Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (17)Автореферати дисертацій (49)Книжкові видання та компакт-диски (53)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦАРСЬК$<.>+<.>K=РЕЗИДЕНЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 260
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Качмарчик Я.  
Гетьман Богдан Хмельницкий / Я. Качмарчик; Південно-Схід. наук. ін-т у Перемишлі. - Перемишль; Л., 1996. - 326 c. - укp.

Висвітлено життєвий шлях і громадсько-політичну діяльність Б.Хмельницького - видатного громадського та політичного діяча, найбільшого гетьмана запорізького козацтва, Війська Його Королівської Мості Запорізького, Війська Його Царської Величності Запорізького. Вміщено перелік праць, присвячених життю гетьмана, зокрема, його діяльності в 1648 - 1657 рр. На підставі результатів досліджень Південно-Східного наукового інституту у Перемишлі розглянуто питання історії південно-східних околиць давньої Речі Посполитої, а також стосунків Польщі з народами Центральної та Західної Європи, зокрема, Україною. Вміщено покажчик праць інституту з даного питання.

Освещен жизненный путь и общественно-политическая деятельность Б.Хмельницкого - известного общественного и политического деятеля, величайшего гетьмана запорожского казацтва, Войска Его Королевской Мости Запорожской, Войска Его Царского Величества Запорожского. Помещен перечень трудов, посвященных жизни гетьмана, в частности, его деятельности в 1648 - 1657 гг. На основе использования результатов исследований Южно-Восточного научного института в Перемишле рассмотрены вопросы истории южно-восточных окраин древней Речи Посполитой, отношения Польши с народами Центральной и Западной Европы, в частности, Украиной. Помещен указатель трудов института по данному вопросу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)442-8Хмельницький

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА628802 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Фреїшин-Чировський М.  
Нарис політичної історії України / М. Фреїшин-Чировський; Братство Св. Володимира. - Л., 1997. - 248 c. - Бібліогр.: с. 245-246. - укp.

Подається нова інтерпретація політичної історії України. Розглядаються особливості росту і занепаду Київської Русі-України, Галицько-Волинської держави, Литовсько-Української (Руської) держави. Висвітлюються основи формування козацько-гетьманської держави і її політична доля, становище України у московсько-царській неволі, історія створення Української Військової Організації, Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії. Досліджуються позитивні та негативні сторони незалежності України, перспективи її розвитку та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Горобець В.  
Присмерк Гетьманщини: Україна в роки реформ Петра І / В. Горобець; НАН України. Ін-т історії України. - К., 1998. - 323 c. - укp.

Досліджується проблема розвитку української державності нового часу в один з найбільш критичних періодів її існування - добі правління російського імператора Петра I. Аналізуються напрями реформи державного управління, проведеної царським урядом в Україні через засновану 1722 р. Малоросійську колегію, з'ясовуються характер нововведень, їх мета та наслідки для подальшої долі української державності. Детально висвітлюється політична діяльність наказного гетьмана П.Полуботка, а також Я.Лизогуба, В.Жураківського, Д.Апостола, Г.Грабянки, М.Ханенка та інших відомих тогочасних політиків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-5 + Т3(2)462-53 + Т1(4УКР)64-8 Горобець В + Х2(4УКР)46-523

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587126 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Караванська М. Ю. 
П.О.Рум'янцев. (Таємниці сім'ї Рум'янцева. Військова кар'єра.) / М. Ю. Караванська, В. М. Мордвінцев. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 42 c. - Бібліогр.: с. 39-42. - укp. - рус.

Основною метою праці є узагальнення досліджень, присвячених долі видатного полководця і військового реформатора другої половини XVIII ст. Петра Олександровича Рум'янцева. Автори на основі глибокого, серйозного вивчення і переосмислення різноманітних джерел зробили спробу розглянути маловідомі сторінки життя і діяльності П.Рум'янцева. На думку авторів, він був дуже неординарною талановитою людиною, бездоганним державним діячем. Все що він робив, він робив добре. Проте з другого боку його згадують як інтригана, розпусника, шибеника, заздрісника, підлабузника, скнару з непомірною пихатістю. Хоч він не цурався простих людей, та серед дворянства мав лише одного справжнього друга. На фоні беззастережної любові до матері і сестер байдужість до власних синів та дружини теж приголомшує. Але на думку видатних вчених-істориків, цілком природно, якщо талановита людина мала "складний" характер. Автори роблять спробу пролити світло на таємничі відносини між царською родиною та родиною Рум'янцевих, бо без розуміння цих стосунків не можна скласти правильне і цілісне уявлення про події "рум'янцевського" періоду російської історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)46-8 Румянцев + Т214(2РОС)4-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р84221 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Бульвінський А. Г. 
Українсько-російська війна 1658-1659 рр. : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / А. Г. Бульвінський; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1998. - 19 c. - укp. - рус.

У дисертації розкриваються передумови, причини, результати та наслідки української війни 1658-1659 рр. Зроблено детальний аналіз та опис ходу воєнних дій, розкрито воєнне мистецтво козацтва у Конотопській битві 1659 р. Розроблено періодизацію війни. З'ясовано плани і цілі сторін у ході дипломатичних переговорів. Розглянуто весь комплекс українсько-російських відносин за гетьманування І.Виговського. Головною причиною війни визнано несумісність концептуальних підходів царського і гетьманського урядів стосовно подальшого статусу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА303225 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Мурзін В. Ю. 
Зброя з Бердянського кургану / В. Ю. Мурзін, О. Є. Фіалко // Археологія. - 1998. - № 3. - С. 103-112. - укp.

У статті розглядаються предмети озброєння, виявлені під час розкопок одного із скіфських "царських" курганів, визначається їх типологія та хронологія.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т491.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Стоян Т. А. 
Студентство університетів підросійської України в другій половині XIX ст. / Т. А. Стоян. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 28 c. - Бібліогр.: с. 26-28. - укp. - рус.

У праці на основі широкого кола джерел та публікацій автор аналізує станову структуру, чисельність, національно-віросповідальну приналежність, правове та матеріальне становище, ставлення до навчання, суспільно-політичну діяльність студентської молоді Харківського, Київського та Новоросійського університетів у другій половині ХIХ ст. Розглядається система соціально-охоронного регулювання, яка була запроваджена царським самодержавством з метою усунути можливість студентських політичних виступів, в першу чергу на національному грунті, русифікація університетської освіти в Україні. Досліджуються причини масових студентських виступів, їх гасла, форми боротьби студентства українських університетів з самодержавством.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.430 + Ч433(4УКР)53

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85206 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Добрянський І. А. 
Громадська та приватна ініціатива в розвитку освіти України (кінець XIX - початок XX ст.) / І. А. Добрянський, В. В. Постолатій; Кіровогр. ін-т регіон. упр. та економіки. - Кіровоград, 1998. - 143 c. - укp.

Досліджується зростання потреби українського народу в освіті на рубежі століть, соціально-економічні передумови її прискореного розвитку та специфіка структури. Характеризується політика царського уряду і діяльність прогресивної української інтелігенції в галузі народної освіти, специфіка функціонування недержавних навчальних закладів України. Розглядається початкова, середня, комерційна, вища, педагогічна та професійна освіта. Висвітлюється розвиток освіти в Єлисаветграді. Визначається місце і роль приватної та громадської ініціативи в системі народної освіти України, співставляються процеси минулого і сьогодення, розглядаються можливі шляхи та напрями розвитку освіти України в найближчому майбутньому.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)53 + Ч33(4УКР4)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587485 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви : У 4 т., 5 кн. Т. 4, Ч. 1. XX ст. Ч. 1 / І. Власовський. - Репр. відтворення вид. 1961 р. - К. : Либідь, 1998. - 367 c. - укp.

Досліджено процес відродження Української Православної Церкви в епоху національного відродження українського народу з розпадом Російської царської імперії, в період Першої світової війни (1914-1918) й революції 1917 р. Описано український церковний рух в Україні в часи Жовтневої революції 1917 р. до Всеукраїнського Церковного Собору (ВЦС) в Києві 14-30 жовтня 1921 р. Розглянуто діяння ВЦС 1921 р. та подальші події в житті Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ) в Україні до Другої світової війни 1939-1945 рр., зокрема, ліквідацію комуністичним урядом Москви організаційної системи УАПЦ у 1931-1932 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э373.27-3

Шифр НБУВ: В342974 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви. Т. 4, ч.1 / І. Власовський; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. - Репр. вид. - К., 1998. - 384 c. - укp.

Розглядається відродження Української Православної Церкви в добі національного відродження українського народу з розпадом Російської царської імперії, в часи Першої світової війни (1914-1918) й революції 1917 р. Досліджується український церковний рух в період революції 1917 р. до Всеукраїнського Церковного Собору в Києві в 1921 р. Висвітлюються діяння цього Собору і дальші події в житті Церкви в Україні до Другої світової війни в період 1939-1945 рр. Наведено ієрархію Церкви за часів Відродження в Україні в 1921-1936 рр., а також розподілення Церкви на церковні округи і кількість парафій по округах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Попович О. О. 
Осип Маковей - історик літератури : Конспект лекцій / О. О. Попович; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 1999. - 64 c. - Бібліогр.: 56 назв. - укp.

Висвітлено історико-літературні праці О.Маковея - відомого письменника, критика і публіциста, історика літератури і видавця кінця ХІХ - початку ХХ ст. Основну увагу зосереджено на літературознавчих зацікавленнях О.Маковея, що охоплюють коло проблем літературного процесу Буковини, Галичини і Наддніпрянщини у ХІХ ст. Проаналізовано монографічні дослідження О.Маковея про П.Куліша і Ю.Федьковича, підкреслено роль дослідника у збереженні та оцінці творчої спадщини братів Сидора і Григорія Воробкевичів. Розглянуто статті О.Маковея, що стосуються шляхів розвитку української літератури в царській Росії впродовж ХІХ ст. та проблем національного відродження в Галичині й на Буковині. Частково порушено питання про ставлення О.Маковея до інших слов'янських і неслов'янських літератур.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Маковей О. 33 я73-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596893 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Срібняк І. В. 
Полонені українці в Австро-Угорщині та Німеччині (1914 - 1920 рр.) / І. В. Срібняк; Київ. держ. лінгв. ун-т. Каф. історії України. - К., 1999. - 296 c. - укp.

На підставі широкого кола документальних джерел простежено діяльність Союзу Визволення України на теренах Австро-Угорщини та Німеччини щодо виокремлення полонених українців царської армії у спеціальні табори та налагодження в їх середовищі національно-патріотичної та культурно-просвітницької роботи. Проаналізовано комплекс заходів табірних організацій полонених щодо формування з вояків-українців "Сірожупанної" та "Синьожупанної" українських дивізій. Особливу увагу приділено висвітленню діяльності українських військово-санітарних місій на теренах Центральних держав, спрямованої на налагодження процесу репатріації полонених українців, а також надання їм гуманітарної допомоги.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)524.119 + Т3(0)532.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597491 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Онипченко О. І. 
Педагогічні ради про підготовку вчителів в Україні та за кордоном у другій половині ХІХ століття / О. І. Онипченко // Вісн. Житомир. держ. пед. ун-ту ім. І. Франка. - 2000. - Вип. 6. - С. 98-101. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

На підставі аналізу архівних джерел висвітлено вплив педагогічних рад жіночих гімназій царської Росії на становлення майбутніх учительських кадрів.

На основании анализа архивных источников освещено влияние педагогических советов женских гимназий царской России на становление будущих учительских кадров.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.513(4Укр) + Ч424(4Рос)735.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Полін С. В. 
Про датування Бердянського кургану (за керамічними матеріалами) / С. В. Полін, М. В. Ковальов, М. М. Чередніченко // Археологія. - 2000. - № 1. - С. 94-112. - Бібліогр.: с. 109-112 - укp.

У науковий обіг введено дані про унікальний для Скіфії набір грецької кераміки початку IV ст. до н. е., знайдений у скіфському "царському" кургані біля Бердянська Запорізької області, на базі якого вивчено датування кургану - кінець першої - початок другої чверті IV ст. до н. е. та поширення аналогічних керамічних виробів у межах Причорноморської Скіфії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т493.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Хасан Хассан Хамдан 
Історико-культурний феномен Марі (за археологічними даними) : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.04 / Хасан Хассан Хамдан; НАН України. Ін-т археол. - К., 2000. - 18 c. - укp.

Подано узагальнену характеристику археологічного комплексу давньосхідної держави Марі. Проведено комплексне дослідження пам'ятників архітектури, образотворчого мистецтва, скульптури, матеріальної культури з метою створення історико-культурного портрета даної держави. Доведено: в Марі виникають перші палаци в Месопотамії, що пов'язано з особливостями географічного положення держави та раннім формуванням класового суспільства. Виявлено характерні риси техніки будівництва, виготовлення і добування будівельних матеріалів, спорудження царських палаців, сакральних будівель і жител. Висвітлено принципи та закономірності формування "культурного феномена" Марі як цивілізації, що існувала на межі месопотамського та сирійського світів і створила своє особливе та неповторне історичне явище.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)313.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА311155 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Сайко О. В. 
Сільськогосподарська дослідна справа на Полтавщині наприкінці XIX - початку XX століття : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.07 / О. В. Сайко; Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України. - К., 2000. - 23 c. - укp.

На базі вивчення документальних матеріалів подано загальну характеристику соціально-економічних чинників, що сприяли виникненню мережі сільськогосподарських дослідних установ Полтавщини другої половини ХІХ - початку ХХ ст. Розглянуто вплив економічної політики царського уряду на процес розвитку сільськогосподарської дослідної справи в Україні. Проаналізовано діяльність дослідних установ Полтавщини, зокрема, етапи формування, наукову тематику, штат працівників, джерела фінансування. Досліджено вплив земств, сільськогосподарських товариств та окремих осіб на розвиток мережі дослідних установ, висвітлено їх практичне значення з урахуванням нагальної потреби в підвищенні ефективності сільського господарства на сучасному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П.е(4УКР),022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА311149 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Сергійчук В.  
Етнічні межі і державний кордон України / В. Сергійчук. - 2-ге вид., доп. - К. : Укр. вид. спілка, 2000. - 432 c. - укp.

На підставі великого архівного матеріалу досліджено, як століттями царська, а потім більшовицька Росія, панська Польща, Австро-Угорська монархія, боярська Румунія здійснювали експансію щодо України, загарбували її історичні землі, нищили культуру, мову.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в92 + С5*425 + Т52(23=УКР) + Т3(4УКР)-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596734 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Зворський С. Л. 
Видавнича та бібліотечна діяльність київського товариства "Просвіта" (1906 - 1920 рр.) : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.08 / С. Л. Зворський; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. - К., 2000. - 18 c. - укp.

Досліджено комплекс питань, пов'язаних з книжковим рухом в київському товаристві "Просвіта" в 1906 - 1920 рр.: організацією видання книжок для народу, вивченням читацьких уподобань, створенням і розвитком "просвітянської" бібліотеки. На підставі чисельного масиву архівних джерел вперше відтворено складні й суперечливі процеси освіти народних мас шляхом залучення до друкованого слова, які було здійснено під егідою київської "Просвіти" за часів царської влади та в період національно-визвольної боротьби українського народу в 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4Укр)758.9:471 + Ч617.4(4Укр)729

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА309705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Немчинов І.  
Метаморфоза релігійної ідеї про "Третій Рим" на рубежі XV - XVI ст. / І. Немчинов // Людина і політика. - 2000. - № 5. - С. 45-51. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Проаналізовано зміну ідей "Третього Риму" на рубежі XV - XVI ст. Розглянуто філософсько-релігійні твори того часу, зокрема, "Повесть о Белом Клобуке" Геннадія, погляди Феофана Грека, Андрія Рубльова, Філофея Псковського. Ідея "Третього Риму" - тлумачення особливої місії Москви, що виправдовувало не лише зовнішню експансію, а й внутрішню консолідацію московської держави. Розвиток цієї ідеї спричинили історичні події навколо Московщини. Висунуто гіпотезу, що ідея "Третього Риму" була чи не єдиним культурним надбанням тогочасної Московщини. Вона відповідала ідеології зміцнення централізованої держави та піднесенню царської влади.


Ключ. слова: месіанізм, "Третій Рим"
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4Рос)440.7 + Э372.24-34-021

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Каравченко І.  
Правові методи здійснення цензурної політики в царській Росії / І. Каравченко // Право України. - 2000. - № 4. - С. 115-117. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4Рос)621.131 + Ч610.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27747 Пошук видання у каталогах НБУВ 


...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського