Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (269)Книжкові видання та компакт-диски (279)Журнали та продовжувані видання (19)
Пошуковий запит: (<.>A=ІВАНІК$<.>+<.>A=ОЛЕН$<.>+<.>A=МИХАЙЛІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Оленчук М.В. 
Дослідження фотоіндукованого переносу електрона в фотосинтетичних реакційних центрах бактерій: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 03.00.02 / М.В. Оленчук ; Севастоп. нац. техн. ун-т. — Севастополь, 2009. — 21 с. — укp.

Систематично досліджено взаємодію світла з фотоативними біологічними макромолекулами, що перебувають у стані з фоторозділеним зарядом аномально великий час (секунди та більше). Визначено умови, за яких можливий рівномірний розподіл збуджувального світла вздовж його оптичного шляху. Розроблено нову методику обробки експериментальних результатів, що передбачає врахування нелінійного характеру поглинання молекул. Відкрито явище утворення нових фонтоіндукованих конформаційних підстанів РЦ. Показано, що їх поява залежить від режиму фотоактивації зразка, а саме: інтенсивності та тривалості збуджувального світла. Проаналізовано динаміку змін констант швидкості рекомбінації електрона зі стану з розділеними зарядами для зразків різних РЦ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*715.4 +
Шифр НБУВ: РА363636

      
2.

Оленюк І.В. 
Методичні основи управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації у процесі навчання фізики: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / І.В. Оленюк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проаналізовано концептуальні засади забезпечення особистісних орієнтацій у навчанні фізики та обгрунтовано доцільність використання інтегральних особистісно-діяльнісних вимірників якості знань. Запропоновано методику застосування технологічних схем управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів технічних спеціальностей вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації з фізики під час практичних і лабораторних занять, базуючись на цільовій програмі з фізики у структурі цільової освітньо-професійної програми підготовки фахівця. Описано методику організації та проведення експерименту, проаналізовано його результати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В3 р(4УКР)3-3,022 +
Шифр НБУВ: РА336968

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Іванік О. М. 
Моделювання впливу небезпечних геологічних процесів на функціонування транспортних природно-техногенних систем: автореф. дис. ... д-ра геол. наук : 04.00.05 / О. М. Іванік ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Розроблено нову методологію комплексного аналізу стану геологічного середовища та кількісного оцінювання впливу небезпечних геологічних процесів на функціонування транспортних природно-техногенних систем (ПТС) у різних ландшафтно-кліматичних і тектонічних зонах, яка полягає у створенні та числовому аналізі комплексу взаємопов'язаних геологічних, фізико-геологічних і математичних моделей складних ПТС, в основу яких покладено базові рівняння механіки суцільного середовища, гідромеханіки, гідродинаміки, картографічне моделювання (ГІС-аналіз) з урахуванням інформативного набору параметрів породних комплексів, морфоструктур і процесів. Розроблено методику моделювання впливу кріогенних явищ на трубопровідні системи. Визначено чинники впливу на напружено-деформований стан (НДС) у системі "геологічне середовище - трубопровід" у кріолітозоні та проведено їх кількісне оцінювання із застосуванням розробленого розрахунково-аналітичного модуля. Удосконалено методику числового моделювання впливу потоків в'язких, в'язко- пластичних і пластичних середовищ на трубопровідні системи. Визначено головні принципи типізації різних типів потоків з позицій їх впливу на транспортні ПТС. Проведено кількісне оцінювання впливу різних типів потоків на функціонування інженерних споруд на основі розрахунково-аналітичного модуля "FOR СЕ" з визначення гідродинамічних навантажень на трубопровід. Проведено комп'ютерне моделювання впливу селевих потоків на інженерні споруди в Карпатському регіоні та виконано якісне та кількісне оцінювання селенебезпеки на підставі розробленого розрахунково-аналітичного модуля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д390.52
Шифр НБУВ: РА375441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Оленич С.Р. 
Молодь як об'єкт і суб'єкт суспільних відносин в сучасній Україні: автореф. дис. ... канд. філософ. наук: 09.00.03 / С.Р. Оленич ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес становлення молоді в контексті філософсько-освітніх, аксіологічних та історичних проблем, а також основні аспекти процесу соціалізації молоді, включеного до загальносоціалізаційного контексту особистості. Встановлено, що підняття вікових меж молодості попри свій позитив має і негативне забарвлення, яке проявляється у посиленні патронажу над молоддю з боку суспільства та держави, що ускладнює процеси становлення суб'єктної молоді. Визначено, що на процес становлення молоді впливають такі основні об'єктивні чинники, як політико-економічні та соціокультурні тенденції глобального характеру та трансформаційні суспільні процеси внутрішнього характеру. Доведено, що самореалізація молоді, її суб'єктність найповніше відбуваються через молодіжний рух як формального характеру, так і неформальної молодіжної ініціативи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*422 + Ю6*422 + Ю6*422
Шифр НБУВ: РА369701 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Олендр Т. М. 
Моніторинг якості природничо-наукової освіти в університетах США: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Т. М. Олендр ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. — Т., 2011. — 22 с. — укp.

Обгрунтовано основні етапи розвитку моніторингу якості вищої освіти США. Визначено структуру моніторингу її якості, особливості його проведення в процесі природничо-наукової підготовки фахівців в американських університетах. Виокремлено критерії та показники її якості за чотирма складовими (якість навчальних досягнень суб'єкта освітнього процесу, якість об'єкта надання освітніх послуг, якість процесу надання освітніх послуг, якість результату діяльності освітньої системи). Розкрито сутність, етапи, напрями, види, рівні, основні методи та форми організації моніторингу. Виокремлено прогресивні ідеї американського досвіду з проведення моніторингу якості природничо-наукової освіти, що можуть бути рекомендовані у разі реформування вищої освіти України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(7СПО)711 к8 + Б. р(7СПО)3-38
Шифр НБУВ: РА384303 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Оленюк А.М. 
Обробіток грунту, удобрення й догляд за посівами цукрових буряків з елементами біологізації землеробства в південно-західному Лісостепу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / А.М. Оленюк ; Дніпропетр. держ. аграр. ун-т. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Для умов південно-західного Лісостепу України удосконалено технологію вирощування цукрових буряків шляхом застосування елементів біологічної системи землеробства й основного обробітку грунту, внесення альтернативних органічних та оптимальних мінеральних добрив і контролювання забур'янення у системі догляду за посівами. Встановлено, що внесення альтернативних видів органічних добрив сприяє підвищенню вмісту у грунті азоту, який легко гідролізується, рухомого фосфору й обмінного калію. Виявлено, що біологічна активність грунту за кількістю мікроорганізмів на фоні полицевого та чизельного способів його обробітку перевищує контроль на 28,3 та 30 %. У разі впровадження даного варіанта врожайність коренеполодів становить 33,7 т/га, а збір цукру - 5,37 т/га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА362828

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Оленич І.Б. 
Оптико-люмінесцентні властивості поруватого кремнію, одержаного методом анодизації: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.05 / І.Б. Оленич ; Ін-т фіз. оптики. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В374,022
Шифр НБУВ: РА373324 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Іваніків Н.М. 
Принцип краєзнавства в організації навчального процесу початкової школи в Україні (20 - 30-ті роки XX століття): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Н.М. Іваніків ; Дрогобиц. держ. пед. ун-т ім. І.Франка. — Дрогобич, 2009. — 20 с. — укp.

Системно узагальнено суть принципу краєзнавства в організації навчального процесу початкової школи в Україні (1920 - 1930-ті рр.). Уточнено дефініцію "принцип краєзнавства" у педагогічній науці. Обгрунтовано тенденції та етапи реалізації краєзнавчого принципу у комплексних навчальних програмах, підручниках і посібниках для початкових шкіл України дослідженого періоду. Розкрито аспект використання даного принципу у позакласній роботі з молодшими школярами зазначеного періоду. Визначено перспективи його застосування у навчальному процесі загальноосвітньої школи I ступеня на сучасному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)61 + Ч421.385.44 +
Шифр НБУВ: РА366899

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Оленіна О.Ю. 
Реклама як явище художньої культури: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / О.Ю. Оленіна ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню феномена реклами у контексті загальнолюдської культури в цілому та художньої культури зокрема. Розкрито зв'язок реклами з різними галузями гуманітарних знань, мистецтвом, народною творчістю. Визначено сучасні тенденції розвитку реклами як особливого виду мистецтва, що відображає повсякденне буття людини, має естетичний вплив на різні сфери її життя та суспільства в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ127.45 + Ю815,0

Рубрики:

      
10.

Оленіна О.Ю. 
Реклама як явище художньої культури: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / О.Ю. Оленіна ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 1998. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню феномена реклами у контексті загальнолюдської культури в цілому та художньої культури зокрема. Розкрито зв'язок реклами з різними галузями гуманітарних знань, мистецтвом, народною творчістю. Визначено сучасні тенденції розвитку реклами як особливого виду мистецтва, що відображає повсякденне буття людини, має естетичний вплив на різні сфери її життя та суспільства в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ127.45

Рубрики:

      
11.

Оленіч А.В. 
Розробка ресурсозберігаючої технології формоутворення взуття з верхом із натуральної шкіри: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.06 / А.В. Оленіч ; Київ. держ. ун-т технології та дизайну. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення конкурентоспроможності взуття вітчизняного виробництва за рахунок поліпшення його якості з одночасним зменшенням матеріалоємності, скороченням витрат електроенергії на технологічні потреби, що в підсумку вплинуло на його собівартість. Розроблено новий спосіб коригування деформаційних властивостей натуральних шкір вітчизняного виробництва на стадії виготовлення взуття, зважаючи на відповідні вимоги технологічного процесу формування. Запропонований спосіб обгрунтовано теоретично, підтверджено експериментально та покладено до основи розробленої нової ресурсоощадної технології, з впровадженням якої підвищилась формостійкість взуття, знизилась його собівартість за рахунок економії натуральних шкір для верху взуття, зменшилось електроспоживання на складальних потоках (завдяки усуненню застосування енергоємних пристроїв волого-теплової обробки та сушилок).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М550.41
Шифр НБУВ: РА312503 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Оленіна О. Ю. 
Рольова специфіка мистецтва у сучасному культурно-комунікативному просторі: автореф. дис. ... д-ра мистецтвознав. : 26.00.01 / О. Ю. Оленіна ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2011. — 38 с. — укp.

Вперше проведено системний аналіз теоретико-методологічних підходів до соціально-комунікативної інтерпретації феномену сучасного мистецтва. Запропоновано специфічний вимір у дослідженні сучасних художніх практик крізь призму "економіки символічного обміну", що адекватно висвітлює утилітарно-прагматичну роль сучасного мистецтва. Обгрунтовано розуміння віртуальної реальності як нового середовища для інноваційних художніх практик і художніх комунікацій, через які відображаються сутність та умови прояву рольової специфіки мистецтва в контексті "всепроникаючої" інтерактивності. Доведено взаємозв'язок мистецьких технологій і бізнес-комунікацій в аспекті застосування творчих методик під час створення комунікативних продуктів, технік, технологій; розкрито значення креативу для ефективності бізнес-процедур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11 в + Щ03(0)6-0
Шифр НБУВ: РА380291 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Оленіна Г.О. 
Соціально-педагогічні засади формування інтересу підлітків до зарубіжної літератури в умовах дозвілля: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / Г.О. Оленіна ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано наукову літературу з проблеми формування інтересу підлітків до зарубіжної літератури за умов дозвілля. Визначено шляхи її вирішення. Обгрунтовано педагогічні умови, принципи проектування та технологію розробки, а також впровадження соціально-педагогічної програми з формування даного інтересу підлітків, визначено її ефективність. Доведено важливість одержаних даних для подальшого розвитку соціально-педагогічної науки, теорії та практики культурно-дозвільної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.355.21 + Ч421.382.71:Ш5 + Ш5(0) р20 +
Шифр НБУВ: РА357434

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
14.

Оленюк Д. В. 
Творчість М. О. Менцинського у контексті європейського оперного мистецтва: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 26.00.01 / Д. В. Оленюк ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Досліджено вокальну та громадсько-культурну діяльність музиканта, оперного та концертно-камерного співака, педагога М. О. Менцинського (1875 - 1935 рр.). Вперше залучено до наукового обігу нові документально-історичні матеріали, які сприяють поглибленню знання про його життя та творчість. Висвітлено різноманітні аспекти процесу творчого становлення митця як співака та громадсько-культурного діяча. З'ясовано впливи зарубіжних вокальних шкіл на формування української вокальної школи. Розкрито зміст та охарактеризовано творчий доробок співака. Доведено, що постать М. О. Менцинського посідає особливо неповторне місце в українській та європейській музичній культурі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ335.413(4УКР)5/6-8 Менцинський М. + Щ314-73(4УКР)5/6 Менцинський М.
Шифр НБУВ: РА384929 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Оленєв М.В. 
Удосконалення технології виробництва виноградного соку з застосуванням рівномірного електромагнітного поля надвисокої частоти: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.13 / М.В. Оленєв ; Одес. нац. акад. харч. технологій. — О., 2009. — 16 с. — укp.

Удосконалено технологію виробництва виноградного соку за рахунок застосування мікрохвильової обробки напоїв у камері нерезонансного типу. Проаналізовано існуючі способи теплової та мікрохвильової обробки продукції в резонансній мікрохвильовій камері. Показано переваги та недоліки традиційного нагрівання в пастеризаторі та резонансних камерах надвисокої частоти (НВЧ). Встановлено, що застосування резонансних камер у харчовій промисловості не знайшло широкого використання через недосконалість устаткування. Теоретично й експериментально досліджено процес пастеризації виноградного соку в рівномірному електромагнітному полі НВЧ. Розроблено режими пастеризації продукції та обчислено фактичну летальність найбільш термостійких мікроорганізмів. Розроблено математичну модель і визначено параметри процесу мікрохвильової пастеризації продукції, яка забезпечує мікробіальну стабільність і підвищення якості готової продукції. Проведено мікробіологічний і біохімічний аналіз контрольних і дослідних зразків продукції після пастеризації за визначеними технологічними параметрами та показано промислову стерильність і скорочення втрат біологічно цінних речовин. Зроблено розрахунок економії енергоресурсів за умов надвисокочастотної обробки у разі застосування нерезонансної камери, який становить 231 тис. грн на рік.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л961.92/99 +
Шифр НБУВ: РА363998

Рубрики:

      
16.

Оленєва В. Д. 
Функціональна роль ацетилювання α-тубуліну при розвитку стрес-індукованої аутофагії у Arabidopsis thaliana / В. Д. Оленєва. — Б.м., 2019 — укp.

Досліджено роль ацетилювання α-тубуліну при реалізації аутофагії у клітинах A. thaliana, індукованої стресовими факторами абіотичної природи(голодування, осмотичний і сольовий стреси, ультрафіолет В). На морфологічному, транскрипційному та біохімічному рівнях показано розвиток аутофагії у відповідь на дію цих чинників. Встановлено, що інгібування стрес-індукованої аутофагії викликає підвищення кількості клітин у стані програмованої клітинної загибелі, що ілюструє роль аутофагії як адаптивного механізму. Продемонстровано суттєве підвищення рівнів ацетильованого α-тубуліну під впливом абіотичних стресових факторів, а також показано, що ацетилювання α-тубуліну забезпечує більш міцну його взаємодію тубуліну з білком аутофагії Atg8, що підтверджує функціональну роль мікротрубочок у реалізації аутофагії. Встановлені закономірності впливу стресових чинників на експресію генів α-тубуліну та білка atg8 і генів ферментів, залучених до ацетилювання тубуліну (ацетилтрансфераза elp3 та деацетилази hda14 і hda6). Виокремлено рослинні кінезини, вірогідно залучені до розвитку аутофагії та проаналізовано закономірності їх експресії під впливом досліджуваних абіотичних факторів. Встановлено тканиноспецифічний характер ацетилювання α-тубуліну як модифікації, котра у відповідь на вплив абіотичних стресів найбільш виражено проявляється у молодих та меристематичних тканинах, а також у тканинах коренів (кореневому чохлику, епідермісі та перициклі).^UThe role of post-translational acetylation of α-tubulin in the realization of stress-induced autophagy in A. thaliana cells was investigated. It was shown on the morphological, transcriptional and biochemical levels, that the development of autophagy is induced as a response to abiotic stress influence. It was found that an inhibition of stress-induced autophagy causes an intensification of programmed cell death development, which illustrates the role of autophagy as an adaptive mechanism. A significant increase in the level of acetylated a-tubulin was detected under the influence of abiotic stress. Moreover, it was shown that acetylation of α-tubulin provides a stronger interaction of tubulin with Atg8, an autophagy protein, which altogether confirms the functional role of microtubules in the realization of stress-induced autophagy. The regularities of the influence of stress factors on the expression of α-tubulin genes and the atg8, as well as on the enzymes involved in the acetylation of the tubulin (acetyltransferase elp3, deacetylases hda14 and hda6) have been established. The plant kinesins that are likely to be specific for the realization of stress-induced autophagy have been identified and the patterns of their expression under the influence of the abiotic factors were analyzed. Stress-induced α-tubulin acetylation was shown as a tissue-specific modification, which is most pronounced in young and meristic tissues, as well as in root tissues (root cap, epidermis and pericycles).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Оленич І. Б. 
Нерівноважні електронні процеси у наносистемах на основі кремнію / І. Б. Оленич. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково-прикладної проблеми – встановленню закономірностей фото-, термо- та адсорбційно-стимульованих електронних процесів у наносистемах на основі кремнію. Досліджено структурні та фрактальні характеристики кремнієвих наносистем, їх молекулярну структуру. Встановлено механізми впливу радіаційного опромінення ізотопом 226Ra на фотолюмінесцентні та електричні властивості поруватого кремнію і плівкових нанокомпозитів на його основі. Вивчено вплив орієнтації нанокристалів кремнію на оптико-люмінесцентні властивості системи кремнієвих наноструктур у епоксидній матриці. Продемонстровано можливість керування спектром багатосмугової фотоемісії структур поруватий кремній/ZnO шляхом зміни енергії квантів збудження. Вивчено особливості ефекту поля у поруватих напівпровідниках з циліндричною формою пор. Встановлено, що поверхневий потенціал і дебаєвська довжина екранування зменшуються зі збільшенням кривизни поверхні. Показано, що перерозподіл носіїв заряду може спричинити інверсію типу провідності, глибина якої залежить від густини поверхневого заряду та радіуса пор. Зареєстровано утворення фоточутливих електричних бар'єрів у структурах на основі поруватого кремнію внаслідок адсорбційного легування поруватого шару. Виявлено підвищення електропровідності та фотоерс, а також розширення спектральної фоточутливості структур внаслідок осадження електропровідних полімерів і наночастинок металів, графену та ZnO. Досліджено процеси перенесення та релаксації заряду у фрактальних структурах поруватого кремнію і наносистемах на його основі. Виявлено стрибкоподібний механізм перенесення заряду через систему локалізованих станів поблизу рівня Фермі у температурному діапазоні 12–120 К і актива-ційний механізм провідності у діапазоні 120–300 К. Визначено енергію акти-вації провідності неорганічних та органічно-неорганічних кремнієвих нано-систем. На основі температурних залежностей струму деполяризації визначено енергетичний розподіл густини заповнення локалізованих станів та іденти¬фіковано природу електрично активних дефектів. Вивчено сенсорні властивості наносистем на основі поруватого кремнію. Проаналізовано концентраційні залежності адсорбційної чутливості та визна-чено часові характеристики сенсорних елементів. Продемонстровано можли-вість ідентифікації газу і визначення його концентрації на основі аналізу сукупного відклику імпедансу елементів мультисенсорної системи.^UDissertation addresses scientific and applied problem related to the study of regularities of light, temperature and adsorption stimulated electronic processes in silicon-based nanosystems. Main regularities of the formation of nc-Si – dielectric, nc-Si – semiconductor, nc-Si – conductor and also hybrid organic-inorganic porous silicon-based nanosystems with predictable structural, optical and electrical properties were studied to establish the mechanisms of environmental influence on the electronic processes in silicon nanostructures. Using AFM and SEM methods structural and fractal properties of obtained nanosystems were studied. Molecular structure and mechanisms of interaction between the components of porous silicon based inorganic and organic-inorganic systems were investigated by means of Fourier IR spectroscopy. The mechanisms of influence of irradiation from 226Ra isotope on the photoluminescent and electrical properties of porous silicon and silicon-based film nanocomposites have been established. The influence of silicon nanocrystals orientation on optical-luminescent properties of silicon nanostructures in epoxy matrix was studied. It is demonstrated that nanocrystals shape anisotropy leads to anisotropy in photoluminescence polarization and effective refraction index of the nanosystem as a whole. Optical properties of the nanosystems are analyzed in the frame of effective medium model with cylindrical particles shape. The possibility of controlling the spectrum of multi-band photoemission of the porous silicon – zinc oxide nanosystems by adjusting the excitation energy is demonstrated. Peculiarities of the field effect in porous semiconductors with cylindrical pore shape were studied. Dependencies of electrostatic potential on the coordinate were analyzed for different pore radius, interpore distance and surface charge density. It is established that surface potential and Debye screening length decrease with increasing surface curvature. It is demonstrated that redistribution of charge carriers not only changes the electric conductivity of the porous layer but can also cause the inversion of the conductivity type. The inversion depth depends on the surface charge density and pore radius and can extend even through the entire layer. The possibility of controlling electronic parameters of silicon nanostructures by means of adsorption of chemically active or polar molecules from vapor or liquid phases was demonstrated. The formation of photosensitive electrical barriers in porous silicon-based structures due to adsorption doping of porous layer has been found. The effect of modification of porous layer by metallic nanoparticles having different inner work function and the influence of ZnO and graphene nanosheets deposition on electrical and photoelectrical properties of porous silicon structures was studied. It was established that incorporation of metals and graphene into porous silicon leads to the increase in conductivity and photoinduced voltage of sandwich structures due to the passivation of silicon nanocrystals and the formation of additional conductive channels in the porous layer. The expansion of spectral photosensitivity of porous silicon based structures due to ZnO deposition is revealed. Charge transport and relaxation processes in porous silicon based nanostructures were studied. Electrical conductivity mechanisms were established for the wide range of temperatures. Fractal structures based on porous silicon were shown to have several mechanisms of conductivity. Hopping charge transport via the system of localized states near the Fermi level in the temperature range of 12–120 K was revealed. At higher temperatures, activation mechanism of electric conductivity is dominating which is characterized by different activation energies in the temperature ranges of 120–200 K and 220–290 K. Activation energy of the electric conductivity for porous silicon in the low temperature region was found to be around 0.05 eV. The increase in activation energy due to oxide or polymer passivation of silicon nanostructures and graphene nanoparticle deposition was detected. Energy distribution of the localized states population density in porous silicon nanostructures was determined by means of thermally stimulated depolarization method. The nature of electrically active defects was identified and it was established that the change of silicon nanocrystals surface passivation causes a redistribution of the density of states in different energy ranges. The sensory properties of nanosystems based on porous silicon have been studied. Dependencies of adsorption sensitivity on the concentration were analyzed and time characteristics of sensor elements were determined. The possibility of gas identification based on overall impedance response of the multisensory system was demonstrated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Оленєв Д. Г. 
Методичні засади формування здоров'язбережувальної компетентності студентів вищих технічних навчальних закладів / Д. Г. Оленєв. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена актуальній проблемі формування здоров'язбережувальної компетентності студентів вищих технічних навчальних закладів не лише у процесі фізичного виховання, але й загалом, під час отримання освітніх послуг.У дисертації розкрито зміст та структуру формування та методики використання здоров'збережувальної компетентності у процесі фізичного виховання студентів вищих технічних навчальних закладів інформаційно-комунікаційних спеціальностей, її теоретико-методологічні підходи, принципи, форми, методи та засоби.Розроблено концепцію системи здоров'збережувальної компетентності у процесі фізичного виховання студентської молоді на основі індивідуального підходу, а також послідовності і неперервності її застосування, в якій виокремлено та охарактеризовано загальнодидактичні та спеціальні принципи. Визначено, експериментально перевірено та згруповано педагогічні умови, зокрема: організаційно-педагогічні, дидактичні та психолого-педагогічні. Згідно кореляційного аналізу визначені показники, що найбільш характеризують рівень фізичної підготовленості та показники біологічного віку студентів.Науково обґрунтовано, розроблено та експериментально перевірено модель застосування здоров'збережувальної компетентності у процесі фізичного виховання студентів, який включає методологічно-цільовий, змістово-процесуальний та діагностично-результативний розділи і ґрунтується на методології системного, синергетичного, діяльнісного, особистісно-орієнтованого, інтегративно-інноваційного та компетентнісного підходів.^UThe thesis is devoted to the up to date problem of formation of health - saving competence of students of information and communication specialties not only in the process of physical education, but also in general, when receiving educational services.The thesis describes the content and structure of the methodology of using health-saving competence in the process of physical education of students of higher education institutions of information and communication specialties, its' theoretical and methodological approaches, principles, forms, methods and means.The concept of the system of health-saving competence in the process of physical education of student youth has been developed on the basis of consistency, individual approach, as well as continuity of its application, where general and the special principles have been outlined and characterized. Conducting our research, we studied the students' motivation to use physical exercises and various forms of active recreation to promote health, dynamics of biological age, and an increase of mental capacity.A key feature of the proposed methodology is the implementation of the physical and educational program during physical education classes, training in theoretical disciplines and independent training, the formation of students' health and safety competence.Under the methodical system of application of health-saving competence, we see the introduction in the process of physical education of students the forms, means and methods of application of health-improving and cultural technologies, mechanisms of their design in the health-saving educational space of the institution of higher education with the help of modern innovative pedagogical technologiesThe pedagogical conditions have been determined, experimentally tested and grouped, in particular: organizational-pedagogical, didactic and psychological-pedagogical. According to the results of correlation analysis, the indicators that most characterize the level of physical fitness and the students' biological age have been determined.The model of application of health-preserving competence in the process of physical education of students is scientifically substantiated, developed and experimentally tested, which includes methodological-targeted, substantive-procedural and diagnostically-effective sections and is based on the methodology of systematic, synergetic, activity, personality-oriented, integrative-innovative and competence approaches.It was improved: existing theoretical and methodological principles of application of the means of health-saving competence in the process of physical education in institutions of higher education; the structure of information significant indicators of professionally applied physical fitness of students of information and communication specialties.Approaches to the analysis of the existing physical and fitness technologies have been further developed; scientific principles of modern information and communication technologies using during monitoring of the state of health, the level of physical fitness and indicators of the biological age of students both in the process of physical education and during theoretical classes.The practical significance of the results of the thesis research is the development, experimental verification and implementation in the practice of higher education institutions of a complex of educational and methodological support. The textbook, educational manuals, methodical recommendations that help to increase the efficiency of scientific and pedagogical staff in higher education institutions of Ukraine have been developed.The theoretically substantiated methodical system of application of the means of health-saving competence in the process of physical education of students has proved its effectiveness in the conditions of pedagogical experiment. The methodology for determining the level of health-saving competence of students who participated in the research has been adapted. The system of criteria and indicators, constructed in relation to theoretically substantiated requirements, is correlated with the structure of the methodological system of application of health-saving competence in the process of physical education of students: motivational-value component – with motivational criterion, cognitive component – with content criterion. The results of the study of the state of formation of health-saving competence of students of higher education institution according to defined criteria are presented.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Веклич О. Д. 
Біостратиграфія верхньокрейдових відкладів Північної окраїни Донбасу за форамініферами. / О. Д. Веклич. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі викладено результати вивчення та аналізу систематичного складу комплексів форамініфер у верхньокрейдових відкладах Північної окраїни Донбасу, а також з'ясовано просторово-часові закономірності їх стратиграфічного поширення. Вперше для цього регіону розроблено зональну шкалу за бентосними форамініферами з 17 зонами, які узгоджені із зональною схемою за макрофауною. Зазначена відповідність форамініферових зон місцевим стратиграфічним підрозділам цього регіону. Уточнено зональний поділ за форамініферами для СЄП. Встановлені форамініферові зони cкорельовані із такими суміжних територій. Знайдена відповідність визначених видів форамініфер з бореальними зональними маркерами Міжнародної стратиграфічної шкали (2008). На основі нових матеріалів запропоновано доповнити чинну Стратиграфічну схему верхньокрейдових відкладів Північної окраїни Донбасу (2013 р.) зональною шкалою за бентосними форамініферами. За результами вивчення форамініфер доповнено палеонтологічні характеристики та уточнено вік і межі місцевих стратиграфічних підрозділів верхньокрейдових відкладів даного регіону. Відтворено окремі палеогеографічні та палеоекологічні умови існування форамініфер Північної окраїни Донбасу в пізньокрейдовому морському басейні. Дисератаційна робота має 12 додатків, основні з яких містять: опис розрізів з літолого-палеонтологічними колонками, переліки верхньокрейдових біостратиграфічних зон у працях та опрацьованих видів форамініфер, діаграми вмісту форамініфер у комплексах та екологічних типів родів, монографічний опис 17 видів форамініфер, атлас 6 палеонтологічних таблиць форамініфер верхньої крейди Північної окраїни Донбасу та пояснення до них.^UThe dissertation presents the results of the study and analysis of the systematic composition of foraminiferal complexes in the Upper Cretaceous deposits of the Northern outskirts of Donbas and the spatiotemporal regularities of their stratigraphic distribution are clarified.For the first time, a zonal scale for benthic foraminifers with 17 zones has been developed for this region, which is consistent with the zonal scheme for macrofauna. The zonal division by foraminifers for the Eastern European platform has been clarified. The established foraminiferal zones were correlated with the same zones of adjacent territories. The correspondence of certain species of foraminifers with boreal zonal markers of the International Stratigraphic Scale was found (2008).To solve paleontological and stratigraphic problems of the Upper Cretaceous sequence of the Northern outskirts of Donbas, the systematic composition of foraminifers in the consolidated section of the Upper Cretaceous of this region (from the Cenomanian to the Maastrichtian inclusive) had been studied. It was determined that taxonomic diversity is being represented by 323 species of foraminifers belonging to 88 genera and 23 families. Of these, for the first time for the Northern outskirts of Donbas, 17 species (index species and characteristical species of foraminiferal zones) identified for the study area had been monographically described.A paleontological atlas of images (6 phototables) of 78 characteristic species of Upper Cretaceous foraminifers of the Northern outskirts of Donbas was compiled.For the first time, a biostratigraphic scale for benthic foraminifers had been developed for the deposits of the Upper Cretaceous of the Northern outskirts of Donbas, in which 17 foraminiferal zones, 18 subzones were identified. Their correspondence to the substages and to the svites.Micro-paleontological studies were carried out, based on the results of which the following had been done. The biostratigraphic characteristics of the Cenomanian, Turonian, Сoniacian, Santonian, Campanian and Maastrichtian deposits of the studied region are supplemented for foraminifers.For the first time, according to foraminifers, the age of calcareous sandstones (Glafirivka village, Luhansk region) – the Lower Turonian, which was previously considered Upper Senomanian, had been substantiated. The age of the Sydorivskoy svite had been specified, its lower part (Sentyanivska, Tarasivska, Rosalynivska subsvits) was assigned to the Middle Campanian since the author identified the middle substage in the volume of the Brotzenella monterelensis foraminiferal zone of the Northern outskirts of Donbas.On the basis of new materials, it is proposed to supplement the current Stratigraphic scheme of Upper Cretaceous deposits of the Northern outskirts of Donbas (2013) with a zonal scale for benthic foraminifers. A continuous section of the Turonian-Lower Сoniacian deposits was revealed (Berezivsky quarry, Lysychansk, Lugansk region), now there is a break in the Lower Turonian in the stratigraphic scheme. According to the results of the study of the Upper Maastrichtian deposits (Shandrygolovo village, Donetsk region and Kupyanska the bore hole №1, Pidvyske village, Kharkov region), the foraminiferal zone Hanzawaia ekblomi was determined, the presence of deposits of the Upper Maastrichtian had been proved, they are now absent in the stratigraphic scheme.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Клименко Ю. В. 
Спікули губок з юрських та крейдових відкладів платформної України. / Ю. В. Клименко. — Б.м., 2021 — укp.

Робота є першим узагальненням результатів з вивчення мікроспонгіофосилій (спікул кременевих губок), їх систематичного складу, стратиграфічного та латерального поширення в юрських та крейдових відкладах платформної України. Вперше для цих відкладів наведено детальний монографічний опис 30 морфородів та 67 морфовидів спікул губок. З них 2 морфороди та 38 морфовидів описано як нові.Автором встановлено та охарактеризовано комплекси спікул губок з юрських (келовей, оксфорд) та крейдових (альб, сеноман) відкладів платформної України, визначено їх систематичний та кількісний склад. Охарактеризовано особливості розподілу морфовидів спікул губок в досліджуваних відкладах, простежені просторово-часові зміни складу комплексів морфовидів спікул губок як в окремих розрізах, так і в різних структурно-фаціальних зонах. Простежено стратиграфічний розподіл кожного з виявлених морфовидів спікул губок. Встановлено комплекси морфовидів спікул кременевих губок, які містять морфовиди притаманні для келовейських, оксфордських, альбських, сеноманських відкладів західних, центральних та східних районів платформної України. Це дає підставу для використання ізольованих спікул кременевих губок для стратифікації відкладів на рівні ярусів та під'ярусів, особливо безкарбонатних товщ, збіднених на ортостратиграфічні групи фауни.Наведено результати співставлення юрських та крейдових відкладів території Волино-Поділля, УЩ та ДДЗ за спікулами губок. За аналізом систематичного складу комплексів спікул губок, встановлено їх загальні та відмінні риси. За встановленими комплексами спікул губок у юрських та крейдових відкладах простежено латеральну зміну їх складу в одновікових відкладах. За систематичним складом комплексів та присутністю в них спільних морфовидів, а також за характерними морфовидами спікул губок, встановлено аналоги одновікових відкладів. Обгрунтованo доцільність використання спікул губок для міжрегіональних кореляцій. За отриманими даними добре корелюються комплекси спікул губок з нижньокеловейських та середньокеловейських відкладів північно-західної частини ДДЗ та північно-східна частина УЩ (Канівські дислокації). Виявлені відмінності у складі комплексів пояснюються деякими особливостями умов існування губок (глибина, температура, характер морського дна та ін.), а також присутністю ендемічних видів губок. В нижньосеноманських відкладах Волино-Поділля, північно-східної частини УЩ (Канівські дислокації) та північно-західної частини ДДЗ визначено комплекси спікул губок, в яких виділено спільні характерні морфовиди, що дає підставу вважати досліджувані відклади одновіковими.^UThe work is the first generalization of the results of the study of microspangiofauna (isolated spicules of siliceous sponges), their systematic composition, stratigraphic and lateral distribution in Jurassic and Cretaceous deposits of platform Ukraine. For the first time for Jurassic and Cretaceous deposits of the studied region a detailed monographic description of 67 morphospecies of spicules of sponges belonging to 30 morphogenus, 8 morphofamily was carried out. Of these, 38 morphospecies of spicules of sponges from Jurassic and Cretaceous deposits on the territory of platform Ukraine are described as new.The author establishes and characterizes the spicules of sponges complexes from Callovian, Oxfordian, Albian and Cenomanian deposits of platform Ukraine, determines their systematic and quantitative composition. Peculiarities of the distribution of sponges of spicules morphospecies in the studied sediments have been established and a gradual change in the composition of sponges of spicules morphospecies complexes has been traced both in separate sections and in different structural-facial zones. The stratigraphic distribution of each of the identified morphospecies of sponges of spicules was traced. Complexes of spicules of siliceous sponges containing morphogenus characteristic of Callovian, Oxfordian, Albian and Cenomanian deposits of the western, central and eastern regions of platform Ukraine have been established. This gives rise to the use of isolated siliceous sponge of spicules for stratification of sediments at stages and substages levels, especially carbonate-free strata depleted into orthostratigraphic fauna groups.The results of comparison of Jurassic and Cretaceous deposits of the territory of Volyn-Podillya, Ukrainian Shield and Dniprо-Donetsk depression by spicules of sponges are given. The analysis of the systematic composition of the identified complexes of sponges of spicules is carried out, their general and distinctive features are established. According to the established complexes of spicules of sponges in Jurassic and Cretaceous deposits, a lateral change of their composition in similar age deposits was traced. According to the systematic composition of the complexes and the presence of common morphospecies in them, as well as the characteristic morphospecies of spicules of sponges, analogues of the similar age deposits have been established. The expediency of using spicules of sponges for interregional correlations is substantiated. According to the obtained data, the spicules of sponges complexes from the Lower Callovian and Middle Callovian deposits of the Dniprо-Donetsk depression and Kaniv dislocations correlate well. The identified differences in the composition of the complexes are explained by some features of the conditions of existence of sponges (depth, temperature, nature of the seabed, etc.), as well as the presence of endemic species of sponges. In the Lower Cenomanian sediments of the western slope of the Ukrainian Shield, Kaniv dislocations and the north-western part of the Dniprо-Donetsk, complexes of spicules of sponges have been established, in which common characteristic morphospecies have been identified, which give grounds to consider the studied sediments to be similar age.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського