Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (43)Тематичний інтернет-навігатор (20)Наукова електронна бібліотека (632)Реферативна база даних (12072)Книжкові видання та компакт-диски (2187)Журнали та продовжувані видання (635)
Пошуковий запит: (<.>K=ПСИХОЛОГІЯ$<.>+<.>K=СТОСУНКІВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 308
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Шиш А.М. 
Аналіз розвитку податкових відносин: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / А.М. Шиш ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Створено методологію та рекомендації щодо удосконалення аналізу податкових відносин. Запропоновано визначення категорії податкових відносин, обгрунтовано трансформацію існуючих принципів формування структури податкової системи, необхідність переорієнтації пріоритетів діяльності податкової служби. Розроблено систему заходів, спрямованих на формування та поліпшення партнерських стосунків у ланцюзі держава (податкові органи) - платники податків, а також вміщено пропозиції стосовно зменшення непрямих витрат, пов'язаних з оподаткуванням. Аргументовано, що запровадження результатів дослідження сприятиме стабілізації фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств та гармонізації інтересів учасників податкового процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У0(4Укр)261.413
Шифр НБУВ: РА318853 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
2.

Царькова О.В. 
Батьківська поведінка як психологічний чинник ресоціалізації осіб, які звільняються з місць позбавлення волі: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / О.В. Царькова ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено основні проблеми та визначено особливості формування сімейних стосунків засуджених, з урахуванням яких розроблено способи психологічної корекції їх батьківської поведінки. Розкрито сутність адекватної батьківської поведінки як важливого чинника успішності ресоціалізації засуджених. Визначено структуру якостей особистості засудженого, які детермінують когнітивний та емоційний компоненти батьківства. Вперше теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено методику психологічної корекції батьківської поведінки в осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, що складається з орієнтаційного, реконструктивно-формуючого та рефлексивно-узагальнюючого блоків. Розкрито специфіку організації та проведення групової виховної роботи з засудженими за умов позбавлення волі, виявлено основні ресурси та фактори підвищення її ефективності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю947.31 + Ю949.246 +
Шифр НБУВ: РА358668

Рубрики:

      
3.

Крупина В.О. 
Білий рух в Україні (1917 - 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.О. Крупина ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 17 с. — укp.

На підставі аналізу архівних матеріалів, опублікованих джерел і відповідної літератури розглянуто процес виникнення, становлення та боротьбу Білого руху у контексті розвитку української революції. Проаналізовано процес зародження Білого руху та його особливості в Україні. Значну увагу приділено становленню даного руху та аспекту його стосунків з Українською Державою. Висвітлено діяльність "білих" сил в Україні та її наслідки. З'ясовано місце "українського питання" у стосунках Білого руху з країнами Антанти. Досліджено похід Збройних сил Півдня Росії на Москву в 1919 р. та українсько-білогвардійську війну. Проаналізовано зміну курсу внутрішньої та зовнішньої політики П.Врангеля та його стосунки з С.Петлюрою. Значну увагу приділено українсько-білогвардійським стосункам та місцю "українського питання" в "білій" ідеології. Визначено причини конфронтації Білого й українського національного рухів. Розкрито вплив Білого руху на Українську революцію 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-497 +
Шифр НБУВ: РА336549

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Мєшковська О.А. 
Варіанти, форми і психокорекція дезадаптації подружньої пари при позашлюбних зв'язках і венеричних захворюваннях жінок: Автореф. дис... канд. мед. наук: 19.00.04 / О.А. Мєшковська ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

На підставі використання системного підходу з урахуванням соціальних, психологічних, поведінкових, інформаційно-оцінних та фізіологічних чинників регуляції подружніх стосунків проведено дослідження феномену дезадаптації сімейної пари, причиною виникнення якої є позашлюбні зв'язки у жінок. Вперше проведено клінічне, психодіагностичне, клініко-психопатологічне обстеження подружніх пар, у яких дружини мали позашлюбні зв'язки й заразилися венеричними захворюваннями. Визначено роль данних чинників у формуванні подружньої дезадаптації та виникненні позашлюбних зв'язків у жінок. Вперше встановлено мотивацію та наведено характеристику подружніх зрад і розглянуто їх психологічні наслідки для подружжя. Охарактеризовано різні варіанти та клінічні форми подружньої дезадаптації, виявлено роль відмінностей особистості та комунікації подружжя, зокрема деструктивних конфліктів, у їх виникненні. Розроблено систему психодіагностики та запропоновано методи психокорекції порушення подружньої адаптації, що є водночас ефективним способом психопрофілактики позашлюбного зв'язку. Акцентовано увагу на теоретичному значенні системного підходу щодо діагностики та психокорекції дезадаптації подружньої пари, обумовленої позашлюбними зв'язками у дружини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р59-57 + Ю948.43 + Р715.301.7-57 + Ю956-99 +
Шифр НБУВ: РА339724

Рубрики:

      
5.

Козяревич Л.В. 
Вербальні й невербальні засоби емпатизації діалогічного дискурсу (на матеріалі англомовної прози ХХ століття): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Козяревич ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено вербальні та невербальні маркери позначення емпатії, які, корелюючи одне з одним, сприяють емпатизації дискурсу. Розкрито природу емпатії в аспекті емотіології та прагмалінгвістики. Виокремлено емоційний, когнітивний, соціальний, комунікативний і прагматичні параметри емпатії. Обгрунтовано роль даного феномену в контексті гармонізації міжособистісних стосунків комунікантів у мовленнєвій взаємодії. Установлено основні розряди номінативних одиниць, які використовуються для позначення емпатії у сучасній англійській мові. Визначено характер їх семантичної організації. З'ясовано прагматичні різновиди емпатійних висловлювань, а також місце таких висловлень у системі мовленнєвих актів. Виявлено та конкретизовано закономірності функціонування невербальних засобів на позначення емпатії, виведено глобальну та локальні дискурсивні стратегії та тактики вираження емпатії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-31 + Ш401.171 +
Шифр НБУВ: РА345976

Рубрики:

      
6.

Киселюк Н.П. 
Вербальні та невербальні засоби актуалізації емоційного стану радості в художньому дискурсі (на матеріалі англомовної прози XX - XXI століть): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.П. Киселюк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено вербальні та невербальні засоби на позначення емоційного стану радості, які корелюють між собою та сприяють феліцитаризації дискурсу як носії позитивної емоційної інформації. Систематизовано маркери актуалізації емоційного стану радості персонажів на лексичному, морфологічному та синтаксичному рівнях художнього дискурсу на підставі виокремлення у семантичній структурі відповідних одиниць семи 'феліцитарність', а також шляхом становлення співвідношення категорії оцінювання, емотивності й експресивності в семантиці мовних одиниць. Визначено прагматичні параметри емоційного стану радості. Обгрунтовано роль цього феномену в аспекті гармонізації міжособистісних стосунків персонажів. Установлено основні розряди номінативних одиниць на позначення емоційного стану радості в сучасній англійській мові й охарактеризовано їх функції у дискусії. Проаналізовано прагматичні різновиди висловлень на позначення радості у художньому тексті. Виявлено та конкретизовано закономірності фунціонування невербальних засобів на позначення емоційного стану радості. З'ясовано прагматичну роль досліджених вербальних і невербальних засобів у реалізації комунікативної стратегії позитивної ввічливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171 + Ш5(0)943.21-357 +
Шифр НБУВ: РА363933

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Коляструк О.П. 
Верховна Рада України у системі владних відносин 1994 - 2002 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.П. Коляструк ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Уперше проведено комплексний історико-політичний аналіз діяльності Верховної Ради (ВР) України другого та третього скликань (1994 - 2002 рр.), розглянуто її взаємозв'язок з іншими інститутами влади за умов політичної структуризації суспільства. Досліджено становлення інституту фракцій і депутатських груп у парламенті, розглянуто їх еволюційний розвиток і внесок у діяльність вищого законодавчого органу. Визначено основні фактори впливу на формулювання й ухвалення парламентських рішень. Проаналізовано еволюцію виборчого законодавства в Україні, висвітлено його позитивні здобутки та недоліки. Розглянуто питання унормування стосунків між законодавчою та виконавчою владою шляхом чіткого структурування та збалансування їх повноважень і відповідальності. Розкрито динаміку взаємозв'язку ВР України з політичними партіями та їх лідерами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-5 + Х809(4УКР)62 +
Шифр НБУВ: РА359274

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Горбач Ю.С. 
Взаємовідносини Німеччини і країн Вишеградської групи (1991 - 2004 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.С. Горбач ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Показано зміни, які відбулися у зовнішньополітичному курсі Німеччини після її об'єднання. З'ясовано значення цих змін для вишеградських країн. Визначено місце Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини у зовнішній політиці ФРН й охарактеризовано роль цієї держави у зовнішньополітичних курсах зазначених країн. Проаналізовано процес становлення та розвитку політико-дипломатичних, торговельно-економічних, культурних відносин між об'єднаною Німеччиною та країнами Вишеградської групи. Проаналізовано еволюцію цих стосунків у взаємозв'язку з європейською інтеграцією та у процесі вирішення ряду актуальних історичних питань. Розкрито зміст, характер, цілі й основні напрями взаємовідносин Німеччини та країн Вишеградської групи, розглянуто результати та сучасний стан цього партнерства. Висвітлено недостатньо вивчені зарубіжними та вітчизняними науковцями аспекти німецької зовнішньої політики щодо Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини. Визначено перспективи подальшого дослідження проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ГЕР)65-6 +
Шифр НБУВ: РА340783

Рубрики:

      
9.

Гіря К.С. 
Взаємостосунки запорізьких і донських козаків кінця XV - початку XVIII ст.: історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / К.С. Гіря ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 19 с. — укp.

На підставі комплексного аналізу історичних праць українських і російських авторів XVIII - початку XXI ст. з'ясовано ступінь дослідження історії відносин українських і донських козаків наприкінці XV - початку XVIII ст. Визначено основні групи історіографічних джерел з історії запорізько-донських стосунків зазначеного періоду. Виокремлено основні етапи розвитку поглядів науковців щодо даної проблеми. Наведено результати досліджень відносин українських і донських козаків на різних етапах розвитку історіографії. Визначено основні аспекти дослідження зазначеної проблеми в українській і російській історіографії. Здійснено аналіз особливостей висвітлення в історичній літературі стосунків обох козацьких спільнот. Виявлено внесок різних авторів у вивчення цієї проблеми. За результатами досліджень сформульовано можливі перспективні напрямки науковоі розробки питань з історії стосунків українських і донських козаків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(2)4-294 +
Шифр НБУВ: РА350019

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Вербовський О. В. 
Виховання культури міжнаціональних стосунків учнівської молоді в Україні (20-ті - перша половина 30-х років XX ст.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / О. В. Вербовський ; Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля. — Луганськ, 2010. — 20 с. — укp.

Визначено головні фактори, які впливають на процес виховання культури міжнаціональних стосунків. Проведено історіографічний аналіз проблеми. Виділено п'ять головних етапів у дослідженні проблеми виховання культури міжнаціональних стосунків у 1920 - першій половині 1930 рр. в Україні. Надано визначення поняттю виховання культури міжнаціональних стосунків. Розглянуто особливості впливу державної політики на виховання культури міжнаціональних стосунків у даний період в Україні. Розкрито сутність Ленінської національної політики й її генеза. Виділено два головних напрями, за якими розвиваються педагогічні ідеї виховання культури міжнаціональних стосунків. Здійснено історичний огляд змісту, форм і методів з виховання культури міжнаціональних стосунків. Вивчено навчапьно-методичну забезпеченість процесу виховання культури міжнаціональних стосунків, а також розглянуто особливості підготовки педагогічних кадрів щодо роботи в національних учбових закладах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)61 + Ч421.352.13
Шифр НБУВ: РА376441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Старовойтенко Н.В. 
Виховання почуття гумору у старших дошкільників та молодших школярів: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Н.В. Старовойтенко ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально доведено структуру почуття гумору, основними складовими якої є інтелектуально-емоційний, мотиваційний і комунікативний компоненти та їх реалізація у системі моральних стосунків і моральної діяльності. Визначено засоби педагогічного впливу та умови виховання почуття гумору. Наведено результати експериментального дослідження виховання почуття гумору на підставі системного підходу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч411.335 + Ч421.331.1 + Ю984.54-52
Шифр НБУВ: РА311800 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Лаврентьєва О.В. 
Виховання у старших підлітків особистісної творчості у позакласній роботі (гуманістичний аспект): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / О.В. Лаврентьєва ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Розроблено науково-педагогічну концепцію, яка визначає теоретико-методологічні засади виховання гуманізму у творчості за сучасних умов. Запропоновано модель високорозвиненої собистості. Визначено рівні данного виду творчості у старших підлітків, їх якісні показники. Розроблено та експериментально перевірено технологію розвитку напрямків особистісної творчості у сфері гуманістичних стсунків, доброчинної позакласної роботи та самовдосконалення школярів. Показано особливості педагогічної діяльності класного керівника, засоби та шляхи залучення старших підлітків до самовиховання. Розкрито якісні зміни, які відбулися завдяки оздоровленню існуючих міжособистісних стосунків у колективах старших підлітків після формуючого експерименту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.382 + Ч421.352
Шифр НБУВ: РА320913 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Мельник М.М. 
Візантія і кочівники Північного Причорномор'я X - XI ст.: історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.М. Мельник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено історіографію стосунків Візантії та кочівників Північного Причорномор'я X - XI ст. На базі широкого кола джерел розлянуто основні періоди й етапи вивчення цієї проблеми. Доведено, що зміна джерельної бази щодо даного вивчення суттєво вплинула на стан її розробки. Писемні джерела до середини XX ст. були основними для дослідження, починаючи з 1960-х рр. такої ролі набули ареологічні, німізматичні та інші матеріальні джерела. Стан зазначеного вивчення залежав від тенденцій національних історіографій країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи. Дослідження частою мірою мали риси орієнталістичного дискурсу, а саме: роль кочівників в історичних подіях або замовчувалася, або висвітлювалася як негативна. Поступ світової візантивістики в цілому збігався з досягненням у вивченні проблем. Дослідження вчених з країн Південо-Східної Європи суттєво впливали на висновки представників відомих візантійських центрів. Визначено пропозиції щодо подальшої наукової розробки проблеми, а саме: необхідність узагальнення результатів археологічних досліджень пам'яток кочівників на території країн басейну Дунаю, ширшого залучення східних і латиноамериканських писемних джерел, даних палеоантропології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)442 + Т3(4УКР)413 + Т1(0)4 +
Шифр НБУВ: РА349599

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Кузьманенко А.В. 
"Вічний" сюжет про Дон Жуана в індивідуально-авторських інтерпретаціях Дж.Байрона, О.Пушкіна, Лесі Українки: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / А.В. Кузьманенко ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми порівняльного аналізу індивідуально-авторських модифікацій "вічного" сюжету про Дон Жуана у творчості Дж.Байрона, О.Пушкіна, Лесі Українки. Доведено, що в індивідуально-авторських інтерпретаціях "вічного" сюжету про Дон Жуана, що належать Дж.Байрону. О.Пушкіну, Лесі Українці головну роль відіграє психологія автора як творця власних інтенцій у моделюванні "можливих світів" "вічного" сюжету. Визначено, що вихідні версії сюжету (на аван- та прототекстуальному рівні) за індивідуально-авторської інтерпретації не мають репрезентативного характеру. Літературна обробка легенди про Дон Жуана у творчому осмисленні Дж.Байрона, О.Пушкіна та Лесі Українки відбувається залежно від авторських творчих та ідейних позицій, які коригуються архетипними уявленнями та історико-культурними реаліями епохи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4)-34 +
Шифр НБУВ: РА353423

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Шкурко Я.І. 
Вплив комунікативних особливостей жінки-керівника закладу освіти на ефективність її управлінської діяльності: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Я.І. Шкурко ; АПН України. Ін-т психології ім. Г.С.Костюка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню комунікативних особливостей жінки-керівника загальноосвітнього навчального закладу та їх впливу на ефективність її управлінської діяльності, а також визначенню можливостей їх урахування з метою підвищення ефективності роботи директора школи. Розроблено теоретико-методичні засади дослідження комунікативних якостей керівників шкіл з урахуванням фактора статі. Виявлено інтегральну характеристику управлінської взаємодії директорів шкіл - комунікативне ядро. На основі експерименту обгрунтовано вплив комунікативних якостей керівників різної статі на ефективність їх управлінської діяльності. Розроблено й апробовано спецкурс "Психологія статевих відмінностей керівників загальноосвітніх закладів системи загальної середньої освіти", цикл лекцій, практичних (семінарських) занять і тематичних дискусій, інші програмно-методичні матеріали з метою урахування фактора статі у процесі перепідготовки та підвищення кваліфікації керівних педагогічних працівників освіти, зокрема, жінок - директорів шкіл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю959.189 + Ю953.41
Шифр НБУВ: РА308301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Руденко І.М. 
Вплив розлучення батьків на життєдіяльність дитини молодшого шкільного віку: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / І.М. Руденко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше до наукового обігу введено поняття "життєдіяльність дитини молодшого шкільного віку, яка пережила розлучення". Виділено й охарактеризовано суспільно-діяльнісний та індивідуально-психічний її рівні. Цілісно розглянуто подію розлучення як динаміку негативних явищ (дестабілізація емоційних стосунків між подружжям, напружені батьківсько-дитячі взаємини до та після розлучення). Досліджено соціальну ситуацію розвитку молодших школярів після розлучення (частоту та характер взаємин між членами неповної сім'ї, вибір і тривалість дружніх стосунків з однокласниками), їх учбову (рівень успішності, негативні чиники впливу) та позашкільну діяльність. Проаналізовано психологічні зміни в особистості дітей, які пережили розпад сім'ї (виразність і стійкість емоційних переживань, ставлення до батьків). Показано відмінності у життєдіяльності молодших школярів залежно від тривалості часового проміжку після розлучення батьків. Розроблено й апробовано психокорекційну програму надання таким дітям психологічної допомоги. Проаналізовано психологічні особливості розвитку особистості дитини у сім'ї після розлучення батьків. Визначено деструктивні чинники взаємин між подружжям та їх вплив на особистість дитини, а також соціальні умови сприятливого перебігу її адаптації до нових стосунків з батьками у неповній сім'ї. Проаналізовано психологічні наслідки дестабілізації емоційних стосунків між батьками для дитини, узагальнено соціально-психологічний досвід життєдіяльності дитини у неповній сім'ї. З'ясовано, що розлучення батьків обумовлює появу деструктивних почуттів (провини, невпевненості у собі, тривожності, боязкості), які діти переживають протягом тривалого часу після розлучення. Доведено можливість зменшення їх негативного впливу на особистість молодшого школяра шляхом проведення психокорекційної роботи з використанням когнітивно-поведінкового підходу з елементами арт-, казко- й ігротерапії, психодрами та психогімнастики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-994 + Ю983.402.1 +
Шифр НБУВ: РА368538

Рубрики:

      
17.

Хлопоніна Н.Є. 
Вплив рольових очікувань подружжя на характер сімейного спілкування: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Н.Є. Хлопоніна ; Ін-т соц. та політ. психології АПН України. — К., 2007. — 16 с. — укp.

Вивчено особливості сімейно-рольової взаємодії, сімейно-рольової сумісності подружжя стосовно різних сфер сімейних цінностей. Розглянуто взаємозв'язок рівня конфліктності у різних сферах сімейно-рольової взаємодії з показниками сімейного благополуччя. Теоретично обгрунтовано поняття "рольові очікування" стосовно сімейно-рольової взаємодії подружжя. Визначено властивості сімейних рольових очікувань, що істотно впливають на характер сімейного спілкування та показники сімейного благополуччя. Установлено значущий взаємозв'язок між суб'єктивною задоволеністю шлюбом і оцінкою подружжям рівня конфліктності у сферах подружньої підтримки й емоційного комфорту (єдиний емпіричний показник сімейного благополуччя). Виявлено комплексний характер узгодженості рольових очікувань, особистісної значущості та подружньої узгодженості сімейних цінностей, рольової адекватності подружжя, рівня конфліктності у різних сферах сімейно-рольової взаємодії (за принципом кругової каузальності). Запропоновано модель шлюбної мотивації - спрямованості на шлюбного партнера та сімейну систему, модель подружніх стосунків на підставі ступеня узгодженості функціонально-рольової системи сім'ї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-73 + С40(4Укр) + С5*5*344*332.1-723.25 +
Шифр НБУВ: РА351645

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
18.

Семенюк А.А. 
Гендерні та вікові особливості кооперативної мовленнєвої поведінки в сімейному дискурсі (на матеріалі сучасної англійської мови): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.А. Семенюк ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 22 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз кооперативної мовленнєвої поведінки комунікантів у сучасному англомовному сімейному діалогічному дискурсі у межах симетричних/асиметричних стосунків. Визначено основні стратегії та тактики комунікантів за сімейного інформативного та прескриптивного типів діалогічного дискурсу за змістом, маркованим соціолінгвістичними чинниками "гендер" і "вік", які уможливлюють кооперативну взаємодію. У сімейному діалогічному дискурсі гармонізувальна стратегія реалізується як диктальна мікростратегія у сімейному прескиптивному діалогічному дискурсі. Регулятивна стратегія передбачає нежорсткий, імпліцитний вплив на вольову сферу адресата, а диктальна стратегія спрямована на заповнення інформаційної лакуни адресата. Виявлено нейтрально-гендерні, преферентно-гендерні та преферентно-вікові тактики та їх актуалізацію на лексико-семантичному, синтаксичному та стилістичному рівнях мовної ієрархії. Установлено кореляцію між типом інформації та структурою сімейного діалогічного дискурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-711.2 +
Шифр НБУВ: РА354653

Рубрики:

      
19.

Данильченко Т.В. 
Гендерно-перцептивні відмінності у формуванні першого враження у соціальній взаємодії: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Т.В. Данильченко ; Ін-т соц. та політ. психології АПН України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості формування першого враження в різних статевих групах. Розглянуто чинники, які зумовлюють зміст і структуру соціально-перцептивного образу незнайомої людини, особливу увагу приділено виявам гендерної специфіки в об'єкта та суб'єкта сприймання. Емпірично встановлено, що формування першого враження в різних статевих групах студентської молоді має свої особливості. Виявлено кореляцію між особливостями побудови соціально-перцептивного образу незнайомої людини та рівнем вираженості маскулінних/фемінних рис у перцепієнтів. За результатами дослідження розроблено навчальний спецкурс "Психологія соціальної перцепції: гендерні аспекти", експериментальне впровадження якого сприяє розвитку перцептивних складових соціального інтелекту та дає змогу підвищити точність першого враження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю953.1
Шифр НБУВ: РА330613

Рубрики:

      
20.

Карпенко Н.А. 
Генезис розуміння батьками проявів дитячої обдарованості: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.А. Карпенко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Проаналізовано розуміння як сприйняття та пізнання людини людиною як розв'язування творчої задачі у контексті батьківсько-дитячих стосунків. Охарактеризовано дитячу обдарованість та її прови. Проаналізовано результати емпіричного дослідження розуміння батьками проявів дитячої одарованості та його детермінанти. Виявлено зв'язки між показниками творчого мислення досліджених учнів, експертною оцінкою батьків, їх рівнем соціальної перцепції та стилем батьківського ставленння. У контексті стратегіальної теорії творчої діяльності (В.О. Моляко) визначено розуміння як творчий процес, що здійснюється завдяки активної взаємодії батьків з новою задачею (проявом обдарованості дитини - задачею для батьків), в результаті цього воних збагачують їх знання, формують тактичні прийоми та стратегії. Виділено етапи, рівні й ознаки розуміння батьками обдарованості в дітей, а також види нерозуміння. Запропоновано генезис розуміння проявів дитячої обдарованості як структурований, багатоетапний динамічний процес розв'язування нових пізнавальних задач, який базується на когнітивних стратегіях. Наведено зміст, структуру розробленої та апробованої навчально-тренінгової програми оптимізації розуміння батьками їх обдарованих дітей та результати формувального експерименту. Виявлено, що навчально-тренінгова робота, проведена з батьками, що не розуміють творчо обдарованих дітей, сприяє позитивним зрушенням у з'ясуванні ними феномену дитячої обдарованості й особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.724 + Ю953.1 + Ю956-994-06-734 +
Шифр НБУВ: РА364719

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського