Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (5)Книжкові видання та компакт-диски (29)
Пошуковий запит: (<.>A=Лебідь І$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 38
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Кузьменко Т. В. 
Порушення серцевого ритму та провідності за даними холтерівського моніторування при аналізі патології серцево-судинної системи у дітей та підлітків м. Сімферополь / Т. В. Кузьменко, І. Г. Лебідь, О. М. Лєбєдєва, І. А. Бабич // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2008. - № 4. - С. 82-83. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.424.1 + Р733.410-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22335 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Лебідь І. В. 
Національні цінності у виховному процесі загальноосвітньої школи (теоретико-методологічний аспект) : Автореф. дис... канд. пед. наук : 13.00.01 / І. В. Лебідь; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. - К., 2002. - 21 c. - укp.

Здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове трактування проблеми національних цінностей у виховному процесі загальноосвітньої школи у теоретико-методологічному аспекті. Наведено результати цілісного аксіологічного аналізу, спрямованого на осмислення виховного процесу як аксіологічної категорії, а національних цінностей як його основи. Розглянуто змістове навантаження та сутнісні характеристики категорії національних цінностей у педагогічному контексті, подано їх методологічне обгрунтування. Висвітлено генезу даної проблеми у філософських і педагогічних системах, розкрито різні підходи до класифікації цінностей, визначено зміст поняття "національні цінності", здійснено їх класифікацію. Розкрито місце і роль національних цінностей у виховному процесі загальноосвітньої школи за сучасних умов. Розроблено модель виховного процесу на підставі визначення теоретико-методологічних засад застосування національних цінностей, спрямовану на формування сучасної особистості. З'ясовано пріоритетні напрямки трансформації національних цінностей у площину актуальної домінанти сучасного суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.352.13

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА3218880 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Лебідь І. Г. 
Оцінка функції правих відділів серця у новонароджених в нормі і при патології : Автореф. дис... канд. мед. наук / І. Г. Лебідь; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. - Сімф., 2006. - 20 c. - укp.

Виділено етапи становлення гемодинаміки у доношених новонароджених, а саме: період первинної адаптації та період стабілізації. Розроблено критерії оцінки гемодинамічних показників правого шлуночка (ПШ) як єдиного морфофункціонального блоку (притічної частини ПШ та вихідного тракту ПШ) у доношених немовлят за умов перебудови з внутрішньоутробного до позаутробного типу кровообігу у нормі та за патології. Надано порівняльну оцінку об'ємних параметрів і функцій правих відділів серця у різні вікові періоди (протягом перших 14-ти діб, 1-го місяця) у здорових новонароджених і новонароджених, які перенесли перинатальну гіпоксію. Виявлено фізіологічну динаміку показників діастолічної функції серця у доношених новонароджених у процесі перебудови кровообігу. З'ясовано, що у процесі адаптації гемодинаміки діастолічна функція серця має значення параметрів, що відповідають здоровим дітям більш старшого віку. Установлено патогенетичну роль дисфункції ПШ у розвитку постгіпоксичної дезадаптації серцево-судинної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.410-43

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА341610 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Лебідь І. Ю. 
Управління початковою освітою в Україні (1917 - 1930 рр.) : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.06 / І. Ю. Лебідь; ДЗ "Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка". - Луганськ, 2011. - 20 c. - укp.

Досліджено проблему управління початковою освітою в Україні (1917 - 1930 рр.). Проаналізовано стан дослідженості проблеми управління системою початкової освіти в Україні в 1917 - 1930-х рр. Охарактеризовано історичні, соціально-економічні та педагогічні умови кожного етапу окресленого історичного періоду дослідження як фактичного середовища функціонування й управління системою початкової освіти в Україні. Виявлено пріоритетні завдання управління початковою освітою в аналізований період, охарактеризовано їх сутність як об'єктивних чинників впливу на її функціонування та розвиток. Розкрито особливості становлення та розвитку початкової освіти кожної доби окресленого історичного періоду, зміст і характер управління нею. Проведено оцінювання ефективності управління початковою освітою в даний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)61 + Ч424(4УКР)714.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА382302 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Лебідь І. В. 
Освіта і сучасне суспільство : посібник / І. В. Лебідь; Європ. ун-т. - Умань : Сочінський, 2012. - 98 c. - укp.

Розглянуто провідні тенденції розвитку сучасної освіти за умов глобального суспільства, зокрема, Болонський процес та навчання упродовж життя; охарактеризовано історичний аспект становлення вищої освіти та особливості організації навчального процесу в університеті. Розглянуто Болонський процес як процес структурного реформування національних систем вищої освіти країн Європи, зміни освітніх програм і потрібних інституційних перетворень у ВНЗ Європи з метою створення єдиного європейського наукового та освітнього простору тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4) я73 + Ч30 в056 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА760446 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Тевелєв Д. М. 
Оцінка рівня репутації та корпоративного управління на підприємствах : монографія / Д. М. Тевелєв, В. Я Нусінов, О. В. Нусінова, І. О. Лебідь, К. Ю. Павлов; ред.: Д. М. Тевелєв. - Кривий Ріг : Чернявський Д. О., 2013. - 281 c. - Бібліогр.: с. 223-252 - укp.

Досліджено питання оцінювання рівня репутації та корпоративного управління (РКУ) на підприємствах. Розглянуто рівень РКУ як один із найважливіших факторів підвищення вартості підприємств. Запропоновано методичні підходи до бального оцінювання рівня РКУ. Розроблено модель оцінювання розрахункової вартості підприємства, одним із факторів якої виступає рівень якості корпоративного управління. Приділено увагу теоретичним основам вивчення сутності корпоративної соціальної відповідальності як невід'ємного елементу сучасного корпоративного управління. Висвітлено актуальні питання особливостей корпоративного управління за допомогою керувальних компаній в українських холдингах.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)291.6-21 + У9(4УКР)305.41-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА773463 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Лебідь І. 
Методологічні засади побудови моделі виховного процесу на основі національних цінностей / І. Лебідь // Рідна шк.. - 2006. - № 7. - С. 26-29. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Визначено методологічні орієнтири побудови моделі виховного процесу на основі національних цінностей (філософські, синергетичні). Розкрито принципи, які обумовлюють переваги діалогової парадигми в освіті - системність мислення, інтегративність, креативну мобільність та інші. Здійснено інтерпретацію 13-ти загально-наукових методологічних принципів у контексті педагогічної аксіології. Розроблено міні-моделі "Особистість національної культури" та "Національно-культурно середовище". Подано визначення діяльності індивіда в полі національної культури та сформульовано функції такої діяльності. Деталізовано структурні елементи феномену "особистість національної культури" та окреслено педагогічні засоби формування такої особистості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч311.3 + Ч313(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Лебідь І. 
Цінності як категорія педагогічного дослідження / І. Лебідь // Рідна шк.. - 2006. - № 2. - С. 15-17. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Розглянуто поняття розуміння цінності у філософії, психології та педагогіці. На основі аналізу наукової літератури наведено існуючі концепції тлумачення понять "цінність", "ціннісні орієнтації", а також основні наукові класифікації вищезгаданої дефініції. Визначено джерело, структуру та функції ціннісних орієнтацій. Акцентовано увагу на становленні людської особистості через втілення об'єктивного змісту світу в своєму власному змісті. Наведено основні характерні риси системи цінностей особистості: цілісність, поліструктурність, інтегративність, відкритість, незавершеність, динамічність, саморозвиток, зовнішня і внутрішня детермінованість, нелінійність, еволюційність. Сформульовано власне визначення цінності, як цілісного феномену, що характеризується системною ознакою, що має рівну кількість функціонуючих сумісних один з одним елементів та специфічних аксіологічних стосунків між ними.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30в

Шифр НБУВ: Ж22469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Бриль Г. К. 
Еколого-естетичне виховання молодших школярів у процесі ігрової діяльності / Г. К. Бриль, Л. Г. Савлучинська, І. М. Лебідь // Наука і освіта. - 2011. - № 2. - С. 71-74. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Теоретично обгрунтовано та експериментально апробовано методику формування еколого-естетичного виховання учнів початкових класів у процесі ігрової діяльності. Розроблено й класифіковано ігри еколого-естетичної спрямованості: перша - ігри, спрямовані на розвиток здатності молодших школярів розрізняти зовнішні властивості природних об'єктів і явищ; друга - ігри, пов'язані з удосконаленням уміння виявляти співчуття; третя - ігри, які сприяють розвитку сприйнятливості до зовнішньої виразності в природі і здатності виявляти співчуття стосовно антропоморфізованих природних об'єктів. Відзначено, що ефективність ігор залежить від системи подачі матеріалу. В перспективі заплановано проведення ігор-змагань, сюжетно-рольових, театралізованих ігор еколого-естетичної спрямованості.

Теоретически обоснована и экспериментально апробирована методика формирования эколого-эстетического воспитания младших школьников в процессе игровой деятельности. Разработаны и классифицированы игры эколого-эстетической направленности: первая - игры, направленные на развитие способности младших школьников различать внешние свойства природных объектов и явлений; вторая - игры, связанные с совершенствованием умения проявлять сочувствие; третья - игры, способствующие развитию восприимчивости к внешней выразительности в природе и способности проявлять сочувствие по отношению к антропоморфизованным природным объектам. Отмечено, что эффективность игры зависит от системы подачи материала. В перспективе запланировано проведение игр-соревнований, сюжетно-ролевых, театрализованных игр эколого-эстетической направленности.

The article brings up the problem of ecological and aesthetic education of junior pupils. It ascertains the main notions of the research; presents a developed series of games of ecological and aesthetic direction for children of junior school age.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.352.27 + Ч421.385.859

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16225 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Лебідь І. 
Управління процесом українізації початкової освіти (1917-1920 рр.) / І. Лебідь // Освіта і упр.. - 2006. - 9, № 3. - С. 206-213. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто управління українізацією початкової освіти, державний та загальнонаціональний рух за рідну школу у період утвердження Української народної Республіки (1917 - 1920 рр.). Зазначено, що активна громадська діяльність на ниві української культури і освіти, пошуки і знахідки науковців, освітян-практиків, увага українського уряду до цієї важливої соціокультурної проблеми сприяли розробці теоретичних засад розбудови національної школи, впровадженню їх в українське шкільництво. Зроблено висновки щодо пріоритетності державної мовної політики в системі початкової освіти, всенародної підтримки цього процесу та складності підготовки та перепідготовки педагогічних кадрів, які б досконало володіли українською мовою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч413(4УКР)61 + Т3(4УКР)612-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15566 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Лебідь І. Ю. 
Управління початковою освітою в Україні: історичний аспект : монографія / І. Ю. Лебідь; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. - Кам'янець-Подільський : Медобори-2006, 2013. - 183 c. - Бібліогр.: с. 164-183 - укp.

Проаналізовано стан дослідженості проблеми управління системою початкової освіти в Україні в 1917 - 1930-х рр. Охарактеризовано історичні, соціально-економічні та педагогічні умови кожного етапу окресленого історичного періоду дослідження як фактичного середовища функціонування й управління системою початкової освіти в Україні. Виявлено пріоритетні завдання управління початковою освітою в проаналізований період, охарактеризовано їх сутність як об'єктивних чинників впливу на її функціонування та розвиток. Розкрито особливості становлення та розвитку початкової освіти кожної доби окресленого історичного періоду, зміст і характер управління нею. На основі розроблених критеріїв здійснено оцінювання ефективності управління початковою освітою в 1917 - 1930-х рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА778072 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Молодь та соціальні проблеми суспільства : зб. матеріалів Х Міжвуз. студент. наук.-практ. конф. ( 28 берез. 2014 р., Умань) / ред.: І. В. Лебідь, В. О. Скомаровський, В. М. Дякон; Європ. ун-т. - Умань : Сочінський, 2014. - 359 c. - укp. - англ.

Висвітлено історичний аспект становлення родинно-сімейного виховання в Україні. Проаналізовано концептуально найбільш вагомі домінанти світогляду та поетики Т. Г. Шевченка - християнина. Розглянуто соціально-гуманістичні проблеми в контексті глобалізації та модернізації сучасного суспільства. Досліджено становлення філософії Ж. Ф. Ліотара, парафілософії К. Кастанеди, філософії нового часу Ф. Бекона, структуралізму К. Леві-Строса. Акцентовано увагу на проблемі інфантилізму сучасної молоді. Розглянуто політичні аспекти демократичного становлення України, проблеми її європейської інтеграції. Розкрито зміст і принципи етнодержавознавства в Україні, ментальні особливості українців. Викладено засади гуманітарної політики незалежної України. Висвітлено актуальні питання романо-германської філології. Простежено основні напрями та етапи дослідження функціонально-стильових характеристик префіксальних ономасіологічних категорій репрезентованих кодифікованими номінаціями. Показано лінгвістичні особливості ділового електронного спілкування. Розглянуто проблему лідерства в контексті та модернізації сучасного світу. Надано відомості про сучасні методи та моделі у викладанні іноземних мов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч21 я431(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА779479 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Лебідь І. Г. 
Розвиток відносин Російської Федерації та Європейського Союзу у сфері міжнародної безпеки (1992 - 2010 рр.) : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / І. Г. Лебідь; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2014. - 20 c. - укp.

Досліджено розвиток відносин Російської Федерації та Європейського Союзу у сфері міжнародної безпеки, зокрема в її нетрадиційному вимірі. Проаналізовано історіографію, джерельну базу та методологічне підгрунтя досліджуваної проблеми. Розглянуто передумови, рушійні сили, нормативно-правові й інституційні засади відносин сторін у 1992 - 2010 рр. Визначено основні напрями взаємодії, серед яких - прикордонне співробітництво та пов'язані з ним питання нелегальної імміграції, біженців, торгівлі людьми та наркотрафіку, тероризму, а також екологічної безпеки, мирного освоєння космосу. Запропоновано періодизацію цього процесу. Розглянуто такі форми діалогу у зазначених галузях, як укладання відповідних домовленостей з фінансових і правових питань; консультаційний механізм; підготовка кадрів, проведення навчань, тренувань, спеціалізованих семінарів; обмін співробітниками для проведення спільних розробок; спільні оперативні дії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4РОС)64-611.1 + Т3(0)64-612.36

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА407202 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Лебідь І. О. 
Теоретико-методичні засади оцінки якості корпоративного управління гірничодобувних підприємств : автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / І. О. Лебідь; ДВНЗ "Криворіз. нац. ун-т". - Кривий Ріг, 2012. - 20 c. - укp.

Удосконалено методичний підхід до рейтингового оцінювання рівня якості корпоративного управління на підставі використання лише відкритої інформації, який дозволяє будь-яким зовнішнім користувачам самостійно здійснювати оцінку. Розроблено методичний підхід до оцінювання рівня корпоративного управління гірничодобувних підприємств у вартісній формі. Удосконалено підходи приведення прибутку від операційної діяльності гірничодобувних підприємств до порівнянного вигляду, які передбачають урахування дотримання соціальних корпоративних стандартів підприємств. Запропоновано підходи до оцінювання ринкових мультиплікаторів, які дозволяють оцінити відношення саме фінансової складової вартості підприємства до порівнянних фінансових результатів його діяльності. Розширено інструментарій оцінювання ефективності управлінських заходів з підвищення якості корпоративного управління.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.41-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА391925 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Лебідь І. Ю. 
Гендерна педагогіка : навч.-метод. посіб. / І. Ю. Лебідь; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. - Кам'янець-Подільський : Рута, 2015. - 129 c. - Бібліогр.: с. 126-129 - укp.

Розкрито теоретичний та методологічний зміст основних категорій гендерної педагогіки. Висвітлено проблеми зайнятості в системі освіти. Показано значимість фактору освіти в процесі гендерної соціалізації дитини. Викладено різноманітні методи, технології та методики гендерної педагогіки. Обгрунтовано можливість і необхідність використання гендерного підходу в педагогічній діяльності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА797156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Лебідь І. Ю. 
Історія педагогіки. Змістовний модуль: початкова школа і педагогіка України в роки національно-демократичної революції (1917 - 1920 рр.) : навч.-метод. посіб. / І. Ю. Лебідь; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. - Кам'янець-Подільський : Рута, 2015. - 135 c. - Бібліогр.: с. 123-135, на поч. тем - укp.

Розглянуто становлення системи національної освіти доби Центральної Ради. Висвітлено розвиток освіти і школи в Україні за доби Гетьманату. Показано формування системи національної освіти доби Директорії. Висвітлено процес впровадження загальної обов'язкової початкової освіти в Україні у 1920-х рр. Обгрунтовано демократичні та центриські принципи організації управління освітою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)6 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА797155 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Касьянова А. Ю. 
Медико-психологічні особливості якості життя молодих дорослих пацієнтів із прооперованими вродженими вадами серця / А. Ю. Касьянова, І. Г. Лебідь // Журн. клініч. та експерим. мед. дослідж.. - 2014. - 2, № 3. - С. 365-372. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Сучасні висококваліфіковані кардіохірургічні можливості допомагають пацієнтам значно покращити їх здоров'я та тривалість життя, але разом з тим залишається значна кількість пацієнтів, які продовжують скаржитися на слабкість, поганий настрій та низьку якість життя (ЯЖ). Мета роботи - визначити медико-психологічні особливості ЯЖ молодих дорослих пацієнтів із прооперованими вродженими вадами серця (ВВС). Методи дослідження складались з психодіагностики ЯЖ та виявлення ознак тривоги та депресії у пацієнтів з хірургічно коригованими ВВС віком (19 +- 2,8) років. Так, у молодих дорослих пацієнтів із прооперованими ВВС виявлено значне обмеження соціальних контактів, зниження рівня спілкування у зв'язку з погіршенням фізичного та емоційного стану. 42 % чоловіків та 50 % жінок мали ознаки тривожного та/або депресивного розладів. Отже, впровадження активних і вчасних психодіагностичних та психокорекційних заходів допомоги молодим дорослим пацієнтам із прооперованими ВВС надасть змогу підвищити якість їх життя.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.365.110.501

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/мед. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Лебідь І. Г. 
Клініко-демографічна характеристика та віддалені результати спостереження підлітків і дорослих із природженими вадами серця / І. Г. Лебідь // Кардіохірургія та інтервенц. кардіологія. - 2016. - № 2. - С. 5-10. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Мета роботи - проаналізувати клініко-демографічні показники в підлітків та дорослих із природженими вадами серця (ПВС) для формування стратегії кардіологічної допомоги таким пацієнтам та оцінки прогнозу кардіологічних і кардіохірургічних втручань у хворих із цією патологією. З квітня 2011 р. до 31 грудня 2015 р. з електронної бази даних Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України в дослідження було залучено 2569 послідовних пацієнтів - 1360 (52,94 %) чоловіків і 1209 (47,06 %) жінок) віком 16 - 88 років (у середньому (24,14 +- 0,20) року). Більшість хворих (92,57 %) були віком менше 40 років. Висновки: клініко-демографічними особливостями пацієнтів з ПВС було переважання молодих осіб віком менше 40 років (92,57 %) без значних гендерних розбіжностей. У структурі ПВС переважали септальні вади (дефект міжшлуночкової перегородки, дефект міжпередсердної перегородки), патологія лівих відділів серця (природжений аортальний клапанний стеноз та аортальна недостатність), природжені аномалії грудних судин (відкрита артеріальна протока та коарктація аорти). Щорічне зростання загальної кількості пацієнтів супроводжувалося зростанням кількості хворих віком понад 18 років. Одне втручання з приводу ПВС на одного дорослого хворого переважало в загальній структурі кількості процедур (80 %). Пацієнти з повторними втручаннями становили 1/5 усіх хворих, що перенесли операції. Вони мають більший ризик для подальших кардіохірургічних процедур, і їх кількість, враховуючи щорічне збільшення кількості пацієнтів з ПВС, неухильно зростатиме.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.105.01 + Р733.410.105.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100823 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Лебідь І. Г. 
Сучасний погляд на гендерні особливості у дорослих із природженими вадами серця та магістральних судин : (огляд) / І. Г. Лебідь // Серце і судини. - 2017. - № 1. - С. 109-114. - Бібліогр.: 50 назв. - укp.

В огляді літератури висвітлено гендерні особливості, пов'язані з поширеністю, перебігом та результатами хірургічних втручань у разі природжених вад серця та магістральних судин у дорослих. Показано, що, попри більшу поширеність складних вад серця в чоловіків, у жінок смертність від цієї патології вища. Увагу приділено окремим вадам і патологічним станам, таким як дефект міжпередсердної перегородки, патологія аортального клапана, синдром легеневої гіпертензії, порушення серцевого ритму. Статеві розбіжності серед дорослих пацієнтів із природженими вадами серця мають велике клінічне й фундаментальне теоретичне значення для розуміння віддалених результатів кардіохірургічних втручань та прогнозу тривалості життя в неоперованих чоловіків і жінок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.105.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24454 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Лебідь І. Г. 
Стать-детерміновані відмінності в оперованих та неоперованих дорослих із природженими вадами серця / І. Г. Лебідь, І. М. Ємець // Укр. кардіол. журн.. - 2016. - № 6. - С. 97-104. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Мета роботи - оцінити показники запальної активності та ураження периферичних судин як маркери серцево-судинного ризику (ССР) у жінок з ревматоїдним артритом (РА). Обстежено 105 жінок зі встановленим діагнозом РА. В анамнезі фіксували статус куріння, наявність ішемічної хвороби серця та цукрового діабету. ССР оцінювали за шкалою mSCORE (низький, середній, високий та дуже високий). Для моніторингу прогресування атеросклерозу проводили ультразвукове дослідження сонних артерій із визначенням товщини комплексу інтима - медія (ТКІМ) сонних артерій - у трьох точках: у загальній сонній артерії, біфуркації, внутрішній сонній артерії при різних кутах огляду. Оцінено морфологію комплексу інтима - медія з урахуванням пошарової диференціації, ехогенності, ущільнення та фрагментації інтими. Аналіз ССР за mSCORE залежно від віку засвідчив статистично значуще зростання його поширеності у пацієнток віком понад 45 років і суттєві відмінності за кількісним показником між пацієнтками у вікових групах 46 - 60 років і понад 60 років. Аналіз показників ССР залежно від наявності в пацієнток постменопаузи виявив, що у 83,3 % жінок зі збереженою репродуктивною функцією не спостерігали ССР, у 11,1 % був помірний ССР і у 5,6 % - низький. Збільшення ТКІМ та кальциноз статистично значуще рідше виявляли в пацієнток віком менше 45 років, але при цьому їх реєстрували достатньо часто, незважаючи на те, що в цій віковій групі не рекомендовано визначати ССР. У всіх жінок із ССР виявлено порушене диференціювання на шари та ехогенність, потовщену і фрагментовану інтиму судин. Потовщення великогомілкової артерії є фактором, який пов'язаний як з традиційними чинниками ССР, так і з сурогатними. Персоналізований підхід до визначення ймовірності виникнення серцево-судинних захворювань досить актуальний. Встановлено, що новими вагомими чинниками ССР є активність запального процесу при РА, наявність антитіл до циклічного цитрулінованого пептиду, збільшення ТКІМ і великогомілкових артерій, порушення лінійної швидкості кровотоку у внутрішній сонній артерії на тлі збереження ролі традиційних факторів, таких як підвищення рівня холестерину ліпопротеїнів низької щільності та наявність постменопаузи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.105.01 + Р457.365.110.501

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14660 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського