Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (430)Книжкові видання та компакт-диски (34)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕРОЗІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 69
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Деребон І.Ю. 
Агроекологічне обгрунтування виробництва льонопродукції в умовах радіоактивного забруднення: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / І.Ю. Деребон ; Держ. агроекол. ун-т. — Житомир, 2007. — 21 с. — укp.

Наведено радіологічну оцінку дефляції грунтових відмін, за яких вирощується льон-довгунець у зоні радіоактивного забруднення. Розраховано річні втрати грунтів від вітрової ерозії цієї частини зони Полісся. Доведено, що вилежування льоносоломи на штучному покриві, створеному завдяки сумісному посіву льону-довгунця та трав родини Poaceae зменшує вміст радіоцезію у льонотресті на 28 - 50 %. Застосування розглянутих способів оптимізації росяного мочіння дозволяє зменшити масу грунтових домішок, що завозилися з льонотрестою на переробне підприємство. Це зумовило покращання санітарно-гігієнічних умов праці персоналу за конкретних виробничих умов Ємільчинського льонозаводу. Досліджено динаміку кількісного та якісного складу мікрофлори за різних рівнів радіологічного забруднення грунтів. Доведено, що сумісний посів льону-довгунця та злакових трав забезпечує прирости врожаю льоноволокна та покращує його якість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П216.1-280.3 +
Шифр НБУВ: РА352565

Рубрики:

      
2.

Пшевлоцький М.І. 
Агротехногенна трансформація грунтів Сокальського пасма: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.05 / М.І. Пшевлоцький ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Вивчено агротехнічні зміни сірих і темно-сірих опідзолених грунтів Сокальського пасма під впливом інтенсивного сільськогосподарського використання. Встановлено, що антропогенна діяльність спричинила трансформацію елементарних грунтоутворювальних процесів, визначила їх швидкість і спрямованість, зумовила виникнення нових, невластивих цілинним грунтам режимів. З'ясовано, що в грунтах Сокальського пасма домінуючим є природно-антропогенний або культурний процес грунтоутворення, який обумовлює спрямованість та інтенсивність елементарних грунтових процесів, режими та властивості освоєних грунтів, характер їх використання. Обгрунтовано тезу про те, що інтенсивне сільськогосподарське використання грунтів Сокальського пасма призвело до активізації водної ерозії та розвитку ряду деградаційних процесів. Наведено рекомендації щодо оптимізації використання грунтів і шляхи регулювання деяких негативних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П031.9(4УКР-4ЛЬВ) + П034.133-2(4УКР-4ЛЬВ)
Шифр НБУВ: РА314178 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Олійник В.С. 
Водоохоронно-захисна роль гірських лісів Українських Карпат, її антропогенні зміни та шляхи оптимізації: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.03 / В.С. Олійник ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2008. — 40 с. — укp.

Зроблено кількісне оцінювання водоохоронно-захисної ролі букових та ялинових гірських лісів, досліджено її зміни під впливом антропогенного зниження лісистості, проведення рубок головного користування та наступного розвитку нового покоління лісу. Наукове дослідження проведено на однорідних ділянках гірських схилів (насадження, зруби), водозборах гірських потоків і басейнах рік. Виявлено відмінності у процесі регулювання вологи системою насадження - грунт у букових та ялинових лісах. Встановлено висотно-типологічні закономірності формування схилового стоку води. Одержано дані про зміну гідрологічного режиму елементарного водозбору під впливом добровільно-вибіркової рубки та зниження його лісопокритої площі суцільними рубками з 94 до 58 %. Проаналізовано динаміку стоку води в результаті розвитку молодняків. З'ясовано, що відновлення водного режиму тривале та неоднакове за різних лісорослинних умов. Встановлено роль лісового покриву в покращанні внутрішньорічного режиму стоку, виявлено його погіршення під впливом антропогенної трансформації лісових угідь у польові. Оцінено стокорегулювальну та грунтозахисну роль лісу під час випадання катастрофічних опадів. Досліджено особливості формування лісоексплуатаційної ерозії грунтів. Запропоновано шляхи оптимізації водоохоронно-захисних властивостей гірських лісів, що включають регіональні та місцеві диференційні заходи для басейнів рік, водозборів потоків та однорідних ділянок схилів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П347(4УКР3) + П342.5(4УКР3) + Е50*801.4(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА360125

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Садовий С.О. 
Вплив різних способів основного обробітку грунту на умови росту та продуктивність культур ланки зернопаропросапної сівозміни в умовах Лівобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / С.О. Садовий ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Наведено результати трирічних польових досліджень щодо впливу різних способів безполицевого основного обробітку грунту на основні показники родючості чорнозему типового на забур'яненість, ріст, розвиток та урожайність культур ланки зернопаропросапної сівозміни: чистий пар - озима пшениця - кукурудза на зерно. Проведено економічний та енергетичний аналізи способів обробітку грунту. Встановлено, що безполицеві способи основного обробітку грунту підвищують щільність грунту в порівнянні з оранкою, хоча її показники не виходять за межі оптимальних значень щодо вирощування культур ланки сівозміни. Безполицевий основний обробіток підвищує агрегатний стан грунту та його стійкість до ерозії. За рахунок зниження витрат пального та непоновлювальної енергії способи безполицевого обробітку грунту дозволяють скоротити загальні витрати на проведення основного обробітку грунту. Доведено, що комбінований та чизельний обробітки дозволили отримати сталі врожаї культур ланки зернопаропросапної сівозміни, а також забезпечити найбільший вихід кормових одиниць з одиниці площі. Розроблено рекомендації щодо впровадження чизельного або комбінованого грунтозахисного обробітку грунту під культури ланки сівозміни у господарствах Лівобережного Лісостепу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-432(4Укр5),022 + П212.2-432(4Укр5),022
Шифр НБУВ: РА309676 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Синявін В.Д. 
Вплив способів основного обробітку грунту на урожайність гороху в умовах південно-східного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / В.Д. Синявін ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 22 с. — укp.

Наведено результати досліджень впливу різних способів основного обробітку грунту на фізико-хімічні показники родючості чорнозему типового, забур'яненість, ріст, розвиток та урожайність гороху на зерно. Проведено економічний та енергетичний аналіз різних способів обробітку грунту. Установлено, що способи безполицевого основного обробітку грунту підвищують щільність орного шару грунту, але її показники протягом вегетації гороху мають оптимальні значення та суттєво не впливають на його ріст і розвиток. Установлено, що способи обробітку грунту збільшують кількість агрономічно цінних і водотривких агрегатів в орному шарі грунту, що сприяє підвищенню його стійкості до ерозії. За рахунок зниження витрат пального та непоновлюючої енергії способи безполицевого обробітку дають змогу скоротити загальні витрати на проведення основного. Зауважено, що чизельний обробіток дає змогу одержати сталі врожаї гороху, а також забезпечити найбільший умовно чистий прибуток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.3-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА329006

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Махлай В.О. 
Генерація потужних замагнічених потоків плазми повноблочним квазістаціонарним плазмовим прискорювачем і аналіз їх взаємодії з поверхнею матеріалів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.08 / В.О. Махлай ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Наведено результати експериментального дослідження характеристик плазмових потоків, які генеруються повноблочним квазістаціонарним сильнострумовим прискорювачем плазми КСПП Х-50. Проаналізовано особливості взаємодії потужних плазмових потоків з поздовжнім магнітним полем і з поверхнями зразків. Здійснено варіювання параметрів потоків плазми методом зміни робочої напруги, комутації конденсаторної батареї та профілю основного прискорювального каналу КСПП. Проаналізовано ефективність транспортування та замагнічування потужних параметрів потоків плазми у зовнішньому поздовжньому магнітному полі залежно від параметрів потоку плазми. Показано, що повний енерговміст у плазмових потоках, які проходять через магнітний соленоїд, суттєвим чином залежить від величини індукції магнітного поля. Встановлено, що основні параметри екрануючих плазмових шарів, утворених поблизу поверхні зразка, опромінюваної потужними потоками плазми, визначаються параметрами налітаючого потоку плазми, розмірами мішені та величиною зовнішнього магнітного поля. Встановлено суттєву роль формування таких плазмових шарів у процесах передачі енергії поверхні мішені. З'ясовано, що енергетичне навантаження на поверхню зразка складає менш, ніж 10 % від енергії налітаючого плазмового потоку. Наведено деякі результати аналізу ерозії поверхні графіту та металів, опромінених плазмовими потоками КСПП з потужними тепловими навантаженнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.1,022 + В333.63,022 +
Шифр НБУВ: РА336670

Рубрики:

      
7.

Єргіна О.І. 
Географічний аналіз інтенсивності грунтоутворення в агроландшафтах Криму для потреб їх протиерозійного облаштування: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.05 / О.І. Єргіна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Уперше на основі грунтово-хронологічних досліджень надано кількісну оцінку зміни властивостей різновікових грунтів у часі: встановлено темп зміни потужності гумусового горизонту, масштаби трансформації морфології профілю, фізичних і фізико-хімічних властивостей. Проведено математичне моделювання зміни потужності та швидкості формування гумусного горизонту, запасів гумусу у часі для грунтів Криму. З'ясовано, що гідротермічні відмінності за умов грунтоутворення на схилах і плакорах добре описуються величиною енергетичних затрат. Доведено, що після розрахункової формули показниками, що характеризують мікрокліматичні особливості грунтоутворення на схилах, її можна використовувати для розрахунку швидкості утворення гумусового горизонту (допустимих норм ерозії) на схилах різного нахилу та експозиції для грунтів різного ступеня змитості. Запропоновано таблично-графічний алгоритм визначення величин допустимих норм ерозії з урахуванням природно-зональних чинників та особливостей землекористування на території Кримського півострова, який дозволяє вирішити проблему протиерозійного облаштування агроландшафтів Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П064(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА324635

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Тарасенко Т.В. 
Гідроприводні кавітаційні генератори коливань тиску для очищення елементів гідравлічних систем: автореф. дис. ... канд. техн. наук: 05.02.02 / Т.В. Тарасенко ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Уточнено фізичну модель генерування кавітаційних коливань тиску в дросельних елементах кавітаційних генераторів коливань тиску (КГКТ) і одержано аналітичні залежності для розрахунку ступеня прискорення кавітаційного струменя у дросельному пристрої КГКТ, оцінки об'єму виділеного повітря у зоні кавітації, а також розмаху кавітаційних коливань тиску для відносного перепаду на кавітаційному генераторі. Запатентовано перспективний спосіб очищення внутрішніх поверхонь трубопроводів. Виявлено кореляційні залежності між розмахом кавітаційних коливань тиску у КГКТ і відносним перепадом тиску на дросельному елементі генератора, а також вплив параметрів генератора на розмах кавітаційних коливань тиску. Виявлено вплив режимів очищення на розвиток кавітаційної ерозії поверхонь елементів і агрегатів гідропроводу, виготовлених з різних конструкційних матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К447.3-02 +
Шифр НБУВ: РА369687 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Прядко Н.Г. 
Диференційований підхід до лікування ерозії шийки матки у жінок репродуктивного періоду: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Н.Г. Прядко ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі сучасної гінекології - діагностиці та лікуванню ерозій шийки матки у жінок репродуктивного періоду. З метою вирішення даної проблеми розглянуто гістологічні та гістохімічні особливості епітелію та підлягаючих ерозії тканин шийки матки до і після запропонованих методів лікування. Подано порівняльну характеристику клініко-лабораторних, морфологічних, гормональних та імунологічних показників результатів лікування. Внаслідок дослідження даних анамнезу і клінічного обстеження виділено групи ризику за розвитком диспластичних процесів шийки матки у підлітків та молодих жінок. На підставі проведених досліджень розроблено і науково обгрунтовано індивідуальний підхід щодо вибору методу комплексного лікування ерозії шийки матки у молодих жінок. Запропонований комплекс лікувально-профілактичних заходів дозволив скоротити термін лікування ерозії шийки матки та знизити кількість ускладнень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р715.42-5
Шифр НБУВ: РА307605 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Чижанська Н.В. 
Дослідження механізмів антистресової дії меланіну: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Н.В. Чижанська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено механізми антистресової дії меланіну. Запропоновано використовувати як показники впливу стресу на організм щурів нейро-дистрофічні ураження (виразки, ерозії, крововиливи) у слизовій оболонці шлунка, викликані методом іммобілізаційного стресу в модифікації Гройсмана та Каревіної. Виявлено виражену цитопротективну дію на слизову оболонку шлунка синтетичного меланіну і меланінів, продуцентами яких є чорні дріжджі Nadsoniella nigra var. hesuelica та дріжджоподібні гриби Nadsoniella nigra штам X-1. Доведено, що меланіни належать до речовин з антистресовими властивостями антиоксидантного механізму дії. Описано один з механізмів антистресової дії меланіну, який полягає у збільшенні генерації оксиду азоту, розкрито його важливу роль у цитопротекції. Розглянуто інші механізми антистресової дії меланіну, які полягають у стимуляції рецепторів активації проліферації пероксисом гама і зменшенні концентрації у крові гормону стресу кортизолу. Доведено, що застосування меланіну, продуцентом якого є дріжджоподібні гриби Nadsoniella nigra штам X-1, у поросят у період їх відлучення від свиноматок усуває їх захворюваність на 100 % і зменшує загибель тварин, що свідчить про підвищення резистентності їх організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.702-2 + Р281.7/9-2 меланін +
Шифр НБУВ: РА360323

Рубрики:

      
11.

Іваницька В.М. 
Екологічні основи використання схилових земель під плодові культурбіогеоценози в умовах Закарпаття: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / В.М. Іваницька ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 20 с. — укp.

Викладено екологічні засади використання схилових земель під плодові культурбіогеоценози за умов Закарпаття. Запропоновано заходи забезпечення високих врожаїв плодів у сливових культурбіогеоценозах на терасованих і нетерасованих схилах. Обгрунтовано шляхи покращання у сливових фітоценозах функцій бурих лісових опідзолених грунтів на терасах і підзолисто-буроземних поверхнево оглеєних грунтів на нетерасованих схилах. Показано екологічну роль системи утримання грунту, органічних і мінеральних добрив, фосфатшлаку, сидератів, цеолітів та вапняку. Вивчено екологічні та біологічні властивості сливи домашньої (Primus domestica L.). Розроблено екологічні принципи підготовки схилових земель для вирощування сливових культурбіогеоценозів, екологічні та біогеоценологічні засади їх конструювання. Показано можливість використання схилових земель Закарпаття й обгрунтовано необхідність впровадження засобів захисту грунтів від ерозії. Наведено рекомендації щодо раціонального використання схилових земель Закарпаття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П256.2-280.3(4УКР-4ЗАК) +
Шифр НБУВ: РА354046

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Стойко Н.Є. 
Еколого-економічні аспекти організації використання земель сільськогосподарського призначення в ерозійно небезпечних агроландшафтах Лісостепу Львівської області: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Н.Є. Стойко ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано необхідність використання ландшафтно-екологічного підходу щодо формування екологічно збалансованої структури сільськогосподарського землекористування в ерозійно небезпечних агроландшафтах. Здійснено аналіз та еколого-економічну оцінку використання земель сільськогосподарського призначення після проведення перших етапів земельної реформи. Висвітлено та узагальнено досвід і проблеми організації використання та охорони земль за умов розвинутої водної ерозії грунтів. Розкрито концептуальні підходи щодо удосконалення економічного механізму стимулювання раціонального використання та охорони земель за умов розвинутої водної ерозії грунтів. Розроблено методичні рекомендації щодо виділення елементарних ландшафтно-екологічних територіальних одиниць (ЕЛЕТО), які розглядаються як об'єкти диференційованого агроландшафтного однотипного сільськогосподарського використання території, що дає можливість ефективно використовувати земельні ресурси з найменшим ризиком погіршення їх якості та втрати родючості грунтів. Удосконалено механізм грунтозахисної системи землеробства з урахуванням основних причини дестабілізації агроландшафтів. Запропоновано визначати оптимальний варіант використання земель у сільськогосподарському підприємстві за допомогою побудови моделі нечіткого математичного програмування еколого-економічної оптимізації структури сільськогосподарських земель. Під час розробки проекту організації використання земель сільськогосподарського призначення на території сільскої ради запропоновано складати схему формування біоцентрично-мережевої структури агроландшафту, основними складовими якої є біоцентри та біокоридори. Удосконалено систему показників оцінки екологічно збалансованого використання земель сільськогосподарського призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ЛЬВ)320-511.2-28 +
Шифр НБУВ: РА344993

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Блінкова О.І. 
Екосистемно-ландшафтні особливості розбудови екомережі на Південному березі Криму: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / О.І. Блінкова ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Наведено теоретичне узагальнення основних принципів і методів оцінювання стану та збереження об'єктів і територій природно-заповідного фонду (ПЗФ) Південного берега Криму, що зазнають впливу антропогенних, антропогенно-природних і природних негативних чинників. На ландшафтно-екосистемних засадах встановлено просторовий розподіл основних екологічних загроз і ступінь впливу негативних екологічних чинників на структурні компоненти біорізноманіття екомережі. Охарактеризовано причинно-наслідкові зв'язки, удосконалено систему діагностичних показників трансформації структурно-функціональних компонентів лісових екосистем ПЗФ за типами й інтенсивністю впливу негативних екологічних чинників (рекреаційного навантаження, лісових пожеж, забудови, ерозії грунту, буревіїв). З'ясовано, що в антропогенно порушених лісових екосистемах знижується гідрологічна роль рослинності та розвивається площинна й яружна ерозія грунту, прискорюється деградація. Показано, що основною загрозою для об'єктів ПЗФ є надмірне рекреаційне навантаження, що спричиняє ерозію грунту та лісові пожежі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.5(4УКР-6КРИ) + Е50*806(4УКР-6КРИ)
Шифр НБУВ: РА375597 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Коробський В.В. 
Експлуатаційна надійність електромагнітних пускачів з композиційними контактними матеріалами (на прикладі електроустановок в тваринництві): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.16 / В.В. Коробський ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Удосконалено класифікацію експлуатаційних факторів та вперше здійснено ранжування їх впливу на показники надійності комутувальних пристроїв пускачів. Розроблено методику проведення лабораторних кліматичних випробувань з хімічно-активними домішками для контактів і контактних матеріалів та з її використанням проведено дослідження корозійної тривкості та перехідного опору зразків контакт-деталей, виготовлених зі сплавів на основі міді.Досліджено параметри надійності комутувальних пристроїв (електрична ерозія, перехідний опір) електромагнітних пускачів з серійними та дослідними контактними матеріалами в обумовлених стандартами режимах роботи з урахуванням умов експлуатації. Набула подальшого розвитку математична модель оцінки електричної ерозії контакт-деталей залежно від теплофізичних та електричних процесів, які відбуваються на робочій поверхні контакт-деталей під дією енергії електричної дуги, з визначенням глибини та площі плавлення та випаровування матеріалу контакт-деталей пускачів. На підставі результатів експериментальних те теоретичних досліджень запропоновано методи підвищення надійності та економічної ефективності експлуатації електромагнітних пускачів електрообладнання технологічних систем тваринництва з використанням розроблених контактних матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З264.344-022.11 +
Шифр НБУВ: РА320424 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Чучман М.П. 
Емісійні характеристики та фізика процесів в лазерній плазмі галію, індію, свинцю, сурми і сполук на їх основі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.04 / М.П. Чучман ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2005. — 17 с. — укp.

Установлено, що плазма випромінює внаслідок радіаційної релаксації станів одно- та двоелектронного збудження атомів і однозарядних іонів. На підставі аналізу спектрів і динаміки випромінення лазерної плазми сполук та їх складових запропоновано пояснення специфіки поведінки такої плазми на відстані 1 мм від мішені як сильний вплив на процес лазерної ерозії способу введення енергії та виду енергообміну. Відзначено, що особливістю утворення іонів за лазерної ерозії багатокомпонентних мішеней є іонізація та дисоціація молекул сполуки, що відбувається за різних механізмів на різних етапах ерозії. Визначено швидкість руху плазми, час рекомбінації іонів, температуру та концентрацію електронів у ній. У разі поширення до 7 мм неоднорідність просторового складу та параметрів поступово згладжується у разі перемішування плазми, основним механізмом збудження є рекомбінація.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.5,022 + З86-531.4,022 +
Шифр НБУВ: РА338970

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
16.

Мокрицька Т.П. 
Закономірності зміни станів геологічного середовища Криворізької промислово-міської агломерації (локальний рівень): Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.07 / Т.П. Мокрицька ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Уперше виконано математичну та картографічну обробку 67-річних комплексних даних про зміну інженерно-геологічних умов (локальний рівень) на прикладі природно-технічної літосистеми (ПТЛ) Криворізького металургійного заводу. Виконано палеогеоморфологічну реконструкцію еволюції верхніх ланок ерозійної сітки. Установлено зв'язок морфометрії палеобасейнових систем (I - III порядку), палеокліматичних умов, швидкості сучасних горизонтальних рухів земної кори. Обгрунтовано можливість застосування часткових і загальних показників техногенних впливів фізичного класу механічного та гідродинамічного підкласів до аналізу та прогнозу змін геологічного середовища ПТЛ (локальний рівень). Встановлено залежність просторово-часової конфігурації області взаємодії від зони розломного порушення. Створено регресійну модель залежності просадових властивостей від техногенного впливу механічного та гідродинамічного підкласів. Обгрунтовано фізичний і математичний зміст критичного значення інтегрального показника техногенних впливів. Доведено зв'язок процесів лінійної ерозії та деградації просадових властивостей в області значень інтегрального показника техногенних впливів, менших критичного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д49(45УКР) + Д59(45УКР4-4ДНІ)49 +
Шифр НБУВ: РА325253

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
17.

Воробйов С. Г. 
Захист територій, прилеглих до породних відвалів, від надходження забруднювальних речовин (на прикладі Луганської області): автореф. дис. ... канд. техн. наук : 21.06.01 / С. Г. Воробйов ; Держ. екол. акад. післядиплом. освіти та упр. — К., 2011. — 22 с. — укp.

Розкрито особливості процесів водноерозійного переносу забруднювальних речовин з породних відвалів та їх перерозподілу на прилеглій до них території як підгрунтя для створення системи грунтоводозахисних заходів і підвищення ефективності захисту територій, прилеглих до породних відвалів, від надходження з них забруднювальних речовин. Розроблена на підставі комплексного підходу та впроваджена в географічну інформаційну систему методологія оцінювання екологічної небезпеки відвалів дозволяє оцінювати териконові ландшафти за ступенем потенційної екологічної небезпеки для гідрографічної мережі й інших компонентів ландшафту. Розроблено класифікацію відвалів за рівнем екологічного впливу на компоненти ландшафтів, одержано показники співвідношення відвалів за ступенем їх дії. Запропоновано спосіб очистки кислих стоків і продуктів водної ерозії з відвалів промислових відходів, що полягає в створенні по периметру нагромаджувальних траншей з розміщеними в них нейтралізаційними карбонатними габіонами. Проведено натурні та теоретичні дослідження фільтраційних і нейтралізаційних властивостей карбонатних габіонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И168.8 + Д222.12
Шифр НБУВ: РА381144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Фарук Ісса Саїд Ашур 
Імунологічні особливості діагностики і лікування травматичних ерозій рогівки: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / Фарук Ісса Саїд Ашур ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Виявлено особливості порушень регіонарного (місцевого) ока у хворих на травматичну ерозію рогівки (ТЕР), які мають прояв у зниженні захисних факторів сльози - лізоциму та секреторного імуноглобуліну A (sIgA), підвищенні концентрації циркулюючих імунних комплексів (ЦІК), активації аутоімунних реакцій до антигену рогівки, дисбалансі цитокінового профілю сльози у вигляді зниження концентрації протизапального цитокіну інтерлейкіну IL-4 та підвищення рівня прозапальних цитокінів IL-1 beta та фактора некрозу пухлин-alpha (ФНП-alpha). Виявлено прямий кореляційний взаємозв'язок між площею ерозії рогівки S і рівнем ЦІК сльози, концентрацією ФНП-alpha і S, S і показником IL-1beta, а також зворотній кореляційний взаємозв'язок між S і рівнем sIgA, S і концентрацією IL-4. Установлено, що застосування ліпофлавону у хворих на ТЕР у традиційній терапії сприяє прискоренню епітелізалізації рогівки, одужанню, ліквідації запальних явищ, зникненню суб'єктивних і об'єктивних ознак запалення у пацієнтів. Виявлено, що застосування ліпофлавону додатково до базисної терапії хворих на ТЕР сприяє підвищенню рівня захисних чинників сльози: лізоциму та sIgA, зниженню титру антитіл до C-Ag, рівня ЦІК, нормалізації цитокінового профілю сльози. Розроблено критерії прогнозування перебігу ТЕР у хворих на підставі вивчення показників місцевого імунітету ока, які дозволяють покращити ефективність лікування пацієнтів та сприяють зниженню частоти ускладнень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р675.834-5 +
Шифр НБУВ: РА358902

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
19.

Суматохіна І.М. 
Інженерно-геоморфологічний ризик розвитку небезпечних екзогенних процесів на території міста Дніпропетровська: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.04 / І.М. Суматохіна ; НАН України. Ін-т географії. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Висвітлено теоретико-методологічні засади досліження інженерно-геоморфологічного ризику на основі комплексного використання геотехноморфлогічного, інженерно-геоморфологічного та системного аналізу. Виділено та проаналізовано основні фактори природної та техногенної активізації розвитку небезпечних екзогенних процесів на прикладі Дніпропетровська як одного з найбільших поліфункціональних багатогалузевих промислових міст України. Проведено ретроспективний аналіз чинників техногенного впливу на рельєф міста, встановлено інтенсивність їх дії й обгрунтовано визначальну роль у розвитку небезпечних процесів. Виявлено просторово-часові закономірності поширення підтоплення, ерозії, зсувів. Досліджено механізм і динаміку їх проявів. Наведено оцінку негативного впливу просадних і зсувних процесів та підтоплення на інженерно-геоморфологічні райони, підрайони та ділянки Дніпропетровська. Здійснено прогнозування закономірностей розвитку небезпечних екзогеодинамічних процесів і зонування території міста за ступенем інженерно-геоморфологічного ризику ймовірності їх прояву. Проведено порівняльне дослідження співвідношення ризику та інтенсивності техногенного навантаження на рельєф.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д823(45УКР4-4ДНІ)12 + Д829(45УКР4-4ДНІ)3 +
Шифр НБУВ: РА335524

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
20.

Левченко О.М. 
Комп'ютерне моделювання рельєфу та пов'язаних з ним природних процесів на території Львівщини: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.24.02 / О.М. Левченко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Розроблено методику практичної побудови цифрової моделі рельєфу (ЦМР) реальної місцевості у вигляді grid-поверхні та створено її варіант для території Львівської області. Визначено загальну схему проведення гідрологічних досліджень та запропоновано спосіб її використання для виділення структурних ліній рельєфу та локальних вершин на побудованій ЦМР. Створено методику числового аналізу процесів поглинання сонячної енергії ділянками земної поверхні. Обгрунтовано новий підхід щодо розв'язання задач дослідження поверхнево-схилової ерозії грунтів з використанням механізму grid-поверхонь. Здійснено програмну реалізацію всіх запропонованих схем у картографічній системі ArcView та проведено їх експериментальне дослідження на території Львівщини. Розроблено методику векторизації растрових зображень географічних карт засобами програм Photoshop і ArcView.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д829(45УКР3-4ЛЬВ)3 с181 +
Шифр НБУВ: РА333176

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського