Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (267)Книжкові видання та компакт-диски (311)Журнали та продовжувані видання (13)
Пошуковий запит: (<.>A=ЗЕМЛЯН$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=БОРИСОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Землянський І.Л. 
Анатомічна мінливість і морфометрична характеристика турецького сідла для тривимірного комп'ютерного моделювання: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / І.Л. Землянський ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2009. — 17 с. — укp.

Уперше проведено комплексне вивчення анатомічної мінливості форми та розмірів турецького сідла (ТС) та його елементів у взаємозв'язку з формою черепа та статтю. Виявлено крайні умови та діапазон анатомічної мінливості конфігураці ТС і клиноподібної пазухи (КП) у людей з брахі-, мезо- та доліхоцефалічною формою черепа. Виділено рентгенометричі показники ТС, обчислено передньозадній, поперечний і глибинний розмір ТС, які зіставлено з морфометричними даними, що дозволило обчислити коефіцієнт проекційного збільшення. Встановлено, що форма та довжина передніх, середніх і задніх нахилених відростків зумовлені формою черепа людини. У брахіцефалів дані відростки не з'єднуються. У мезоцефалів вони не формують цілісних арок, як це має місце у доліхоцефалів. Установлено, що конфігурація та співвідношення елементів ТС, а також КП знаходяться у прямій залежності від форми черепа, а морфометричні параметри більшою мірою залежать від статі людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*698.131.1 в661.2 + Р634 +
Шифр НБУВ: РА363852

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Земляна О.В. 
Диференційоване застосування електросон- та інфітатерапії для корекції астенічного синдрому у хворих на неврастенію та дисциркуляторні енцефалопатії різного генезу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / О.В. Земляна ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Обгрунтовано застосування церебральних імпульсних електровпливів у вигляді імпульсного низькочастотного електромагнітного поля (ІНФІТА-терапії) та імпульсних струмів низької частоти (електросон) для корекції астенічного синдрому у хворих на неврастенію та дисциркуляторні енцефалопатії атеросклеротичного, травматичного, інфекційно-алергічного генезу. Доведено, що використання запропонованих комплексів сприятливо впливає на клінічний перебіг захворювання (зменшує вираженість клінічних проявів астенічного синдрому і розладів у емоційно-вольовій сфері), функціональний стан вегетативної нервової системи (відновлює баланс її симпатичного та парасимпатичного відділів), церебральний кровотік (сприяє нормалізації тонусу мозкових судин) та підвищує ефективність лікування хворих з астенічним синдромом. На основі отриманих даних розроблено показання для диференційованого застосування електросон- та ІНФІТА-терапії. Основні результати наукового дослідження впроваджено у лікувально-профілактичних установах Харкова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.093.32-58 + Р620.426.9-58 +
Шифр НБУВ: РА329191

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Земляний О.А. 
Екологічні адаптації дрібних ссавців в умовах техногенного забруднення біогеоценозів степового Придніпров'я: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.А. Земляний ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено вплив техногенного забруднення на видовий склад і показники біорізноманіття дрібних ссавців з різних за ступенем трансформації біогеоценозів Придніпров'я. Визначено зміну розмірних характеристик і морфофізіологічних індикаторів дрібних ссавців під впливом негативних факторів. За результатами досліджень вмісту мікроелементів в органах і тканинах різних видів мікромамалій виявлено послідовність у збільшенні вмісту досліджених елементів. Установлено зниження коефіцієнта їх накопичення у тварин з більш забруднених екосистем. З'ясовано зміну біохімічних показників за умов техногенного забруднення. Зміна популяційних показників відбувається внаслідок модифікації просторового розміщення кількості тварин старших вікових груп у забруднених екосистемах, а також тенденції до переваги самок за умов трансформації та зміни показників відтворення. Розраховано коефіцієнт виведення мікроелементів у тварин з градієнтних за ступенем забруднення екосистем. Складено таблицю - визначник ступеня забрудення екосистем за певними екологічними, популяційними та морфофізіологічними показниками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.36*801.48 + Е623.36*112.4*80 +
Шифр НБУВ: РА356780

Рубрики:

      
5.

Землянова С.С. 
Елементи теорії і розробка технології стабільного процесу прокатування високих штаб з однозонним плином металу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.05 / С.С. Землянова ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2001. — 17 с. — укp.

Висвітлено актуальні питання стійкості процесу деформації за умов інтенсивних обтиснень, розроблено технології прокатування високих штаб із максимальними кутами захвату. На підставі аналізу контактного тиску запропоновано теоретичне пояснення стійкості процесу прокатування високих штаб із негативним випередженням. На базі аналізу внутрішнього напруженого стану металу розвинуто методику визначення довжини задньої зони позаконтактної деформації, що дозволяє встановити граничні умови деформації високих штаб та максимальні кути контакту в сталому режимі, а також визначити вплив задньої зовнішньої зони на випередження. Доведено, що у разі прокатування високих штаб із значними обтисненнями силові умови на контакті якісно не змінюють напружений стан в осередку деформації та задній зовнішній зоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К621.53-1
Шифр НБУВ: РА317258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
6.

Землянов В.Б. 
Енергооптимальні технології аналізу та регулювання електроспоживання на тягу поїздів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.09 / В.Б. Землянов ; Дніпропетр. держ. техн. ун-т залізнич. трансп. — Д., 2000. — 20 с. — укp.

Розроблено інтегровані енергооптимальні технології залізничного транспорту та багаторівневу систему регулювання реального виміру часу, що поєднує дані про процеси перевезень і витрати електроенергії на тягу поїздів, призначену для їх зниження. Виконано експериментальні дослідження, розроблено одно- та двокритеріальні моделі регулювання електроспоживанням за умов застосування диференційованих тарифів. Запропоновано методики й алгоритми формування інформаційних баз і перетворення даних на структури продукційних експертних систем, які автоматизують процеси регулювання електроспоживанням. Створено математичні, методичні, інформаційні та програмні засоби реалізації інтегрованих технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О217.007
Шифр НБУВ: РА313262 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Землянська В.В. 
Кримінально-процесуальне законодавство Центральної Ради, гетьманату Скоропадського та Директорії: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Землянська ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Доведено, що суди та правоохоронні органи Центральної Ради, гетьманату Скоропадського та Директорії в своїй діяльності деякий час керувалися законами колишньої Російської імперії та тимчасового уряду, зокрема, "Уставом Уголовного Судопроизводства" 1864 р., які поступово було зміцнено та доповнено урядами Української Народної Республіки та Української держави. Встановлено, що нормативно-правові акти Центральної Ради, гетьманату Скоропадського та Директорії в галузі судочинства закріпили низку положень, відмінних від тих, що містилися у дореволюційному російському законодавстві, які стали принципово новими на той час: порядок формування судів, їх кількісний склад, відсутність присяжних засідателів під час судового розгляду справи та відмова законодавців від апеляційного оскарження вироку суду. Обгрунтовано положення, що важливою новацією закону Директорії "Про поступовання в штабних судах" є виділення порушення кримінальної справи в окрему стадію судочинства, яка згодом стала першою стадією в радянському та сучасному українському кримінальному процесі. Зазначено, що більшість нормативно-правових актів у галузі судочинства, прийнятих у періоди Центральної Ради, гетьманату Скоропадського та Директорії, не діяли внаслідок складної політичної ситуації в Україні та важких умов військового часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)611/612-629.3 + Т3(4УКР)611-32
Шифр НБУВ: РА321032

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Борисович О.В. 
Лінгвокогнітивний аспект онімів та їх дериватів у англомовній літературній рецензії: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Борисович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено мас-медійний літературно-критичний дискурс, важливим елементом якого є прецедентні оніми й утворені від них похідні. Прецедентні оніми, представлені іменами письменників, персонажів і назвами літературних творів, актуалізують "літературну пам'ять" читачів, до якої належать знання класичної та сучасної літератури, знання літературних напрямків стилів і жанрів, а також літературно-критичні категорії. Зазначено, за умов дискурсу відбувається концептуалізація літературних знань, що вивчається на рівнях: мовному, риторичної фігурації та літературно-критичної когніції. На мовному рівні концептуалізація найбільш повною мірою простежується у відонімних дериватах. Виявлено й проаналізовано концептуальні класи відонімних похідних на основі словотвірних значень. На рівнів риторичної фігурації досліджено метафоричну та метонімічну трансформацію прецедентних онімів. Проаналізовано прецедентні оніми у функції порівняння й епітетів. Процес концептуалізації стосується найхарактерніших особливостей творчості певного письменника, що можна представити у вигляді набору модулів "жанр", "стиль", "місце дії", "персонаж", "сюжет". Модуль є когнітивною одиницею, що репрезентує закладену в прецедентних онімах інформацію на основі літературних категорій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.21-357 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА362340

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Борисович О.В. 
Лінгвокогнітивний аспект онімів та їх дериватів у англомовній літературній рецензії: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Борисович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено мас-медійний літературно-критичний дискурс, важливим елементом якого є прецедентні оніми й утворені від них похідні. Прецедентні оніми, представлені іменами письменників, персонажів і назвами літературних творів, актуалізують "літературну пам'ять" читачів, до якої належать знання класичної та сучасної літератури, знання літературних напрямків стилів і жанрів, а також літературно-критичні категорії. Зазначено, за умов дискурсу відбувається концептуалізація літературних знань, що вивчається на рівнях: мовному, риторичної фігурації та літературно-критичної когніції. На мовному рівні концептуалізація найбільш повною мірою простежується у відонімних дериватах. Виявлено й проаналізовано концептуальні класи відонімних похідних на основі словотвірних значень. На рівнів риторичної фігурації досліджено метафоричну та метонімічну трансформацію прецедентних онімів. Проаналізовано прецедентні оніми у функції порівняння й епітетів. Процес концептуалізації стосується найхарактерніших особливостей творчості певного письменника, що можна представити у вигляді набору модулів "жанр", "стиль", "місце дії", "персонаж", "сюжет". Модуль є когнітивною одиницею, що репрезентує закладену в прецедентних онімах інформацію на основі літературних категорій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.21-357 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА362340

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Землянська О. В. 
Особистість як суб'єкт правосвідомості та об'єкт судово-психологічної експертизи: автореф. дис. ... д-ра психол. наук : 19.00.06 / О. В. Землянська ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2010. — 34 с. — укp.

Висвітлено проблеми використання спеціальних психологічних знань під час проведення судово-психологічних експертиз у процесі карного та цивільного судочинства з урахуванням змін, що відбулися в концепції та змісті карного законодавства України. Показано, що об'єктом судово-психологічної експертизи повинний бути полісистемний комплекс, що включає в себе обвинувачуваного, потерпілого, свідків, а предметом - особистість підекспертного, "психологічний портрет" якого важливий для встановлення об'єктивної істини в карному та цивільному процесі. Особистість розглянута як суб'єкт правосвідомості, рівень розвитку якої забезпечує різноспрямовану правову поведінку: правослухняну або протиправну. Розроблено методологію системногно підходу щодо судово-психологічної експертизи. Висвітлено тенденції та перспективи розвитку судово-психологічної експертизи як особливої галузі юридичної психології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)413.2 + Ю947.1-72
Шифр НБУВ: РА373383 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Земляніцина О.В. 
Особливості гормонально-метаболічного гомеостазу у хворих на цукровий діабет II типу із симптоматичними психічними розладами та у хворих на шизофренію під впливом психотропної терапії: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / О.В. Земляніцина ; Держ. установа "Ін-т пробл. ендокрин. патології ім. В.Я.Данилевського АМН України". — Х., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі результатів проведеного дослідження показано взаємозв'язки між порушеннями вуглеводного та ліпідного гомеостазу у хворих на шизофренію та видом проведеної психотропної терапії. Визначено прямі кореляційні зв'язки між рівнем екскреції адреналіну та норадреналіну, а також збільшенням маси тіла та показником депресії у хворих на ЦД II типу. Установлено наявність зворотних кореляційних зв'язків між рівнем серотоніну та показниками тривоги та депресії у хворих на ЦД II типу з симптоматичними розладами психіки та прямі кореляції з показником якості життя. Обгрунтовано необхідність застосування серотонінергічних антидепресантів у комплексній терапії цих пацієнтів. Доведено необхідність застосування за цього психотропних засобів короткими курсами, що не погіршує показники вуглеводного та ліпідного метаболізму, але підвищує прихильність пацієнтів до лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23 + Р415.160.23 + Р415.160.23
Шифр НБУВ: РА335242

Рубрики:

      
12.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Землянська В.Ф. 
Розвиток ідей гуманістичної педагогіки в початковій освіті України (друга половина ХХ століття): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / В.Ф. Землянська ; Слов'ян. держ. пед. ун-т. — Слов'янськ, 2005. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу теоретико-практичної спадщини найбільш відомих представників гуманістичної педагогіки, науково-педагогічної літератури, архівних матеріалів й педагогічної періодики встановлено витоки та з'ясовано суть гуманістичної педагогіки у контексті світового педагогічного досвіду. Виявлено основні її принципи й закономірності. Науково обгрунтовано етапи становлення та розвитку ідей гуманістичної педагогіки в Україні у другій половині XX ст. Охарактеризовано діяльність творчого об'єднання "Університет розвитку", висвітлено форми та методи реалізації гуманістичних ідей у процесі впровадження особистісно-орієнтованих технологій у практику початкової школи, що сприяло виявленню можливостей творчого використання даних ідей і визначенню прогностичних тенденцій їх розвитку у педагогіці нового тисячоліття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 в01 + Ч33(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА334924

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Землянська Н.В. 
Стратегія місцевого самоврядування в забезпеченні розвитку території: автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.04 / Н.В. Землянська ; Донец. держ. ун-т упр. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено практичні засади з формування та впровадження стратегії місцевого самоврядування, спрямованої на розвиток території. Проаналізовано систему місцевого самоврядування та показано провідну роль органів місцевого самоврядування у контексті розробки заходів, спрямованих на забезпечення належного рівня розвитку та реалізацію потенціалу певного територіального утворення. Доведено, що розвиток окремих територій потребує цілеспрямованих дій, які мають бути проведені державними структурами й органами місцевого самоврядування, територіальними громадами, а також застосування дієвих механізмів управління. Досліджено особливості існуючих моделей і методів управління територією як об'єктом муніципального управління у контексті вдосконалення стратегії місцевого самоврядування, спрямованої на їх розвиток. Розглянуто інвестиційно-програмну концепцію розвитку території. Наведено пропозиції щодо розробки комплексної стратегії її розвитку. Запропоновано напрямки інформатизації певного муніципального утворення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011.2-9 +
Шифр НБУВ: РА366748

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Землянський 
Філософсько-антропологічна концептуалізація історичного буття: досвід феноменології: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / Анатолій Миколайович Землянський ; Харківський національний педагогічний ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.1 + Т010.4
Шифр НБУВ: РА365830

Рубрики:

      
16.

Земляний О.В. 
Хаотичні автоколивання в широкосмугових генераторах із затримкою та амплітудною нелінійністю: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / О.В. Земляний ; Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова НАН України. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Розвинуто методи генерації широкосмугових хаотичних коливань в автоколивальних системах з затриманим зворотнім зв'язком і амплітудною нелінійністю. Експериментально та з використанням числових методів проаналізовано залежність спектрально-кореляційних властивостей хаотичних автоколивань у динамічній системі з нелінійним елементом, що реалізує функції асиметричного трикутного відображення, від величини параметра асиметрії. Зважаючи на необхідність одержання складних сигналів з рівномірним спектром у широкому діапазоні частот, вивчено питання стосовно одержання рівномірної спектральної густини хаотичних автоколивань у системах з затримкою. Запропоновано метод згладжування нерівномірності спектрального складу таких автоколивань на підставі введення амплітудно-залежної затримки. У контексті вивчення автодинного ефекту у генераторі широкосмугових хаотичних коливань радіодіапазону розглянуто задачу оцінювання впливу неузгодженого навантаження на параметри генерації. З використанням результатів дослідження створено задаючі генератори хаотичних коливань для радіолокаторів 3-см і 8-мм діапазонів. Показано можливість створення вимірювальної системи з широкосмуговим хаотичним сигналом, призначеної для зондування ліній передачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З848-041 +
Шифр НБУВ: РА361916

Рубрики:

      
17.

Землянухіна Г. Ю. 
Бездавачеве керування електромеханічними системами турбомеханізмів з використанням технології нейромереж: автореферат дис. ... д.філософ : 141 / Г. Ю. Землянухіна. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційній роботі вирішується задача підвищення ефективності роботи турбомеханізмів за рахунок розробки бездавачевої електромеханічної системи автоматичного керування з оцінювачами технологічних координат на основі штучних нейронних мереж в умовах зміни параметрів гідромережі.У першому розділі проведено аналіз існуючих сучасних енергоефективних систем керування турбомеханізмами, що живляться від альтернативних джерел енергії, та систем бездавачевого керування з метою обґрунтування необхідності вирішення розглянутої у роботі науково-прикладної задачі. За результатами аналітичного огляду встановлено, що використання датчиків технологічних координат значно збільшує вартість та ускладнює процес обслуговування таких систем керування турбомеханізмами, зокрема насосами, вентиляторами та компресорами. У другому розділі проведено розробка та опис тренування оцінювачів технологічних координат на основі теорії штучних мереж із класичними структурами мереж та стандартними алгоритмами їх навчання, а також при використанні модифікованої структури нейронних мереж із зворотнім зв’язком, що дозволяє підвищити точність оцінювання при варіаціях опору гідравлічної мережі. Наведені результати тренування оцінювачів технологічних координат, а саме оцінювача тиску та продуктивності, показують, що точність такого оцінювача становить 10%.У третьому розділі наведено математичний опис та опис основних елементів двох варіантів електромеханічної системи керування турбомеханізмом при живленні від вітрогенератора з використанням електронного регулятора навантаження (ЕРН) та статичного компенсатора (STATCOM). Результати вказують на те, що розроблена система забезпечує стабілізацію напору в гідравлічній мережі на задовільному рівні при змінах опору відповідно до технологічних вимог. Динамічна похибка в регулюванні напору системи не перевищує 1%. У четвертому розділі розглянуто різні типи реалізації системи стабілізації напруги асинхронних генераторів, такі як електронний регулятор навантаження (ЕРН) та статичний компенсатор (STATCOM). Як наслідок встановлено, що використання електронного ЕРН в автономній системі генерації електричної енергії дозволяє втрати енергії, що утворюються при живленні основних активних споживачів, перерозподіляти для задоволення потреб споживачів системи водопостачання. Порівнюючи оцінені значення тиску, які отримані від системи бездатчикового керування турбомеханізмом при живлені від вітрогенератора із використанням електронного регулятора навантаження, і фактичний тиск, що може бути виміряний за допомогою датчика тиску, встановлено, що похибка оцінки тиску знаходиться в межах від 0% до 14%. Похибка в оцінці тиску в бездатчиковій системі керування турбомеханізмом із використання статичного компенсатора знаходиться в діапазоні від 0% до 8%, що відповідає технологічним вимогам і є прийнятним для вимірювання координат мережі за допомогою контрольно-вимірювальних приладів. У п’ятому розділі наведено опис експериментального стенду для дослідження бездавачевої системи керування вентилятором, умови проведення експерименту та результати проведення експериментальних досліджень. Підтверджено ефективність розробленого оцінювача ККД насосної установки, розбіжність між експериментальними та модельними даними не перевищує 15% на напорах до 7 метрів і 5% від 7 до 20 метрів, що вважається прийнятним для використаного обсягу даних і характеристик вхідних сигналів нейронної мережі. У рамках дослідження здійснено техніко-економічне обґрунтування застосування програмованих логічних інтегральних схем у порівнянні з традиційними датчиками тиску та продуктивності в системах водопостачання. Результати роботи впроваджено: в ДП «Сіменс Україна» (м. Київ) та в освітній процес у Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського для вдосконалення лекційних курсів та оновлення циклів лабораторних робіт дисциплін «Електромеханічні системи типових технологічних застосувань» та «Керування та автоматизація технічних систем».Ключові слова: електромеханічна система, турбомеханізм, асинхронний двигун, асинхронний генератор, вітрогенератор, система водопостачання, бездавачеве керування, стабілізація напору, штучна нейронна мережа, оцінювання технологічної координати, гідравлічний опір мережі, альтернативне джерело енергії, коефіцієнт корисної дії.^UThe thesis is devoted to the problem of increasing the efficiency of turbomechanisms operation by developing a sensorless electromechanical automatic control system with technological coordinates observers based on artificial neural networks in the conditions of hydraulic network parameters changing.The first chapter provides an analysis of existing modern energy-efficient turbomechanisms control systems powered by alternative energy sources and sensorless control systems. The aim is to justify the need to address the scientific and applied problem considered in this work. According to the results of the analytical review, it is established that the use of technological coordinate sensors significantly increases the cost and complicates the maintenance process of such control systems for turbomechanisms, including pumps, fans, and compressors.In the second chapter, the development and training of technological coordinate observers based on artificial neural network theory with classical network structures and standard training algorithms are described. Additionally, a modified neural network structure with feedback is utilized to enhance the accuracy of estimation during variations in hydraulic network resistance. The results of training the technological parameter observers, such as a pressure and productivity observers, demonstrate that the accuracy of such an estimator is 10%.In the third chapter, a mathematical description and an overview of the main elements of two variants of the turbomechanism electromechanical control system powered by a wind generator are provided. The systems incorporate an electronic load regulator (ELR) and a static compensator (STATCOM). The results indicate that the developed system ensures pressure stabilization within the hydraulic network at a satisfactory level, accommodating variations in resistance according to technological requirements. The dynamic error in the pressure regulation of the system does not exceed 1%. In the fourth chapter, various implementations of voltage stabilization systems for induction generators are considered, such as the electronic load regulator (ELR) and the static compensator (STATCOM). As a result, it is established that the use of the ELR in an autonomous power generation system allows redistributing the energy losses generated when supplying power to the main active consumers to meet the needs of the water supply system consumers. Comparing the observered pressure values obtained from the turbomechanism sensorless control system powered by a wind generator using an electronic load regulator and the actual pressure that can be measured using a pressure sensor, it is found that the pressure estimation error is within the range of 0% to 14%. The error in pressure estimation in the turbomechanism sensorless control system using a static compensator is in the range of 0% to 8%, which corresponds to technological requirements and is acceptable for measuring network parameters using control and measurement instruments.In the fifth chapter, a description of the experimental setup for investigating the sensorless fan control system, experimental conditions, and the results of experimental studies are provided. The efficiency of the developed estimator of the pump unit efficiency is confirmed, and the discrepancy between experimental and model data does not exceed 15% for head values up to 7 meters and 5% from 7 to 20 meters, which is considered acceptable for the used dataset and characteristics of neural network input signals. Within the scope of the research, a feasibility study for the application of FPGA compared to traditional pressure and productivity sensors in water supply systems has been conducted.The results of the research have been implemented at Siemens Ukraine (Kyiv) and integrated into the educational process at Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute to enhance lecture courses and update laboratory work cycles for the disciplines "Electromechanical Systems of Typical Technological Applications" and "Control and Automation of Technical Systems"Keywords: electromechanical system, turbomechanism, induction motor, wind generator, water supply system, sensorless control, pressure stabilization, artificial neural network, technological coordinate observetion, hydraulic network resistance, alternative energy source, efficiency.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського