Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (17)Тематичний інтернет-навігатор (5)Автореферати дисертацій (518)Реферативна база даних (3405)Книжкові видання та компакт-диски (787)Журнали та продовжувані видання (73)
Пошуковий запит: (<.>K=НАЦІОНАЛЬНЕ$<.>+<.>K=ВІДРОДЖЕННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 151
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
1.
 


Ґудзяк, Борис.
Криза і реформа: Київська метрополія, Царгородський патріархат і генеза Берестейської унії [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Б. Ґудзяк ; Інститут історії церкви Львівської богословської академії. - Львів : [б. в.], 2000. - 448 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання пояснює й переосмислює одну з найбільш контроверсійних подій церковної історії України і Білорусії – Берестейську унію (1596), в наслідок якої більшість єпископату визнало верховенство папи римського, залишаючись вірними візантійсько-слов’янській літургійній традиції та східнохристиянському етносу. Автор аналізує процес релігійно-культурних реформ у Київській митрополії в світлі її традиційних взаємин із Великою Церквою в Царгороді саме в той час, коли Польсько-Литовська Річ Посполита і загалом Європа вирували від реформаційних рухів – протестантського й католицько-реформаторського. Він показує, яким чином внутрішні проблеми руського суспільства, укладені наслідками докорінних перетворень, які започаткував царгородський патріарх Єремія ІІ у 1688-1589 рр (до і після відвідин Москви, де він змушений був надати тамтешній Церкві ранг патріархату), спричинилися до рішення єрархії Київської митрополії вийти з-під зверхності Царгорода. У книзі описується юрисдикційний статус Руської Церкви від часів Хрещення до кінця XVI ст., дається оригінальний огляд її взаємин із грецьким православним світом під османським пануванням, аналізуються церковно-політичні та міжконфесійні відносини. Показано також, як впливали стосунки між єрархією та мирянством на процеси духовного відродження й оновлення церковного життя. Усе це – а ще проникливий погляд на звичаї ранньомодерної доби, психологічні портрети відомих діячів, характеристики проводирів Церкви, полемістів, опис місць, що мали відношення до унії, картографічний та ілюстративний матеріал, джерельні й довідникові додатки – робить Кризу і реформу цікавою книжкою як для фахівців, так і для всіх, хто хоче пізнати минуле та зрозуміти сьогоднішню релігійну ситуацію в Східній Європі.



Кл.слова:
історія церкви -- католицизм -- протестантизм

   Тип видання:   наукове видання   
2.
 


Ґраціозі, Андреа.
Війна і революція в Європі, 1905-1956 рр. [Електронний ресурс] : пер. з італ. / А. Ґраціозі. - Київ : Основи, 2005. - 352 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У своїй книжці професор сучасної історії Неаполітанського університету Андреа Ґраціозі пропонує цілісну інтерпретацію європейської історії ХХ століття, зосереджуючи свою увагу насамперед на теренах Центральної і Східної Європи. На тлі широкої панорами процесів державного та національного будівництва, починаючи з Французькою революції аж до краху колоніалізму в середині ХХ століття, автор зосереджує свою увагу на періоді 1905-1956 років, драматичному періоді війн і революцій, який кардинально змінив обличчя Європи. Саме в цей період виникли і розвивалися тиранічні режими різних типів, котрі, попри спільність коренів та багатьох ознак, дуже відрізнялися між собою. Особливе місце автор відводить Україні, де ці проблеми проявилися з винятковою гостротою, адже її не оминув жоден з буревіїв, що пронеслися Європою у ХХ столітті.



Кл.слова:
новітня історія -- національне будівництво -- тоталітаризм -- деколонізація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.

Ясінський, Б.
Незалежна преса України, 1988-1992 [Електронний ресурс] : зведений покажчик / Б. Ясінський. - Вашингтон : [б. в.], 1999. - 226 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
преса -- національне відродження -- свобода слова

   Тип видання:   монографія   
4.
 


Яковенко, Наталя.
Паралельний світ. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVI-XVII ст. [Електронний ресурс] / Наталя Яковенко. - К. : Критика, 2002. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книжка не є традиційною, тобто суцільною і зв'язною, монографією, де розділ за розділом, у логічній ієрархії від першорядного до менш суттєвого, аналізувалося б те, як людина XVI-XVII століть сприймала навколишній світ та себе в ньому.



Кл.слова:
доба Відродження -- історія думки

   Тип видання:   життєпис   
5.

Штекли, А. Э.
Кампанелла [Електронний ресурс] / А. Э. Штекли. - М. : Молодая гвардия, 1959. - 448 с.. - (Жизнь замечательных людей. ЖЗЛ : серия биографий ; вып. 277)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга рассказывает об ученом, поэте и борце за освобождение Италии Томмазо Кампанелле. Выступая против схоластики, он еще в юности привлек к себе внимание инквизиторов. У него выкрадывают рукописи, несколько раз его арестовывают, подолгу держат в темницах. Побег из тюрьмы заканчивается неудачей. В римской инквизиции он находится в одно время с Джордано Бруно.



Кл.слова:
інквізиція -- просвітництво -- відродження

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Шмітт, Жан-Клод.
Сенс жесту на середньовічному Заході [Електронний ресурс] / Ж. -К. Шмітт. - Х. : Око, 2002. - 640 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга відомого французького історика, представника знаної "школи Аналів", Жана Клода Шмітта присвячена жестовій традиції на середньовічному латинському Заході. Послідовно розглядаючи історичний, культурний, комунікативний, педагогічний, символічний й под. вимір жесту як знаряддя ефективного людського спілкування в його зв’язку з магічною, риторичною, теологічною традицією, а також з практикою відправлення християнського культу, автор відтворює справжнє місце жестової поведінки в просторі людського життя. Середньовіччя жесту виступає як повноправний спадкоємець античного світу і несподіваний провісник світської культури Відродження і Нового часу.Для спеціалістів з історії та теорії культури, істориків філософії та релігії, а також для всіх, хто цікавиться долями європейської цивілізації.



Кл.слова:
медієвістика -- комунікація -- семіотика

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Шаповал, М.
Шлях визволення [Електронний ресурс] : суспільно-політичні нариси / М. Шаповал. - Прага ; Берлін : Нова Україна, 1923. - 70 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор аналізує становище українців під владою різних держав та в еміграції, на основі чого виводить шляхи боротьби за вільний національний розвиток України.



Кл.слова:
нація -- відродження -- визвольна боротьба

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Черняков, А. А.
Конституционное право Республики Казахстан [Електронний ресурс] : проблемы теории и практики. Теоретические и дидактические материалы / А. А. Черняков. - Алматы : ӘділетПресс, 1997. - 162 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В работе рассматриваются в проблемном аспекте основные теоретические разработки конституционного права как ведущей и интегрирующей отрасли в системе национального права Республики Казахстан. На основе проведенного исследования разработаны новые понятия, несколько иначе использован категориальный аппарат и система изложения материала. Кроме того, приложены схемы, тесты, словарь, список литературы. Для студентов, слушателей, аспирантов, адъюнктов, преподавателей юридических учебных заведений.



Кл.слова:
національне право -- юриспруденція

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Черненко, Олександра.
Експресіонізм у творчості Василя Стефаника [Електронний ресурс] / О. Черненко. - Нью-Йорк : Сучасність, 1989. - 276 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дотеперішні дослідники творчости Василя Стефаника переважно вбачали в ньому оборонця покривджених соціальною несправедливістю галицьких селян, абож, спираючися на писання другого, вже повоєного періоду його творчости, - борця за національне визволення. Проте такі традиційні інтерпретації недостатні і не можуть вже нас сьогодні задовільнити. Часто витворюється враження, що деякі критики намагалися втиснути мистецьку індивідуальність письменника у Прокрустове ложе власних естетичних уподобань, а передусім - політичних переконань, нехтуючи не раз ориґінальним світом його своєрідної творчої уяви. Щойно коли усвідомимо собі глибоко полісмисловий характер Стефаникових творів, зможемо відкрити в них вселюдські перспективи, їхню універсальну вартість. Одна з головних вад традиційних інтерпретацій полягає в тому, що вони не розглядають дорібку Стефаника на тлі духовости його власної, себто сучасної йому европейської доби. стефаник був емоційно глибоко зв'язаний з українським селом, з якого він вийшов, але водночас його світогляд був співзвучний з тим світоглядом, що оволодів Европою на переломі 20 сторіччя, себто з течією екпресіонізму. Цей експресіоністичний світогляд наближував Стефаника до передових літературних і мистецьких кіл Заходу, але відчужував його від тогочасної галицької інтеліґенції, якій часто було важко зрозуміти його творчість. Велич творчости Стефаника саме в тому, що він зумів створити синтезу національного первня з уселюдським, отже, поєднати любов до української людини з модерним світоглядом та з модними на той час засобами мистецького вияву. Точніше: він прищепив експресіонізм на український ґрунт, втілив його в українську народну тематику, до того ж надихав його чаром української природи та фольклору. В межах цієї праці не було можливості вичерпно розглянути всі твори Стефаника, в яких проявляються характеристичні риси його експресіоністичної манери. Завдання звужено до деяких вибраних творів і проблем, до висвітлення спорідненості письменника з естетичним та етичним світоглядом тогочасної мистецької епохи, не забуваючи її передових мистців, теоретиків і письменників, а далі до аналізи Стефаникових стилістичних засобів і структури його творчого вияву.



Кл.слова:
літературознавство -- експресіонізм -- новелістика

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Чапленко, Василь.
Пропащі сили: українське письменство під комуністичним режимом 1920-1933 [Електронний ресурс] / Василь Чапленко. - Вінніпег : Накладом УВАН, 1960. - 141 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
українська література -- розстріляне Відродження

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Хміль, Іван Васильович.
На шляху відродження української державності (Український національний конгрес-з'їзд 6-8 квітня 1917 р.) [Електронний ресурс] / І. В. Хміль ; Академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 1994. - 62 с.. - (Історичні зошити)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
Україна -- нація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Харахаш, Богдан.
Національне самовизначення [Електронний ресурс] : принцип і практика / Богдан Харахаш. - К. : [б. в.], 1999. - 52 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Перед українським суспільством стоїть необхідність самоосмислення. Брак самоусвідомлення спричинений тривалим періодом несамостійного існування українства у межах неукраїнських суспільно-політичних систем.



Кл.слова:
політика -- суспільство -- Україна

   Тип видання:   підручник   
13.

Федоренко, В. Г.
Інвестознавство [Електронний ресурс] / В. Г. Федоренко. - 3-тє вид., доп.. - К. : МАУП, 2004. - 480 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У третьому виданні підручника з урахуванням практики перебудови, останніх наукових розробок і законодавчих актів України приділяється значна увага інноваційній діяльності, ії зв'язку з інвестиціями, що має велике значення при реструктуризації і сприяє економічному зростанню промисловості. Розглядаються також проблеми скорочення тривалості інвестиційного процесу та його подальшого удосконалення, що дає вагомий внесок у розвиток нового напрямку в економічній науці - інвестознавства. Особлива увага приділяється питанням відродження ринку фінансових інвестицій і капіталів, підвищення функціональності банковської системи, розвитку акціонерних капіталів і державних цінних паперів. Для студентів і викладачів середніх і вищих навчальних закладів, фахівців усіх профілів, які займаються інвестуванням.



Кл.слова:
інвестиції

   Тип видання:   монографія   
14.

Фаріон, І.
Мова - краса і сила. Суспільно-креативна роль української мови в ХІ - середині ХІХ ст. [Електронний ресурс] / І. Фаріон. - Л. : Вид-во Національного ун-ту "Львівська політехніка", 2010. - 212 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це дослідження перше в українському мовознавстві, де взаємини між мовою і людиною, мовою і нацією, мовою і державою розглянуто в онтологічно-діяхронному розтині: мова не лише передумова буття людини і суспільства – вона основа його творення впродовж століть (від ХI до ХIХ століття). Унікальність і феноменальність української ситуації у тому, що не держава була на сторожі мови, а мова забезпечила собою всі можливості для відродження нації та держави. Цей феномен авторка вкладає у метафоричне поняття мови як "краси і сили". "Краса" – це найвідкритіший фонетичний бік мови, а "сила" – це її суспільно-креативна роль в українському націє- та державотворенні. Краса і сила мови – це те, що "двигнуло з упадку ту масу, якій, бачилося, не було рятунку" (І. Франко). Позаяк мова – справа всіх і кожного, то це нетрадиційне лінгвістичне дослідження адресоване, не лише лінгвістам, а усім мовцям.



Кл.слова:
українська мова -- мовознавство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.


Український національно-визвольний рух на Прикарпатті в ХХ столітті [Електронний ресурс] : документи і матеріали : у 2 т. / відп. ред. М. Кугутяк. - Івано-Франківськ : КПФ ЛІК, 2009-2014

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1, кн. 1 : (1919 – 1929). - 2012. - 600 с.

Т. 1, кн. 2 : (1929–1939). - 2014. - 600 с.

Т. 2, кн. 1 : (1939 – 1945). - 2009. - 600 с.

Т. 2, кн. 2 : (1945 – 1946). - 2010. - 696 с.

Т. 2, кн. 3 : (1947 – 1957 рр.). - 2011. - 769 с.


Документи і матеріали, вміщені в видання Український національно-визвольний рух на Прикарпатті у ХХ столітті, висвітлюють боротьбу українців Станіславівщини за національне визволення й українську державність. Вони відтворюють атмосферу польської окупації краю, демонструють політику, методи і засоби дискримінації польським режимом українського населення, засвідчують незламність державницьких прагнень наших краян, окреслюють їхні політичні і суспільні ідеали, розкривають засади та рушійні сили визвольної боротьби. Видання розраховане на науковців, викладачів, учителів, студентів, учнів, широке коло читачів.



Кл.слова:
український націоналізм -- бездержавність -- визвольний рух -- Прикарпаття

   Тип видання:   зб. статей   
16.
 



Українська справа в европейськім освітленню [Електронний ресурс] / уклад. В. Яворський ; Фундація Українського Вільного Університету в ЗДА, Українське Бібліотечне Товариство Америки. - Нью-Йорк : [б. в.], 1976. - 31 с.. - (З документів часу ; ч. 1)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірка статей європейських учених і політиків про русько-українське питання.



Кл.слова:
політологія -- національне питання -- російський шовінізм

   Тип видання:   зб. статей   
17.
 



Українські гуманісти епохи Відродження [Електронний ресурс] : антологія / відп. ред. В. М. Нічик. - К. : Наукова думка : Основи, 1995. - 434 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 1995. - 434 с.

Ч. 2. - 1995. - 433 с.


Антологія містить твори 25 видатних українських гуманістів епохи Відродження (кінець XV — поч. XVIII ст.): Юрія Дрогобича, Павла Русина, Станіслава Оріховського, Симона Пекаліда, Герасима Смотрицького, Дем'яна Наливайка, Івана Калимона, Івана Домбровського, Іпатія Потія та ін. Це переважно латиномовні твори, українською мовою вони не перекладалися, і вітчизняні дослідники до наукового обігу їх майже не залучали. Знайомство з ними має неабияку цінність для поглибленого вивчення історії філософії України. Для науковців, викладачів, студентів.



Кл.слова:
гуманізм -- Ренесанс -- поезія

   Тип видання:   хрестоматія   
18.


Українські гуманісти епохи Відродження [Електронний ресурс] : антологія : у 2 т. / відп. ред. В. М. Нічик. - К. : Наукова думка : Основи, 1995. - 1148 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1-2


Антологія «Українські гуманісти епохи Відродження (XVI -- початок XVII ст.)» складається з творів 25 мало відомих (чи й зовсім не відомих) авторів, більшість з яких писали латинською мовою, решта -- польською та українською. Майже всі тексти даються у перекладі сучасною українською мовою, за винятком кількох, які відбивають специфіку давньої української мови, не русифікованої видавцями XIX ст. Це, зокрема, деякі твори Іпатія Потія, Захарія Копистенського, Герасима Смотрицького, Лаврентія Зизанія та рукопис українського списку словника Максима Грека. Чи не вперше в Україні, в одній книжці вміщені твори авторів різних конфесій -- православних, уніатів, католиків. Таким чином, робиться спроба подолати конфесійний патріотизм, притаманний донедавна українським радянським дослідникам. Виявляється, що не тільки православні були українськими патріотами, хотіли добра своєму народові, а Україні волі, але й їхні опоненти. Тривалий період українські землі входили до сусідніх держав, тому видатні представники нашого народу зараховувалися до держави-загарбника. Сьогодні ця несправедливість поступово долається: українському народові повертаються його сини, які ще донедавна були гордістю іншої держави.



Кл.слова:
ренесанс -- теософія -- мовознавство -- педагогіка

   Тип видання:   художня література   
19.

Уельбек, Мішель.
Елементарні частинки [Електронний ресурс] / Мішель Уельбек. - Х. : Фоліо, 2005. - 287 с.. - (Література)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Роман «Елементарні частинки», що отримав дві престижні премії в галузі літератури — Дублінську та Французьке національне Гран-прі, на сьогодні виданий майже 30 мовами світу. У чому полягає щастя: кохати чи отримувати сексуальне вдоволення? - ось питання, що рано чи пізно постає в житті кожного. А може, є третє вирішення проблеми? Її розв`язання заслуговує на Нобелівську премію... Головний герой роману, французький учений, домагається кардинальних змін у біології людини як виду, у результаті чого з`являється нове покоління ЩАСЛИВИХ людей.



Кл.слова:
література -- роман

   Тип видання:   навчальний посібник   
20.

Удовиченко, Г. М.
Загальне мовознавство [Електронний ресурс] : історія лінгвістичних учень / Г. М. Удовиченко. - К. : Вища школа, 1980. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику дається поняття про структурні компоненти мови як об’єкта мовознавства, висвітлюється історія лінгвістичних учень наукових центрів стародавніх цивілізацій, періоду середньовіччя та епохи Відродження, XVI — XVIII і XIX століть; особливу увагу приділено питанню розвитку науки про мову за роки Радянської влади. Призначений для студентів філологічних факультетів університетів та педагогічних інститутів.



Кл.слова:
мова -- мовлення -- лінгвістика -- слово
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського