Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (14)Реферативна база даних (830)Книжкові видання та компакт-диски (746)Журнали та продовжувані видання (94)
Пошуковий запит: (<.>A=ПАСІЧНИК$<.>+<.>A=ОЛЕН$<.>+<.>A=ВАСИЛІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 58
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Оленєва В. Д. 
Функціональна роль ацетилювання α-тубуліну при розвитку стрес-індукованої аутофагії у Arabidopsis thaliana / В. Д. Оленєва. — Б.м., 2019 — укp.

Досліджено роль ацетилювання α-тубуліну при реалізації аутофагії у клітинах A. thaliana, індукованої стресовими факторами абіотичної природи(голодування, осмотичний і сольовий стреси, ультрафіолет В). На морфологічному, транскрипційному та біохімічному рівнях показано розвиток аутофагії у відповідь на дію цих чинників. Встановлено, що інгібування стрес-індукованої аутофагії викликає підвищення кількості клітин у стані програмованої клітинної загибелі, що ілюструє роль аутофагії як адаптивного механізму. Продемонстровано суттєве підвищення рівнів ацетильованого α-тубуліну під впливом абіотичних стресових факторів, а також показано, що ацетилювання α-тубуліну забезпечує більш міцну його взаємодію тубуліну з білком аутофагії Atg8, що підтверджує функціональну роль мікротрубочок у реалізації аутофагії. Встановлені закономірності впливу стресових чинників на експресію генів α-тубуліну та білка atg8 і генів ферментів, залучених до ацетилювання тубуліну (ацетилтрансфераза elp3 та деацетилази hda14 і hda6). Виокремлено рослинні кінезини, вірогідно залучені до розвитку аутофагії та проаналізовано закономірності їх експресії під впливом досліджуваних абіотичних факторів. Встановлено тканиноспецифічний характер ацетилювання α-тубуліну як модифікації, котра у відповідь на вплив абіотичних стресів найбільш виражено проявляється у молодих та меристематичних тканинах, а також у тканинах коренів (кореневому чохлику, епідермісі та перициклі).^UThe role of post-translational acetylation of α-tubulin in the realization of stress-induced autophagy in A. thaliana cells was investigated. It was shown on the morphological, transcriptional and biochemical levels, that the development of autophagy is induced as a response to abiotic stress influence. It was found that an inhibition of stress-induced autophagy causes an intensification of programmed cell death development, which illustrates the role of autophagy as an adaptive mechanism. A significant increase in the level of acetylated a-tubulin was detected under the influence of abiotic stress. Moreover, it was shown that acetylation of α-tubulin provides a stronger interaction of tubulin with Atg8, an autophagy protein, which altogether confirms the functional role of microtubules in the realization of stress-induced autophagy. The regularities of the influence of stress factors on the expression of α-tubulin genes and the atg8, as well as on the enzymes involved in the acetylation of the tubulin (acetyltransferase elp3, deacetylases hda14 and hda6) have been established. The plant kinesins that are likely to be specific for the realization of stress-induced autophagy have been identified and the patterns of their expression under the influence of the abiotic factors were analyzed. Stress-induced α-tubulin acetylation was shown as a tissue-specific modification, which is most pronounced in young and meristic tissues, as well as in root tissues (root cap, epidermis and pericycles).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Пасічник Н.О. 
Формування інтересу старшокласників до підприємницької діяльності у процесі вивчення предметів соціально-економічного циклу: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Н.О. Пасічник ; Ін-т проблем виховання АПН України. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено питання теорії та практики формування у старшокласників інтересу до підприємницької діяльності у процесі вивчення предметів соціально-економічного циклу. Розкрито сутність понять "інтерес до праці", "професійний інтерес" та "інтерес до підприємницької діяльності". Визначено соціально-педагогічні передумови формування у старшокласників інтересу до підприємницької діяльності. Розроблено модель формування інтересу учнів до підприємницької діяльності, зазначено та обгрунтовано способи поглиблення профорієнтаційної спрямованості змісту навчального матеріалу з предметів соціально-економічного циклу для підвищення ефективності процесу формування інтересу старшокласників до підприємницької діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)р2
Шифр НБУВ: РА312267 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Пасічник Л.А. 
Фітопатогенні і сапрофітні бактерії агроекосистем пшениці та вівса: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.07 / Л.А. Пасічник ; Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України. — К., 2009. — 43 с. — укp.

Вивчено взаємовідносини між фітопатогенними та сапрофітними бактеріями (епіфітними й ендофітними) in vitro та in vivo. Встановлено закономірності розповсюдження основних збудників захворювань зернових культур на прикладі пшениці та вівса. Відзначено, що екологічними нішами сапрофітного виживання фітопатогенів є поверхня рослин-хазяїна й імунних рослин, взаємовідносини між сапрофітами та патогенами складні та багатовекторні. Зазначено, що сапрофітні бактерії пшениці мають більшу конкурентоспроможність у порівнянні з фітопатогенними бактеріями. Вони послаблюють прояв симптомів захворювання та перебіг інфекційного процесу, спричиненого фітопатогенними бактеріями, а фітопатогени індукують у P. agglomerans утворення сигнальних молекул - ацилгомосеринлактону. З використанням молекулярно-генетичних методів за допомогою gusA-гена доведено здатність епіфітних ізолятів на рівні з ендофітними колонізувати внутрішні тканини рослин. Установлено гетерогенність природних і колекційних популяцій P. syringae за певними біологічними властивостями. Однак, умови існування бактерій в різних екологічних нішах не впливають на жирнокислотний склад їх ліпідів. Виявлено пристосованість окремих серогруп до умов існування. Встановлено структури O-полісахаридного (O-ПС) ланцюга штамів P. syringae pv. coronafaciens 9030 і P. syringae pv. atrofaciens 8281, які є гетерогенними та містять три типи O-ланцюгів, в яких основний ланцюг є залишками L-рамнози, а боковим замісником є 3-ацетамідо-3,6-дидезокси-D-галактоза. Ліпополісахариди P. syringae pv. coronafaciens 9030 і P. syringaepv. atrofaciens мають антимутагенні (у тесті Еймса) та протипухлинні властивості щодо A. tumefaciens. Прояв реакції надчутливості у листках тютюну залежить від віку P. syringae, часу ін'єкції протягом доби та солей важких металів. ЛПС P. syringae не беруть участь у реакції надчутливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.149 + П491.12 +
Шифр НБУВ: РА364574

Рубрики:

      
4.

Пасічник І.В. 
Фінансово-кредитне забезпечення інноваційної діяльності (на прикладі промислових підприємств Харківської області): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / І.В. Пасічник ; Укр. акад. банк. справи. — Суми, 2000. — 18 с. — укp.

Розроблено теоретичні засади та методичні підходи до вдосконалення механізму фінансово-кредитного забезпечення інноваційної діяльності. Досліджено теоретичну сутність інновацій та визначено особливості впливу ринкового середовища на інноваційну діяльність. Детально проаналізовано сучасний стан реалізації інноваційних проектів та структуру фінансового забезпечення інновацій. Запропоновано і теоретично обгрунтовано підходи до активації діяльності комерційних банків шляхом кредитування інноваційних проектів, рекомендації щодо управління інноваційним портфелем банківських ресурсів та оцінки ефективності інноваційних проектів. Розроблено методичний підхід до визначення ставки дисконтування з урахуванням факторів інфляції та оподаткування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-55-56 + У9(4УКР-4ХАР)300-55-56
Шифр НБУВ: РА308056 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Оленєв М.В. 
Удосконалення технології виробництва виноградного соку з застосуванням рівномірного електромагнітного поля надвисокої частоти: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.13 / М.В. Оленєв ; Одес. нац. акад. харч. технологій. — О., 2009. — 16 с. — укp.

Удосконалено технологію виробництва виноградного соку за рахунок застосування мікрохвильової обробки напоїв у камері нерезонансного типу. Проаналізовано існуючі способи теплової та мікрохвильової обробки продукції в резонансній мікрохвильовій камері. Показано переваги та недоліки традиційного нагрівання в пастеризаторі та резонансних камерах надвисокої частоти (НВЧ). Встановлено, що застосування резонансних камер у харчовій промисловості не знайшло широкого використання через недосконалість устаткування. Теоретично й експериментально досліджено процес пастеризації виноградного соку в рівномірному електромагнітному полі НВЧ. Розроблено режими пастеризації продукції та обчислено фактичну летальність найбільш термостійких мікроорганізмів. Розроблено математичну модель і визначено параметри процесу мікрохвильової пастеризації продукції, яка забезпечує мікробіальну стабільність і підвищення якості готової продукції. Проведено мікробіологічний і біохімічний аналіз контрольних і дослідних зразків продукції після пастеризації за визначеними технологічними параметрами та показано промислову стерильність і скорочення втрат біологічно цінних речовин. Зроблено розрахунок економії енергоресурсів за умов надвисокочастотної обробки у разі застосування нерезонансної камери, який становить 231 тис. грн на рік.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л961.92/99 +
Шифр НБУВ: РА363998

Рубрики:

      
6.

Пасічник В. М. 
Теоретико-методичні основи ігрової діяльності дітей дошкільного віку в процесі фізичного виховання: автореферат дис. ... д. фіз. вих. : 24.00.02 / В. М. Пасічник. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єкт − фізичне виховання дітей дошкільного віку; мета − обґрунтувати теоретико-методичні основи ігрової діяльності дітей дошкільного віку в процесі фізичного виховання для забезпечення формування складових гармонійного розвитку особистості; методи − методи теоретичного та емпіричного рівнів дослідження, математичної статистики; новизна – обґрунтовано й розроблено концепцію ігрової діяльності дітей дошкільного віку в процесі фізичного виховання; на методологічному рівні розкрито специфіку ігрової діяльності в фізичному вихованні дітей дошкільного віку; укладено класифікацію засобів ігрової діяльності в фізичному вихованні дітей дошкільного віку; визначено комплекс чинників диференціації структури та змісту засобів ігрової діяльності для реалізації в фізичному вихованні дітей дошкільного віку; результати – обґрунтовано концептуальні положення ігрової діяльності дітей дошкільного віку в процесі фізичного виховання; укладено класифікацію засобів ігрової діяльності та визначено чинники її диференціації в фізичному вихованні дітей дошкільного віку; експериментально перевірено та визначено ефективність програм занять побудованих з урахуванням реалізаційних положень концепції ігрової діяльності дітей дошкільного віку в процесі фізичного виховання; галузь – фізичне виховання та спорт.^UObject – physical education of preschool children; purpose − to substantiate the theoretical and methodological bases of preschool children play activity in the process of physical education in order to ensure the moulding of a harmoniously developed personality; methods – theoretical and empirical levels of investigation, mathematical statistics; novelty – the concept of preschool children play activity in the process of physical education has been elaborated and substantiated; the specificity of play activity in the physical education of preschool children has been revealed at the methodological level; the classification of means of play activity in the process of preschool children physical education has been worked out; a set of factors differentiating the structure and content of play activity means for implementation in the physical education of preschool children has been determined; results – the conceptual provisions of preschool children play activity in the process of physical education have been substantiated; the classification of the means of play activity has been elaborated and the factors of its differentiation in the physical education of preschool children has been determined; the effectiveness of special classes programs subjected to the provisions of the concept of preschool children play activity in the process of physical education has been experimentally verified and determined; specialization − physical education and sport.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Релігія   
7.

Пасічник 
Теорія ритуалів переходу А.Ван Геннепа: її зміст та верифікація на прикладі обрядів життєвого циклу: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Олександр Сергійович Пасічник ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э250
Шифр НБУВ: РА365912

Рубрики:

      
8.

Пасічник О. С. 
Тенденції конструювання змісту підручників з іноземних мов для загальноосвітніх навчальних закладів України (80-ті рр. XX ст. - початок XXI ст.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / О. С. Пасічник ; Житомир. держ. ун-т ім. І. Франка. — Житомир, 2011. — 20 с.: табл. — укp.

Проаналізовано зміст шкільних підручників з іноземних мов періоду 1980 рр. - початку XXI ст., запропоновано періодизацію галузі конструювання їх змісту. Визначено тенденції конструювання змісту підручників з іноземних мов для загальноосвітніх навчальних закладів України та досліджено чинники їх впливу на розвиток освітньої галузі. Уточнено принципи добору змісту навчання, реалізованого в підручниках, сконструйованих на засадах комунікативно-діяльнісного й особистісно орієнтованого підходів. Наведено шляхи впровадження робочих зошитів і програмних педагогічних засобів з метою індивідуалізації та диференціації процесу навчання іноземних мов. Удосконалено розуміння місця та функцій позатекстових компонентів у структурі навчальної книги. Подальшого розвитку набули дидактичні та методичні засади добору та структурування змісту підручників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.215.1 + Ш12-912 г(4УКР)6
Шифр НБУВ: РА383730 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Оленюк Д. В. 
Творчість М. О. Менцинського у контексті європейського оперного мистецтва: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 26.00.01 / Д. В. Оленюк ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Досліджено вокальну та громадсько-культурну діяльність музиканта, оперного та концертно-камерного співака, педагога М. О. Менцинського (1875 - 1935 рр.). Вперше залучено до наукового обігу нові документально-історичні матеріали, які сприяють поглибленню знання про його життя та творчість. Висвітлено різноманітні аспекти процесу творчого становлення митця як співака та громадсько-культурного діяча. З'ясовано впливи зарубіжних вокальних шкіл на формування української вокальної школи. Розкрито зміст та охарактеризовано творчий доробок співака. Доведено, що постать М. О. Менцинського посідає особливо неповторне місце в українській та європейській музичній культурі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ335.413(4УКР)5/6-8 Менцинський М. + Щ314-73(4УКР)5/6 Менцинський М.
Шифр НБУВ: РА384929 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Пасічник М.Ф. 
Створення гомеопатичного лікарського засобу на основі отрути бджолиної: Автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / М.Ф. Пасічник ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2007. — 21 с. — укp.

Вперше проведено комплексні дослідження з метою створення гомеопатичних лікарських засобів на базі використання біологічно активної субстанції - отрути бджолиної для лікування набряків різної етіології. На підставі результатів фізико-хімічних, технологічних і мікробіологічних досліджень розроблено раціональну технологію базисного препарату на основі отрути бджолиної, який умовно названо "Ani", а також гомеопатичних гранул "Ani-гран". Запропоновано показники якості препарату та методики їх визначення. Встановлено фізико-хімічні властивості базисного препарату та гранул, а також їх стабільність у процесі зберігання. Проведено біологічні дослідження щодо вивчення специфічної протинабрякової активності й нешкідливості розробленого препарату. Вивчено нормативну базу щодо сучасного стану виробництва й стандартизації гомеопатичних лікарських засобів та розроблено три загальні фармакопейні статті: "Гомеопатичні лікарські засоби", "Лікарська рослинна сировина для гомеопатичних лікарських засобів" та "Матричні настойки для гомеопатичних лікарських засобів", які вперше включено до ДФУ (1 вид; доп. 1, 2004 р.).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.793 +
Шифр НБУВ: РА349670

Рубрики:

      
11.

Пасічник 
Спецвиди технічних документів: книгознавчий та бібліографічний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Людмила Петрівна Пасічник ; НАН України; Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського. — К., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч755.3.438
Шифр НБУВ: РА348969

      
12.

Оленіна Г.О. 
Соціально-педагогічні засади формування інтересу підлітків до зарубіжної літератури в умовах дозвілля: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / Г.О. Оленіна ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано наукову літературу з проблеми формування інтересу підлітків до зарубіжної літератури за умов дозвілля. Визначено шляхи її вирішення. Обгрунтовано педагогічні умови, принципи проектування та технологію розробки, а також впровадження соціально-педагогічної програми з формування даного інтересу підлітків, визначено її ефективність. Доведено важливість одержаних даних для подальшого розвитку соціально-педагогічної науки, теорії та практики культурно-дозвільної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.355.21 + Ч421.382.71:Ш5 + Ш5(0) р20 +
Шифр НБУВ: РА357434

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
13.

Пасічник Р. В. 
Скінченнорізницева методика розрахунку стійкості оболонок з від'ємною гаусовою кривиною: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.02.04 / Р. В. Пасічник ; Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено напружено-деформований стан і стійкість конструкцій у форму однопорожнинного гіперболоїда та гіперболічного параболоїда за різних навантажень. Розроблено скінченнорізницеву методику розрахунку оболонок від'ємної гаусової кривини. Виведено скінченнорізницеві рівняння міцності та стійкості у лінійній і нелінійній постановці для внутрішніх вузлів оболонки та різних межових умов на контурі. Створено програму розрахунку оболонок скінченнорізницевим методом. Досліджено ряд конструкцій на міцність і стійкість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.640.37-01,022
Шифр НБУВ: РА372860 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Табачишин Д. Р. 
Системні методи та засоби аналізу параметрів сталого зростання соціополісів / Д. Р. Табачишин. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі здійснено системний аналіз методів та засобів аналізу параметрів сталого зростання соціополісів. Досліджено концепти «соціополіс» та «розумність»; а також критерії оцінювання сталого зростання «розумності» соціополісів та критерії підбору експертів. У дослідженні запропоновано нові підходи до обчислення результатів експертної оцінки з використанням методів нечіткої логіки із наступним ранжуванням критеріїв оцінювання. Запропоновано підходи до застосування методів візуалізації результатів експертного оцінювання, а саме використання методу пелюсткових (радіальних) діаграм; розроблено застосунок, за допомогою якого оцінюється «розумність» соціополісів з використанням зазначених методів та критеріїв оцінювання в різних галузях його функціонування, зокрема, таких як: екологія, медицина, транспортна система, ІКТ, економіка і т.д. та візуалізацією отриманих результатів.^UThe dissertation is devoted to systematic methods and tools for analysis of sustainable sociopolises growth parameters. By the methods of system analysis, it investigates the concepts of ‘sociopolis' and ‘smartness'; evaluation criteria of constant growth of sociopolises ‘smartness'; criterion for experts selection. The conducted research proposes the new approaches to the calculation of expert assessments with the help of fuzzy logic methods, followed by ranking of evaluation criteria. The study proposes the approaches to the application of visualization methods of the experts' assessments results, namely the use of petal (radial) diagrams method; describes the developed application, which, basing on abovementioned method, as well as evaluation criteria in various areas of application's operation such as ecology, medicine, transport system, ICT, economics, etc., calculates the sociopolises ‘smartness'.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Пасічник В.Р. 
Система підготовки вчителя історії у Польщі (80 - 90-ті роки ХХ століття): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / В.Р. Пасічник ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. — К., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

На підставі аналізу спеціальної та психолого-педагогічної літератури, навчальних планів і програм для історичних факультетів університетів і педагогічних інститутів ретроспективно розглянуто розвиток системи професійно-педагогічної підготовки вчителів історії, розкрито основні тенденції реорганізації історичної освіти у Польщі за останні двадцять років. Визначено етапи розвитку історичної освіти у вищих навчальних закладах за умов соціально-політичної та економічної кризи в Польщі у 1980-х рр. та реформування освіти у 1990-х рр. Визначено тенденції щодо зміни та удосконалення змісту та структури професійно-педагогічної підготовки польських вчителів історії. Обгрунтовано науково-методичні вимоги до сучасного вчителя історії у Польщі. Визначено можливості використання позитивного досвіду підготовки вчителів історії в університетах і педагогічних інститутах Польщі для вищих навчальних закладів України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.р(4ПОЛ)3
Шифр НБУВ: РА314086 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Чанчжи У. -. 
Синтез Мистецтв В Храмовій Архітектурі Китаю: автореферат дис. ... д.філософ : 191 / У. -. Чанчжи. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню наукової проблеми дослідженнясинтезу мистецтв в храмовій архітектурі Китаю. Актуальність вивченнятрадиційної архітектури стародавнього Китаю особливо визначається в їївпливі на сучасний художній процес. Розробка цього питання в архітектурнійтеорії в східно-європейській науковій спільноті залишається актуальною івимагає подальших досліджень. Наукові зусилля в цьому напрямку не лишедопоможуть розширити розуміння архітектурної спадщини Китаю, але йнададуть підстави для розробки нових концепцій та технік у галузі архітектурита містобудування.^UThe dissertation addresses the scientific problem of studying the synthesis ofarts in the temple architecture of China. The relevance of exploring the traditionalarchitecture of ancient China is particularly defined by its influence on thecontemporary artistic process. The development of this issue in architectural theorywithin the Eastern European scientific community remains relevant and requiresfurther research. Scientific efforts in this direction will not only help broaden theunderstanding of China's architectural heritage but also provide grounds fordeveloping new concepts and techniques in the fields of architecture and urbanplanning.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Пасічник М. П. 
Сапропелеві рекреаційно-туристичні ресурси Волинської області / М. П. Пасічник. — Б.м., 2020 — укp.

Волинська область має найбільші в Україні запаси озерних сапропелевих відкладів. Різноманітність складу та властивостей таких відкладів дозволяють розглядати їх як один з основних і перспективних видів сировини для грязелікування й терапевтичної косметології. Відомо про значний лікувальний та оздоровчий ефект від використання сапропелевих грязей і препаратів на їхній основі. Водночас озерні родовища сапропелю часто розташовані на територіях надмірного антропогенного й техногенного впливу, піддаються неконтрольованому рекреаційному навантаженню, замулюються, заростають і перетворюються на болота. У зв'язку з необхідністю збереження й лікувально-оздоровчого використання такого цінного природного ресурсу як сапропелеві відклади, важливим є дослідження умов їхнього формування, особливостей речовинного складу, основних фізико-механічних та бальнеологічних властивостей, санітарно-епідеміологічного стану, а також розробка теоретичних і практичних рекомендацій щодо їхнього збереження й раціонального використання. У багатьох регіонах світу лікувальні грязі є ключовими чинниками розвитку туризму й рекреації, тому вважаємо, що дослідження озерного сапропелю регіону дозволить розширити рамки традиційного використання ресурсів природних водойм та сприятимуть розвитку лікувально-оздоровчого туризму та рекреації.Дисертаційна робота присвячена виявленню, кількісному та якісному оцінюванню сапропелевих пелоїдів Волинської області, а також розробці прикладних засад їхньої охорони й лікувально-оздоровчого використання як важливих складових для розвитку рекреаційно-туристичної галузі регіону. Для цього було вирішено п'ять груп головних завдань: опрацьовано сучасні наукові підходи до вивчення прісноводних лікувальних грязей та уточнено понятійно-термінологічний апарат; визначено регіональні фізико-географічні чинники утворення та поширення сапропелевих відкладів, узагальнено відомості про їхні запаси; з'ясовано відповідність озерного сапропелю вимогам що встановлені для лікувальних грязей; оцінено перспективні ресурси сапропелевих пелоїдів Волинської області та класифіковано озерні родовища сапропелю за першочерговістю освоєння для курортно-рекреаційних потреб; розроблено рекомендації та обґрунтовано заходи, спрямовані на збереження й оптимізацію раціонального використання сапропелевих пелоїдів. Низка важливих питань пов'язаних із використанням озерних сапропелевих відкладів Волинської області в лікувально-оздоровчому туризмі та рекреації залишається поза увагою наукових кіл. Тому актуальність проведення наукових досліджень у цьому напрямі цілком очевидна.Наукова цінність одержаних результатів полягає в тому, що в дисертації вперше виконане комплексне дослідження речовинного складу і фізико-механічних властивостей різновидового озерного сапропелю, що має відповідні кондиції для використання як лікувальна грязь, класифіковано сапропелеві пелоїди, а також апробовано методику оцінювання озерних родовищ сапропелю за першочерговістю освоєння для цілей рекреації та лікувально-оздоровчого туризму. Узагальненням фактичних даних вдалося кількісно схарактеризувати ресурси сапропелю Волинської області, які є перспективними для використання в грязелікуванні чи терапевтичній косметології. У підсумку розроблено конструктивно-географічну систему заходів раціонального використання й охорони сапропелевих пелоїдів озер. Отримані науково-практичні результати є вагомим внеском до оцінки природно-ресурсного потенціалу Волинської області. Матеріали, наведені в дисертації, містять первинні дані для прийняття рішень щодо проєктування й організації видобутку сапропелевих ресурсів з отримання високоякісної пелоїдної продукції. Перелік першочергових, перспективних та умовно-перспективних родовищ є об'єктивною інформацією при виборі сировинних баз для рекреаційно-туристичного освоєння. Теоретичні положення дисертації можуть бути використані при функціонально-планувальній організації прилеглої до родовищ сапропелю території та розробці регіональних програм розвитку туризму і стратегії рекреаційного природокористування загалом.Ключові слова: сапропель, донні відклади, озеро, лікувальні грязі, пелоїди, рекреація, грязелікування, терапевтична косметологія, лікувально-оздоровчий туризм, рекреаційне природокористування, природно-ресурсний потенціал, рекреаційна лімнологія, Волинська область.^UVolyn region has the largest reserves of lake sapropel deposits in Ukraine. The variety of composition and properties of such deposits allow us to consider them as one of the main and promising types of raw materials for mud therapy and therapeutic cosmetology. Sapropel mud and drugs based on them are well-known for their significant therapeutic and health-improving effect. At the same time, lake sapropel deposits are often located in the areas of excessive anthropogenic and man-made impact, and they are subjected to uncontrolled recreational load, silted up, overgrown and turned into swamps. Due to the need of preservation and therapeutic use of such a valuable natural resource as sapropel deposits it is important to study the conditions of their formation, the peculiarities of the material composition, basic physico-mechanical and balneological properties, sanitary and epidemiological condition as well as the development of theoretical and practical recommendations for their preservation and rational use. Therapeutic muds are the key factors for tourism and recreation development in many regions of the world, so we believe that objective studies of lake sapropel in the region will expand the traditional use of natural resources of the region and promote health-improving tourism and recreation.The dissertation is devoted to the identification, quantitative and qualitative evaluation of sapropel peloids of Volyn region as well as the development of the principles of their protection and medical and health use as important components for the development of recreational and tourist industry of the region. For this purpose, six groups of main tasks were solved: modern scientific approaches to the study of freshwater therapeutic muds were processed and the conceptual and terminological apparatus was specified; the regional physical and geographical factors of formation and spread of sapropel deposits were determined, the information on their reserves was generalized; the compliance of lake sapropel with the requirements established for therapeutic muds was clarified; perspective resources of sapropel peloids of Volyn region were estimated and lake deposits of sapropel were classified according to prospects of development for resort and recreational needs; recommendations were developed and measures aimed at preserving and optimizing the rational use of sapropel peloids were substantiated. A number of important issues related to the use of lake sapropel deposits in the Volyn region in health-improving tourism and recreation remain out of the attention of scientific circles. Therefore, the relevance of scientific research in this area is quite obvious.The scientific value of the obtained results lies in the fact that the dissertation for the first time performed a comprehensive study of the material composition and physical and mechanical properties of various species of lake sapropel, which has the appropriate conditions for use in mud therapy or therapeutic cosmetology, sapropel peloids are classified, and the technique of estimation of lake sapropel deposits on prospects of development for the purposes of recreation or health-improving tourism is tested, too. By generalizing the actual data, it was possible to quantitatively characterize the sapropel resources of Volyn region, which are promising for use in mud therapy and therapeutic cosmetology. As a result, a constructive-geographical concept of rational use and protection of sapropel peloids of lakes has been developed.The obtained scientific and practical results are a significant contribution to the assessment of the natural resource potential of Volyn region. The materials presented in the dissertation contain primary data for decision-making on the design and organization of extraction of sapropel resources to obtain high-quality peloid products. The list of priority, perspective and conditionally-perspective deposits is the objective information at a choice of raw materials bases for recreational and tourist development. The theoretical provisions of the dissertation can be used in the functional-planning organization of the territory adjacent to the sapropel deposits and in the regional programs development for tourism groth and recreational nature management strategy in general.Key words: sapropel, bottom sediments, lake, therapeutic mud, peloids, recreation, mud treatment, therapeutic cosmetology, health-improving tourism recreational nature management, natural resource potential , recreational limnology, Volyn region.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Оленіна О. Ю. 
Рольова специфіка мистецтва у сучасному культурно-комунікативному просторі: автореф. дис. ... д-ра мистецтвознав. : 26.00.01 / О. Ю. Оленіна ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2011. — 38 с. — укp.

Вперше проведено системний аналіз теоретико-методологічних підходів до соціально-комунікативної інтерпретації феномену сучасного мистецтва. Запропоновано специфічний вимір у дослідженні сучасних художніх практик крізь призму "економіки символічного обміну", що адекватно висвітлює утилітарно-прагматичну роль сучасного мистецтва. Обгрунтовано розуміння віртуальної реальності як нового середовища для інноваційних художніх практик і художніх комунікацій, через які відображаються сутність та умови прояву рольової специфіки мистецтва в контексті "всепроникаючої" інтерактивності. Доведено взаємозв'язок мистецьких технологій і бізнес-комунікацій в аспекті застосування творчих методик під час створення комунікативних продуктів, технік, технологій; розкрито значення креативу для ефективності бізнес-процедур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11 в + Щ03(0)6-0
Шифр НБУВ: РА380291 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Оленіч А.В. 
Розробка ресурсозберігаючої технології формоутворення взуття з верхом із натуральної шкіри: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.06 / А.В. Оленіч ; Київ. держ. ун-т технології та дизайну. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення конкурентоспроможності взуття вітчизняного виробництва за рахунок поліпшення його якості з одночасним зменшенням матеріалоємності, скороченням витрат електроенергії на технологічні потреби, що в підсумку вплинуло на його собівартість. Розроблено новий спосіб коригування деформаційних властивостей натуральних шкір вітчизняного виробництва на стадії виготовлення взуття, зважаючи на відповідні вимоги технологічного процесу формування. Запропонований спосіб обгрунтовано теоретично, підтверджено експериментально та покладено до основи розробленої нової ресурсоощадної технології, з впровадженням якої підвищилась формостійкість взуття, знизилась його собівартість за рахунок економії натуральних шкір для верху взуття, зменшилось електроспоживання на складальних потоках (завдяки усуненню застосування енергоємних пристроїв волого-теплової обробки та сушилок).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М550.41
Шифр НБУВ: РА312503 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Пасічник М. В. 
Розробка композиційних складів для формування полімерного покриття на поверхні текстильних матеріалів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.19 / М. В. Пасічник ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2011. — 24 с.: рис., табл. — укp.

Запропоновано ймовірний механізм утворення тривимірної структури в результаті реакції зшивання карбоксильних груп акрилових полімерів та аміногруп поліуретанових полімерів з реакційноздатними гліцидиловими групами тригліцидилового ефіру поліоксипропілентріолу та гідроксильними групами волокноутворювального полімеру. Вперше встановлено доцільність використання в ролі зшиваючого агенту тригліцидилового ефіру поліоксипропілентріолу, що забезпечує ефективне зшивання акрилових і поліуретанових полімерів і підвищує адгезію сформованої полімерної плівки до поверхні текстильного матеріалу. Вперше в галузі опоряджувального виробництва обгрунтовано необхідність урахування оптичних характеристик полімерних компонентів композиційних складів з метою забезпечення прозорості полімерної плівки, що дозволить зберегти колірні характеристики попередньо забарвлених тканин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М305.073.8
Шифр НБУВ: РА380289 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського