Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (512)Книжкові видання та компакт-диски (488)Журнали та продовжувані видання (49)
Пошуковий запит: (<.>A=КОПИЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Будівництво   
1.

Копилов О.Є. 
Аеродинамічна інтерференція систем висотних будівель і споруд циліндричної форми: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / О.Є. Копилов ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2005. — 21 с. — укp.

Досліджено вплив аеродинамічної інтерференції на вітрове навантаження, що діє на висотні будівлі та споруди циліндричної форми, на прикладах групи двох, трьох, чотирьох колових циліндрів, поміщених у потік. Здійснено вимірювання розкладів тисків на поверхнях моделей та в їх сліді у аеродинамічній трубі. Запропоновано методику виконання аеродинамічних досліджень, необхідну для вирішення завдань сучасного будівництва. Наведено експериментально одержані значення основних аеродинамічних коефіцієнтів (коефіцієнта аеродинамічного опору, бічної аеродинамічної сили та числа Струхаля), необхідних для розрахунку груп висотних будівель і споруд циліндричної форми щодо дії вітру. Описано новий метод активного керування аеродинамічним слідом, який виникає за поодиноким коловим циліндром, який полягає у зміні циркуляції потоку навколо циліндра, що досягалося випорскуванням з поверхні циліндра струменів газу з заданою частотою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н7-022.7 +
Шифр НБУВ: РА339867

Рубрики:

      
2.

Копильчук Г. П. 
Біохімічні особливості індукованого низькодозовим опроміненням пухлинного росту та його інгібування кумариновими похідними урацилу: автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.04 / Г. П. Копильчук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2011. — 31 с. — укp.

Вперше експериментально обгрунтовано біохімічні особливості інтенсифікації росту трансплантованого злоякісного новоутворення в організмі тварин, які зазнали дії та попереднього фракціонованого низькодозового опромінення. Встановлено, що етап інтенсивної пухлинної прогресії в попередньо опроміненому організмі супроводжується посиленнням генерації супероксидного аніон-радикала в мітохондріях клітин неоплазми, суттєвим підвищенням ступеня фрагментації мтДНК і окиснювальної модифікації мітохондріальних білків поряд зі зниженням рівня фрагментованої ядерної ДНК і активацією процесів реплікації та транскрипції. Показано, що дія на організм попереднього опромінення та злоякісного новоутворення інтенсифікує метаболічні процеси, які визначають поглиблення дисфункцій детоксикаційних систем, аеробного енергоза та безпечення та зниження транскрипційної активності хроматину клітин печінки у порівнянні з неопроміненими пухлиноносіями, що проявляється вже на латентній стадії росту карциноми Герена. На термінальних етапах онкогенезу дія попереднього фракціонованого низькодозового опромінення на організм тварин-пухлиноносіїв нівелюється.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р562.9-29
Шифр НБУВ: РА382095 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Копилов Є.П. 
Взаємодія мікроорганізмів кореневої зони ярого ячменю з біоагентами мікробних препаратів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Є.П. Копилов ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено видовий склад мікроміцетів лучно-чорноземного грунту в кореневій зоні ярого ячменю та їх взаємодію з Chaetomium cochliodes. Показано, що C. cochliodes виявляє високу антагоністичну активність щодо більшості сапротрофних і, особливо, фітопатогенних грибів, що уражають кореневу систему ярого ячменю. Аналіз азотфіксуючих бактерій кореневої зони ярого ячменю показав, що в ризосфері та ризоплані домінують представники роду Azospirillum. Отримано новий штам A. brasilense 11 з високою активністю азотфіксування. Встановлено, що за умов сумісного застосування азотфіксуючих бактерій і C. cochliodes поліпшувалося азотне живлення рослин ярого ячменю, значно обмежувався розвиток кореневої гнилі, що сприяло підвищенню врожаю культури на 24 - 32 %. На основі C. cochliodes і A. brasilense створено комплексний мікробний препарат "азохетомік" - перспективний засіб підвищення урожаю сільськогосподарських культур, поліпшення якості отриманої продукції за одночасного збереження родючості грунтів і навколишнього середовища від надмірного забруднення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.705-2
Шифр НБУВ: РА320008 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Копильна О.М. 
Відтворення авторської алюзії в художньому перекладі (на матеріалі українських перекладів англомовної прози ХХ століття): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.16 / О.М. Копильна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено засоби відтворення алюзії під час перекладу художніх творів англійських і американських письменників XX ст. українською мовою. Розглянуто різні типи алюзій, узагальнено чинники, що впливають на вибір засобів їх перекладу. Доведено, що основне завдання перекладача під час відтворення алюзії - зберегти її асоціативний фон, забезпечити її впізнаваність реципієнтом. Виявлено основні прийоми передачі алюзії, встановлено шляхи й умови досягнення адекватного перекладу. Зауважено, що ефективними прийомами для відтворення алюзій під час перекладу художнього твору є транскодування, цитатний, семантико-стилістичний і уточнювальні переклади та графічне маркування алюзії. Адекватність перекладу досягається і за допомогою компенсаційних прийомів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-318.3 + Ш5(7СПО)-318.3 + Ш407 +
Шифр НБУВ: РА349663

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Копилов К.В. 
Генетична компонента агроекосистем на прикладі різних порід великої рогатої худоби: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.15 / К.В. Копилов ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Уперше встановлено, що для сільськогосподарських видів Ungulata характерною є перевага фрагментів ДНК малої довжини у спектрах продуктів ампліфікації ділянок геномної ДНК, фланкованої інвертованими тринуклеотидними повторами мікросателітних локусів. Одержано нові дані про спектри маркерів ISSR - PCR у розглянутих видів ссавців у взаємозв'зку з нуклеотидною послідовністю праймера. Уперше обгрунтовано доцільність використання у популяційно-генетичних дослідженнях ссавців як праймерів фрагментів тринуклеотидних мікросателітних локусів, що належать до пурин-піримідинових послідовностей. Показано подібність між представниками Ungulata і Delphinidae за рядом молекулярно-генетичних маркерів, що узгоджується з літературними даними про розбіжність Cetacea і Ungulata від загального древнього предка на підставі поділу останніх на парно- і непарнопалих. Одержано нові дані про особливості генетичної структури груп великої рогатої худоби, що відтворюються в різних еколого-географічних регіонах. Виявлено подібність генетичних структур тварин сірої української породи з адаптованими до екстремальних умов розведення, а також з деякими внутрішньопородними групами, що відтворюються за умов високого рівня техногенного забруднення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-31 +
Шифр НБУВ: РА338156

Рубрики:

      
6.

Копилов К. В. 
ДНК-діагностика генетичних ресурсів великої рогатої худоби: автореф. дис. ... д-ра с.-г. наук : 03.00.15 / К. В. Копилов ; Ін-т розведення і генетики тварин НААН України. — с. Чубинське, Київ. обл., 2011. — 32 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально доведено перспективність використання ДНК-поліморфізму генів кількісних ознак (QTL) в селекційно-племінній роботі з великою рогатою худобою в Україні. Здійснено молекулярно-генетичний аналіз особливостей генетичної структури основних комерційних порід великої рогатої худоби за локусами кількісних ознак. Доведено ефективність поєднання аналізу структури популяцій та селекційно-генетичної оцінки маркерного ефекту для добору бажаних генотипів. Встановлено специфіку тварин новостворених української чорно-рябої молочної й української червоно-рябої молочної порід за локусами кількісних ознак. Визначено параметри формування оптимальної структури порід за даними маркерами. Оптимізовано методологію одержання високоочищеної ДНК з кріоконсервованої сперми бугаїв-плідників і визначення генотипу тварин на ранніх етапах їх онтогенетичного розвитку. Вперше розроблено систему генетичного моніторингу великої рогатої худоби за ДНК-маркерами, використання якої в скотарстві України створює передумови для впровадження у виробництво елементів геномної селекції на підставі добору бажаного племінного матеріалу на ранніх етапах онтогенезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-312
Шифр НБУВ: РА378955 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Копилова С.В. 
Екзистенціали людського буття: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / С.В. Копилова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2008. — 16 с. — укp.

Здійснено соціально-філософське дослідження екзистенціалів як духовно-практичних феноменів, що характеризують емоційно-психологічне переживання особистості у граничному стані її соціального буття. Визначено науково-теоретичні основи соціально-філософського аналізу екзистенціалів людського буття, наведено їх основні характеристики, статус і атрибути. Обгрунтовано висновок, що міра свободи є мірою прояву екзистенціалів буття. На підставі вивчення внутрішньої та зовнішньої організації екзистенціалу запропоновано ввести до наукового обігу поняття "тіло екзистенціалу". Розроблено класифікацію екзистенціалів людського буття, а як її критерій визначено діяльність людини. Проаналізовано вплив об'єктивних і суб'єктивних факторів на життєдіяльність людини за умов глобалізації. Досліджено особливості формування екзистенціального поля українця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*134 + Ю216.21 + Ю6*62 +
Шифр НБУВ: РА360878

Рубрики:

      
8.

Копильченко Т. Ю. 
Експертні помилки у почеркознавчому дослідженні та шляхи їх подолання: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.09 / Т. Ю. Копильченко ; Акад. упр. МВС України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

За результатами узагальнення комплексного аналізу судово-експертної практики останніх років, вивчення наукових досліджень у галузі судового почеркознавства з врахуванням закордонного досвіду, а також узагальнення експертної практики, опитування експертів-почеркознавців, викладачів кафедр криміналістики та судових експертиз, визначено ознаки експертних помилок у почеркознавчому дослідженні та сформульовано їх поняття. Запропоновано новий підхід до класифікації експертних помилок у почеркознавчому дослідженні, обгрунтовано підстави до такого їх поділу за групами. Виявлено типові помилки, яких припускаються почеркознавці під час оформлення висновків. Розкрито сучасні можливості виявлення та вивчення експертних помилок у почеркознавчому дослідженні. Встановлено причини й умови, що сприяють експертними помилкам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)414 + Х894.9(4УКР)15
Шифр НБУВ: РА375820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Копил О.С. 
Єврейські політичні партії та рухи у 20-х роках ХХ ст.: політологічний аналіз: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.С. Копил ; Миколаїв. держ. гуманіт. ун-т ім. П.Могили. — Миколаїв, 2008. — 19 с. — укp.

Проведено політологічний аналіз діяльності єврейських політичих партій і рухів на Півдні України у 1920-х рр. Охарактеризовано ідеологічну та соціальну базу, розкрито специфіку організаційної побудови та практичної діяльності єврейських партій (Єврейської комуністичної партії, Сіоністсько-соціалістичної партії, Сіоністсько-трудової партії, Єврейської соціал-демократичної партії Поалей Ціон), молодіжних і громадських об'єднань (Євкомол, Гехалуц, Гашомер Гацоір, Югенд Фарбанд). Розроблено періодизацію єврейського політичного руху та типологізацію єврейських партій та об'єднань. Проаналізовано концептуальні моделі та механізми реалізації державної політики щодо єврейських політичних об'єднань. Розглянуто радянсько-більшовицьку модель взаємодії з єврейськими партіями та рухами. З'ясовано причини зникнення єврейського політичного руху з політичної арени України в кінці 1920-х рр., розкрито роль репресивної політики радянської влади у даному процесі. Наведено характеристику "домінантної" та "діалогової" моделей державної етнонаціональної політики та пов'язаних з ними парадигм політичної активності національних меншин - парадигм "вимог і тиску", "участі та внеску". Обгрунтовано рекомендації щодо удосконалення державної етнонаціональної політики в Україні у сучасний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4УКР7=9Е)2 +
Шифр НБУВ: РА362966

Рубрики:

      
10.

Копилова М. А. 
Запобігання злочинам проти власності на курортах АР Крим: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08 / М. А. Копилова ; Нац. акад. внутр. справ. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розкрито основні ознаки злочинів проти власності, наведено їх кримінально-правову характеристику та сформульовано власне визначення поняття "запобігання злочинам проти власності". За результатами аналізу даних офіційної статистики щодо злочинів загальнокримінальної спрямованості в Автономії та на підставі дослідження проведено кримінологічну характеристику злочинів проти власності та систематизовано їх детермінанти. Проведено кримінологічну характеристику осіб, які вчиняють злочини проти власності на курортах АР Крим, та їх жертв, а також наведено їх типологізацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)116 + Х883.9(4УКР)711.16
Шифр НБУВ: РА383266 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Копил С.А. 
Окисно-відновні процеси при взаємодії активного вугілля з металами підгрупи міді: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / С.А. Копил ; НАН України. Ін-т заг. та неорган. хімії ім. В.І.Вернадського. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено закономірності впливу різних форм кисню (у складі активного вугілля та у розчині) на окисно-відновні властивості активного вугілля і природу сорбції металів підгрупи міді. Вперше квантовохімічними методами проведено моделювання вуглецевих кластерів різного ступеня окиснення та їх комплексів з металами підгрупи міді. Встановлено, що його вплив на кінетику формування стаціонарного потенціалу визначається за малих значень статичної обмінної ємності (СОЄ) електродонорними властивостями, за великих - структурними особливостями активного вугілля. Досліджено механізм взаємодії кисневмісного вугілля з іонами металів підгрупи міді. Встановлено, що процес відновлення металів за малих значень СОЄ визначається електронодонорними властивостями активного вугілля і є орбітально-контрольованим (електрохімічний механізм), а за великих значень СОЄ - утворенням координаційних зв'язків кисневмісних функціональних груп з катіонами металів та є зарядово-контрольованим (хімічний механізм).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г121.3-27 + Г583.252.8 +
Шифр НБУВ: РА332319

Рубрики:

      
12.

Копилова К.В. 
Поліморфізм генів, асоційованих з господарсько-цінніми ознаками великої рогатої худоби: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.15 / К.В. Копилова ; УААН. Ін-т агроекології. — К., 2006. — 19 с.: рис. — укp.

Установлено, що тільки у видів підродини Bovinae частота несинонімічних замін вище, ніж синонімічних. Амінокислотна послідовність капа-казеїну у 4-му екзоні у двох видів Bos taurus та Bos indicus ідентична, за винятком однієї заміни у позиції 148 у Bos tauru. Це відповідає алельному варіанту B капа-казеїну у великої рогатої худоби. Для тварин червоної польської породи установлено наявність цінних алельних варіантів за генами (CSN3, BLG, GH), а для тварин галовейської породи - за генами GH, LEP, MSTN, які взаємопов'язані з показниками м'ясної продуктивності. Найбільш цінним співвідношенням алельних варіантів генів BLG, CSN3, GH, PIT-1 характеризуються тварини бурої карпатської породи. Розподіл алельних варіантів генів визначається особливостями формування генофонду кожної породи відповідно до її напрямку продуктивності і не залежить від еколого-географічних умов розведення. Застосування методу ПЛР-ПДРФ дає змогу прискорити та збільшити точність селекційної роботи щодо підвищення якості сільськогосподарської продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-31 +
Шифр НБУВ: РА343438

Рубрики:

      
13.

Копилова О.В. 
Торгово-організаційна інфраструктура ринку цінних паперів України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / О.В. Копилова ; Одес. держ. екон. ун-т. — О., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні засади становлення торгово-організаційної інфраструктури (ТОІ) українського ринку цінних паперів (РЦП) і проблеми удосконалення концептуальних підходів до забезпечення його європейської інтеграції. Уточнено визначення ТОІ РЦП як системи спеціалізованих фінансових установ. Досліджено її сутність, функції та фактори, що впливають на її розвиток. Вдосконалено класифікацію елементів ТОІ РЦП. Визначено етапи становлення ТОІ РЦП у зарубіжних країнах і в Україні. Проаналізовано інтеграційні процеси, що відбуваються на РЦП країн Західної та Центрально-Східної Європи. Визначено особливості функціонування біржового сегменту й організаторів торгівлі національного РЦП. Удосконалено підходи до аналізу організаційного сегменту РЦП на рівні його ТОІ, що дозволяє найбільш точно визначити можливості її європейської інтеграції. Проаналізовано діяльність існуючих елементів національної ТОІ, виявлено її конкурентні переваги та недоліки, а також чинники, що стимулюють розвиток організаційного сегменту РЦП України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.292
Шифр НБУВ: РА370662 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Копилов С.А. 
Українська історична славістика нового часу: витоки, становлення і етапи розвитку: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / С.А. Копилов ; Ін-т історії України НАН України. — К., 2006. — 36 с. — укp.

З'ясовано всі компоненти історіографічного процесу, які відображають витоки наукового підходу до історії слов'янських народів, становлення української історичної славістики нового часу та етапи її розвитку. Проаналізовано чинники формування поглядів українського історичного письменства раннього нового часу на проблеми минулого слов'янських народів. Визначено форми та прояви зовнішніх впливів на них. Реконструйовано процес рецепції слов'янського світу в українській історіографії доби існування Української козацької держави та з'ясовано ступінь її впливу на започаткування наукового вивчення історії слов'янських народів наприкінці XVIII ст. Здійснено спробу виявити наукові та політико-ідеологічні чинники зародження академічного інтересу до минулого південних і західних слов'ян, передумов виникнення та формування концепцій їх історії. Також проаналізовано вплив суспільно-політичних факторів й політики Російської імперії щодо країн Центральної та Південно-Східної Європи на розвиток української історичної славістики у контексті історіографічного процесу й заснування слов'янознавчих центрів в Україні. Визначено головні етапи розвитку вітчизняної історичної славістики нового часу та з'ясовано характерні напрями, тематику та методологію досліджень, а також охарактеризовано погляди українських істориків-славістів, їх методологічні засади та внесок у дослідження ключових проблем давньої та середньовічної історії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(49=СЛ)6 +
Шифр НБУВ: РА344296

Рубрики:

      
15.

Копилов В.А. 
Формування бюджетної стратегії економічного зростання: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / В.А. Копилов ; Держ. установа "Ін-т економіки та прогнозування НАН України". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено концептуальні засади формування бюджетної стратегії економічного зростання. На підставі критичного аналізу існуючих концепцій ролі бюджету в макроекономічному регулюванні доведено, що адекватною теоретичною основою для формування бюджетної стратегії економічного зростання в Україні є концепція функціональних фінансів. Обгрунтовано визначенння бюджетної стратегії економічного зростання, сформульовано положення про її трансмісійний механізм. Узагальнено досвід бюджетного стратегування соціально-економічного розвитку в Європейському Союзі. Проаналізовано стан бюджетної системи та бюджетного планування в Україні, обгрунтовано необхідність та шляхи переходу до середньострокового бюджетування, орієнтованого на результат. Запропоновано технологію формування бюджетної стратегії економічного зростання. Удосконалено методичні підходи до визначення системи показників ефективності бюджетної стратегії економічного зростання. Сформульовано пропозиції щодо внесення необхідних змін у бюджетному законодавстві, розширення стратегічних функцій міністерства фінансів України, взаємоузгодженого таргетування нормативних показників економічного зростання, інфляції, дефіциту держбюджету, державного боргу. Розроблено рекомендації щодо організації моніторингу й удосконалення процедур коригування бюджетної стратегії, орієнтованої на забезпечення сталого економічного зростання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.3 +
Шифр НБУВ: РА362115

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Копил Г.О. 
Формування професійної компетентності майбутніх фахівців з міжнародної економіки у процесі вивчення іноземних мов: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Г.О. Копил ; Житомир. держ. ун-т ім. І.Франка. — Житомир, 2007. — 20 с. — укp.

Розкрито суть і структурні компоненти професійної компетентності фахівіців з міжнародної економіки (мотиваційно-ціннісний, інформаційно-перцептивний, операційно-дієвий). З'ясовано значущість інтеркультурологічної компетенції (ІК) для майбутнього випускника факультету міжнародної економіки та менеджменту як системотвірного чинника формування даної компетентності. Визначено рівні розвитку ІК. Обгрунтовано педагогічні умови формування ІК під час практичних занять з іноземної мови (організацію мотиваційного забезпечення навчального процесу з формування інтеркультурологічної компетенції, застосування комунікативного підходу до вивчення іноземних мов, запровадження рефлексивного підходу у процесі формування інтеркультурологічної компетенції у майбутніх фахівців з міжнародної економіки). Розроблено модель поетапного формування ІК студентів, яка передбачає певні форми, методи та прийоми активного навчання з застосуванням сучасних засобів навчання, інформаційні технології. Сформульовано методичні рекомендації щодо формування ІК у студентів і сприяння підвищенню рівня їх професійної компетентності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш12-913-2 +
Шифр НБУВ: РА351998

Рубрики:

      
17.

Цехмістер Г. В. 
Патогенність Acremonium cucurbitacearum щодо рослин огірків та біологічні засоби обмеження його розвитку. / Г. В. Цехмістер. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню нової хвороби огірків в Україні, спричиненої грибом A. cucurbitacearum 502, характеристиці морфолого-культуральних, фізіолого-біохімічних та молекулярно-генетичних властивостей збудника хвороби, вивченню механізму його патогенної дії і пошуку засобів захисту рослин від збудника акремоніозу. Запропоновано механізм патогенної дії A. cucurbitacearum 502 щодо рослин огірків, який полягає у синтезі целюлазних ферментів, що обумовлюють проникнення гриба всередину тканин кореневої ситеми та фітогормону етилену, який спричиняє некроз листової пластинки. Проведено скринінг мікроорганізмів-антагоністів гриба A. cucurbitacearum 502. Для подальших досліджень відібрано штам T. viride 017, який характеризується високою антагоністичною активністю щодо багатьох збудників кореневих хвороб рослин. Установлено, що передпосівна обробка насіння грибом T. viride 017 позитивно вплинула на процес формування мікоценозу рослин огірків, сприяла обмеженню поширення акремоніозу, підвищенню виживаності рослин та зростанню врожайності.^UIn the thesis a new cucumber disease in Ukraine, caused by Acremonium cucurbitacearum, is described, the mechanism of its phytopathogenic effect is researched, a screening is made and Trichoderma viride 017 fungus, which is characterized by a high antagonistic activity against A. cucurbitacearum and other agents causing root diseases of plants, is selected. Acremonium sp. 502 fungus was referred to the species of A. cucurbitacearum Alfaro-Garcia, W. Gams et J. Garcia-Jimenez according to its morphological and cultural, physiological and biochemical, and molecular and genetic characteristics. Pathogenicity of A. cucurbitacearum 502 for cucumber plants was confirmed during the pot experiment. It was established that Acremonium sp. 502 is localized exclusively in the root system, the root collar and the hypocotyl. The symptoms of acremiosis affecting roots were observed already after 14 days of growing plants in the soil infected with A. cucurbitacearum 502. The ability of A. cucurbitacearum 502 to form intracellular mycelium in epidermal and parenchymal tissues of the root is shown. Main tissues are not colonized, which indicates at the impossibility of clogging the vessels of plants with mycelium and points out to the biochemical effect of the fungus causing the process of pathogenesis on plants.The above-ground symptoms are manifested in the yellowing of leaf edges with their subsequent browning. It was established that A. cucurbitacearum 502 culture fluid does not exhibit phytotoxic activity and does not alter the proliferative activity of plant cells, but violates the cell cycle dynamics. We showed that the fungus is capable of an active synthesis of cellulase enzymes, due to which the cell wall of the plant degrades and allows the fungus to penetrate into the cells and create intracellular mycelium. The highest cellulolytic activity was detected after 6 weeks of fungi cultivation with a pH indicator of 8.5. In the process, the total cellulolytic activity was 1.95 U/ml, exogluconase activity – 3.23 U/ml, endogluconase activity – 2.85 U/ml and β-glucosidase activity – 2.39 U/ml. The ability of A. cucurbitacearum 502 to biosynthesize ethylene was revealed, and the highest level of it was registered after 5 weeks of cultivation (111.78 ± 13.27 nmol×h-1×g-1), which coincided with the terms of the highest level of cellulases synthesis. As it is known that ethylene influences the cellulases activity and accelerates leaves aging, it can be assumed that its synthesis causes the process of pathogenesis. The next stage was a search for the active microorganism-antagonist of the A. cucurbitacearum 502 fungus, which was carried out among the bacteria of the Bacillus genus and the fungi of the Chaetomium and Trichoderma genera. It was established that the strain of Trichoderma sp. 017 fungus was characterized by the fastest growth and manifested hyperparasitism to A. cucurbitacearum 502 on the 5th day of cultivation of the former. A study of morphological and culture features allowed us to refer Triсhoderma sp. 017 to T. viride 017 species. A study of T. viride 017 strain pathogenicity to warm-blooded animals showed the absence of fungal invasion in the internal organs of animals, which led to a conclusion that it is nonpathogenic. Three-year field experiments proved that the introduction of A. cucurbitacearum 502 into soil led to the reduction of cucumber plants yield from 14.6 t/ha in the control sample to 8.8 t/ha in the AIB sample, with a yield loss of 40 %. The inoculation of cucumber seeds with T. viride 017 fungus secured an increase in yield (up to 13.5 t/ha) by 35 % compared with the AIB sample. It was established that pre-sowing treatment of seeds with T. viride 017 fungus contributed to a reduction in the unit cost of production by UAH 777 per hectare (24.2 %), an increase in conditional profit by UAH 36.654 per hectare.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Копилова Н. О. 
Еволюція гендеру: проблематизація гендерних інверсій / Н. О. Копилова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація висвітлює особливості еволюції гендеру на історико-культурному матеріалі транзитивних (кризових) епох через проблематизацію та асиміляцію гендерних інверсій та інваріантів культурною владою. Обґрунтовано, що гендерні інверсії та інваріанти, наявні у соціокультурних практиках, виконують функції акумуляції, проблематизації і трансляції нового культурного досвіду в контексті соціокультурних трансформацій. Встановлено, що для більшості носіїв культурної традиції гендерні інверсії становлять відхилення від існуючих гендерних стандартів і культурних норм, вступають у конфлікт / боротьбу з ними та є революційними щодо пануючого дискурсу. У періоди змін культурної парадигми зростає «критична маса» гендерних інверсій та інваріантів, що призводить до трансформації гендерних стандартів.Категорію «культурна влада» уточнено з огляду на теоретичні розробки П. Бурдьє та М. Фуко та розглянуто в аспекті ментально-символічних настанов культури. Дослідження показало, що культурна влада має символічний та дисциплінарний характер, легітимізує контроль культури над особистістю через систему певних приписів та обмежень. Це особливо актуально в періоди кризи культурної парадигми, коли зміни в культурній системі призводять до невідповідності традиційних гендерних стандартів викликам соціокультурної реальності. Історичні та культурні шляхи подолання культурної влади над гендером розглядаються через різні варіації культурного конструкту андрогіна, до яких зводяться гендерні інверсії та інваріанти.Дисертаційне дослідження актуалізує проблему вивчення сучасних мистецьких практик (зокрема, українського мистецтва) як способів подолання культурної влади над гендером. Простежено основні напрями осмислення та презентації гендерних інверсій, зокрема інверсій тіла, у мистецьких та соціокультурних практиках кінця ХХ - початку ХХІ ст. Встановлено, що в сучасній культурі трансформація гендерних норм та поява низки інверсій та інваріантів поширюються в ситуації множинної ідентичності та кризи ідентичності взагалі. Ключові слова: гендер, гендерна інверсія, гендерний інваріант, культурна влада, гендерний стандарт, андрогін, андрогінія, соціальний андрогін, тілесність, гендер-бендінг, транзитивні епохи, традиція і новація.^UThe dissertation highlights the features of the evolution of gender on a historical and cultural material of transitive (crisis) epochs through the problematization and assimilation of gender inversions and invariants by the culture power. It has been showed that gender inversions and invariants, which exist in socio-cultural practices, fulfill the functions of accumulation, transmission and problematizing the new cultural experience in the context of socio-cultural transformations. For most of carriers of the cultural tradition gender inversions are have deviations from the gender and cultural standards existing in the society, come into conflict / struggle with them, and are revolutionary in relation to the ruling discourse. During the periods of changes of the cultural paradigm, the “critical mass” of gender inversions and invariants grows, that leads to the transformations of gender standards.The category of “cultural power”, arising from the theoretical developments of P. Bourdieu and M. Foucault, is considered in the mental-symbolic aspect of culture. The research made clear that the cultural power has a symbolic and disciplinary character, legitimizing the control of culture over the personality through a system of certain prescriptions and restrictions. It is especially revealed in the periods of crisis of the cultural paradigm, when the changes in the cultural system lead to inconsistencies of traditional gender standards with the challenges of socio-cultural reality. Historical and cultural ways of overcoming the cultural power over gender are considered through various variations of the cultural construct of androgyny, to which gender inversions and invariants are reduced.The dissertation actualizes the problem of studying actual artistic practices (in particular Ukrainian art) as ways of overcoming the cultural power over gender. The analysis made it possible to identify the main areas of understanding and presentation of gender inversions, in particular body inversions, in the artistic and socio-cultural practices of the late 20 - early 21 centuries. It has been found that in today's culture the transformation of gender norms and the appearance of a great deal of inversions and invariants spread out in the situation of multiple identity and crisis of identity in general.Key words: gender, gender inversion, gender invariant, cultural power, gender standard, androgyny, androgynism, social androgyny, corporeality, gender-bending, transitive epochs, tradition and innovation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Кузьменко Н. О. 
Правові засади організації та діяльності національних адміністративно-територіальних одиниць в Українській РСР у 1920-1930-х рр. / Н. О. Кузьменко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено комплексному аналізу правових засад організації та діяльності національних адміністративно-територіальних одиниць в Українській РСР у 1920-1930-х рр. В роботі розглянуто передумови утворення в Україні національних адміністративно-територіальних одиниць. Проаналізовано організаційно-правове забезпечення процесу національного адміністративно-територіального будівництва в УРСР. Досліджено особливості правового регулювання соціально-економічного та соціально-культурного розвитку національних районів та сільрад у різні періоди їх існування.^UThe dissertation is devoted to a comprehensive analysis of the legal principles of organization and activity of national administrative-territorial units in the Ukrainian SSR in the 1920-1930s. The work considers the preconditions of the formation of national administrative-territorial units in Ukraine. The organizational and legal23support of the process of national administrative-territorial construction in the USSR is analyzed. The peculiarities of legal regulation of socio-economic and socio-cultural development of national districts and village councils in different periods of their existence are investigated. The specifics of the functioning of national administrative-territorial units in the conditions of establishing a totalitarian regime in the country have been clarified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Копилова О. М. 
Екологічний моніторинг порушених водних екосистем (на прикладі р. Стир) / О. М. Копилова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена обґрунтуванню необхідності запровадження екологічного моніторингу порушеної водної екосистеми як складової інтегрованого управління басейнами річок. Для розроблення ефективної програми екологічного моніторингу в роботі визначено основні природно-антропогенні чинники впливу як на формування екологічного стану басейну, так і на якісний стан поверхневих вод. Визначено, що рівень антропогенного навантаження у басейні р. Стир формує значна кількість точкових та дифузних джерел впливу. Сучасний стан господарювання у басейні річки (верхній та частково середній ділянках) призвів до порушення оптимуму балансу перетворених і умовно непорушених територій.Проведено оцінку якості водного середовища р. Стир за комплексом гідрохімічних та гідробіологічних показників задля аналізу його як середовища існування гідробіонтів і ресурсу прісної води. Пріоритетними у формуванні якості води є показники трофо-сапробіологічного блоку (БСК5, азот амонійний, нітрити, фосфати) та блоку специфічних речовин токсичної та радіаційної дії (залізо, цинк, марганець).У структурі моделі екологічного моніторингу річкового басейну запропоновано перелік показників, періодичність їх контролювання і експрес-оцінку екологічного стану водної екосистеми, які є доступними для виконання громадськими організаціями і екологічно-свідомими людьми. Розроблені компенсаційні заходи, які сприятимуть відновленню та охороні порушеної водної екосистеми р. Стир.^UThe dissertation is devoted to substantiation of necessity of introduction of ecological monitoring of the broken aquatic ecosystem as a component of integrated management of river basins.There have been defined the main natural and anthropogenic factors of the influence to develop an effective environmental monitoring program, as for forming the ecological state of the basin, so on the qualitative state of surface water. It is determined that the level of anthropogenic loading in the Styr River basin forms a significant number of point (industrial and municipal enterprises) and diffusive (flowing from agricultural and residential areas, landfills, livestock farms, etc.) sources of influence. The current state of management in the river basin (upper and partlymiddle sections) has led to a violation of the optimum balance of changed and conditionally intact areas. Taking into account all these factors, there is a need for urgent environmental protection measures aimed at optimizing the landscape structure of the catchment area.The quality of the aquatic environment of the Styr River has been assessed according to a set of hydrochemical and hydrobiological indicators for its analysis as a habitat for hydrocoles and a fresh water resource. Priorities in the formation of water quality are the indicators of the tropho-saprobiological block (BOD5, ammonia nitrogen, nitrites, phosphates) and the block of specific substances of toxic and radiation action (iron, zinc, manganese).The overall water risk in 2020 is assessed as “below average”. It is established that the probability of water stress for the Styr River basin for 2030 and 2040, providing that the existing level of anthropogenic loading is maintained, will increase and correspond to the category “from medium to high”.In the structure of the model of ecological monitoring of the river basin has been offered a list of indicators, periodicity of their control and rapid assessment of the ecological state of the aquatic ecosystem, which are available for implementation by public organizations and ecologically conscious people.According to the results of the research of the broken aquatic ecosystem of the Styr River, taking into account the main aquatic-ecological problems and the specifics of each water resource region the compensatory measures have been proposed. They are based on reducing the actual level of loading by point and diffuse sources, optimization of the landscape-territorial structure and control of hydromorphological changes. The implementation of the proposed compensatory measures will contribute to the achievement of the strategic environmental goal.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського