Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (126)Книжкові видання та компакт-диски (293)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=Т597.5$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Квас О.В. 
Вплив етнічних стереотипів на процес міжособистісного оцінювання: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.В. Квас ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Актуальність дослідження зумовлено практичною значущістю проблеми, недостатністю вивчення такого явища, як етнічний стереотип, зокрема, у психології українців як етносу, його місця у структурі міжособистісного спілкування та спільної діяльності. Вивчено особливості етностереотипізації як на внутрішньорегіональному рівні, так і на рівні моноетнічного міжрегіонального оцінювання у парадигмі "Схід - Захід України" та визначено специфіку процесу міжособистісного оцінювання у середовищі студенської молоді. Обгрунтовано роль етносоціальних уявлень у процесах самовизначення особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю958(4УКР) + Ю953.1-996 + Т597.5 +
Шифр НБУВ: РА322719

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
2.

Тагліна Ю.С. 
Екологічна культура українського етносу: ментальні джерела та техногенні перспективи: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.12 / Ю.С. Тагліна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Проведено дослідження екологічної культури українського етносу. Розглянуто культурологічний, історичний, соціально-економічний, антропологічний та екологічний підходи щодо вивчення українського етносу. Обгрунтовано доцільність використання діяльнісного підходу щодо вивчення екологічної культури українського народу, що базується на своєрідності співвідношень різних форм діяльності, що виникають у процесі розвитку етносу. Проаналізовано особливості розвитку української екологічної культури як однієї зі специфічних форм його діяльності. Розглянуто чинники її формування, особливу увагу приділено вивченню етнічного характеру і його специфічних рис (індивідуалізму, екзекутивності, інтровертивності, толерантності та емоційно-естетичної домінанти). Досліджено перспективи розвитку екологічної ситуації в Україні з урахуванням впливу економічних і політичних чинників розвитку сучасної екологічної культури. Відзначено, що для подальшого уточнення змісту екологічного імперативу та оптимального розв'язання проблем охорони навколишнього середовища в Україні необхідно враховувати особливості українського національного характеру, оскільки у разі їх ігнорування ефективність формування нового екологічного мислення суттєво зменшиться.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*63 + Ю958(4УКР) + Т597.59(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА339436

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Левицький В. В. 
Етнічна самоідентифікація української студентської молоді на початку XXI століття (на матеріалах міста Києва): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / В. В. Левицький ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Висвітлено характер та особливості етнічної самоідентифікації студентів Києва. Досліджено роль і місце етнічної ідентичності у свідомості студентів з позиції теоретико-методологічної бази етнологічної науки. Визначено місце студенства в етнодемографічній структурі українського суспільства, окреслено соціальний портрет студентів Києва. Виявлено, що етнічна ідентичність відіграє важливу роль в системі цінностей студентської молоді. Проаналізовано етномовні процеси, що відбуваються у студентському середовищі, розкрито ставлення студентів до української етнокультури та традиційних релігійних цінностей. Висвітлено роль студентів у громадсько-політичному житті України та їх ставлення до української державності. Досліджено етнопсихологічну дистанцію та рівень толерантності київських студентів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)64-7 + Т597.5 + Ч484(4УКР-4КИЇ-2К)
Шифр НБУВ: РА381304 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
4.

Спиридонова Л.К. 
Етнокультурні особливості образу світу українців: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Л.К. Спиридонова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 18 с. — укp.

Визначено культурно-специфічні особливості образу світу українців. Емпірично виявлено міжкультурні, міжпоколінні та регіональні особливості розповсюдженості типів соціальних аксіом, визначених М. Бондом і К. Леунгом, зокрема, соціальний цинізм, соціальна гнучкість, нагорода зусиль, контроль долі та релігійність. Наведено культурно-специфічні соціальні аксіоми, імпліцитно притаманні образу світу українців. Розроблено й апробовано опитувальник українських аксіом (УСА), виділено фактори, обумовлені особливостями української культури, зокрема, орієнтація на сімейні стосунки, пасивізм, недовіра, духовість, патерналізм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю955 + Ю958(4УКР) + Т597.5(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА368354

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Духніч О.Є. 
Етнокультурні чинники наративного самоконституювання та взаємної ідентифікації слов'ян та кримських татар: автореф. дис. ... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.Є. Духніч ; Ін-т соц. та політ. психології АПН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Запропоновано наративний підхід у дослідженні етнопсихологічної проблематики. Доведено ефективність особистого наративу як моделі вивчення самоконституювання суб'єкта, як фундаментального життєвого процесу, та як ситуативного, що визначається актуальним впливом і присутністю у житті людини фігури значущого етнічного Іншого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю958(4УКР-6КРМ) + Т597.5 +
Шифр НБУВ: РА369455 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Васильченко О.М. 
Етносоціальні уявлення в структурі "Я"-концепції університетської молоді: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.М. Васильченко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та емпірично досліджено зв'язок між етносоціальними уявленнями (головним змістом етнічної ідентичності) та рівнем сформованості "Я"-концепції. Визначено вплив етносоціальних уявлень на успішність соціальної адаптації молоді за трансформаційних умов суспільства. Доведено, що етнічну ідентичність, утворену етносоціальними уявленнями, треба розглядати як складовий компонент соціальної ідентичності, а не як незалежне психологічне утворення. Показано, що найважливішим критерієм соціальної дезадаптації є внутрішня дисгармонійність - неузгодженість ідентичностей в ідентифікаційній матриці, занижена самооцінка та негативне самоставлення, екстернальність, конформізм. Доведено, що транформації етнічної ідентичності у вигляді гіпо- та гіперідентичності можна розглядати як гіперкомпенсаторні утворення, що виникають у дисгармонійних особистостей з проблемами адаптації та самореалізації, заниженою самооцінкою та очікуваною оцінкою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю958(4УКР) + Ю952.1 + Т597.5 +
Шифр НБУВ: РА322777

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Мединська Ю.Я. 
Колективне несвідоме як глибинна детермінанта етнічного менталітету: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Ю.Я. Мединська ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Уперше запропоновано модель структури психічного апарату, згідно з якою глибинний рівень психіки (колективне несвідоме) є дворівневим, тобто є певним континуумом від універсального, етнічно недиференційованого прошарку до етнічно-специфічного. Надано визначення етнічного менталітету як психічної структури інформаційного характеру, змістове поліпшення якої спричинює етнічну ідентичність. Доведено доцільність означення етнічного менталітету як форми маніфестації колективного несвідомого у тенденції переважання його етнічно-специфічного прошарку. Здійснено теоретико-прикладне дослідження загальновідомої універсальності архетипічних мотивів, а також етнічно-специфічного аранжування міфологічних світоглядних систем. Розвинуто теоретичні підходи щодо особливостей українського менталітету у контексті глибинно-психологічної інтерпретації одержаних результатів експерименту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю951.088-953.6 + Ю958 + Т597.5 +
Шифр НБУВ: РА335086

Рубрики:

      
8.

Яремчук О.В. 
Міфологічний компонент ментальності особистості в культурно-історичній психології: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / О.В. Яремчук ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 20 с. — укp.

Уперше досліджено міфологічний компонент у структурі ментальності особистості у глобалізаційну епоху та розглянуто глобальність й етнічність як полюсні тенденції прояву міфологічного компоненту ментальності особистості. Уперше запропоновано розгляд міфологізації етнічної ідентичності особистості й індивідуального авторського творення як альтернативних засобів актуалізації та трансформації енічної ментальності. Визначено психокультурні чинники міфологізації етнічної ідентичності за умов культурної глобалізації. Співвіднесено якісні особливості індивідуальної авторської міфотворчості Л.Українки зі специфікою процесу самоактуалізації творчої особистості у контексті української ментальності. Введено поняття індивідуального авторського міфу в структуру системного прикладного психологічного дослідження міфологічного компоненту ментальності. Розвинуто уявлення про характер взаємовідносин між архаїчним й індивідуальним авторським міфом, зважаючи на архетипи колективного несвідомого в ментальності особистості. З застосуванням методу психо-історичної реконструкції (І.Г.Білявського) вивчено глобальні й етнічні виміри визначеного ахетипу колективного несвідомого (архетипу Світового Дерева). Апробовано психосемантичний аналіз для дослідження "Я"-маніфестації архетипу Світового Дерева в індивідуальній авторській міфотворчості, показано евристичний потенціал методу міфокритики (Н.Фрая) у культурно-історичній психології. Розроблено структуру системного прикладного дослідження міфологічного компоненту ментальності особистості на методологічній засаді історичної психології І.Г.Білявського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.231 + Ю958 + Т597.5 +
Шифр НБУВ: РА331306

Рубрики:

      
9.

Гетало Т.Є. 
Онтологія ментальності: філософсько-культурологічний аналіз: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / Т.Є. Гетало ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено філософському дослідженню ментальності як інтегративної характеристики культури. Виділено основні етапи філософського дослідження проблеми ментального, відслідковано основні традиції його дослідження в суміжних дисциплінах, що зумовили його появу в філософії. Визначено роль і значення ментальних настанов у структурі міфу та релігії. Запропоновано розрізняти дві форми ментальних настанов у науці: зовнішні й внутрішні. Розглянуто особливості національної типології ментального. Показано історико-культурну залежність процесів прийняття тих чи інших релігійних систем в залежності від національних типів ментальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671 + Ю6*622*31 + Т597.5

Рубрики:

      
10.

Литовченко Н.П. 
Проблеми національної психології у контексті теорії всеєдності В.С.Соловйова: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Н.П. Литовченко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2004. — 18 с. — укp.

Вперше у вітчизняній філософії здійснено теоретичну реконструкцію поняття "національна психологія" у контексті теорії всеєдності В.Соловйова. Висвітлено вплив ідей слов'янофілів на формування поглядів мислителя щодо проблем національної психології. Визначено характерні особливості універсалістських принципів концепції В.Соловйова, що впливають на співвідношення національного та всесвітнього у національній психології. З'ясовано, що зміст основних елементів національної психології у філософії В.Соловйова обумовлюється синкретизмом, розкривається у хіліазмі та визначається ствердженням християнського гуманізму у суспільному житті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4РОС)51-578.4 + Ю958 + Т597.5
Шифр НБУВ: РА330667

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
11.

Додонов Р.О. 
Соціально-філософський аналіз процесу формування та функціонування етноментальності: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.03 / Р.О. Додонов ; Ін-т філос. НАН України. — К., 1999. — 36 с. — укp.

У дисертації осмислюється поняття "ментальність", його значення та місце у системі наукових категорій, проаналізовано становлення зазначеного поняття з виділенням основних етапів даного процесу, виявлено методологічну специфіку дослідження ментального феномена філософією та конкретними науками, класифіковані існуючі дефініції категорії "ментальність", визначено родо-видові відзнаки ментального феномена, виділено структурні рівні етнічної ментальності. Визначено місце етноментальності серед феноменів духовного життя суспільства. Зроблено спробу виділити основні риси української етноментальності, здійснено аналіз меж ефективного використання нормативного і емпіричного методів дослідження етнічної ментальності, здійснено осмислення праксіологічної функції етноментальності, її значення для соціальних реформ взагалі і зокрема в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5 + С5*425.7 + Ю6*622

Рубрики:

      
12.

Литва Л.А. 
Становлення етнічного менталітету єврейської спільноти України в умовах динаміки сучасного суспільства: автореф. дис. ... канд. соцiол. наук : 22.00.04 / Л.А. Литва ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто основні теорії та концепції формування та функціонування етнічної свідомості, а також процесів, що відбуваються в ній - теорії суб'єктивації-об'єктивації етнічних ментальних форм, теорії етногенезу, теорії соціальної ідентичності, концепції історії менталітетів. Наведено концептуальну модель етнічного менталітету, евристичні, технологічні та прогностичні можливості якої продемонстровані на прикладі вивчення менталітету єврейського етносу в сучасній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425*332.1 + Т597.5(4УКР=9Е)
Шифр НБУВ: РА373819 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Парфьонова О.І. 
Традиції в моральній культурі українського народу (друга половина XIX - XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / О.І. Парфьонова ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Досліджено процес функціонування традицій в українській моральній культурі другої половини XIX - XX ст. і охарактеризовано тенденції їх розвитку в культурно-історичному аспекті. Обгрунтовано нормативність традиції як основи для становлення соціокультурних норм і водночас як особливого типу моральної регуляції. Виявлено динаміку традицій в еволюції моральної культури XIX - XX ст., проаналізовано умови їх трансформацій. З'ясовано особливості передачі традицій морального досвіду в українській культурі XIX ст., що здійснюється шляхом регламентації поведінки (використання ритуалу, табу, усне побутування у фольклорі, діяльність релігійних установ, суспільних інституцій, включаючи сімейно-шлюбні, застосування звичаєвого права). Проведено аналіз морального змісту традицій в українській культурі XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4УКР) + Т597.5(4УКР) + Т597.5(4УКР)
Шифр НБУВ: РА329440

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Яцук Н.Є. 
Українська ментальність як феномен етногенетичного та соціокультурного буття народу: Автореф. дис. канд. філос. наук: 09.00.03 / Н.Є. Яцук ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2003. — 16 с. — укp.

Досліджено основні етапи історико-філософського становлення категорії "ментальність". Конкретизовано онтологічну і феноменологічну підставу ментальності як закодованого, стиснутого, духовного досвіду етногенезу, спрямованого на реалізацію завдання виживання і самозбереження свого інваріанту. Досліджено природу та сутнісні риси української ментальності. Розглянуто основні особливості класичної картини відтворення національної ментальності у творчості Г.Сковороди, Т.Шевченка та ін., показано зв'язок цих дослідів з об'єктивними закономірностями розвитку української ментальності. Проаналізовано основні особливості національної ментальності в сучасних умовах, визначено вплив окремих ознак постмодерної культури на її формування та функціонування, зокрема "національного міфу". Розглянуто проблему зберігання самоідентичності нації за умов світової деідентичності націй.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622 + Т597.5(4УКР) + С5*18 +
Шифр НБУВ: РА328189

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Горлова В.М. 
Українська національна ідентичність: компаративний аналіз націоналістичних дискурсів: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.12 / В.М. Горлова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 21 с. — укp.

Здійснено комплексний, синтетичний аналіз розвитку та функціонування української національної ідентичності (НІ) на сучасному етапі розвитку філософської думки як складного утворення, що тісно пов'язано з загальними етапами розвитку суспільства. Визначено зміст і теоретико-методологічні засади поняття національної ідентичності, показано її структурно-функціональну роль у націотворчих процесах. Розкрито суть понять романтичного, модерного та постмодерного націоналістичних дискурсів, а також наративну природу ідентичності як "оповіді про життя". На підставі використання змісту поняття нормативної ідентичності запропоновано метод аналізу української НІ для аналізу різних чинників формування НІ. Виділено три національних дискурси, на підставі яких проходить конструювання НІ, зокрема, романтичний, модерний, постмодерний. Проаналізовано наукові, художні та публіцистичні тексти, в яких описується НІ як наративна оповідь, а також особливості конструювання ідентичності як наратива в даних дискурсах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*425 + Ф51(4УКР) + Ф055.256 + Т597.5(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА336178

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
16.

Попов В.Ю. 
Український господарський менталітет: сутність і трансформації: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / В.Ю. Попов ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Проведено соціально-філософський аналіз стереотипів і настанов, що характеризують особливості світосприйняття та господарської поведінки українців, на підставі концепції сучасної західної та вітчизняної філософської думки розкрито зміст, а також значення терміна "господарський менталітет". Запропоновано модель ментальної структури та наведено типологію ментальності. Підкреслено, що етнічна ментальність відтворює певні стереотипи та настанови, які визначають особливості ставлення до праці, власності, а також підприємництва. Виокремлено головні риси українського господарського менталітету: індивідуалізм, завзятість у праці, розвинуті приватновласницькі інстинкти, толерантність до інших культур. Встановлено, що дані риси формувалися на підставі культурних архетипів під впливом географічних, соціально-історичних, релігійних та ідеологічних чинників. Досліджено сутність сучасних трансформацій українського господарського менталітету, які суттєво впливають на історичний вибір моделі соціально-економічної модернізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*18:У + Ю6*31-723.2 + Т597.5(4УКР)
Шифр НБУВ: РА311307 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
17.

Федорченко І.М. 
Український національний характер як чинник державотворення: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.12 / І.М. Федорченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано визначення національного характеру, окреслено найважливіші функції національного характеру як чинника державотворення, а також основні структурні та сутнісні складові українського національного характеру, наявність яких дозволяє забезпечити стабільність українського суспільства та його здатність протистояти зовнішнім деструктивним впливам і давати адекватні відповіді на "виклики часу". Проаналізовано різні рівні та форми вияву національного характеру, які зумовлюють силу та дієвість впливу національного характеру суб'єктів на державотворчі процеси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С1(4УКР) + Т597.5(4УКР)
Шифр НБУВ: РА374954 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Костюк Л.Б. 
Філогенетичні закономірності розвитку етнічної ментальності українців: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Л.Б. Костюк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено етногенез як процес самоорганізації етнічної спільноти. Розкрито сутність самоорганізації як принципу еволюції етнічної ментальності. Встановлено філогенетичні закономірності її розвитку, які є параметрами упорядкування, а узагальненою синергетичною інформацією - менталітет як відображення інформаційного поля, що обумовлює речовинно-енергетичні процеси системи. Обгрунтовано, що етноментальний підхід як особлива методологія історико-типологічного аспекту проблеми дослідження розкриває сутність ментальності - константи, що окреслює образ (стиль, спосіб) і духовно культурний самовияв (форму та зміст) етнічної спільнотси. Розглянуто логіку трансформації ментальних настанов у поняття "менталітет", яка визначає методологічні засади подальших досліджень з даної теми. Проаналізовано внутрішню логіку зародження та функціонування етнічної ментальності в етногенезі, що складає зміст менталітету як дієво-нормативного феномену процесів самоорганізації етнічної спільноти як цілісної системи. Визначено культурологічний зміст закономірностей формування та розвитку етнічної ментальності українців в аспекті етнічна історія - етнічна ментальність, в якому опосередкованими та визначальними є конкретно-історично домінантні ментальні настанови як основа менталітету, що опосередковано впливають на хід історії етносу та нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5/6 + Ю958(4УКР) + Т597.5(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА357027

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського