Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Наукова електронна бібліотека (17)Реферативна база даних (737)Книжкові видання та компакт-диски (570)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=ТИПОЛОГІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 161
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Токарева В.І. 
Вождь і маса. Соціологія натовпу від Г.Лебона до Е.Канетті: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.І. Токарева ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізові владних відносин у соціологічних концепціях теоретиків масового суспільства. В дослідженні представлено концептуальні моделі та основні поняття соціології мас, типи взаємин вождь - маси. Серед ідей творців соціології натовпу вирізнено проблему наявності понадіндивідуальної свідомості, наділеної емпіричними характеристиками. Раціональна інтерпретація такого поняття визначає його місце в механізмі соціальної взаємодії. Запропонована типологія ідей і вірувань натовпу дає змогу розкрити її внутрішні імпульси. Ключ до розуміння ідеї, яка стала домінантною психічного життя натовпу, перебуває в сфері релігійного життя. В ідеології формується тип віри, в якому "знання" ототожнюється з "віруванням". У роботі проаналізовано різні соціальні концепції, автори яких намагаються розкрити сутність німецького фашизму, порівнюються різноманітні методологічні конструкції, створені теоретиками різних шкіл (марксизм, неофрейдизм, Франкфуртська школа тощо) з метою пояснення цього складного феномена.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*461

Рубрики:

      
2.

Кубицька Н.В. 
Гончарські осередки Кульчина та Рокити кінця ХІХ - ХХ ст. (Історія, типологія, художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Н.В. Кубицька ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження історично-культурних і художніх особливостей керамічних виробів гончарських осередків Кульчина та Рокити у контексті розвитку народної кераміки Волинського Полісся кінця XIX - XX ст. Проаналізовано передумови виникнення та виділено основні етапи становлення та розвитку гончарства на даній території. У мистецтвознавчому аспекті розглянуто локальні відмінності технології виготовлення гончарних виробів Кульчина та Рокити, розроблено типологію форм і здійснено класифікацію композиційних схем декорування поліського глиняного начиння. Вперше розглянуто проблему спадковості гончарних традицій у даному регіоні, зокрема, у науковий обіг введено нові імена провідних гончарів, висвітлено їх творчість і показано внесок у формування художніх особливостей народної кераміки Кульчина та Рокити кінця XIX - XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.13(4УКР36)6 + Л423.4 г(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА344556

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Будзар М.М. 
Дворянська сільська садиба Лівобережної України ХІХ ст.: типологія та еволюція культурних форм: автореф. дис... канд. іст. наук: 26.00.01 / М.М. Будзар ; Держ. акад. кер. кадрів Культури і мистец. — К., 2009. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу та систематизації історичної, краєзнавчої, мистецтвознавчої, мемуарної літератури, архівних матеріалів здійснено комплексне дослідження дворянської сільської садиби Лівобрежної України XIX ст., визначено її роль у культурно-національногому розвитку країни. Обгрунтовано доцільність застосування дефініції "культурне гніздо" для характеристики форм реалізації світоглядних пріоритетів української знаті у просторі садиби. Визначено етапи соціальної та духовної генези даного феномену за моделями колективної й індивідуальної діяльності. Доведено, що еволюційний розвиток дворянських "культурних гнізд", рівень їх соціальної ефективності обумовлювалися формуванням національної ідеї у середовищі української інтелектуальної еліти. Особливу увагу приділено дослідженню історичної динаміки форм просвітницької та культурно-художньої праці, презентованих дворянською садибою. Сільські маєтки Лівобережної України охарактеризовано як осередки, де відбувалися процеси взаємозбагачення споріднених слов'янських культур та актуалізувалися світові духовні орієнтири. Зроблено висновок, що творча діяльність у межах дворянських "культурних гнізд" виконувала компенсаторну роль відносно державного простору, в якому українська культурно-мистецька спадщина не мала офіційного визнання. Обгрунтовано значення дворянської садиби як "культурної форми" національної самоідентифікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 + Щ113(4РОС)5 +
Шифр НБУВ: РА367721

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Приймич М.В. 
Декоративне різьблення у сакральному мистецтві Закарпаття XVIII- XIX ст. (Історія. Типологія. Художньо-стильові особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / М.В. Приймич ; Львів. акад. мистец. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто декоративне різьблення як невід'ємну частину сакрального мистецтва Закарпаття. Проаналізовано проблему появи різьбленого декору в храмовому інтер'єрі, визначено особливості та важливі моменти в розвитку сакрального мистецтва, зокрема, різьблення. Простежено еволюцію розвитку структури іконостаса в церквах краю протягом XVIII-XIX ст. За комплексом ознак розроблено типологію різьбленого обладнання храмових споруд. Проаналізовано особливості стильового різблення іконостасів та встановлено авторство ряду робіт. Проведено паралелі в розвитку сакрального мистецтва з мистецтвом решти регіонів України та країн Центральної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.508.043(4УКР333)4/5 + Щ117.166.5(4УКР333)
Шифр НБУВ: РА313163 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Акчуріна-Муфтієва Н.М. 
Декоративно-прикладне мистецтво кримських татар ХV - першої половини ХХ ст. (етапи розвитку, типологія, стилістика, художні особливості: автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 17.00.06 / Н.М. Акчуріна-Муфтієва ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2009. — 36 с. — укp.

Висвітлено історію формування кримськотатарського декоративно-ужиткового мистецтва у XV - першій половині XX ст., проведено його комплексне дослідження як принципово важливого та характерного різновиду національної художньої культури. Сформовано концепцію декоративності кримськотатарського мистецтва з урахуванням різних історико-культурних нашарувань, усього художнього досвіду, набутого протягом віків населенням Криму. Простежено еволюцію художньо-виражальних засобів творення форм і декору виробів. Визначено типи виробів і розроблено класифікацію орнаментів кримськотатарського декоративно-ужиткового мистецтва, проведено їх аналіз як цілісної художньої системи, до наукового обігу введено широкий фактологічний матеріал. Наведено характеристику кримськотатарського символічного контексту основних орнаментальних мотивів. Створено мистецтвознавчий словник кримськотатарського декоративно-ужиткового мистецтва й орнаментики відповідно до лексичного звучання, побутового призначення та символічного контексту. З'ясовано, що національну самобутність кримськотатарського декоративно-ужиткового мистецтва від часів прийняття Ісламу визначили етнічні традиції, стиль і канони ісламського мистецтва. Зроблено висновок про необхідність урахування у процесі вивчення мистецької й архітектурної спадщини кримськотатарського народу його етнічних традицій, що склалися у взаємозв'язку з сусідніми причорноморськими народами та традицій мусульманської культури, що сформувалися протягом століть.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ123(4УКР-6КРИ=тат)4/6 +
Шифр НБУВ: РА362631

Рубрики:

      
6.

Радченко А.Г. 
Дерев'яний та металевий декор у міській архітектурі Гуцульщини і Покуття наприкінці XIX - у першій третині XX ст. (генезис, типологія, стилістика): автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / А.Г. Радченко ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено дерев'яний і металевий декор міських особняків Гуцульщини та Покуття як своєрідне явище українського декоративного мистецтва. Висвітлено історичні етапи генезису та розвитку, а також уточнено типологію декоративних деталей архітектури. Розкрито концепцію формотворення та засоби художньої виразності будівельних оздоб, характер орнаментальних мотивів. З'ясовано стилістику та синтез профільованих, різьблених і кованих елементів для міських вілл, особняків у контексті українських і зарубіжних аналогів. Запропоновано програму збереження пам'яток і можливостей застосування архітектурного декору в художньо-педагогічному процесі викладання дизайну середовища та в дизайнерській практиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР-9ГАЛ)53 + Щ117.188 +
Шифр НБУВ: РА363187

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Грицан Ю.І. 
Екологічні основи перетворюючого впливу лісової рослинності на степове середовище (екотоп, взаємодія, дендроіндикація, типологія): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / Ю.І. Грицан ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 35 с. — укp.

Узагальнено результати багаторічних стаціонарних екокліматичних досліджень у лісових біогеоценозах степової зони України. Розглянуто дані екологічних характеристик лісового екотопу, що пов'язані із середовищеперетворюючими властивостями насаджень у степу. Значну увагу приділено використанню природних лісових біогеоценозів як моделей для розробки методів і прийомів комп'ютерного конструювання лісопильного ландшафту в степу. Обгрунтовано новий науковий напрямок - лісову пертинентну біогеоценологію - концепцію про середовищеперетворюючу роль природних і штучних лісових біогеоценозів у степовій зоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П347.13(4Укр),022
Шифр НБУВ: РА308391 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Гуцуляк Ю.Г. 
Економічна та еколого-ландшафтна типологія земель в Україні: теорія і практика: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.06 / Ю.Г. Гуцуляк ; НАН України; Рада по вивч. продукт. сил України. — К., 2009. — 38 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні підходи до оптимізації ландшафтів і природного середовища, розроблено класифікацію природно-територіальних комплексів. Проаналізовано основні екологічні проблеми землекористування в Україні та запропоновано шляхи їх вирішення. Поглиблено поняття "територія", "структура грунтового покриву", "елементарний грунтовий ареал" тощо, що стало основою для обгрунтування ландшафтно-екологічної концепції землекористування. Висвітлено засади еколого-економічної типології земель сільськогосподарського призначення, розкрито складові агроекологічної й агроекономічної оцінки земель. Запропоновано підходи до вдосконалення якісної, бонітетної й економічної оцінки сільськогосподарських земель. Здійснено ландшафтно-екологічне районування регіонів України та розроблено економіко-математичну модель управління сільськогосподарським землекористуванням в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-51 + П035.8(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА368415

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Цимбала Л.І. 
Золототкацтво Галичини XVIII - першої третини XX ст. (Історія, типологія, художньо-стильові особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Л.І. Цимбала ; Львів. акад. мистец. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено генезу поширення золототканих виробів в Україні, простежено історико-культурні чинники, що сприяли налагодженню на теренах Галичини у XVIII ст. золототкацького виробництва, розглянуто провідні центри та осередки виготовлення золототканих виробів. Проведено типологію даних виробів за призначенням та способами декоративного оздоблення. Доведено обумовленість кількісної переваги виготовлення окремих типів виробів у контексті європейських мистецьких стилів. Значну увагу приділено трансформації здобутків золототкацтва XVIII ст. у виробах шовкоткацької майстерні у Бучачі (1879 - 1939 рр.), введено до наукового обігу неатрибутовані зразки та проведено типологію бучацьких декоративних золототканих макат. Розглянуто вплив золототкацтва на народну тканину Карпатського регіону та перспективи застосування здобутків золототкацтва Галичини в сучасному текстилі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.33(4УКР331)4/5 + М77г(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА324212

Географічні рубрики:
  

      
10.

Білик Н.Л. 
Іво Андрич і Україна: контакти, рецепція, типологія: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Н.Л. Білик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексне вивчення літературних взаємин видатного сербського письменника І.Андрича з українською культурою у межах системних рівнів: контактів, рецепцій, типологій. Систематизовано та проаналізовано перекладені українською мовою твори письменника, присвячені митцеві праці українських дослідників, встановлено, що завдяки цим перекладам презентовано творчу концепцію митця, створено цілісне бачення мистецької спадщини І.Андрича. Грунтовно вивчено й високо оцінена українськими літературознавцями та критиками своєрідність художніх здобутків письменика, . Висвітлено невідомі в Україні факти особистих контактів І.Андрича з діячами української культури. Розкрито типологічні сходження й аналогії в історичних романах митця, П.Загребельного та О.Гончара щодо змістових і формотворчих елементів. Зауважено, що виявлені літературні явища свідчать про існування іманентних проявів обумовленості виникнення й позитивного характеру взаємин І.Андрича з українською художньою літературою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.218.7 + Ш5(4ЮГО)41-4 Андрич І. 418.3 + Ш5(4УКР)6-318. +
Шифр НБУВ: РА337321

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
11.

Клименко В.Б. 
Ігрові структури в музиці: естетика, типологія, художня практика: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / В.Б. Клименко ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних положень ігрових структур в музиці на основі екстраполяції загальних ігрових принципів в галузі музичної творчості. Досліджено етапи формування європейських концепцій гри. На основі положень філософсько-естетичних ігрових теорій визначено сучасне розуміння гри як універсалії. Розкрито за множинністю зовнішніх ігрових модифікацій наявність спільних ігрових принципів. На основі іманентних ігрових закономірностей вичленовано можливі варіанти структури гри. Теоретично розроблено і введено поняття "ігрової структури в музиці"; запропоновано типологізацію ігрових структур за принципами взаємодії їх складових елементів: ігрова структура "змагання" (принцип змагання), ігрова структура "мозаїки" (принцип комбінаторики), ігрова структура "містифікації" (принцип амбівалентності). Розроблену методику аналізу за допомогою ігрових структур апробовано на матеріалі фортепіанного циклу "П'ять пальців" та "Гімну" з "Серенади in A" І.Стравинського; Сонати для скрипки і фортепіано G-dur, Концерту для фортепіано з оркестром G-dur М.Равеля; Концерту N2 для скрипки з оркестром М.Скорика.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ310.71 + Ю812.453.1

Рубрики:

      
12.

Рибак О.З. 
Ідеологія і суспільна практика жіночого руху на західноукраїнських землях XIX - першої третини XX ст.: типологія та європейський культурно-історичний контекст: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.З. Рибак ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2006. — 35 с. — укp.

З'ясовано основні закономірності формування та розвитку українських жіночих студій у контексті аналогічних процесів у європейській і світовій історіографії XIX - XX ст. Встановлено, що ідеологія жіночої емансипації у західноукраїнському соціумі протягом XIX - першої третини XX ст. пройшла безперервний еволюційний шлях розвитку від ідеї емансипації жінки до структурованої ідеології фемінізму. Виявлено, що у західноукраїнських землях сформувалися типові для європейських країн варіанти феміністичної ідеології, зокрема, консервативний, ліберальний і соціалістичний (соціал-демократичний) фемінізм. Обгрунтовано, що типологічна ідентифікація ідеології західноукраїнського жіночого руху визначається параметрами, які характерні для європейських національно-громадянських суспільств. Зроблено висновок, що західноукраїнський жіночий рух прискорив процеси демократичної та масової соціалізації жінок, їх загальнокультурної просвіти. Показано позитивний вплив емансипації на досягнення політично-правової рівноправності чоловіків і жінок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)52-297 + Ф74(4УКР33) +
Шифр НБУВ: РА348030

Рубрики:

      
13.

Грузін Ю.В. 
Інфернальний герой в російській прозі XX століття. Витоки. Типологія. Трансформація: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Ю.В. Грузін ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано проблему генези інфернального (надприродного демонічного) героя, його трансформацію у міфі, фольклорі та літературі Європи та Росії. Особливу увагу приділено оригінальним рисам інфернального героя у російській прозі кінця - XIX - початку XX ст. та новітній масовій літературі. Встановлено, що домінуючою рисою російського літературного інфернального героя періоду романтизму є орієнтація на літературну фантастику романо-германської культури. Оригінальною рисою концепції демонізму, характерною для російської прози кінця XIX - початку XX ст., є протистояння романтичного та приземленого, жалюгідного демона. Простежено розвиток бінарної системи інфернальності у російській літературі XX ст. Зазначено, що демонічний персонаж новітньої масової російської літератури успадкував риси інфернальних героїв російської класики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Рос)53-334 + Ш5(4Рос)6-334
Шифр НБУВ: РА316785 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Попадинець О.О. 
Історичний роман Вальтера Скотта та Михайла Старицького: рецепція, типологія: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / О.О. Попадинець ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2009. — 20 с. — укp.

Системно досліджено історичні романи В. Скотта та М. Старицького. Розглянуто теоретичні проблеми жанру історичного роману, рецепцію творчості В. Скотта в Україні, жанрово-стильові, сюжетно-композиційні особливості романів українського й англійського письменників, а також втілену в них проблематику, концепцію героя та образну структуру. Відзначено очевидні типологічні паралелі між романами В. Скотта та М. Старицького. Запропоновано тезу, що прозова спадщина В. Скотта та М. Старицького є важливою і невід'ємною частиною літературного процесу XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-4 Скотт В.534 + Ш5(4УКР)5-4 Старицький М.П.534 +
Шифр НБУВ: РА363326

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Малина В.В. 
Кам'яні хрести в Україні. ХVIII - ХХ ст.: Онтологія. Типологія. Символіка. Функція: автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 26.00.01 / В.В. Малина ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2009. — 38 с. — укp.

Сформульовано поняття "stavros" - вертикалізований хрестокамінь як знаряддя спокутування. Виділено основні положення ставрології - вчення про екуменічний хрест. Висвітлено етапи видобування каменю, виготовлення, несення, зведення, стояння хреста, форми його побутування в комплексах народного життя. Окреслено чинники, що вплинули на формування типології, символіки, образної стилістики та традицій українського кам'яного хресторобства, шкіл народної майстерності, етнорегіональних осередків. Проаналізовано структуру функцій кам'яного хреста в ритуальному контексті. Розглянуто пам'ятикарство в поєднанні з міфологією, теологічними догматами, канонами церковного мистецтва, регламентами морального богослов'я, науковими положеннями, категоріями та поняттями філософських дисциплін, лінгвістики, точних наук, теорії й історії культури та етнофольклористики. Доведено, що кам'яні хрести в Україні є незаперечним фактом ідеального буття українського народу. Встановлено, що у семіотичному аспекті христичнського віровчення кожен "stavros" сприймається як засіб комунікації між поколіннями в конкретному хронотопі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ133(4УКР)-3 + Щ135.73(4УКР) + Щ136.163(4УКР) + Т3(4УКР)0-7 +
Шифр НБУВ: РА367687

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Шевчук О.Ю. 
Київський наспів у контексті церковно-монодичного співу України та Білорусії XVII-XVIII ст. (джерела, жанри, риси стилістики): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / О.Ю. Шевчук ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена розгляду піснеспівів із назвою "київського наспіву" (КН) у контексті церковно-монодичного співу XVII-XVIII ст. в Україні й Білорусії. Вперше в музичному музикознавстві КН постає в багатоманітності його зв'язків, встановлених на різних рівнях існування співочого мистецтва - у контексті ірмолою, у жанровій системі піснеспівів та в умовах багатонаспівності. Досліджена структура ірмолою під кутом зору розміщення у ньому місцевих наспівів, встановлена хронологія надання назви КН різним співам протягом XVI-XVII ст. Суттєво оновлена методика жанрового аналізу співів, систематизовано критерії церковно-співочого жанру, а також визначені жанри всіх КН. Уперше розроблена типологія видів багатонаспівності; розкрито риси стилістики КН через зіставлення його з іншими наспівами. Дослідження підтверджує формування КН (Обиход) у XVI ст. після прийняття на Русі Єрусалимського Уставу й надання назви КН у XVII-XVIII ст. лише традиційним вітчизняним співам православної генези з метою їхнього відмежування від піснеспівів іншого походження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР)3-44 + Щ318.9

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Сойнікова В.Г. 
Клінічна типологія і прогностичні критерії перебігу ремісій тютюнової залежності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / В.Г. Сойнікова ; Укр. НДІ соц. і суд. психіатрії та наркології. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Наведено клініку розвитку та перебігу терапевтичних і спонтанних ремісій в 216-ти хворих на тютюнову залежність. Виділено три клінічних типи перебігу ремісії: безсимтомний, резидуальний із неврозоподібною симптоматикою та безсимптомний із гіпертимією. Установлено залежність типів перебігу терапевтичної ремісії від клінічних форм тютюнової залежності. Визначено клініко-прогностичні критерії перебігу ремісій в даних хворих. Показано, що форми тютюнової залежності та клініка типів перебігу терапевтичної ремісії мають прогностичні критерії її тривалості та якості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.021.1-3 +
Шифр НБУВ: РА325706

Рубрики:

      
18.

Марценковська І. І. 
Клінічна типологія та особливості шкільної дезадаптації у дітей з гіперкінетичними розладами: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.16 / І. І. Марценковська ; Укр. н.-д. ін-т соц. і судової психіатрії та наркології. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше в Україні на підставі клінічної кваліфікації порушень шкільної адаптації в українських школярів з неуважністю, гіперактивністю й імпульсивністю розроблено рекомендації щодо підвищення ефективності управління їх поведінкою та забезпечення інклюзії в загальноосвітні навчальні заклади. Вперше одержано достовірні дані про поширеність ГКР і розладів поведінки в учнів українських шкіл. Встановлено особливості переживання почуття гніву та можливості його подолання, а також загальної ворожості до школи та навчального процесу в учнів з порушеннями активності й уваги. Одержано дані про взаємозв'язок гендерних чинників, клінічної типології порушень активності та уваги, коморбідних психічних розладів у дітей з ГКР з тяжкістю дезадаптивної поведінки й академічною неуспішністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.62-323.7
Шифр НБУВ: РА379339 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Толчеєва Т.С. 
Контенсивна типологія сигніфікативних артефактів у різносистемних мовах: автореф. дис. ... д-ра філол. наук: 10.02.15 / Т.С. Толчеєва ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Проаналізовано базові категорії контенсивної типології з позицій співвідношення значення, поняття та концепту зі словом, обгрунтовано наукову коректність застосування терміна "сигніфікативний артефакт", розмежовано три типи свідомості, зокрема, концептуальну, мовну та координативну. Розглянуто універсальні концепти як форми репрезентації сигніфікативних артефактів концептуальної свідомості й абстрактні іменники як форми репрезентації мовної свідомості. Виявлено залежність лінгвістичної класифікації іменників від ступеня концентрації абстрактності в понятті. Проаналізовано сигніфікативні артефакти міфопоетичної та наявної картини світу, встановлено типи сигніфікативних артефактів у міфологічній картині світу британців і східних слов'ян і наявній картині світу носіїв різних мов. Підтверджено гіпотезу щодо того, що в міжмовному аспекті параметри класифікації абстрактних іменників мають універсальний характер, а їх розподіл відповідно до класів, зокрема, рецесивний та унікальний.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.4 +
Шифр НБУВ: РА370952 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Просяник О.П. 
Лексика М.Клюєва та її зіставлення з лексикою С.Єсеніна (типологія парадигматичних структур): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / О.П. Просяник ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2005. — 16 с. — укp.

Розглянуто лексику віршів М.Клюєва та здійснено зіставний аналіз лексики поетичних творів С.Єсеніна й М.Клюєва стосовно складу, функцій і засобів взаємозв'язку лексичних парадагим з метою виявлення ступеня близькості досліджених систем у творчості поетів. Уперше використано категорію концепт як критерій відбору віршів для міжідіостильового зіставного дослідження лексики, який дає змогу представити поезію М.Клюєва як єдину систему. Антиномію та концепт виділено як образно-поняттєву основу парадигматичного об'єднання лексики. Уточнено та деталізовано параметри парадигматичного аналізу лексики, що допомагає виявити особливості ідіостилю М.Клюєва й порівняти його з ідіостилем С.Єсеніна.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171 + Ш141.2-72 + Ш5(4РОС)6-4 Клюєв, М.О. 457 + Ш5(4РОС)6-4 Єсенін, С.О. 457 +
Шифр НБУВ: РА338731

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського