Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Наукова електронна бібліотека (212)Реферативна база даних (219)Книжкові видання та компакт-диски (115)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=МОНГОЛЬСЬК$<.>+<.>K=МІФОЛОГІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 32
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бусел С.В. 
Взаємодія східної і західної традиції в українській літературі: гендерний аспект образності: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / С.В. Бусел ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2006. — 20 с. — укp.

Установлено генетичні витоки образів-адекватів гендерних начал в українській літературі. Виявлено їх первинну суть, зокрема, понятійне, естетичне, функціональне наповнення репрезентатів фемінного та маскулінного у східних, західних, давньоукраїнській міфологіях. Висвітлено процеси акумуляції однотипних образів, створення мегаобразів - традиційних гендерних парадигм, формування засад гендерної інтенсивності - специфіки взаємодії найдревнішої пари опозиції. Виокремлено стилістичні та тематичні функції гендерних мікрообразів української літератури (у творах Т.Г.Шевченка, М.В.Гоголя, М.М.Коцюбинського, І.Я.Франка, Лесі Українки, представників Розстріляного відродження, Л.В.Костенко, О.Забужко). Досліджено специфіку взаємодії східних і західних буттєвих і аксіологічних концепцій у гендерному ракурсі. Доведено, що семантико-символічне наповнення чинників парадигм фемінного та маскулінного корелюється з традиційно визначеними у філософії, культурології, літературі рисами східного та західного. Вагомою значеннєво-естетичною функцією образів-адекватів гендерних начал є об'єктивація у поетиці художніх творів української літератури взаємодії східної та західної традицій: того, що вибудовано на засадах філософсько-релігійних вчень Сходу та Заходу, передає концептуальні ідеї цих культурних регіонів, зберігає сутнісні елементи східного та західного мислення, узагальнює наслідки руху свідомості. Установлено, що саме гендерна специфіка формує та закріплює естетично зміст, внутрішню семантику образів, яка полягає у репрезентації східної та західної традицій. Гендерна інтенсивність у фактурі тексту не лише виявляє духовну спорідненість нашої нації з іншими етносами, але й увиразнює специфіку української ментальності, що формувалася на перетині художніх імпульсів, зумовлених традиціями Сходу та Заходу, не заперечуючи, а збагачуючи одне одного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.21 + Ш5(0)-31 + Ш5(4УКР)5-317 + Ш5(4УКР)6-317 +
Шифр НБУВ: РА346085

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Рахно К. Ю. 
Гончарство у традиційній культурі слов'янських народів: міфологія й обрядовість: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / К. Ю. Рахно ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше в етнології та керамології реконструйовано міфопоетичні уявлення слов'ян про процес гончарювання. Вивчено уявлення гончарів про процес формування глиняних виробів, проаналізовано вірування й обрядовість під час цього етапу виробництва. Визначено особливості міфологічного сприйняття процесу випалювання глиняних виробів і охарактеризовано слов'янські вірування й обрядовість під час випалювання. Вперше визначено семантику вогню гончарного горна у традиційній культурі слов'ян. Проаналізовано міфологічні уявлення слов'ян, пов'язані зі збутом гончарної продукції, обряди продажу-купівлі та введення глиняних виробів у домашнє господарство.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.171.2 + Т52(4)=ОИ1-51
Шифр НБУВ: РА374729 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Вихор І. В. 
Дискурс міста в українській поезії кінця XIX - першої половини XX століття: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.06 / І. В. Вихор ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. — Т., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано основні етапи історичного розвитку української урбаністичної лірики. Простежено еволюцію літературознавчих підходів до виокремлення й аналізу урбаністичної тематики та поетики. Досліджено та систематизовано наявний у сучасному літературознавстві понятійно-термінологічний апарат, який застосовується для аналізу творів на урбаністичну тему (урбанізм, міський пейзаж, міський текст, метатекст, міфогеографія, символіка та міфологія міського тексту). Уточнено, семантично поглиблено й адаптовано для практичних потреб літературознавчого аналізу зміст понять "дискурс міста", "топос міста", "часово-просторова та предметно-тематична локалізація міського топосу". Охарактеризовано принципи сюжетної та предметно-образної організації міського поетичного топосу. Розроблено топологію аксіологічно-оцінних настанов, що визначають авторську концепцію міста у творі. Висвітлено основні семантичні моделі розгортання міського топосу у вітчизняній урбаністичній ліриці кінця XIX - середини XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-335 + Ш5(4УКР)6-335
Шифр НБУВ: РА383627 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Рощенко О.Г. 
Діалектика міфологеми і нова міфологія музичного романтизму: Автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 17.00.03 / О.Г. Рощенко ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2006. — 33 с. — укp.

Створено теорію міфологеми як одиниці міфа, універсального поняття, завдяки якому є можливим виявлення взаємодії між мистецтвами, філософією, науками. Запропоновано визначення міфологеми. Розроблено типологію, структуру, історичну класифікацію цього елемента символічної структури. На підставі дослідення нової міфології як філософського вчення про мистецтво майбутнього розглянуто специфіку функціонування міфологем у художньому творі. Установлено парадигматичну роль нової міфології у формуванні ідеалів романтичного мистецтва. Проведено енциклопедичний аналіз з метою усвідомлення суті вченого стилю у музичних взірцях нової міфології. Досліджено музичний романтичний твір як "новий міф", енциклопедію-хаос у фрагментарній формі арабески, що базується на методах математики (комбінування), фізики (експериментування), хімії (змішування).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ310.22 + Щ310.17 + Щ313(0)-224 +
Шифр НБУВ: РА341718

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Боряк О. О. 
Інститут акушерства і постать повитухи в традиційній культурі українців: історія, ритуал, міфологія: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.05 / О. О. Боряк ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2010. — 39 с. — укp.

Проаналізовано стан і характер джерельної бази, ступінь вивчення проблеми у вітчизняній та зарубіжній історіографії. Проаналізовано історичні умови інституційного становлення та оформлення наукової родопомочі в країнах Західної та Східної Європи, концепцій та напрямків протидій народному акушерству в особі повитухи. Визначено, що повитуха виступала суб'єктом та об'єктом дій обрядово-магічного характеру, виявляла свою подібність до міфологічних персонажів язичницьких богинь. Узагальнено відомості, які вказують на амбівалентність образу повитухи, її належність до категорії "ритуальних спеціалістів", водночас, її фольклорному образу притаманні риси сакральності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР)-52 + Т597.16 + Т595.221
Шифр НБУВ: РА376866 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Заплотинський Г.С. 
Інститут темників у формуванні державності татарських народів наприкінці XIII - першій половині XV ст. (на матеріалах мангуто-ногайців): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Г.С. Заплотинський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему соціально-політичного статусу інституту темників у Монгольській імперії XIII ст. та Золотій Орді, а також його вплив на процеси, взаємопов'язані з виділенням певних татарських народів до окремої народності. Висвітлено основні етапи входження мангутів до складу держави Чингізхана, а також їх становлення як самостійного етнополітичного утворення на терені Золотої Орди та роль у цих процесах темників Ногая, Мамая, Балтичака, Едигея. Показано політичну роль мангутів та їх темників у важливих періодах Золотоординської історії у внутрішніх смутах та під час зовнішньої агресії. Проаналізовано основні об'єктивні та суб'єктивні причини, що зумовили виникнення на терені Золотої Орди самостійних етнополітичних утворень - Ханств і Орд. Розкрито передумови формування політичної системи Ногайської Орди та місця її лідерів у татарському світі II половини XV ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)433.41 +
Шифр НБУВ: РА353911

Рубрики:

      
7.

Кулікова Л.Б. 
Класична греко-римська міфологія та культура в системі шкільної історичної освіти: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / Л.Б. Кулікова ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2006. — 40 с. — укp.

На підставі узагальнення результатів історико-педагогічного дослідження проблеми класичної греко-римської міфології та культури в системі шкільної історичної освіти (ШІО) уперше систематизовано та проаналізовано перекладні зарубіжні та вітчизняні навчальні літературні джерела з стародавньої світової історії, античної міфології та культури, що використовувалися в системі вітчизняної класичної освіти у період XVIII - XX ст. Розглянуто питання історії створення та вдосконалення навчальних літературних джерел з античної історії та міфології для гімназій, виданих у даний період. Наведено результати навчання авторського курсу "Класична греко-римська міфологія", які підтвердили правильність висунутих положень концепції та гіпотези про те, що антична міфологія - це сучасний предмет, що має поліфункціональне значення в історичній і педагогічній реальності, якісно доповнює зміст ШІО, забезпечуючи загальнокультурні потреби реальної практичної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.р(4УКР) + Ч33(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА342776

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Бодрухин В.М. 
Князівська влада і проблеми державотворення в Україні (XII - XIV ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.М. Бодрухин ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 39 с. — укp.

Розглянуто питання історії розвитку вітчизняної державності доби феодальної роздробленості. Досліджено період XII - XIV ст. з початку феодального дроблення Київської Русі до реформи великого литовського князя Вітовта. Проаналізовано зміну форм державної організації, еволюції органів політичної влади. Описано модель взаємин південноруських князів з монгольськими ханами. Висвітлено роль Великого князівства Литовського в економічному, політичному, соціальному та релігійному житті українських земель.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-5 + Х2(4УКР)42/43-5 +
Шифр НБУВ: РА336408

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Журавель Н.В. 
Міжпівкульова нейрофармакологія ноотропів (експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / Н.В. Журавель ; ДУ "Ін-т фармакології та токсикології" АМН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Встановлено міжпівкульову латералізацію дії ноотропів у нормі та за наявності патології головного мозку. Поведінковими дослідженнями показано відсутність впливу аміналону на функціональну міжпівкульову асиметрію, виявлено властивість інших ноотропів (пірацетаму, пікамілону, фенібуту) змінювати її за рахунок зниження активності лівої гемісфери. На підставі порівняльного нейрохімічного дослідження матеріалу обох гемісфер головного мозку щурів у разі ішемічного інсульту описано особливості дії кожного з досліджуваних ноотропів у різні терміни ішемії та проаналізовано міжпівкульові відмінності їх впливу. Розглянуто нейроморфологічні аспекти дії ноотропів у ранні та пізні терміни ішемії головного мозку щурів з використанням імуногістохімічних методик. На підставі узагальнення результатів досліджень на білих щурах виявлено, що найбільш ефективними ноотропами для лікування інсульту є фенібут і пікамілон. Доведено, що фенібут є засобом з максимальними проявами асиметрії нейропротекторної дії і переважно правопівкульовою активністю. Зроблено перевірку одержаних результатів на зіставній моделі ішемії головного мозку у монгольських гербелів і підтверджено переважно правопівкульову дію препарату фенібут. Встановлено особливості дії ноотропів і наявність тропності препаратів до тканини певної гемісфери головного мозку, наведено рекомендації щодо використання даних фактів для подальшої розробки схем раціональної терапії захворювань головного мозку, що мають півкульову локалізацію патологічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.702-2 +
Шифр НБУВ: РА360317

Рубрики:

      
10.

Пилипчук Я.В. 
Монгольське завоювання Дашт-і Кипчак у XIII ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Я.В. Пилипчук ; НАН України, Ін-т сходознавства ім. А.Ю.Кримського. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Досліджено історію монгольсько-кипчацьких війн, переглянуто усталені погляди на монгольске завоювання Дашт-і Кипчак. Встановлено тісний зв'язок колабораціонізму частини кипчаків з успіхами монгольських військ, проаналізовано перебіг та основні фактори монгольських кампаній у західноєвразійських степах. Визначено родоплемінний склад конфедерацій Дашт-і Кипчак та їх політичну структуру. Розкрито причини, передумови та наслідки кумано-кипчацьких міграцій. Охарактеризовано основні етапи монгольського завоювання Дашт-і Кипчак: "Туркестанські кампанії", "похід західного загону", "Великий Західний похід". Початок монгольського завоювання Дашт-і Кипчак датовано 1205 р., а підкорення східної частини цього регіону - 1229 р. Усупереч традиційним уявленням встановлено, що алани не були союзниками кипчаків у 1222 р. Доведено, що поразка у Калкській битві обумовлена не втечею кипчаків, а неузгодженістю дій коаліційного русько-кипчацькогго війська. "Великий Західний пох ід" датовано 1236 - 1242 рр. З'ясовано, що дана кампанія розпочалася з перемоги Субедея-багатура над Бачманом, якого було вбито під час кампанії у Середньому Поволжі у 1237 р. Встановлено, що донецьких і наддніпрянських кипчаків було переможено у 1238 р., а кримські кипчаки зазнали поразки у 1239 р. Доведено, що міграції кипчаків і куманів паралельно відбувалися у 1237 - 1239 рр. у напрямку Угорщини та Болгарії, Іван Асень II не здійснив напад на кипчаків, а сам виявився жертвою їх зради й атаки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)431
Шифр НБУВ: РА371543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Литвинова Л.В. 
Населення Нижнього Подніпров'я 12 - початку 15 ст. за антропологічними даними: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.09 / Л.В. Литвинова ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2007. — 19 с. — укp.

На підставі комплексного вивчення антропологічного матеріалу наведено загальну реконструкцію етнічної історії населення Нижнього Придніпров'я напередодні монгольської експансії та у період Золотої Орди. За результатами аналізу краніологічних серій Мамай Сурка, Благовіщенка, Кам'янка та Каїри показано змішаний антропологічний склад і наявність різних морфологічних типів. Виявлено, що формування осілого населення Нижнього Придніпров'я відбувалось на підгрунті аланського, слов'янського, болгарського, сарматського та кочового компонентів. Установлено міграції осілого та кочового населення напередодні монгольської експансії та у період Золотої Орди з різних територій - Середнього Подніпров'я, Криму, Подоння, Поволжя та Північного Кавказу. Виявлено значний морфологічний зв'язок між осілим населенням Нижнього Подніпров'я та українцями XVII - XIX ст. З'ясовано, що антропологічний тип українців, особливо східних і південних районів сформувався під впливом морфологічних типів, що репрезентують осіле населення XII - початку XV ст. Південної та Центральної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е71*60 в767 + Т493.11 + Т4(45УКР)41-431.1 +
Шифр НБУВ: РА355729

Рубрики:

      
12.

Буйських Ю. С. 
Нижча міфологія в системі традиційного світогляду українців (кінець XIX - початок XXI ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / Ю. С. Буйських ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Розглянуто традиційний персонажний склад нижчої міфології. З'ясовано, що основними її рисами є: синкретичний характер, антропоморфізм, людське походження, що переважає у більшості персонажів. Запропоновано створення власного варіанта систематизації міфологічних персонажів, що передбачає розгляд істот за ступенем їх наближеності до людини. Виявлено особливості трансформації образів нижчої міфології у контексті змін у духовній культурі під впливом процесів глобалізації. Розкрито місце та значення нижчої міфології у світогляді українців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.6/9
Шифр НБУВ: РА374473 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Заріцька 
Новітня міфологія як елемент соціальних технологій: соціально-філософський аспект: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Віта Володимирівна Заріцька ; АПН України; Інститут вищої освіти. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622
Шифр НБУВ: РА359216

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Осадченко І.О. 
Пластичні зміни нейронів гіпокампа при порушеннях мозкового кровотоку і шляхи їх корекції: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / І.О. Осадченко ; Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України. — К., 2008. — 25 с. — укp.

Вперше проведено морфологічні дослідження на світлооптичному та електронно-мікроскопічному рівнях динаміки постішемічних змін нейронів зони CA1 гіпокампа після 4-судинної оклюзії сонних і вертебральних артерій у щурів та 2-судинної оклюзії сонних артерій у монгольських піщанок. Вперше визначено залежність ступеня пошкодження нейронів гіпокампа від тривалості ішемії мозку та постішемічного періоду. Вперше проведено ультраструктурні дослідження пластичності нейронів і синаптичного апарату в зоні CA1 гіпокампа в ранньому постішемічному періоді. Вперше виявлено нейропротекторний вплив ароматичної амінокислоти L-фенілаланіну на нейрони зони CA1 гіпокампа після короткотривалої ішемії мозку. Вперше показано на моделі двосудинної оклюзії сонних артерій у піщанок, що водорозчинний кверцетин має виражені нейропротекторні властивості, зокрема, виявлено збільшення кількості пірамідних нейронів, які вижили на сьому добу після ішемії-реперфузії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.522 + Р627.703-2 +
Шифр НБУВ: РА361273

Рубрики:

      
15.

Шайгородський Ю.Ж. 
Політика: взаємодія реальності і міфу: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.01 / Ю.Ж. Шайгородський ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Досліджено політику як процес взаємодії реальності та міфу. Виявлено особливості формування політичного буття і політичної свідомості у сучасній Україні. Встановлено, що політична міфологія як складова сучасної політики збагачує концепції політичного світу, а також трансформує теоретичні конструкти (наприклад, політичні ідеали) у світогляд суб'єктів політики та у такий спосіб вмонтовується в її інституційну парадигму (через політичну соціалізацію, політичну комунікацію та легітимацію політики). З метою підвищення ефективності національної політики обгрунтовано необхідність формування української моделі цивілізаційного розвитку на підставі урахування світових трансформаційних процесів і вітчизняного досвіду державотворення, специфіки функціонування та розвитку українського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф084 + Ф043.1 +
Шифр НБУВ: РА368060

Рубрики:

      
16.

Багінський А. В. 
Політична символіка як засіб демократичної консолідації суспільства: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / А. В. Багінський ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 17 с. — укp.

Досліджено сутність і механізми політичної символіки (ПС) як засобу демократичної консолідації суспільства. Розроблено модель ПС демократичної консолідації суспільства "Міфологія - Релігія - Ідеологія - Маркетинг". За допомогою даної моделі виявлено спільні риси та відмінності ПС в процесі консолідації демократії в країнах першої та другої "хвиль демократизації" (стабільні демократії), а також третьої "хвилі демократизації" (консолідовані демократії). Виокремлено демократичну й автократичну консолідацію суспільства як альтернативні стратегії застосування ПС. Увагу приділено особливостям ПС в сучасній Україні в контексті функціонування гібридного політичного режиму. Розглянуто стратегії використання ПС для демократичної консолідації суспільства в країні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф022 + Ф3(4УКР)1
Шифр НБУВ: РА384542 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Єльников М.В. 
Поховальні пам'ятки Нижнього Подніпров'я часів Золотої Орди (середина XIII перша половина XV ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / М.В. Єльников ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено теоретичне дослідження поховальних пам'яток осілої та кочової людності Нижнього Подніпров'я другої половини XIII - першої половини XV ст. Визначено характер і ступінь впливу прийшлих племен на поховальний обряд місцевого населення. Здійснено повну культурно-хронологічну атрибуцію поховальних комплексів зазначеного регіону. З'ясовано, що населення не лише пережило монгольську навалу, але й за часів Золотої Орди відбулась нова міграція кочової та осілої людності в Нижнє Подніпров'я з інших регіонів Улусу Джучі, що суттєво ускладнило культурно-історичну ситуацію. Встановлено, що поряд з пам'ятками, що виникли за часів Київської Русі та продовжували попередню тенденцію розвитку, з'являються нові, що мали змішані та "східні" риси. Виявлено, що поява пам'яток часів Київської Русі пов'язана з переміщенням в регіон нового християнського населення - північнокавказьких алан з територій історичної Аланії та Кримського півострова. Встановлено, пам'ятки з вираженим "поволзьким відтінком" з'являються у Нижньому Подніпров'ї разом з частиною осілої та кочової людності, що поселилась на даній території під час епідемії чуми 1346 - 1353 рр. та у 1361/2 - 1380 рр. - період знаходження у даному регіоні адміністративно-політичного центру Мамаєвої орди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР)432.211-431 +
Шифр НБУВ: РА346104

Рубрики:

      
18.

Цупиков О.М. 
Реакція гліальних клітин у гіпокампі при ішемічному ушкодженні мозку: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / О.М. Цупиков ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено якісний і кількісний аналіз гліальних клітин гіпокампа після короткотривалої ішемії головного мозу та вивчено нейропротекторну дію водорозчинної форми кверцетину. Глобальну ішемію мозку у піщанок монгольських спричинено 7-хвилинною двосторонньою оклюзією сонних артерій та досліджено CA1 зону гіпокампа на третю, сьому, 14-ту та 28-му доби після ішемії-реперфузії. Зазначено, що ішемічне ушкодження мозку спричинює тимчасову локомоторну гіперактивність у експериментальних тварин, тому подальший морфологічний аналіз CA1 зони гіпокампа проведено на тваринах, у яких спостережено таку гіперактивну поведінку. Імуногістохімічне забарвлення на ГФКБ (маркера астроцитів) і Iba-1 (маркера мікроглії) здійснено на парафінових зрізах гіпокампа. Підраховано кількість забарвлених клітин в усіх шарах зони CA1. Після ішемії-реперфузії спостережено збільшення ГФКБ- та Iba-1-імунореактивності у зоні CA1 гіпокампа: максимальну кількість забарвлених клітин виявлено на 14-ту добу, з 14-ої по 28-му добу активізація глії знижувалася. Також вивчено вплив флавоноїда кверцетину на життєздатність клітин зони CA1 гіпокампа та їх морфологію після ішемії реперфузії. Установлено, що кверцетин знижує кількість загиблих нейронів і зменшує реактивний гліоз після ішемічного ушкодження. Таким чином, кверцетин проявляє виражену нейропротекторну дію на клітини зони CA1 гіпокампа, що забезпечує можливість використання його водорозчинної форми за умов ішемічного ушкодження мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.1-29 +
Шифр НБУВ: РА351373

Рубрики:

      
19.

Отрощенко І.В. 
Рух за об'єднання монгольських народів у першій половині ХХ ст.: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / І.В. Отрощенко ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2008. — 28 с. — укp.

Здійснено всебічний аналіз руху за об'єднання монгольських народів у першій половині XX ст., ставлення до нього населення різних монгольських земель, з залученням широкого кола джерел, результатів теоретико-методологічних досліджень наукової проблеми й узагальнень поглядів і підходів до неї фахівців. Визначено шляхи реалізації об'єднавчої політики, а також ефективність руху та його результати. Аргументовано, що тенденція до об'єднання існувала серед усіх гілок монгольского етносу, за виключенням калмиків. Запропоновано припущення, що політика Зовнішньої Монголії (МНР) була спрямована на об'єднання тих терен з монгольським і тувинським населенням, що у 1911 р. перебували у складі Китаю. Показано, що об'єднавчу політику монгольські народи та тувинці намагалися впроваджувати політичним, військовим, дипломатичним шляхами, а також за рахунок створення спільного культурного простору та шляхом еміграції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)61-45 +
Шифр НБУВ: РА355575

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
20.

Вороновська Л.Г. 
Свідомість і мова: філософсько-релігієзнавчий аналіз: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / Л.Г. Вороновська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто свідомість людини в цілому, процеси формування релігійної свідомості, її взаємодії з мовою. Проаналізовано основи формування свідомості в первісних суспільствах, розкрито поняття "міф", "міфологія", "міфологічна свідомість", "міфологічний текст", а також особливості вірувань, обрядів та ритуалів, їх взаємозв'язок з мовними процесами. Зазначено, що міфологічна свідомість є грунтом для формування релігійної свідомості. Охарактеризовано складні механізми виникнення релігійної свідомості, релігійні переживання і досвід як складові релігійної свідомості. Специфіка впливів релігійного характеру пов'язана з емоційною сферою людини - монотеїзм, у порівнянні з язичництвом передбачає більш високу здатність психіки до автономної регуляції. Тут і доктрина "особистої вини, особистої відповідальності"; протиставлення людини її оточенню і долі; покарання в день Страшного суду; ідея особистого діалогу з Богом; вимогливий контроль з боку Церкви над містичним досвідом особистості й спільноти. Усе це приводило до поступового переходу від магії, табу до моральнісної саморегуляції, яка лише історично пов'язувалася із сакральними санкціями. Це означало все більшу емансипацію людини від зовнішніх стимулів, сил природи і долі, свободу у побудові своєї поведінки, індивідуалізацію, диференціацію "я".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211 + Ю212.24 +
Шифр НБУВ: РА361485

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського