Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (363)Книжкові видання та компакт-диски (385)Журнали та продовжувані видання (31)
Пошуковий запит: (<.>A=НІКОЛАЄНКО$<.>+<.>A=ЛАРИС$<.>+<.>A=ІВАНІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ніколаєнко І.В. 
Агроекологічні аспекти вирощування гороху в умовах Східного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / І.В. Ніколаєнко ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2002. — 15 с. — укp.

Наведено результати досліджень щодо повного використання потенційних можливостей симбіотичної системи горох - бульбочкові бактерії. Доведено доцільність застосування для передпосівної обробки насіння гороху високоефективними екологічно безпечними регуляторами росту рослин ДГ-482, бактозолем на фоні інокуляції комплементарним штамом Rhizobium legumiosarum 263 б. Зазначено, що одночасна стимуляція макро- та мікросимбіотів позитивно впливає на ріст, розвиток рослин гороху, процеси фотосинтезу, формування та розвиток симбіотичного апарату. Встановлено, що нітрогеназна активність на дослідних варіантах більш, ніж удвічі перевищувала нітрогеназну активність на контролі. Зроблено висновок, що стимулятори росту в комплексі з бактеріями підвищують вміст відновленого азоту, а співвідношення вуглецю та азоту підтримується на рівні, оптимальному для азотфіксації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.3-4(4Укр)
Шифр НБУВ: РА319344 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
2.

Ніколаєнко І.В. 
Вдосконалення міжопераційних процесів транспортно-складського комплексу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.01 / І.В. Ніколаєнко ; Київ. ун-т економіки і технологій трансп. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Розроблено методи управління механізмом перехідних процесів матеріальних потоків у разі взаємодії транспорту та складського комплексу в логістичних ланцюгах "постачальник - транспорт - одержувач", досягнення інтегрованого ефекту в транспортній системі. З метою вдосконалення міжопераційних процесів транспортно-складського комплекса вперше з позицій системного аналізу розглянуто матеріальні потоки в інтегрованій логістичній системі "постачальник - транспорт - одержувач" на прикладі реальних металургійних підприємств Приазов'я; з метою оцінки руху матеріальних потоків інтегрованої логістичної системи прийнято критерій "just in time" (точно в строк). Наведено методику оцінки перехідних процесів, яка описує процес функціонування та управління інтегрованою системою та окремими її елементами. Розроблено методику оцінки факторів ризику в ланках логістичного ланцюга.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О184.05
Шифр НБУВ: РА318278 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Ніколаєнко В.В. 
Гігієнічне обгрунтування заходів з оптимізації здоров'я міських школярів молодшого віку в умовах Донбасу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.В. Ніколаєнко ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Наведено характеристику екологічних, сімейно-психологічних, житлово-побутових умов і режиму життєдіяльності учнів. Оцінено здоров'я молодших школярів за показниками захворюваності, фізичного розвитку, розумової та фізичної працездатності, неспецифічної резистентності організму. Встановлено ступінь і характер залежності здоров'я дітей молодшого шкільного віку від 17 біологічних, 34 соціальних і 8 екологічних факторів. Виявлено найбільш значущі для формування здоров'я детермінанти. Обгрунтовано заходи щодо профілактики хвороб серед молодших школярів. Запропоновано й апробовано систему оздоровлення дітей на базі літнього заміського табору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.94-36
Шифр НБУВ: РА312835 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Ніколаєнко Ю.Є. 
Засоби забезпечення теплових режимів на основі теплових труб для пристроїв обчислювальної техніки та керування: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.14.06 / Ю.Є. Ніколаєнко ; Ін-т техн. теплофізики НАН України. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Створено високоефективні засоби забезпечення теплових режимів (ЗЗТР) перспективних пристроїв обчислювальної техніки та систем керування (ОТіК) на базі науково обгрунтованих шляхів конструктивно-технологічної реалізації двофазних технологій теплообміну, що забезпечує підвищення надійності пристроїв ОТіК і зниження енергоспоживання водяних систем тепловідводу. Науково обгрунтовано вдосконалення існуючих і створення нових ефективних конструктивних рішень елементів, пристроїв і систем на базі двофазних технологій для забезпечення теплових режимів основних типів перспективних засобів РТіК, а саме: складних обчислювальних комплексів з тепловою потужністю до 30 кВт в одній приладовій шафі, пристроїв електронно-обчислювальної техніки та комп'ютерного керування, інфрачервоної техніки, мікролазерних пристроїв. Одержано нові експериментальні дані щодо теплових характеристик запропонованих конструктивних рішень теплових труб (ТТ), пристроїв і систем на їх базі, що підтверджують їх високу ефективність. Розроблено й обгрунтовано нові технологічні рішення, які дозволяють здійснити виготовлення та впровадження запропонованих конструкцій ТТ для ЗЗТР сучасних і перспективних пристроїв ОТіК. Одержані наукові та практичні результати уможливлюють розширення функціональних можливостей пристроїв ОТіК на новій елементій базі з підвищеним питомим та інтегральним тепловиділенням і можуть бути використані в радіолектронній техніці, радіотехніці й електроніці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-044.2 +
Шифр НБУВ: РА364864

Рубрики:

      
5.

Ніколаєнко Т.Б. 
Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Т.Б. Ніколаєнко ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Висвітлено історичний аспект становлення та розвитку інституту звільнення від кримінальної відповідальності, зокрема, звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею на поруки. Визначено суть поняття, підстави, умови та види звільнення від кримінальної відповідальності. Наведено пропозиції щодо застосування звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки та призначення покарання у разі порушення умов передачі на поруки, а також щодо змін і доповнень до постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. N 12 "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності". Запропоновано нову редакцію статті 47 Кримінального кодексу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)03 +
Шифр НБУВ: РА357405

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Ніколаєнко В.М. 
Історичні романи Раїси Іванченко про давню Русь: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.М. Ніколаєнко ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто в літературному контексті історичні романи Р.Іванченка "Зрада, або Як стати володарем", "Отрута для княгині", "Гнів Перуна", "Золоті стремена", що складають тетралогію. Простежено генезис художнього мислення авторки, загострення його соціальної актуальності, філософічності, інтелектуальності. Висвітлено викристалізацію індивідуального письменницького стилю як безперервний процес художньої еволюції та оновлення. Охарактеризовано особливості художнього історизму, його романтично-реалістичних засобів, новаторські підходи Р.Іванченко у зображенні історичних подій і постатей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Іванченко, Р. 534
Шифр НБУВ: РА320989

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Ніколаєнко В.Л. 
Концепція соціального мислення в соціології знання Карла Мангейма: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.Л. Ніколаєнко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Здійснено теоретичний аналіз соціологічної концепції мислення К.Мангейма. Концептуалізовано поняття "соціальне мислення", проаналізовано його евристичні можливості. Доведено, що існує взаємозв'язок між структурою мислення та соціально-груповою структурою суспільства. Проаналізовано функціональну роль оціночних суджень як складових соціального мислення, а також взаємозв'язок проблеми істини в соціології з проблемами одержання й утримання влади.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*671*332.113.1 + С5 г-2 +
Шифр НБУВ: РА341390

Рубрики:

      
8.

Ніколаєнко Ю.В. 
Маркетингова орієнтація промислових підприємств в процесі оновлення продукції: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Ю.В. Ніколаєнко ; НАН України. Ін-т регіон. дослідж. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено теоретико-методичні аспекти формування маркетингової орієнтації підприємств у процесі оновлення промислової продукції. Узагальнено існуючі теоретичні положення шодо маркетингової орієнтації підприємств та проаналізовано механізм маркетингового управління оновленням промислової продукції. Висвітлено існуючі тенденції та проблеми формування маркетингової орієнтації вітчизняних підприємств. Розроблено концептуальну модель формування та реалізації маркетингової стратегії диверсифікації виробництва на базі нової продукції. Визначено складові організаційно-економічного механізму стратегічного управління підприємством маркетингової орієнтації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-211.1 +
Шифр НБУВ: РА339785

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Ніколаєнко Л.С. 
Мотиваційна основа аксіологічно маркованих композитних номінацій в англійській і українській мовах: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Л.С. Ніколаєнко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Систематизовано наукові підходи щодо словотвірного статусу композитних номінацій у сучасному мовознавстві. Висвітлено авторську теорію стосовно диференціації складних слів, утворених шляхом юкстапозиції та композиції. Визначено спільні способи творення аксіологічно маркованих композитних номінацій (юкстапозицію в обох мовах) і відмінні (композицію в українській). Обгрунтовано різні тенденції до композитотворення (в англійській мові - іменникового, а в українській - прикметникового). Встановлено спільні закономірності лексичного типу мотивації аксіологічно маркованих композитних номінацій в англійській і українській мовах, а також специфіку словотвірної (валентнісної), фонетичної та морфологічної мотивації зіставлених одиниць. Класифіковано аксіологічно марковані композитні номінації у тематичну групу "ставлення до способу життя" з її семантичними підгрупами, яка є спільною для зіставлених мов. Упроваджено методику зіставлення аксіологічно маркованих композитних номінацій на підставі критеріїв словникової позначки, індикатора оцінювання в лексикографічному тлумаченні значення слова і маркера емоційності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-31 + Ш143.21-31 +
Шифр НБУВ: РА365181

Рубрики:

      
10.

Ніколаєнко Н. В. 
Новітні біотехнологічні практики: філософсько-методологічний аналіз: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.09 / Н. В. Ніколаєнко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 15 с. — укp.

Досліджено новітні біотехнологічні практики в контексті постнекласичної методології, в межах якої в нових вимірах розкрито сенс даних форм практик, що істотно впливають на буття природи та людини. Вивчення біотехнологічних практик як об'єкту філософсько-методологічного аналізу здійснено на основі розкриття їх особливостей в контексті взаємовідношення понять "природне" та "штучне", виявлення характеристик новітніх біотехнологічних практик, які розглядають їх як різновид постнекласичних практик. Проаналізовано з позицій постнекласики біотехнологічні практики як дослідницькі та показано, що методологічні принципи синергетики виявляють себе через загальні методологічні настанови, які конкретизовано в біотехнологічне дослідження. Світоглядні й етичні виміри біотехнологічних практик виявлено в процесі осмислення впливів новітніх біотехнологічних практик на людину, її тілесність і наведено в контексті біоетичних вимог.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Е + Ю751.5
Шифр НБУВ: РА377490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Ніколаєнко А. П. 
Підвищення продуктивності вібраційної обробки шляхом вибору розташування джерела коливань відносно U-подібного контейнера: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.03.01 / А. П. Ніколаєнко ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

Запропоновано математичну модель руху маси завантаження в U-подібному контейнері вібраційного верстата, що дозволяє враховувати вплив неоднорідності поля траєкторій коливань стінок контейнера на продуктивність процесу. Вперше одержано залежність визначення циркуляційної швидкості руху робочого середовища й визначено умови для забезпечення стабільності цього руху, з урахуванням взаємного розташування основних вузлів вібраційного верстата - віброзбуджувача й контейнера. Досліджено залежність, яка визначає потужність і витрачається на обробку виробу. Теоретично обгрунтовано й експериментально підтверджено можливість підвищення експлуатаційних властивостей виробів у результаті вібраційної обробки на обробнозачисних і зміцнювальних операціях на верстатах з U-подібною формою контейнера без жорсткого кінематичного зв'язку між елементами технологічної системи, з підвищенням продуктивності процесу завдяки зміні розташування віброзбуджувача відносно контейнера.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К581
Шифр НБУВ: РА371297 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Ніколаєнко Ю.О. 
Підготовка студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Ю.О. Ніколаєнко ; Ін-т пед. освіти і освіти доросл. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі. Обгрунтовано суть і структуру даного спілкування. Визначено зміст, критерії та рівні готовності майбутніх фахівців до професійного спілкування в іншомовному середовищі, обгрунтовано педагогічні умови її формування. Розроблено модель підготовки студентів аграрних спеціальностей до професійного спілкування в іншомовному середовищі. Експериментально доведено її ефективність і доцільність застосування у начальному процесі аграрних ВНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П.р(4УКР)3 + Ш12-913.33 +
Шифр НБУВ: РА364015

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Ніколаєнко О.С. 
Розвиток комунікативної саморегуляції майбутнього вчителя: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / О.С. Ніколаєнко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Наведено узагальнені результати теоретичного аналізу наукової літератури, які містять матеріал стосовно проблем саморегуляції, психологічних особливостей педагогічного спілкування, проявів комунікативної саморегуляції у педагогічному спілкуванні. Виявлено рівні, динаміку й особливості прояву певних елементів комунікативної саморегуляції майбутніх учителів у процесі професійної підготовки. Висвітлено взаємозв'язок рівнево-типологічних особливостей розвитку загальної саморегуляції зі структурними компонентами педагогічно-орієнтованого спілкування у майбутніх учителів. Визначено взаємозв'язок їх комунікативної саморегуляції та педагогічної комунікативної компетентності за такого спілкування. Виявлено умови розвитку комунікативної саморегуляції. Експериментально доведено можливість розвитку комунікативної саморегуляції майбутнього вчителя за методами активного навчання у процесі професійної підготовки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.511.203 + Ч314 + Ю935.22-39 +
Шифр НБУВ: РА355647

Рубрики:

      
14.

Ніколаєнко О. В. 
Розробка бази даних генів 21-ї хромосоми людини та встановлення нових функціональних зв'язків інтерсектину 1: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.03 / О. В. Ніколаєнко ; НАН України ; Інститут молекулярної біології і генетики. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.095.2
Шифр НБУВ: РА369374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Ніколаєнко Д.В. 
Розробка і дослідження методів синтезу швидкодіючих мікропрограмних пристроїв керування: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.05 / Д.В. Ніколаєнко ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2010. — 21 с. — укp.

Запропоновано використання методу кешування сигналів у структурах композиційних мікропрограмних пристроїв керування (КМПК) з поділом кодів з метою збільшення середньої швидкості пристроїв. Розроблено нові структури та методи синтезу КМПК з поділом кодів і кеш-пам'яттю мікрокоманд, що мають більш високу середню швидкодію у порівнянні з раніше відомими структурами. Розроблено евристичний алгоритм оптимізації розміщення мікрокоманд в адресатному просторі керувальної пам'яті, що дозволяє підвищити ефективність використання кеш-пам'яті в розроблених структурах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.974-04
Шифр НБУВ: РА375369 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Ніколаєнко О.В. 
Становлення та розвиток психологічної теорії колективу у вітчизняній психології (1920 - 1990 роки): Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / О.В. Ніколаєнко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання становлення та розвитку вітчизняної психологічної теорії колективу у 1920 - 1990 рр. Проаналізовано соціально-економічні умови даного періоду, охарактеризовано соціально-політичні формації, що суттєво впливали на становлення психологічної теорії колективу й сприяли її крайній ідеалізації. Здійснено систематизацію сучасних наукових підходів до вивчення проблеми колективу, визначено діяльнісний, соціометричний напрямок, параметричну концепцію та організаційно-управлінський підхід. Виявлено суттєві відмінності між ними у трактуванні поняття "колектив", визначенні його структури, рівнів та етапів розвитку. Відзначено, що найбільш вагомими серед проаналізованих теорій колективу є теорія діяльнісного опосердкування міжособистісних стосунків А.В.Петровського та параметрична концепція Л.І.Уманського. Наведено їх порівняльну характеристику, виявлено переваги та недоліки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю954 в + Ю91(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА329820

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Ніколаєнко Л.І. 
Структурно-семантична характеристика агентивів-композитів у польській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / Л.І. Ніколаєнко ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням семантико-словотвірного аналізу складних агентивних назв польської мови. У роботі використано метод перифразування для реконструкції процесів творення складних іменників nomina agentis sensu stricto і nomina instrumenti. Визначено їх словотвірну структуру та семантичну вмотивованість. Проаналізовано ступінь відтворення значення мотивуючої бази в ендо- та екзоцентричних утвореннях. На основі співвіднесення формальної та семантичної похідності доведено, що однакова формальна структура композитів може бути маніфестована різними семантичними моделями не тільки на міжкатегоріальному рівні, але й у межах однієї словотвірної категорії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.53-20

Рубрики:

      
18.

Ніколаєнко С.М. 
Теоретико-методологічні основи управління інноваційним розвитком системи освіти України: автореф. дис... д-ра пед. наук : 13.00.06 / С.М. Ніколаєнко ; Держ. вищ. навч. закл. "Ун-т менедж. освіти". — К., 2009. — 44 с. — укp.

Комплексно визначено та науково обгрунтовано методологію, сучасні наукові підходи, принципи, тенденції та їх зв'язок з розвитком європейського та світового освітнього простору, напрями, умови, форми та технології управління інноваційним розвитком національної освіти України. Визначено об'єктивізовані показники оцінювання рівня управління інноваційними процесами освіти. Розроблено й обгрунтовано модель системи управління інноваційним розвитком національної системи освіти, її концептуальний, змістовий, технологічний і прогностичний рівні, а також схему її практичної реалізації. Науково обгрунтовано та втілено у практику на державному рівні нормативно-правову основу, на якій будується та функціонує стратегічна політика управління національною системою інноваційного розвитку освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч311,01 + Ч311,01 + Ч311,01
Шифр НБУВ: РА364887

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
19.

Ніколаєнко А.О. 
Удосконалення нормативної бази для вхідного контролю колісних пар вагонів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.01.02 / А.О. Ніколаєнко ; Севастоп. нац. ун-т ядер. енергії та пром-сті. — Севастополь, 2008. — 20 с. — укp.

На підставі діаграми Парето визначено основні фактори, які впливають на появу дефектів колісних пар вагонів. З'ясовано необхідність застосування статистичних методів для досягнення нобхідного рівня їх якості. Установлено взаємозв'язок між нормативною базою технологічних процесів виготовлення, експлуатації та ремонту суцільнокатаних коліс та їх вплив на довілля. Розроблено методику управління нормативно-технічною документацією у системі менеджменту якості ISO 9001-2001. На підставі аналізу процесів керування якістю визначено результативність цієї методики. Обгрунтовано ефективність застосування статистичних методів на прикладі причинно-наслідкової діаграми Ісікави для аналізу нерівномірності діаметра колеса за колом кочення у процесі його експлуатації. Запропоновано застосування методу таксономії для розробки алгоритму оцінювання та упорядкування за важливістю багатопараметричних критеріїв за умов контролю колісних пар. Розроблено математичну модель прогнозу виходу з ладу колісних пар вагонів і алгоритм управління процесом їх вхідного контролю, який відповідає вимогам ДСТУ ISO 9001-2001.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О24-046.51 +
Шифр НБУВ: РА356909

Рубрики:

      
20.

Ніколаєнко Т. Ю. 
Квантово-механічне визначення зарядів атомів, їх ковалентної та електростатичної взаємодії в біомолекулах / Т. Ю. Ніколаєнко. — Б.м., 2020 — укp.

Проведено квантово-механічний аналіз поділу електростатичної складової енергії міжмолекулярної взаємодії на складові, локалізовані у відповідності до графу ковалентних зв'язків молекули. Досліджено вплив конформації біомолекул на ефективні заряди їхніх атомів та порядки зв'язків. Створено нові моделі та методи для одержання локалізованих орбіталей, придатних для аналізу електронної структури біомолекул, апроксимації їх зведеної одночастинкової матриці густини, поділу одноелектронних фізичних властивостей і густини заряду на локалізовані складові, що відповідають моделі Льюїса. Охарактеризовано вплив електронного спряження на статистичні характеристики розподілів довжин ковалентних зв'язків. Розроблено числові алгоритми та комп'ютерні програми для реалізації створених методів аналізу електронної структури біомолекул. Розроблені методи можуть знайти подальше використання при створенні нових та параметризації існуючих силових полів при молекулярно-динамічному моделюванні біомолекулярних систем, побудові напівемпіричних моделей електронної структури таких систем та статистичному прогнозуванні їхніх фізико-хімічних властивостей, що мають біологічний сенс.^UThe thesis is devoted to the quantum-mechanical analysis of the decomposition of electrostatic component of intermolecular interaction energy into thecontributions localized in accordance with the graph of the covalent bonds of a molecule. Molecular dynamic simulations in combination with quantum mechanics methods (DFT, 2nd-order Möller-Plesset perturbation theory, atoms in molecules electron charge density topology analysis method (QTAIM), symmetry-adapted perturbation theory (SAPT), as well as LPO and CLPO orbital localization methods developed in this thesis) were used to investigate the decomposition of one-electron molecular properties of biomolecules into the localized contributions. The conformational dependence of the covalent bonding descriptors obtainable from one-particle density matrix was studied. The values of bond orders for pairs of covalently bonded atoms in different conformers were obtained by Natielo-Medrano, NPA-Weiberg, and Mayer methods in model DNA constituents. Using the method of molecular electrostatic potential approximation, the dependence of atomic charges of canonical 2'-deoxygribonucleotides was investigated. The modification of the principal component regression method was developed to obtain atomic charges from such the observable properties of molecules as the spatial structures and dipole moments of their conformers. The problem of approximating the reduced one-particle density matrix, initially given in the basis of orthonormal functions, by a diagonal part of its expansion over the localized orbitals is formulated, and numerical algorithm as well as its software implementation for finding the localized orbitals (LPOs) as a solution of the formulated problem are created. Modification of the LPO algorithm based on the new conditions for orbitals occupancy and ionicity is developed and implemented in software package JANPA for obtaining the CLPO localized orbitals. These localized orbitals are shown to mimic the electron pairs of the covalent bonds and single-atomic lone pairs, well-known in the classical Lewis model of molecular electronic structure. Basing on the developed methods, a new procedure for finding the covalently bonded atoms and determining their integer-valued bond orderfrom a reduced one-particle density matrix of the molecule is proposed. It is shown that the distribution of the lengths of detected covalent bonds gets close to the normal one after removing the bonds which can be considered as conjugate. In this case, for all bonds their average lengths agree with the corresponding experimental values within one standard deviation. The covalent radii corresponding to single, double and triple bonds were found for atoms of chemical elements H, B, C, N, O, F, Si, P, S, Cl, Ge, As, Se, Br solely from the first-principle data. A new model is proposed for approximating the charge density of a molecule by the sum of the point charges located on atomic nuclei and equal to NPA charges, and of the following localized electronic components, neutralized by the appropriate fraction of nuclear charge – electron pairs of atoms and covalent bonds.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського