Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (32)Наукова електронна бібліотека (42)Реферативна база даних (407)Книжкові видання та компакт-диски (104)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>K=ЧИТАЦЬК$<.>+<.>K=КИТОК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 73
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Чабак Л. А. 
Аналітика сприйняття літературного тексту в українському естетичному дискурсі: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.08 / Л. А. Чабак ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розкрито аналітику сприйняття літературного тексту в українському естетичному дискурсі крізь призму рецептивної естетики, аналітичної та герменевтичної традицій у дослідженні тексту. Розглянуто естетично-літературознавчі орієнтири на перетині української, західноєвропейської та російської естетичної думки. Доведено, що на теренах України розвивається міждисциплінарний підхід щодо вивчення процесу сприйняття літературного тексту. Встановлено, що до нього долучено літературознавці, психологи, критики, зумовлюючи певний синтез філософських, естетичних, літературознавчих і психологічних напрацювань у дослідженні проблеми рецепції текстів. Здійснено аналіз тексту як об'єкта читацького сприйняття у нерозривному зв'язку з твором, книгою та використанням "протоестетичних" категорій читання, тлумачення, розуміння у контексті філософії "діалогу", співтворчості, критики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю811.16 + Ю945.413 + Ш400.04:Ю8
Шифр НБУВ: РА376195 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Хамедова О.А. 
Б.Антоненко-Давидович: доля, творчість, критична рецепція: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.А. Хамедова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено творчість Б. Антоненка-Давидовича у контексті парадигми автор - герой - реципієнт. Виявлено взаємозв'язки долі та творчості та відповідно - біографічної та творчої сутностей митця. Відзначено, що у його ранній творчості автобіографізм набував експліцитних форм, а у пізній - біографічна подія слугувала лише імпульсом до реалізації задуму. Автобіографічний герой у ранніх творах був головним, а у пізніх - другорядним. Подробиці життя біографічного автора увиразнювали його характер, надавали зображеному вірогідності. Рецепція творчості Б. Антоновича-Давидовича відзначалася амбівалентністю, оскільки у межах двох дискурсів - ряданського та зарубіжного - склалися полярні інтерпретації. Виявлено три інтрепретаційні періоди (ранній, пореабілітаційний і пострадянський) і притаманні їм рецептивні стратегії. Полісимфонічний критичний (і читацький) дискурс визначався знаковими творами для письменника "Смерть", "За ширмою", "Сибірські новели".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Антоненко-Давидович Б. 4,0 +
Шифр НБУВ: РА361937

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Зворський С.Л. 
Видавнича та бібліотечна діяльність київського товариства "Просвіта" (1906 - 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / С.Л. Зворський ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено комплекс питань, пов'язаних з книжковим рухом в київському товаристві "Просвіта" в 1906 - 1920 рр.: організацією видання книжок для народу, вивченням читацьких уподобань, створенням і розвитком "просвітянської" бібліотеки. На підставі чисельного масиву архівних джерел вперше відтворено складні й суперечливі процеси освічування народних мас шляхом залучення до друкованого слова, які було здійснено під егідою київської "Просвіти" за часів царської влади та в період національно-визвольної боротьби українського народу в 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4Укр)758.9:471 + Ч617.4(4Укр)729
Шифр НБУВ: РА309705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Дерепа М.С. 
Висвітлення спорту в періодичній пресі України (2000 - 2002 рр.): Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / М.С. Дерепа ; Держ. НДІ фіз. культури і спорту. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Розглянуто періодичну пресу України щодо висвітлення спорту зокрема, характерні особливості, зміст, тематичну спрямованість, внутрішню структуру, рубрикацію, жанрову структуру, авторський склад, найбільш популярні в Україні види спорту, актуальні проблеми, підготовку, а також проведення та підбивання підсумків Олімпійських ігор. Вивчено інтереси, інформаційні потреби, уподобання читацької аудиторії української преси щодо висвітлення подій у спорті, визначено напрями удосконалення останнього в пресі України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч51в2 : Ч612 + Ч612.11(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326596

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Кобинець А.В. 
"Громадська думка" /"Рада" (1905 - 1914 рр.) - перша щоденна українськомовна газета Наддніпрянської України: утвердження національної ідеї: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / А.В. Кобинець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження першої українськомовної щоденної газети "Громадська думка"/"Рада", яка виходила в Києві у 1905 - 1914 рр. Розглянуто процес становлення, розвитку та умови функціонування щоденника, надано оцінку його внеску в історію національно-патріотичної преси початку ХХ ст. Проаналізовано специфіку виходу газети, охарактеризовано творчі та ідеологічні особливості на тлі суспільно-політичних та соціально-економічних процесів Наддніпрянської України даного періоду. Висвітлено актуальні проблеми виживання національно-патріотичної преси за умов підросійської України, взаємозв'язку преси та національної свідомості. Доведено, що газета "Громадська думка"/"Рада" протягом всього часу існування в інформаційному просторі Наддніпрянщини мала значний вплив на широку читацьку аудиторію, стояла на позиціях автономії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.4(4УКР)713.1 +
Шифр НБУВ: РА339596

Географічні рубрики:

      
6.

Вавілова І.В. 
Дитяча література як засіб формування особистості дитини (друга половина XIX - початок XX ст.): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / І.В. Вавілова ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2008. — 22 с. — укp.

Проаналізовано стан дослідженості проблеми формування особистості дитини періоду друга половина XIX - початок XX ст. Розкрито суть поняття "дитяча література", наявна у сучасній педагогічній і літературознавчій термінології. Досліджено теоретичні питання розвитку дитячої літератури у вітчизняній педагогіці зазначеного періоду, розкрито її специфіку та функції. Визначено роль дитячої періодики у становленні та розвитку літератури для дітей. Показано її специфіку та розглянуто функції. Розкрито роль дитячої періодики у становленні та розвитку літератури для дітей. Виокремлено вимоги до художніх текстів книг для позакласного читання та навчальної літератури. Узагальнено досвід використання дитячої літератури як засобу формування особистості дитини у шкільній практиці другої половини XIX - початку XX ст, способи її опрацювання. Визначено напрями освітньо-просвітницької роботи в діяльності прогресивно налаштованої педагогічної громадськості з питань популяризації дитячої літератури. Виявлено особливості методико-педагогічної роботи з питань організації дитячого читання та формування читацької культури школярів. Висвітлено перспективи за сучасних умов досвіду стосовно впливу дитячої літератури на формування підростаючих поколінь. Виявлено прогностичні тенденції використання дитячої літератури як засобу формування особистості дитини у загальноосвітніх закладах сьогодення України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.355.21 + Ч33(4УКР)52 + Ш85(4УКР)5-3,0 +
Шифр НБУВ: РА362398

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Хоню В.В. 
Діяльність видавництва "Вік" (1894 - 1919). Становлення видавничої галузі в Україні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / В.В. Хоню ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню діяльності київського видавництва "Вік", одного з найвпливовіших українських видавничих осередків кінця XIX - початку XX ст. Розглянуто такі основні аспекти: історичні віхи, періодизацію та причини припинення діяльності; організаційно-методичні засади і загальну мету роботи; історико-книгознавчий аналіз видань під маркою "Вік"; внесок видавництва "Вік" у подолання цензурних утисків, розробку типології книжкових видань, розширення репертуару тогочасної української книги. Запропоновано оригінальну періодизацію діяльності видавництва "Вік", доведено його роль у становленні української видавничої галузі кінця XIX - початку XX ст., зокрема, у сприянні закладенню професійних підвалин видавничої діяльності, спеціалізації на всіх етапах редакційно-видавничого процесу. Результати дослідження діяльності видавництва засвідчили, що основні принципи роботи тогочасних українських видавців використовувалися впродовж подальшого розвитку українського книгодрукування. Зокрема, це формування книжкового репертуару, згуртування авторського середовища і виховання читацької аудиторії, текстологічні принципи підготовки літературних творів до видання, засоби популяризації української книжки, створення системи інформування про видання і налагодження мережі книгорозповсюдження. Колектив видавництва "Вік" використовував усі можливості для пожвавлення руху книжкових видань на всіх рівнях, активізуючи різноманітні функції книговидання: від власне інформативної до етноформувальної.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч617.4(4Укр)7
Шифр НБУВ: РА310999 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Коваль Т.М. 
Еволюція структури читацького складу наукової бібліотеки (у 90-х роках ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Т.М. Коваль ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Узагальнено наукові розробки українських і зарубіжних фахівців щодо формування системи обслуговування читачів. Досліджено особливості зміни читацького складу в 1990-х рр. - у період зменшення ідеологічного впливу та посилення ролі читача як основного об'єкту бібліотечної діяльності. Наведено детальну характеристику послуг, які пропонуються читачеві згідно з запитом. Вперше в українському бібліотекознавсті з залученням значного статистичного матеріалу та з використанням соціологічного методу визначено соціально-демографічні характеристики читацького складу Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського (НБУВ) у 1990-х рр., їх динаміку та тенденції змін. Здійснено комплексний аналіз сучасної системи обслуговування з організаційним, технологічним та методичним забезпеченням читацьких інформаційних потреб і створенням сприятливого бібліотечного середовища. Проведено соціологічне опитування фахівців щодо оцінки бібліотечно-інформаційних послуг і формування номенклатури, зорієнтованої на потреби користувачів з широким використанням в обслуговуванні елементів бібліотечного маркетингу. Вивчено реальний попит читачів НБУВ на бібліотечні, бібліографічні й інформаційні послуги як основний чинник формування якості системи обслуговування. Запропоновано автоматизовану технологію створення бази даних відомостей про читачів (БД ВЧ), розроблено метод реєстрації, впроваджено новий читацький квиток і структуру читацького номера, що дозволяє забезпечити диференційоване обслуговування різних категорій читачів. Досліджено еволюцію й обгрунтовано структурні зміни читацького складу НБУВ на основі сформованої БД ВЧ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч730.327(4УКР)540 + Ч738.7(4УКР)540 +
Шифр НБУВ: РА335221

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Курило Л.М. 
Епістолярій Олеся Гончара і творча індивідуальність письменника: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.М. Курило ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 17 с. — укp.

На підставі вивчення епістолярної спадщини О.Гончара, досліджено процес становлення та формування творчої індивідуальності письменника. До наукового обігу залучено епістолярні тексти, більшість з яких раніше ніде не публікувалися. У взаємозв'язку з мемуарною, художньою та публіцистичною творчістю О.Гончара з'ясовано особливості його громадянського становлення та формування художньо-естетичних поглядів та осмислено творчу індивідуальність митця. Розкрито ставлення письменника до редагування власних і чужих текстів, співпраці з професійними редакторами, читацьких і критичних відгуків у пресі. Проаналізовано жанрово-стильові особливості епістолярію О.Гончара, наведено характеристику індивідуального стилю письменника як автора епістолярних текстів, визначено складники його художньої майстерності. Простежено еволюцію світогляду О.Гончара з урахуванням контексту доби та взаємозв'язку епістолярних творів з художньою та мемуарною спадщиною митця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Гончар, О.Т. 13 +
Шифр НБУВ: РА344628

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Іванова С.А. 
Жанрова своєрідність і комунікативні властивості прози Наталі Саррот: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / С.А. Іванова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 18 с. — укp.

Проаналізовано жанрову своєрідність та комунікативні властивості прози письменниці. Зазначено, що Н.Саррот пропонує нову специфічну форму роману, за якої читач, звільняючись від традиційних оповідальних схем і читацьких стереотипів, повинен вступити в комунікацію з творцем-романістом за допомогою його твору, в протилежному випадку, твір не буде зрозумілим й осмисленим. Комунікація за Н.Саррот має складну, багаторівневу характеристику, письменниця запропонувала якісно новий підхід щодо використання лексики та мовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ФРА)-4 Саррот Н.534
Шифр НБУВ: РА315889 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Захарченко А.В. 
Ідейно-художні шукання в українській драматургії кінця ХІХ - початку ХХ століття (проблематика, жанри, характери): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / А.В. Захарченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Уперше в українському літературознавстві системно досліджено твори маловідомих авторів кінця XIX - початку XX ст. Висвітлено витоки становлення та саморозвиток багатьох творчих індивідуальностей, визначено їх місце та роль у літературному процесі. Проведено розгорнутий аналіз формозмісту п'єс, специфіки художнього інструментарію письменників, їх мистецького світу. Зроблено спробу провести конкретні паралелі в інтерпретації драматургічного доробку маловідомих письменників кінця XIX - початку XX ст., з'ясувати специфіку їх художньої практики на змістовому, формотвірному матеріалі та на прикладі драматичних творів різних жанрів таких митців: Л.Яновської, П.Саксаганського, І.Тогобочного, А.Кащенка, Г.Ващенка, А.Велисовського, В.Таля (Товстоноса), Г.Левченка, К.Ванченка-Писанецького, Н.Кибальчича, С.Яричевського, В.Потапенка, висвітлено найважливіші проблеми процесу становлення та розвитку на рубежі минулих століть драматургії "другого порядку", а також охарактеризовано діалектику взаємозв'язку традиції (реалізму) і новаторства (вкраплення елементів модерністських художніх систем). Досліджено умовний тріумвірат (троїстий союз) драматичних жанрів, складниками яких є історична, комедійна драматургія та модерна драма. На тлі визначних досягнень української драматургії певного жанру дослідженої доби, на базі принципу аналізу розглянуто твори маловідомих читацькому та науковому загалові авторів, які зробили значний внесок у формування української драматургії кінця XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-336 +
Шифр НБУВ: РА351810

Географічні рубрики:

      
12.

Бабій О.П. 
Й.В.Гете в художній свідомості та творчості Ріхарда Вагнера: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / О.П. Бабій ; Харк. держ. ун-т мистец. ім. І.П.Котляревського. — Х., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено аспект втілення феномену Й.В. Гете в художній свідомості та творчості Р. Вагнера на основі спорідненості їх світогляду й образно-смислових констант. З метою з'ясування суті спілкування композитора з особистістю та творчістю поета здійснено розгляд читацького інтересу Р. Вагнера, його авторефолексії, перетворення ідей, споріднених з гетевськими, в оперній творчості, їх інтерпретації в "Фауст-увертюрі" та смисловій аурі "П'яти віршів Матільди Везендонк". З використанням методологічного підходу до естетичних і творчих здобутків Р. Вагнера та Й.В. Гете у естетико-світоглядному та культурному контексті з'ясовано їх спорідненість з багатьох питань високого пізнавального рівня, зокрема, єдність натур- і культурфілософських поглядів, ідеї неподільного простору культури. На підставі аналізу проведених паралелей показано, що у творі "Фауст-увертюра" сфокусовано світоглядні та художні пошуки композитора у загальноестетичному та специфічно інтонаційному аспектах. Це дозволяє сприймати її як інтонаційно-смислове та драматургічне зерно спадщини композитора.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4НІМ(5-81 Вагнер Р. + Ш5(4НІМ)-4 Гете,Й.В. 86 +
Шифр НБУВ: РА361111

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Мащенко О.А. 
Концепція та образ читача в творчості Дж.Барта та Д.Бартелма останньої чверті ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / О.А. Мащенко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше у вітчизняному літертурознавстві на підставі вивчення теоретичних дискусій (творчої спадщини Р.Барта, В.Ізера, С.Фіша, Ж.Дерріда, Поля де Мана, У.Еко, К.Батлера) з урахуванням віддаленого та найближчого історико-літературного контекстів узагальнено особливості концептуального та художнього відображення категорії читача як одного з визначальних понять літератури постмодернізму кінця XX ст. у творчості провідних американських письменників Дж.Барта та Д.Бартелма. Аналітично доведено, що зміни у літературі постмодернізму, які відбувалися під впливом формування нової літературознавчої категорії у період спалаху теоретичного інтересу до даного поняття, обумовили загострення новаторських рис стилю, спрямованих на активізацію читацької рецепції та переорієнтували напрямок жанрових пошуків письменників. Висвітлено особливості утворення нових художніх форм (літератури безкінечних оповідань Дж.Барта та оповідань читацьких версій Д.Бартелма), а також характерні риси розпочатої письменниками-постмодерністами трансформації модерністської концепції "звичайного читача" та формування теорії й образу читача-"навігатора" (у творчості Дж.Барта) та читача-деконструктора (в оповіданнях Д.Бартелма) доби інформаційного вибуху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СОЕ)-4 Барт Д. 54 + Ш5(7СОЕ)-4 Бартелм Д. 54 +
Шифр НБУВ: РА334666

Рубрики:

      
14.

Юксель Г.З. 
Кримськотатарська преса в 1917 - 1928 рр.: тенденції розвитку й національна своєрідність: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Г.З. Юксель ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2006. — 17 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження національної преси як окремого самостійного явища. Наведено оцінку ролі преси у загальному культосвітньому процесі даного періоду. Виділено загальні, характерні для журналістики царської Росії й СРСР тенденції та явища, а також національні риси кримськотатарської преси. Розроблено періодизацію кримськотатарської журналістики кінця XIX - початку XX ст. Проаналізовано вплив основних історичних подій на розвиток національної преси. Визначено й описано явища, характерні для кримськотатарської преси. Розглянуто умови функціонування ЗМІ у першій половині минулого сторіччя (цензурний контроль, матеріальний і кадровий стан, методи роботи з читацькою аудиторією). Проаналізовано основну тематичну спрямованість публікацій, розглянуто авторський склад видань. Описано форму кримськотатарських довоєнних газет і журналів з урахуванням їх друкарських характеристик, особливостей внутрішньої структури, оформлення й зображувальних елементів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР-6КРИ)6 +
Шифр НБУВ: РА348960

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Негодяєва С.А. 
Лірика Леоніда Талалая. Інтертекстуальні параметри: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.А. Негодяєва ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

З використанням порівняльно-типологічного, естетико-функціонального методів дослідження на підставі компаративних зіставлень конкретизовано міжтекстову взаємодію інтертекстуальних параметрів як цілісної системи шляхом аналізу лірики Л.Талалая ("традиційного" поета) у аспекті проблем поетики інтертексту. Визначено й узагальнено ідейно-художні особливості ідіостилю письменника на підставі вивчення моделі світу та типологічних рис ліричного героя, їх еволюції. Розглянуто природу, форму, функції інтертекстуальності. Відображено межовий стан сучасного літературного процесу та тенденції його розвитку. У контексті взаємодії різних видів інтертекстуальності висвітлено важливі аспекти літературного процесу, які базуються на картинах світу та концепції людини. Інтегровано засади різнобічних підходів до теорії інтертекстуальності та доведено, що інтертекстуальність - система міжтекстових взаємодій транстекстуальних і світоглядних кодів на основі авторсько-читацької рецепції, репрезентована генетичним, інтенціональним, іманентним або рецепційним видами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Талалай, Л.М. 535 +
Шифр НБУВ: РА354456

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Кузнєцова І.В. 
Літературна творчість Х.Д.Алчевської: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / І.В. Кузнєцова ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

Вперше проведено дослідження художньої спадщини Х.Д.Алчевської у контексті вивчення історичного та літературного процесу другої половини XIX - початку XX ст. Розглянуто особливості формування світогляду письменниці, розкрито ідейно-естетичне значення її творчості. Проаналізовано мемуари "Передумане і пережите", літературно-критичну працю "Що читати народу ", а також нариси, оповідання та епістолярну спадщину Х.Д.Алчевської. Визначено особливості творчого методу письменниці. Висвітлено активну участь Х.Д.Алчевської в літературному процесі другої половини XIX ст., наведено характеристику письменниці як оригінального художника, пропагандиста кращих зразків світової літератури, розглянуто її діяльність як рецептивного критика. Проаналізовано наукові розвідки Х.Д.Алчевської, присвячені дослідженню читацького сприйняття художньої літератури. Досліджено творчі зв'язки Х.Д.Алчевської з російськими та українськими письменниками, зокрема, розглянуто інтерпретацію в адаптованих формах класичних літературних творів. Показано вплив літературної творчості Х.Д.Алчевської на формування естетичної свідомості українського народу у дусі передової демократичної думки, традицій В.Бєлінського, М.Чернишевського, М.Добролюбова, Т.Шевченка та І.Франка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Алчевська, Х.Д. 4/5 +
Шифр НБУВ: РА353558

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Горенко О.П. 
Літературний антропонім: концепт та інтерпретація (на матеріалі творів американських романтиків): автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.06; / О.П. Горенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Уперше в українському літературознавстві здійснено комплексний аналіз концепту літературного антропоніма та з'ясовано його інтерпретаційний потенціал на підставі методологічного синтезу онтологічного та гносеологічного досвіду тлумачення проблеми імені. З'ясовано механізм перетворення концепту власного імені на базову концепцію літературного твору шляхом незалежної авторської та читацької концептуалізації, що відповідає вимогам класичної методології трансцендентальної аналітики та діалектики. Відзначено, що системний розгляд ключових проблем функціонування антропоніма у художньому тексті уможливлює окреслення літературної атропонімічної моделі як динамічного поєднання семантичного поля та таксономії рівнів функціонування. Застосування даної моделі дозволяє включити літературний атропонім у національну (американську) та загальносвітову асоціативно-вербальну мережу та завдяки цьому визначити анатропонімічну своєрідність творів американських романтиків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171 + Ш5(7СПО)-357 +
Шифр НБУВ: РА363186

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Сидоренко О.В. 
Малі комічні форми в західноєвропейських літературах високого Середньовіччя і Ренесансу: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / О.В. Сидоренко ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено порівняльний аналіз жанрів міської "низової" літератури комічного спрямування високого Середньовіччя та Відродження, зокрема французьких фабліо, німецьких шванків та англійських джестів. Прослідковано передумови становлення даного різновиду літератури, а також його жанрову генеалогію. Досліджено типологічні збіги та відмінності на тематологічному, генологічному, жанрологічному рівнях. Виявлено спільні тематичні детермінанти, а також національно детерміновані мотиви і топоси, проаналізовано такі провідні жанротворчі атрибути, як структура та семантика заголовків, сюжетні алгоритми, композиція. З'ясовано природу сміхового поля досліджуваних жанрових моделей, виокремлено її провідні конституенти та механізми творення комічного ефекту. Визначено характер кореляції жанрової ідеології розглянутих національних моделей з інтелектуально-духовними запитами та естетичними смаками її потенційної читацької аудиторії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.218.7 + Ш401.47 + Ш5(0)-318.3 +
Шифр НБУВ: РА342172

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Уліщенко В.В. 
Методика вивчення епічних творів модернізму на уроках зарубіжної літератури: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / В.В. Уліщенко ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано методику вивчення епічних творів модернізму на уроках зарубіжної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах. Доведено необхідність системного використання наступних чинників: моделювання життєво можливих ситуацій (у процесі застосування окремих елементів коучингу), які підвищують інтерес старшокласників до творчого читання модерністського твору; створення навчальних ситуацій, що стимулюють рефлексивну діяльність учнів як основу саморегуляції процесу засвоєння нових знань; застосування цілісного підходу щодо вивчення художнього твору (у єдності форми та змісту) на базі системного залучення елементів різних видів літературознавчого та лінгвістичного аналізу (мотивного, лінгвостилістичного, культурологічного та неоміфопоетичних образів) з акцентуванням на особливостях читацької рецепції учнів; використання філософського та літературознавчого матеріалу для самостійного опрацювання безпосередньо під час аналізу модерністського твору, що сприяє глибокому розумінню світогляду митця та особливостей модерністської прози; формулювання наскрізного завдання, що забезпечує довготермінову мотивацію протягом вивчення теми та різних за характером дидактичної мети завдань і запитань (пізнавальних, проблемних, рефлексивних, творчих), що сприяють формуванню короткотермінових мотивацій. Доведено, що вивчення модерністської прози сприяє вирішенню старшокласниками важливих проблем особистісного характеру, становленню їх світогляду та розвитку естетичного смаку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0) р20 +
Шифр НБУВ: РА333639

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Уліщенко А.Б. 
Методика вивчення української еміграційної прози в старших класах загальноосвітньої школи: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / А.Б. Уліщенко ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше створено й експериментально апробовано науково обгрунтовану методику вивчення української еміграційної прози в старших класах. Визначено показники та рівні сформованості знань і вмінь учнів аналізувати прозові твори письменників-емігрантів. Обгрунтовано комплекс психолого-педагогічних умов, що забезпечують усвідомлення учнями специфічних особливостей, властивих українській еміграційній прозі. Доведено доцільність комплексного застосування елементів психолого-аналітичної інтерпретації творів та аналізу неоміфопоетичних образів з урахуванням історико-літературного, біографічного контексту в процесі вивчення еміграційної прози та принципів рецептивної естетики. Удосконалено методику викладання літератури в старшій школі. Запропоновано ефективну систему організації читацької діяльності старшокласників за допомогою проблемно-емоційних навчальних ситуацій у процесі вивчення епічних творів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=4/8)-334 р20 +
Шифр НБУВ: РА336634

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського