Вернигора І. Ф. 
Мокра бактеріальна гниль картоплі та заходи щодо обмеження її розвитку в умовах Полісся України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.11 / І. Ф. Вернигора ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проведено фітопатологічну експертизу партій бульб картоплі на території Полісся України та встановлено, що найбільшого розповсюдження мокра бактеріальна гниль набула у Волинській області (11,7 %), а найменшого - у Київській (7,3 %). Виділено сильнопатогенні ізоляти збудника мокрої бактеріальної гнилі: Р110, Р111, Р115, Р116. Визначено, що відносини патогенних грибів і фітопатогенних бактерій носять адитивний характер. Серед препаратів хімічного та біологічного походження у системі заходів захисту картоплі від мокрої бактеріальної гнилі відзначено високу ефективність дії пестициду Лікар рослин, яка становила 44,7 - 53,5 % залежно від досліджуваного сорту. У сприйнятливого до мокрої гнилі сорту Тетерів біопрепарат спорофіт знижував ступінь ураження бактеріозом майже вдвічі у порівнянні з контролем, а обприскування вегетуючих рослин цим препаратом дозволило збільшити урожайність на 30,2 % до контролю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.15 + П478.14
Шифр НБУВ: РА379478 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Вернигородський С.В. 
Морфогенез фіброзуючого альвеоліту при тривалому застосуванні бета-адреноблокаторів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / С.В. Вернигородський ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Вивчено морфогенез фіброзуючого альвеоліту за умов тривалого застосування бета-адреноблокаторів. На підставі вивчення морфогенезу пропранололового фіброзуючого альвеоліту доведено, що патологічний процес має певну динаміку, завдяки чому виявлено стадійність дослідженої патології. Визначено, що пропранололовий фіброзуючий альвеоліт розвивається в три стадії: гострий альвеоліт, продуктивний альвеоліт, фіброзуючий альвеоліт. Розвиток альвеоліту зумовлено пошкодженням судин мікроциркуляторного русла, пневмоцитів II типу та альвеолярних макрофагів. Відмічено, що дослідження клітинного складу бронхоальвеолярного лаважу може бути діагностичним тестом для визначення стадійності процесу. Зазначено, що морфологічні зміни достовірно підтверджуються біохімічними показниками, а атенолол у разі тривалого введення не викликає розвитку фіброзуючого альвеоліту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.3-29
Шифр НБУВ: РА316136 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
6.

Вернигора Р.В. 
Підвищення ефективності функціонування залізничних станцій як ергатичних систем: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.20 / Р.В. Вернигора ; Дніпропетр. нац. ун-т залізн. трансп. ім. В.Лазаряна. — Д., 2008. — 21 с. — укp.

Створено функціональну ергатичну модель залізничної станції, у якій людина приймає безпосередню участь у процесі моделювання, виконуючи функції диспетчера. Використання таких моделей дозволяє врахувати управлінську діяльність персоналу (людський фактор) під час моделювання роботи станції та за рахунок цього підвищити вірогідність одержаних результатів. Технологічний процес роботи станції формалізовано на базі детермінованого скінченного автомату, що дозволяє адекватно моделювати функціонування залізничних станцій всіх типів без обмежень за складністю та структурою технологічного процесу, а також забезпечує можливість інтерактивної участі людини-диспетчера у процесі моделювання. Формалізовано та розв'язано задачу вдосконалення техніко-технологічних параметрів станцій як задачу векторної оптимізації, що дозволяє визначати раціональний комплекс заходів, спрямованих на вдосконалення конструкції та технології роботи станцій, приймати обгрунтоване рішення з урахуванням вартості проекту й ефекту від його реалізації. Запропоновано критерій оцінювання рівня професійної підготовки диспетчерського персоналу залізничних станцій, який базується на методах дискримінантного та кластерного аналізу. Визначення критерію здійснюється з використанням імітаційних тренажерів і дозволяє одержати об'єктивну оцінку готовності персоналу станцій, функціонально взаємопов'язаного з оперативним керуванням їх роботою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О280.25 +
Шифр НБУВ: РА335301

Рубрики:

      
7.

Вернік О.Л. 
Психологічні особливості образу довкілля в свідомості підлітків: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / О.Л. Вернік ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено процес формування образу довкілля в системі уявлень підлітків. Виявлено, що даний образ є однією з ключових складових екологічної свідомості підлітків. Визначено його семантичну структуру та особливості, побудовано психосемантичну систему уявлень у свідомості підлітків. Досліджено специфіку ставлення підлітків до "живої природи" як компоненти образу довкілля. Доведено незалежність проекції образу довкілля у площину специфічного ставлення (позиція почуття власності) від статевих і вікових особливостей людини. Виявлено пряму залежність між деструктивною поведінкою, спрямованою на об'єкти довкілля, і ставленням до них як до нічиїх.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.512.02 + Ю959.51-61 + Ч421.350.0 +
Шифр НБУВ: РА329790

Рубрики:

      
8.

Вернигора Л.В. 
Розвиток економічної науки в Київському університеті (ХІХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.04 / Л.В. Вернигора ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Розглянуто соціально-економічні передумови виникнення кафедри політичної економії та статистики Київського університету, її становлення та розвиток. У 1909 р. утворено окрему університетську кафедру статистики. Проаналізовано наукову спадщину провідних економістів Київського університету. Досліджено та обгрунтовано їх значний внесок у розвиток світової та вітчизняної економічної теорії, історії економічної думки, економічної історії як окремих галузей наукових знань і навчальних дисциплін. Висвітлено найвизначніше досягнення київської університетської науки в останній третині XIX ст. - створення української економічної школи маржиналізму, започаткованої М.Х.Бунге, Д.І.Піхно та ін. Розкрито роль вчених-економістів університету у формуванні та вихованні багатьох поколінь української економічної наукової еліти, створенні багатого наукового підгрунтя, на якому українські економісти у перші два десятиріччя XX ст. досягли вершин світової слави (М.І.Туган-Барановський, О.Д.Білімович, Є.Є.Слуцький, Р.М.Орженцький).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У02(4УКР)53
Шифр НБУВ: РА320529 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Вернер Браун 
Роль стратегічного менеджменту в забезпеченні конкурентноспроможності малих та середніх підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Вернер Браун ; Київський ун-т ім. Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин. — К., 1998. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.355.1 + У010.205.545 + У010.32

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Верниченко-Цветков Д.Ю. 
Рослинні пігменти і ферментативна активність в донних відкладах різнотипних водних об'єктів: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.17 / Д.Ю. Верниченко-Цветков ; Нац. акад. наук України, Ін-т гідробіології. — К., 2010. — 22 с. — укp.

Встановлено кількісні характеристики та проаналізовано особливості просторового та часового розподілу вмісту рослинних пігментів (РП) і активності ферментів у донних відкладах (ДВ) різнотипних водних об'єктів басейнів Дніпра та Сіверського Дінця. Показано залежність величин даних показників від географічного положення водного об'єкта, трофічного статусу, гідрологічного режиму, сезону року, типу ДВ, рівня антропогенного навантаження. Встановлено, що вміст РП у ДВ лептичних екосистем у середньому вищий, ніж лотичних. Проаналізовано вплив стічних вод населених пунктів на вміст РП і ферментивну активність у ДВ Сіверського Дінця. Доведено високу чутливість показників пігментного фонду й активності ферментів у ДВ, наведено рекомендації щодо їх використання для біоіндікації екологічного стану водних екосистем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*806 + Е50*725.15
Шифр НБУВ: РА372327 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
11.

Вернигора 
Сухі суміші на основі системи CaO-MgO-Al2O3-SiO2 для торкрет-мас та бетонів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.11 / Наталія Костянтинівна Вернигора ; Національний технічний ун-т "Харківський політехнічний ін-т". — Х., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н332.9
Шифр НБУВ: РА362387

Рубрики:

      
12.

Вернудіна І.В. 
Творчість як об'єкт естетичного аналізу в теоретичній спадщині Івана Франка: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.08 / І.В. Вернудіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Основну увагу приділено грунтовному аналізу найзначнішому естетико-психологічному та літературознавчому трактату "Із секретів поетичної творчості" Івана Франка, доля якого у радянському франкознавстві складалася неоднозначно. Досліджено його естетичні, філософсько-психологічні, критико-літературознавчі статті та наукові розвідки, численне листування, зокрема, з М.Драгомановим, О.Рошкевич, У.Кравченко, О.Коваленком та багатьма іншими, які розглядали проблему креативності. Розроблено основні критерії творчого процесу, так як його розумів український естетик, та розкрито суть, наукову значимість і вагомість Франкових естетико-психологічних пошуків у сфері художньої творчості та теоретичних узагальнень щодо її природи. Виявлено новизну та встановлено самоцінність наукового доробку І.Франка для України та усієї європейської естетичної традиції загалом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю8г(4УКР)5/6 +
Шифр НБУВ: РА324710

Географічні рубрики:

      
13.

Вернюк Я.С. 
Формування та становлення фольклористики Волині у XIX - початку XX ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Я.С. Вернюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Системно досліджено набутки волинезнавства, проаналізовано розгортання наукових студій фольклору. Висвітлено внесок діячів культури, літератури, мистецтва, окремих наукових товариств, установ, їх різних підходів до вивчення фольклору цього регіону, піднесення фольклористики до вищого ступеня тогочасної науки. Здійснено спробу відійти від існуючої у радянську добу періодизації вивчення історії, етнографії, літературознавства, фольклористики, пристосованої до національно-визвольного руху в Росії, та подати системний аналіз через призму реалістичних соціально-економічних умов. Відзначено, що систематизація великої кількості розпорошених рукописних, писемних джерел, надала змогу розглянути явище фольклористичних зацікавлень Волинню на базі досліджень діячів науки, літератури, мистецтва трьох народів (українського, російського та польського) з метою висвітлення спільного та відмінного у їх розглядах та оцінках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш2 г(4)5 + Ш3(2=1УК) г +
Шифр НБУВ: РА326301

Географічні рубрики:
  

      
14.

Вернудіна Г. В. 
Ціноутворення на продукцію машинобудівного підприємства з урахуванням його конкурентної позиції: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Г. В. Вернудіна ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність понять "конкурентна позиція" та "конкурентна перевага". Вдосконалено понятійний апарат з теорії конкурентоспроможності. Визначено логічні взаємозв'язки між поняттями, які визначають конкурентну позицію підприємства в конкурентному середовищі. Встановлено особливості процесу ціноутворення за умов конкурентного середовища на підставі дослідження взаємозв'язку між конкурентною позицією підприємства та його ціновою політикою. Проаналізовано сучасний стан і тенденції розвитку ринку побутових газових котлів, виявлено недоліки процесу ціноутворення на вітчизняних машинобудівних підприємствах. Розроблено методичний підхід щодо вибору цінової політики підприємства з урахуванням портфельного аналізу та цінової еластичності попиту. Запропоновано методичний підхід щодо вибору цінової стратегії, який враховує поведінку підприємства щодо його конкурентної позиції на ринку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-82-861
Шифр НБУВ: РА376787 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Вернигора В. Д. 
Удосконалення екологічно безпечної технології утилізації шліфувальних шламових відходів / В. Д. Вернигора. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі проведено аналіз складу і властивостей шліфувального шламу в залежності від умов утворення. Розглянуто та проаналізовано токсичні властивості складових шламу, способи поширення та впливу на навколишнє середовище і людину. Виконано аналіз існуючих технологічних схем і розроблено екологічно і економічно доцільний спосіб утилізації шламових відходів на підприємствах металообробки.Проведена серія експериментальних досліджень з визначенням закономірностей видалення забруднення з твердих частинок. Для миття шламу використовували розчини з миючими засобами «Лабомид», «Їдкий натр», «Тімлайт» концентрацією 10–30 г/л і з діапазоном температур 25–45 °С. У процесі досліджень було встановлено, що розчин з миючим засобом «Лабомид» володіє кращими якостями очищення від забруднень.Теоретично досліджено процес руху і розділення твердих частинок по щільності в рухомому потоці миючого розчину. Розроблено програму на мові С++ в середовищі С++ Builder, яка описує траєкторію руху металевих і абразивних частинок в потоці. Розроблено обладнання для сушіння твердих частинок шламу, проведено аналіз кінетики сушіння, отримано формулу для визначення витрати теплоти на сушку твердих частинок з урахуванням тепловтрат.Запропоновано використання відходів утилізації шліфувальних шламів: металеві та абразивні частинки, масло і миючий розчин використовувати в якості вторинної сировини в різних галузях промисловості. Металеві частинки рекомендується використовувати як вихідну сировину для порошкової металургії. Абразивні частинки рекомендується застосовувати для виготовлення вогнетривів в металургії чорних і кольорових металів, як додаткові складові під час виробництва різних виробів (цегли, тротуарної плитки тощо) у будівельній промисловості та для автошляхового покриття.Відокремлене масло від миючого розчину можна використовувати: в будівництві для гідроізоляції, просочення дерев'яних конструкцій і залізничних шпал; в якості палива для енергетичних цілей. Розроблені в роботі інженерні рішення дозволяють реалізувати технологічний процес утилізації шліфувального шламу з позицій енерго- і ресурсозбереження; вирішити проблему накопичення відходів.Ключові слова: екологічна безпека, шліфувальний шлам, відходи, процес миття, сушіння, математична модель, миючий розчин, масловідділення, технологія утилізації.^UThe analysis of the composition and properties of the grinding sludge, depending on the conditions of formation was elaborated in the dissertation. The toxic properties of sludge components, methods of distribution and influence on the environment and the person were considered and analyzed. The analysis of existing technological schemes and an ecologically and economically expedient way of utilization of sludge waste at the metal processing enterprises was developed.The series of experimental studies to determine the regularities of removing contamination from solid particles was conducted. To wash the sludge solutions with detergents "Labomid", "Judetic sodium", "Timelite" concentration of 10–30 g/l and with a temperature range of 25–45°C were used. In the course of research, it was found the solution with detergent "Labomid" has the best qualities of cleaning from contamination.The process of motion and separation of solid particles by density in a moving flow of a washing solution was theoretically investigated. The program in C++ in the C++ Builder environment, which describes the movement of metal and abrasive particles in the stream was developed.The equipment for the drying of solid particles of slime was developed, the kinetics of drying was analyzed, the formula for determining heat consumption for solid particles drying taking into account heat losses was obtained.The use of grinding waste disposal utilization was proposed: metal and abrasive particles, butter and washing solution use as secondary raw materials in various fields of industry. It was recommended to use metal particles as raw material for powder metallurgy. Abrasive particles were recommended for the manufacture of refractories in metallurgy of ferrous and nonferrous metals, as additional components in the manufacture of products for the construction industry and road surface. Separated oil from a washing solution can be used: in the construction for waterproofing, impregnation of wooden structures and railroad sleepers; as a fuel for energy purposes. The engineering solutions developed in the work allow to realize the technological process of utilization of grinding sludge from the standpoint of energy and resource conservation; solve the problem of waste accumulation.Key words: ecological safety, metal sludge, waste, washing process, mathematical model, washing solution, drying, oil separation, technology of utilization.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Рустамов Р. Ш. 
Підвищення ефективності експлуатації рухомого складу залізничного транспорту при перевезенні зернових вантажів / Р. Ш. Рустамов. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.22.20 – експлуатація та ремонт засобів транспорту. – Дніпровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна, м. Дніпро, 2020. Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності системи експлуатації рухомого складу при перевезенні зернових вантажів залізничним транспортом на експорт. У дисертації виконано всебічний аналіз проблеми підвищення ефективності залізничних перевезень зернових вантажів до морських портів на експорт. Серед основних проблем – значна розпорошеність станцій навантаження та недосконала система планування перевезень. Для подолання цих проблем пропонується впроваджувати відправницьку маршрутизацію, а її планування здійснювати з використанням наукового підходу. Отримано комплекс залежностей, що визначають ефективність використання залізничного транспорту при перевезенні зерна в залежності від відстані, форми власності вагонів та системи організації перевезень. Для оцінки ефективності різних варіантів технології перевезень зерна використано удосконалену імітаційну модель залізничного напрямку. Для визначення можливих районів концентрації навантаження зерна розроблено методику, що базується на методах кластерного аналізу та багатокритеріальної оптимізації. Отримане рішення дозволяє охопити відправницькою маршрутизацією 7,5 млн. т. зерна. Виконані дослідження показали, що маршрутизація дозволяє скоротити обіг вагона при перевезенні зерна у порт на 27%...50%, а продуктивність вагона збільшити на 25…75%.^UThe dissertation for obtaining a scientific degree of a Сandidate of Technical Sciences (Ph. D.), specialty 05.22.20 – operation and repair of vehicles. – Dnipro National University of Railway Transport named after Academician V. Lazaryan, Dnipro, 2020.The dissertation contains the results obtained by the author, which together solve the scientific and practical problem of increasing the efficiency of transporting grain cargo by rail to seaports by improving the operating system of the rolling stock.The aim of the study is to increase the efficiency of the wagon fleet in the transportation of grain to sea ports through the introduction of senders routing of wagon flows. The scientific results obtained in the thesis, as well as the developed methods, can be used to improve and evaluate the system of organization of wagon flows for the transportation of grain cargo by rail to ports for export, planning the distribution of grain cars for loading and traction rolling stock for grain trains. More than 95% of Ukrainian grain export is carried out through seaports; more than 60% of grain cargoes are delivered to ports by rail. The analysis shows that the existing system of rail transportation of grain goods for export often shows its inefficiency. Among the main problems are the considerable dispersion and low loading capacity of the stations, the deterioration of wagons and the imperfect system of handling them, the shortage of locomotive traction, and the organization of transportation mainly by wagon consignments. One of the ways to increase the competitiveness of domestic grain on world markets is to build an effective system for operating rolling stock of railway transport in organizing export transportation.The analysis showed that the existing elevator and port infrastructure, as well as its development dynamics, give reason to positively assess the opportunities for mastering promising volumes of Ukrainian grain export. Grain is transported from linear elevators to ports by rail (up to 70% of the volume), road (about 30%) and river (up to 3%) transport. One of the key problems of the existing system of rail transportation of grain cargo is the significant dispersion of grain loading stations. One way to solve this problem is to concentrate loading grain at the nodal stations. The dissertation found that rail transport is more competitive than road transport at distances of more than 150 km when transported in Ukrzaliznytsia wagons and at distances of more than 500 km in new own wagons. It was determined that the minimum additional costs that are associated with the accumulation of cargo for the route train are achieved with a period of 4 ... 6 days and a distance of road transport up to 30 km. Given the stochastic nature of the railways work, it is advisable to use simulation modeling to evaluate the effectiveness of various options for the technology of rail transportation of grain cargo to sea ports. For this purpose, in the dissertation, the simulation model of freight transportation in the railway direction was improved by taking into account the possibility of organizing the movement of shipping routes from hub loading stations, in particular according to a schedule. In the dissertation, a methodology has been developed for choosing nodal stations and concentration areas of grain loading for the formation of route trains, which is based on the use of cluster analysis apparatus, set theory and multicriteria optimization. This methodology allows to take into account both the set of infrastructural and technological parameters of the transport network and operational and economic criterions of effectiveness.The task of forming loading concentration areas around the node stations is formalized as a multi-criteria optimization problem. In the final decision, 70 stations were included in 24 districts of grain loading concentration, which, with minimal additional costs, provides the maximum total volume of grain loading by route trains of about 7.5 million tons per year.Studies carried out using the developed simulation model showed that the use of sender routing reduces the wagon turnover when transporting grain to the port by 27%, and the use of technology for the movement of route trains by schedule allows to reduce the wagon turnover by 50% and increase its productivity up to 2 times, by compared to carloads.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Вернигоренко О. С. 
Футуризм в українському культурному просторі першої половини ХХ століття / О. С. Вернигоренко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглянуто трансформацію європейського футуризму як культурно-філософського і літературно-мистецького напрямку та його вплив на явище футуризму в українському культурному середовищі. У результаті проведеного дослідження обґрунтовано новітнє методологічне використання загальнонаукової категорії еволюції, яка має не тільки природничо-наукове але й соціогуманітарне застосування. Концептуальні положення роботи розглянуто та обґрунтовано на матеріалі російського та українського футуризму у формах зарозумілої мови та формах самобутнього футуристичного літературно-поетичного мовного експериментаторства у творчості вітчизняних футуристів Михайля Семенка, Ґео Шкурупія, Миколи Бажана тощо. Обґрунтовано застосування поняття протомова для здійснення культурологічного аналізу поетико-філологічних експериментів російських та українських футуристів. Запропоноване у дисертації поняття протомова дозволяє виявити універсалістську природу явища футуризму, використати можливості такого методологічного підходу для осягнення суттєвих відмінностей у формуванні окремих національних мовних структур кожного з досліджуваних регіонів. В контексті авторської аргументації вперше пропонується розглянути Францію як країну що знаходиться біля культурно-історичних витоків футуризму.^UThe dissertation considers the transformation of European futurism as a cultural-philosophical and literary-artistic direction and its influence on the phenomenon of futurism in the Ukrainian cultural environment. As a result of the conducted research the newest methodological use of the general scientific category of evolution which has not only natural-scientific but also socio-humanitarian application is substantiated. Theoretical and methodological principles of changes in the forms of self-expression of European futurism are systematically analyzed in the study of manifestos of futurism, clarification and evaluation of their impact on the formation and development of Russian and Ukrainian futuristic trends. The originality of the phenomenon of Ukrainian futurism is analyzed in a single cultural and historical context of the first half of the twentieth century. Its influence on the cultural development of the European region and modern world significance and distribution is considered. The conceptual provisions of the work are considered and substantiated on the material of Russian futurism in the forms of arrogant language and forms of original futuristic literary-poetic language experimentation in the works of Ukrainian futurists Mykhail Semenko, Geo Shkurupiy, Mykola Bazhan, etc. It is shown that the transformation of Ukrainian futurism is associated with the influence of socio-political and socio-historical factors, among which the key was the pressure of the Soviet government on the Ukrainian cultural environment. The causes of appearance and external and internal invariants of the development of futurism in the Ukrainian cultural space of the early twentieth century are studied. As a result of the study of the outline of the national cultural space of the beginning of the last century, the main factors that contributed to the emergence of futurism in Ukraine were identified, namely: significant political changes that manifested themselves in revolutions alongside cultural changes; the beginning of the century, which coincides with the beginning of a new cultural era; traditionalism in culture, characterized by the decline of creative and spiritual ideals; creativity of artists, which no longer reflects the cultural needs of modern society; political fragmentation of the country, caused by both foreign and domestic political factors, which contributed to the multi-vector visions and implementation of artistic trends. Internal and external invariants of futurism development in Ukraine are singled out and structured. In particular, among the internal ones we note: the ideas of domestic innovative art, which were based on the thematic renewal of literary and artistic works; identification of the language issue as the basis around which the construction of domestic futurism took place; the idea of building a dialogue between the author and the reader as a factor in the spread of futurism. Accordingly, external invariants are forms of embodiment of futuristic literary and literary works, as well as the ideas of individual representatives of futuristic literary and artistic groups that have undergone transformational changes under the influence of external factors (disbelief in the development of futurism as a direction, ideological pressure, etc.). The creative figure of Mykhailo Semenko as a starting point of transformational processes in Ukrainian futurism is considered. The application of the concept of proto-language for the implementation of culturological analysis of poetic and philological experiments of Russian and Ukrainian futurists is substantiated. The concept of proto-language proposed in the dissertation allows to reveal the universalist nature of the phenomenon of futurism, to use the possibilities of such a methodological approach to understand the significant differences in the formation of separate national language structures in the European and Euro-Slavic region. In the context of the author's argument, for the first time it is proposed to consider France as a country near the cultural and historical origins of futurism.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Вернігорова Н. В. 
Організаційно-економічне забезпечення сталого розвитку міських парків: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / Н. В. Вернігорова. — Б.м., 2023 — укp.

Актуальність дисертаційної роботи визначається необхідністю забезпечення сталого розвитку міст та їх територіальної структури, з урахуванням чинників рекреаційного природокористування, соціально-економічного розвитку та сучасних екологічних критеріїв. Зростаючі темпи урбанізації створюють виклики для збалансованого розвитку міських парків згідно оздоровчих і рекреаційних потреб нинішніх та майбутніх поколінь містян, інклюзивного розвитку та збереження природних ресурсів і навколишнього середовища. В роботі обґрунтовано концептуальну ідею про те, що в процесі організаційно-економічного забезпечення міських парків, по-перше, необхідним є соціально-орієнтований підхід, а по-друге, – екологічні інновації, за допомогою яких можна досягти позитивних соціальних, природоохоронних та економічних ефектів для розвитку міста в цілому.В дисертаційній роботі виділяється 5 основних напрямків реалізації організаційно-економічного забезпечення сталого розвитку міських парків, а саме: - вдосконалення інституціональних засад функціонування міських парків та визначення організаційно-економічного інструментарію забезпечення їх сталого розвитку; - визначення інституційних пасток в структурі суб’єктно-об’єктних відносин в сфері організаційно-економічного забезпечення паркового благоустрою; - розроблення методичного підходу до комплексного оцінювання збитків, завданих міським паркам унаслідок російської війни проти України; - обґрунтування вибору форм державно-приватного партнерства в сфері сталого розвитку міських парків; - розвиток концептуально-методичних підходів щодо проєктування відбудови міських парків згідно з викликами воєнного та післявоєнного періодів. В першому розділі дисертаційної роботи наведено теоретичний базис організаційно-економічного забезпечення сталого розвитку міських парків, обґрунтовано необхідність екологізації та впровадження екологічних інновацій у розвиток зеленої інфраструктури.Зокрема визначено сутність таких понять як: «парковий простір» у територіальній структурі міста, «економіка паркового простору» та «організаційно-економічне забезпечення розвитку міських парків». Окрім того, обґрунтовано взаємозв’язок «економіки паркового простору» з економікою міста, економікою регіону та держави, та обґрунтовано ряд чинників, які формували переваги суспільства до характеристик простору міських парків та до їх екосистемних послуг.В другому розділі, на основі аналізу проведеного в роботі анкетування жителів різних міст України визначено ключові показники споживацьких переваг жителів міст різних категорій та виявлено спільні проблеми і тенденції, що дозволяє у майбутньому будувати стратегії розвитку зеленої інфраструктури для малих і великих міст, враховуючи особливості розселення, територіальної структури міста, логістики та потреб громадян.З метою вдосконалення методичних підходів щодо оцінки збитків міським паркам внаслідок військової агресії росії проти України сформовано методичні підходи щодо оцінка збитків міським паркам у контексті повоєнної відбудові міст України та сталого розвитку. В третьому розділі дисертаційної роботи доведено висунуту гіпотезу про доцільність впровадження соціально-орієнтованого підходу до розвитку міських парків. Також обґрунтовано доцільність виділення трьох напрямів інституціонального забезпечення розвитку міських парків та відповідного інструментарію за характерними для них групами екосистемних послуг – регулюючим, культурним та підтримуючим. Обґрунтовано актуальність вдосконалення суб’єктно-об’єктних відносин, а саме: посилення та конкретизація горизонтальних взаємозв’язків між суб’єктами господарювання, управління та споживання екосистемних послуг міських парків; та закріплення нових ефективних норм на формальному і неформальному рівнях.Згідно актуальним чинникам розвитку міських парків у повоєнний період, обґрунтовано екоінноваційний проєкт морського парку у прибережній зоні Одещини у контексті принципів сталого розвитку та згідно екологічним критеріям. Запропоновані концептуально-методичні підходи щодо створення проєкту морського парку орієнтовані на сталий розвиток місцевої економіки та відповідають принципу “build back better”, який є одним із провідних принципів Національного плану відновлення України.Ключові слова: міські парки, організаційно-економічне забезпечення, сталий розвиток, природні ресурси, соціально-економічний розвиток, стійкість (сталість), інклюзивний розвиток, екологізація, екологічна інновація, екологічний критерій, екологічний менеджмент, природокористування, територіальна структура, зелена економіка, навколишнє середовище.^UThe relevance of the dissertation work is determined by the need to ensure the sustainable development of cities and their territorial structure, taking into account the factors of recreational nature use, socio-economic development and modern ecological criteria. The growing pace of urbanization creates challenges for the balanced development of city parks in accordance with the health and recreational needs of current and future generations of citizens, inclusive development and preservation of natural resources and the environment. The work substantiates the conceptual idea that in the process of organizational and economic provision of city parks, firstly, a socially oriented approach is necessary, and secondly, ecological innovations, with the help of which it is possible to achieve positive social, environmental and economic effects for the development of the city as a whole.The dissertation highlights 5 main areas of implementation of organizational and economic support for the sustainable development of city parks, namely: improvement of the institutional foundations of the functioning of city parks and determination of the organizational and economic tools for ensuring their sustainable development;-?determination of institutional traps in the structure of subject-object relations in the field of organizational and economic support of park improvement;-?development of a methodical approach to comprehensive assessment of damages caused to city parks as a result of the Russian war against Ukraine;-?justification of the choice of forms of public-private partnership in the field of sustainable development of city parks;-?development of conceptual and methodological approaches to the design of the reconstruction of city parks in accordance with the challenges of the war and post-war periods.In the first chapter of the dissertation, the theoretical basis of organizational and economic support for the sustainable development of city parks is provided, the need for greening and the introduction of ecological innovations in the development of green infrastructure is substantiated.In particular, the essence of such concepts as: "park space" in the territorial structure of the city, "economy of park space" and "organizational and economic support for the development of city parks" is determined. In addition, the relationship between the "economy of park space" and the economy of the city, the economy of the region and the state is substantiated, and a number of factors that formed society's preferences for the characteristics of the space of city parks and their ecosystem services are substantiated.In the second chapter, on the basis of the analysis of the survey of residents of different cities of Ukraine, the key indicators of consumer preferences of residents of different categories of cities were determined and common problems and trends were identified, which allows for the development of strategies for the development of green infrastructure for small and large cities in the future, taking into account the features of settlement, territorial structure of the city, logistics and needs of citizens.In order to improve methodical approaches to the assessment of damage to city parks as a result of russia's military aggression against Ukraine, methodical approaches to the assessment of damage to city parks in the context of the post-war reconstruction of Ukrainian cities and sustainable development were formed.The third chapter of the dissertation proves the proposed hypothesis about the feasibility of implementing a socially oriented approach to the development of city parks. The expediency of allocating three directions of institutional support for the development of city parks and the corresponding toolkit according to their characteristic groups of ecosystem services - regulatory, cultural and supporting - is also substantiated. The relevance of improving subject-object relations is substantiated, namely: strengthening and specification of horizontal relationships between economic entities, management and consumption of ecosystem services of city parks.According to the actual factors of the development of city parks in the post-war period, the eco-innovation project of the marine park in the coastal zone of Odesa was substantiated in the context of the principles of sustainable development and according to ecological criteria. The proposed conceptual and methodological approaches to the creation of the marine park project are focused on the sustainable development of the local economy and correspond to the principle of "build back better".Keywords: city parks, organizational and economic support, sustainable development, natural resources, socio-economic development, sustainability, inclusive development, ecologization, ecological innovation, environmental criterion, ecological management, nature management, territorial structure, green economy, environment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського