Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Наукова електронна бібліотека (24)Реферативна база даних (1777)Книжкові видання та компакт-диски (397)Журнали та продовжувані видання (34)
Пошуковий запит: (<.>K=РЕАЛІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 68
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Адаменко С.Л. 
Серболужицька ботанічна номенклатура: її формування та специфіка (на матеріалі назв лікарських рослин): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / С.Л. Адаменко ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 18 с. — укp.

У роботі вперше в слов'янському мовознавстві визначаються етапи розвитку серболужицької нормативної ботанічної номенклатури, досліджуються її генетичні, лексико-семантичні, словотворчі особливості. З'ясовано, що формування цієї групи лексики відбувалося протягом ХІХ-ХХ ст. З точки зору генезису нормативна ботанічна номенклатура є неоднорідною. В її складі виділяється спільнослов'янська лексика, власне серболужицькі фітоніми й запозичення зі слов'янських і неслов'янських мов. В основі найменувань, що зберігають зв'язок із початковим принципом номінації, знаходяться кваліфікативні ознаки, які відображають властивості та якості реалії, а також релятивні ознаки, які вказують на зв'язок рослини з іншими предметами або явищами. У рамках ботанічної номенклатури розрізняється три типи лексико-семантичних відношень, а саме: синонімія, полісемія, омонімія. Словотворча структура нормативних назв визначається існуванням трьох типів фітонімів: простих, складних і складених найменувань (двочленних).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.54-34:Е

Рубрики:

      
2.

Скубашевська О.С. 
Лексика і фразеологія античного походження в англійській та українській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / О.С. Скубашевська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано лексичні та фразеологічні одиниці античного походження в англійській та українській мовах. Лексичними одиницями античного походження є власні імена античних міфологічних, літературних та історичних осіб, географічні назви античності, що перейшли до розряду загальних (АІ) і античні поняття (АП), що позначають реалії та явища античності, які отримали узагальнені значення. Фразеологізми античного походження містять у своєму складі античні імена і поняття. Подано докладний структурний аналіз лексем, виявлено найбільш продутивні типи АІ і АП в англійській і українській мовах, розглянуто основні шляхи словотворення похідних і складних АІ і АП. Аналіз словотворчого потенціалу дав можливість змоделювати словотворчі гнізда з вершинами АІ і АП, здійснити порівняльний аналіз сумарних гнізд для англійської та української мов. Виявлення семантичних особливостей лексем становить аналіз семантичної деривації первинних значень непохідних АІ і АП, а також дослідження семантичної структури похідних і складних АІ і АП у порівнюваних мовах. Об'єктом багатоаспектного аналізу є фразеологічні одиниці античного походження. Їх зіставлення в англійській і українській мовах проведено в структурному і семантичному плані. Наведено функціонально-стилістичну класифікацію даних одниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш141.4-322
Шифр НБУВ: РА310781 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Педченко Л.В. 
Лексика вогню в говірках російської мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Л.В. Педченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Каразіна. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Наведено комплексне дослідження лексики, що номінує вогонь у говірках російської мови, метою якого є встановлення характеру інтерпретації відповідної реалії мовною свідомістю росіян. Здійснено ономасіологічний аналіз субстантивних діалектних найменувань вогню, який полягає у виявленні внутрішньої форми номінацій, встановленні репертуару і типології їх мотивуючих ознак, визначенні найбільш характерних принципів номінації. Найменування вогню вивчено також у семасіологічному аспекті: встановлено репертуар і структуру їх значень (семем), змодельовано семантичне поле "вогонь". Розглянуто семантичну специфіку дієслів, які вживаються в типових контекстах, що номінують ситуацію горіння. На підставі виявлених фактів доведено, що інтерпретація вогню в російській мовній картині світу характеризується діяльнісно-практичним антропоцентризмом, тобто вогонь репрезентується діалектною мовою переважно як елемент матеріальної культури та артефакт, що створює і контролює людина у процесі практичної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-315.5 + Ш141.2-67
Шифр НБУВ: РА310367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Поліщук Л.С. 
Комунітарна регіональна економічна політика в Європейському Союзі: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Л.С. Поліщук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Висвітлено теоретичні та практичні аспекти формування та реалізації регіональної політики в країнах Європейського Союзу(ЄС). Проаналізовано принципи, механізми, інструменти регіональної політики, її роль у забезпеченні гармонійного та пропорційного розвитку економіки всередині ЄС. Розглянуто сутність комунітарності регіональної політики. Узагальнено та систематизовано критерії вибору регіонів сприяння, визначено етапність розробки системи ранжування та комбінування показників для реалізації основних цільових напрямків регіональної політики ЄС. Вивчено переваги та недоліки проведення регіональної політики в окремих країнах та в цілому в ЄС, а також можливості імплементації досвіду в Україну. Досліджено генезис міжрегіонального співробітництва в процесі інтеграції, надано рекомендації щодо використання досвіду ЄС під час формування єврорегіонів за участю України. Проаналізовано процеси формування регіональної політики України, а також запропоновано ряд заходів щодо її вдосконалення. З використанням комплексу макроекономічних показників проаналізовано реалії формування регіональної політики в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4)0-18 + У9(4)80-18
Шифр НБУВ: РА314313 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Мошинська О.Ю. 
Моральний потенціал постнекласичної науки: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / О.Ю. Мошинська ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано положення, що за умов техногенної цивілізації формується постнекласична наука як "історично саморозвинена людиновимірна система", в якій домінантним є єдність науки та людини. Постнекласична наука досліджує класичну дилему: наука для людини чи людина для науки. Ці складові є взаємозумовленими. Проаналізовано основні характеристики постнекласичної науки, нові аспекти переорієнтації науки. Розкрито нові підходи в аналізі моралі. Зазначено, що нові реалії людського життя та діяльності, науки та моралі визначили необхідність переосмислення характеру їх взаємозв'язку. Обгрунтовано, що новою моделлю взаємозв'язку науки та моралі є "моральний потенціал науки", який дозволяє зняти категоричність, однозначність й одномірність у вирішенні питання "моральна чи антиморальна наука ". Моральний потенціал науки відбиває істотні зрушення, що відбулися не тільки в науці та моралі як соціокультурних реаліях, але й у самому процесі їх взаємин і взаємодії. Відзначено, що моральний потенціал науки вражає сучасну тенденцію єдності людини та науки, дозволяє детально проаналізувати її людський вимір. Зазначено, що модусами морального потенціалу науки є гуманізм і відповідальність. Досліджено специфіку цих модусів в українській ментальності. Наведено християнське бачення морального потенціалу науки. Розкрито прояв модусів морального потенціалу науки в прикладній етиці, у практиках евтаназії, клонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю251.082.2 + Ю6*671*18: Ж + Ю703.71
Шифр НБУВ: РА320914 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Ковтуненко В.І. 
Український театр у період сучасних суспільних трансформацій (до проблеми визначення соціокультурних показників): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / В.І. Ковтуненко ; Держ. акад. керів. кадрів культури і мистец. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто функціонування драматичних театрів в Україні з погляду на соціально-художні та економічні реалії сьогодення. Узагальнено методологію дослідження проблем, пов'язаних з діяльністю театру як соціально-культурного інституту. Визначено фактори, що впливають на його формування як цілісного утворення та показники, в яких театральна діяльність репрезентує свої соціальні функції у взаємовідношеннях з владою, публікою, критикою, громадськістю. Розкрито специфічно-професіональні якості цієї діяльності, від яких залежить її соціальна ефективність (репертуар, творчий потенціал театральних працівників, їх професійна компетенція та включеність у соціальні взаємини). Виявлено соціально-культурні закономірності, зокрема, на Дніпропетровщині, особливості професійної діяльності українських драматичних театрів, визначено напрямки її оптимізації в контексті сучасних суспільних трансформацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ334.3(4Укр)64
Шифр НБУВ: РА321218

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Лупій Т.Ф. 
Рушники Західного Полісся кінця ХІХ - першої половини ХХ століть (Технологія. Семантика. Художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.06 / Т.Ф. Лупій ; М-во освіти і науки України. Львів. акад. мистец.. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто історичну еволюцію народного мистецтва від обрядової реалії до мистецького вираження міфологічного світогляду. На підставі мистецтвознавчого аналізу визначено регіональні художні особливості західнополіських рушників кінця ХІХ - першої половини ХХ ст. Розкрито світоглядно-міфологічний аспект рушника як довершеної форми ритуальної тканини, його функції та семантику в традиційній культурі. Розглянуто технологію виготовлення, декорування та обрядове використання рушників у контексті традиційної культури Західного Полісся. Проаналізовано композиційну структуру вишивок, образність орнаменту, семантичний зв'язок народного мистецтва із релігійними віруваннями та традиційною обрядовістю. В науковий обіг введено велику кількість автентичних матеріалів, зібраних під час експедиції, зразків декоративно-обрядових рушників як цінних пам'яток орнаментального мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.33(4УКР) + Щ126.963(4УКР) + Т52(23=УКР7,31)-5 +
Шифр НБУВ: РА321842

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Грябан В.В. 
Релікти культу вогню у світогляді, звичаях і традиціях українців Буковини ХІХ - ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / В.В. Грябан ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2002. — 19 с. — укp.

На підставі широкої джерельної бази та наукової літератури зроблено систематизацію та проведено аналіз традиційних уявлень буковинців про небесний, земний, підземний (пекло) вогонь та вогняну субстанцію душі. Розглянуто природу вогняної сили та релікти її ритуального використання з посередницькою, захисною та очисною метою у календарній, сімейно-побутовій обрядовості, господарській та лікувальній магії. На основі аналізу зібраного матеріалу подано аргументовані висновки про те, що у ХІХ - ХХ ст. широко побутували релікти вшанування українцями Буковини вогняної сили та її функції, в яких поєднувалися об'єктивні реалії та міфологічні метафоризації окремих явищ, що спільно з християнською традицією творили феномен релігійного синкретизму у духовній культурі місцевого населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР74ЧРН)-7 + Т597.6/9 +
Шифр НБУВ: РА322252

Рубрики:

      
9.

Верченко О.В. 
Геоекономічний та регіональний вектори прямого іноземного інвестування в економіку України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / О.В. Верченко ; Укр. акад. зовніш. торгівлі. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Розкрито теоретичні концепції зарубіжного інвестування та їх значення для формування інвестиційної політики. Розглянуто та оцінено реалії привабливості інвестиційного клімату в Україні, який ще недостатньо сприятливий щодо залучення масштабних прямих іноземних інвестицій (ПІІ), особливо великого міжнародного капіталу (ТНК, інвестиційних компаній тощо). Значну увагу приділено уточненню параметрів та удосконаленню інвестиційного клімату в країні, посиленню державних гарантій та страхуванню іноземного капіталу від ризиків. Обгрунтовано, що у правовому, економічному та соціально-політичному аспектах створено передумови для розвитку зарубіжного інвестування в економіку України та її регіони, проте, існує необхідність прискорення коригування параметрів ПІІ, посилення їх інноваційного впливу на виробництво, зростання його конкурентоспроможності та сприяння структурним і ринковим перетворенням в економіці країни та Автономної Республіки Крим. Запропоновано більш активно стимулювати ПІІ у високотехнологічні галузі господарської діяльності та інноваційне виробництво, готельно-туристичний комплекс, тобто у ті сфери, що найбільше сприяють сталому економічному розвитку та не порушують екологічну рівновагу у кримському регіоні. Значну увагу приділено аналізу та оцінці ефективності експеременту функціонування СЕЕЗ "Сиваш", досвід якої заслуговує поширення на інші субрегіони Криму. Доведено необхідність послідовного та комплексного застосування радикальних заходів щодо збереження та покращання екологічного стану Криму, надаючи перевагу інвестиційним проектам, що сприяють оптимізації ресурсо-, енерго- і водоспоживання та передбачають збереження його унікальної природи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56 +
Шифр НБУВ: РА322144

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Дерлиця А.Ю. 
Державний бюджет в умовах демократії (домінанти суспільного вибору та реалії бюджетного процесу): Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.04.01 / А.Ю. Дерлиця ; Терноп. акад. нар. госп-ва. — Т., 2003. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження функціонування державного бюджету за умов демократії. Доведено існування тісного зв'язку між еволюцією фіскально-бюджетних і політичних інститутів на прикладах історії європейських країн. Узагальнено теоретичні підходи західної та вітчизняної фінансової науки до питання рушійних сил (детермінант) бюджету. Проаналізовано об'ємно-структурні та перерозподільчі особливості бюджету в демократичних країнах. З'ясовано зв'язки бюджетних трансформацій в Україні з домінантами суспільного вибору. Досліджено вплив утвердження парламентаризму в Україні на алокаційні, перерозподільчі та стабілізаційно-регулюючі параметри державного бюджету. Розглянуто вітчизняну практику бюджетного процесу на загальнодержавному рівні та запропоновано комплекс заходів щодо його нормативно-правового та інституційного вдосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.3 +
Шифр НБУВ: РА327851

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Пенчук І.Л. 
Регіональне телебачення і радіомовлення у контексті формування національної свідомості молоді: Автореф. дис. канд. філол. наук: 10.01.08 / І.Л. Пенчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено поняття національна свідомість, систематизовано визначення, наявні на даний час у науковій літературі, висвітлено процес зародження, становлення і розвитку національної свідомості українців. Визначено чинники понівечення національної свідомості українців, вплив на національну свідомість українців політики русифікації, яка мала глибоке історичне коріння і могла здійснюватися лише за умов колоніальної залежності та бездержавності України. Проаналізовано умови формування національної свідомості особистості та роль регіонального телебачення і радіомовлення у формуванні національної свідомості молоді. Як важливий чинник державної молодіжної політики визначено інформаційно-пропагандистську діяльність регіонального телебачення і радіомовлення. Зроблено висновок, що реалії незалежної України вимагають принципового підходу до створення україномовного середовища в інформаційному просторі регіонів, до пропаганди національних ідеалів, нових концептуальних підходів до інформаційної політики. Наведено рекомендації для телерадіожурналістів регіональних засобів масової інформації зі створення ефективної моделі формування національної свідомості молоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч62 в05 + Ф51(4УКР) + Ф055.256(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА327880

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Содомора П.А. 
Побутові реалії Гомерової "Одіссеї" у перекладі (на матеріалі українських перекладів поеми): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.16 / П.А. Содомора ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Уточнено класифікацію та прийоми перекладу побутових реалій Гомерової "Одіссеї" українською мовою. Зазначено, що найнеобхіднішою умовою створення адекватного перекладу є врахування особливостей мов оригіналу та перекладу, а ігнорування даного чинника призводить до втрати етномовного компонента реалій та внесення елементів недоречного комізму. Виявлено велику кількість конотацій у семантичній структурі побутових реалій, що створюють у контексті національний колорит, характерний для досліджуваного періоду. Здійснено поділ методів перекладу щодо збереження або втрати етномовного компонента оригіналу. Визначено, що основними способами відтворення семантичної структури реалій у старогрецько-українському бінарному зіставленні засобами мови перекладу є транслітерація, метод уподібнення, використання ситуативного відповідника, дескриптивна перифраза, гіперонімічне перейменування, калькування. Запропоновано періодизацію української гомеріани, виділено особливості кожного періоду. Створено старогрецько-український словник реалій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)33-4 Гомер 418.7 + Ш407 + Ш5(4УКР)5-4 Ніщинський, П. 418:3 + Ш5(4УКР)6-4 Тен, Б. 418:3 +
Шифр НБУВ: РА333721

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Онуфрів С.Т. 
Політичний дискурс ЗМІ України у світовому інформаційному просторі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / С.Т. Онуфрів ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано концептуальні засади політичного дискурсу засобів масової інформації (ЗМІ) України та розглянуто політичні, економічні, соціальні, культурні, трансформаційні реалії сучасного українського політикуму з використанням постколоніальної методології. Виявлено нові сутнісні характеристики політичного дискурсу сучасних ЗМІ України. Проаналізовано негативний вплив тоталітарного (комуністично-радянського) та колоніального (російсько-імперського) дискурсів на розвиток сучасних мас-медіа. На підставі аналізу українських ЗМІ визначено параметри основних кодів політичного дискурсу - націо-державотвірний, інформаційно-комунікативний, міфотворчий, риторичний. Вперше зроблено спробу концептуального дослідження російсько-українських взаємин за матеріалами ЗМІ як боротьби двох дискурсів. Обгрунтовано тезу про подібність сучасного російсько-імперського дискурсу до експансіоністського дискурсу "класичних" колоніальних імперій. З'ясовано роль політичного дискурсу ЗМІ у процесі подолання стереотипів в українсько-польських відносинах. Визначено вплив вітчизняних мас-медіа на інтеграційні процеси України до Європи. Охарактеризовано політику провідних американських газет щодо політичної ситуації в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч62 в05 + Ф082 +
Шифр НБУВ: РА335761

Рубрики:

      
14.

Благовірна Н.Б. 
Роль "Українсько-руської Видавничої Спілки" (1899 - 1932) у формуванні національних засад редакційно-видавничої діяльності: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Н.Б. Благовірна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Проведено тематико-типологічний аналіз видавничої продукції Українсько-руської Видавничої Спілки (УРВС), виділено основні чинники та принципи формування репертуару, висвітлено авторське та читацьке середовище, питання впровадження принципів комерціалізації видавничої галузі, охарактеризовано основне коло співробітників осередку. Розкрито вплив продукції УРВС на вироблення єдиного варіанта літературної мови, роль тогочасних періодичних видань у становленні видавничої справи як виду професійної діяльності. Висвітлено видавничі реалії, здобутки та проблеми видавничої галузі, показано розвиненість редакційно-видавничих принципів підготовки видань до друку. Наведено повний бібліографічний покажчик книжкової продукції УРВС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч617.4(4УКР)711.31 +
Шифр НБУВ: РА340630

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Чорна Л.В. 
Південно-Західний відділ Російського Географічного Товариства і його роль в українському національному відродженні: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.В. Чорна ; Одес. нац. ун-т. — О., 2005. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено діяльність Південно-Західного Відділу Російського Географічного Товариства (ПЗВ РГТ) у контексті українського національного відродження, з'ясовано наукові та культурно-освітні досягнення колективу Відділу. Охарактеризовано діяльність його провідних членів. Визначено роль і місце Відділу у подальшому розвитку українського національно-визвольного руху. На підставі всебічного аналізу залучених документів розкрито перехід провідних діячів ПЗВ РГТ від освітньо-культурницької до суспільно-політичної роботи. Проаналізовано тогочасні політичні реалії, які впливали на спрямованість наукової діяльності Відділу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-7 + Д8 е(4РОС) л5 +
Шифр НБУВ: РА338737

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Гусак Н.А. 
Громадське ТБ як форма організації та функціонування телемовлення (зарубіжний досвід та українські реалії): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Н.А. Гусак ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 17 с. — укp.

Досліджено діяльність громадського мовлення країн Європи та США у дуальній системі функціонування телебачення, простежено її вплив на визначення місця медіа у системі соціальних інститутів. На підставі аналізу організації та функціонування найбільш значущих і типових громадських медіа організацій Великобританії, Німеччини, Франції, Швеції акцентовано увагу на факторі громадського мовлення та його діяльності у європейських країнах та США. Розглянуто можливості та перспективи створення в Україні громадського телебачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч632.4(4/8) +
Шифр НБУВ: РА338933

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Тупиця О.Ю. 
Композиційна роль безеквівалентної лексики в поетичному тексті: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.Ю. Тупиця ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Визначено особливості поетичного тексту, що стосуються сильних позицій у його композиції. З'ясовано й доповнено визначення явища безеквівалентності у лексичній системі сучасної української мови. На підставі аналізу поетичних текстів та іншомовних текстів-відповідників визначено роль безеквівалентної лексики як сильної позиції у композиції даного тексту. Розмежовано безеквівалентні лексичні одиниці з урахуванням семантичних, функціональних, прагматичних та інших особливостей за групами: власні назви, слова-символи, реалії. Зіставлено іншомовні тексти та з'ясовано композиційну роль дослідженої лексики у поетичному тексті як сильної позиції, що створює етнокультурну картину світу у межах поетичної моделі, оскільки безеквівалентна лексична одиниця перебуває в асиметричних відношеннях з іншими домінантами тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-310 + Ш401.17 +
Шифр НБУВ: РА340372

Рубрики:

      
18.

Єфименко О.Є. 
Концепт "степ" в українській мові: словникова, текстова і психолінгвістична парадигма: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.Є. Єфименко ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено засоби експлікації концепту "степ" в українській мові як превербального знання про світ та найзагальніші уявлення про його реалії. Проведено структурно-семантичний, дериваційний, синтагматичний і текстовий аналіз слів, що належать до лексико-семантичної групи (ЛСГ) "степ". Виявлено їх семантичну структуру, інтегральні ознаки поєднання та лексико-семантичні варіанти (ЛСВ) в одній ЛСГ. Встановлено синонімічні відношення ЛСВ, їх диференціальні та інтегральні семи, на базі яких уточнено певні ознаки концепту. Проаналізовано дериваційні відношення слів даної групи в лексичній системі, зокрема ряди похідних, що мотивуються словами групи. Досліджено сполучуваність слів зазначеної ЛСГ, яка виражає набуті ознаки концепту та виявлено найбільш поширені прикметники-означення та дієслова, що характеризують степ та його стан. Досліджено особливості вживання слів ЛСГ "степ" у фольклорних записах і в творах письменників XIX - XX ст. і виявлено динаміку мовного вираження даного концепту в українській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 +
Шифр НБУВ: РА337761

      
19.

Мазур О.О. 
Продовольча програма 1982 року в Україні: плани та реалії: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.О. Мазур ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2006. — 20 с. — укp.

На підставі всебічного аналізу значного обсягу статистичних та архівних матеріалів і наукових публікацій проведено комплексне дослідження передумов прийняття Продовольчої програми 1982 р. в Україні. Розкрито її основні завдання, напрямки їх реалізації у сільському господарстві та причини неефективності даного способу виходу з кризи аграрного сектору вітчизняної економіки. Встановлено, що основними причинами незадовільних результатів виконання завдань Продовольчої програми були: відсутність особистої зацікавленості трудівників села у збільшенні обсягу виробництва сільськогосподарської продукції, негативний вплив адміністративно-командних методів управління та суттєві диспропорції у галузевій структурі АПК та внутрішньогалузевій структурі землеробства, тваринництва та кормовиробництва. Виявлено соціально-економічні фактори, що визначають ефективність функціонування продовольчого комплексу й обгрунтовано можливі шляхи вирішення продовольчої проблеми в УРСР у досліджуваний історичний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-203 +
Шифр НБУВ: РА343895

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Карпенко Г.А. 
Лексико-граматичні та структурно-стилістичні особливості слів на позначення китайських соціально-побутових реалій: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / Г.А. Карпенко ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розкрито суть терміна "реалія". Досліджено його походження та місце серед інших етноспецифічних лексичних утворень. Здійснено відмежування слова-реалії від близькоспоріднених лінгвістичних термінів. Виявлено шляхи походження лексики на позначення реалій і термінів у китайській мові. Визначено фонетичні, структурно-семантичні, граматичні, лексичні та стилістичні особливості слів на позначення китайських соціально-побутових реалій. Установлено можливі критерії їх класифікації та виконано розподіл значного масиву найменувань реалій за предметно-тематичними групами. Запропоновано вимоги щодо виокремлення лексики на позначення реалій з-поміж безеквівалентної лексики. Визначено специфічні структурно-побутові реалії китайської мови. Доведено доцільність класифікації корпусу реалій за предметно-тематичним принципом, а не за часовим або місцевим критеріями. Надано рекомендації щодо найкращого способу передачі лексики, яка позначає реалії, а саме - щодо їх транскрибування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш171.11-310 +
Шифр НБУВ: РА342295
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського