Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (341)Книжкові видання та компакт-диски (238)Журнали та продовжувані видання (13)
Пошуковий запит: (<.>U=Р120.1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 30
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бездольна І.С. 
Адаптаційно-пристосувальна діяльність та механізми структурно-функціональної реорганізації фізіологічних систем організму під впливом електромагнітних полів при їх нормуванні у довкіллі: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 14.02.01 / І.С. Бездольна ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2003. — 36 с.: рис. — укp.

Визначено структурно-функціональні основи формування адаптаційно-пристосувальної діяльності у процесі впливу електромагнітних полів (ЕМП) частотою 24МГц, 14МГц, 4 МГц, 50 Гц + цезій-137. Розроблено концепцію формування адаптаційно-пристосувальної діяльності, яка у сукупності з методичними рішеннями розвиває принципи системного підходу у галузі гігієнічного нормування електромагнітних випромінювань та є спільною методологічною основою для регламентування електромагнітних факторів у довкіллі. Зазначено, що дана діяльність організму під впливом ЕМП формується на різних рівнях організації - від клітинного до системного. Доведено, що механізми структурно-функціональної реорганізації фізіологічних систем організму характеризуються активною перебудовою метаболічних, імунологічних процесів, а також функції репродукції, що обумовлює зміну аферентного потоку від екстеро- та інтерорецепторів до ЦНС і викликає формування специфічних реакцій коркових нейронів і реорганізацію корково-вісцеральних зв'язків. Виявлено, що архітектура функціональної системи залежно специфічна від фізичних параметрів ЕМП - більш високим інтенсивностям фактору відповідає більша кількість структур, залучених у реакцію-відповідь. Досліджено, що вплив ЕМП високих частот характеризується наявністю частотних і амплітудних вікон, які мають "високу" та "низьку" біологічну активність, що підтверджує можливість резонансної (інформаційної) взаємодії ЕМП з біологічними системами та демонструє необхідність розробки диференційованих за частотою гігієнічних нормативів ЕМП у довкіллі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.112 +
Шифр НБУВ: РА324314

Рубрики:

      
2.

Кондратенко О.Є. 
Визначення ролі нітратного забруднення питної води і грунтів в синтезі N-нітрозамінів і формуванні канцерогенного ризику: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / О.Є. Кондратенко ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2007. — 21 с. — укp.

За натурних та експериментальних умов вивчено закономірності екзо- й ендогенного синтезу N-нітрозамінів (НА) з азотвмісних попередників, встановлено кількісні параметри транслокації НА з грунту в рослини та кретерії оцінки їх небезпеки. Наведено детальну характеристику забрудення навколишнього середовища канцерогенними НА у різних регіонах України. Визначено зв'язок між ступенем даного забрудення та рівнем нітратів у грунті, питній воді, рослинній продукції. Розроблено методи визначення нітрозодиметиламіну та нітрозодіетиламіну у грунті та воді. Модифіковано гезохроматографічний метод визначення даних канцерогенів у рослинній сировині. Вперше розраховано добове надходження НА до організму людини з харчовими продуктами та питною водою та встановлено закономірності його формування. Визначено ступінь канцерогенного ризику перорального навантаження НА та їх попередників для людини. Розроблено шкалу для прискореного прогнозування канцерогенного ризику різних доз НА за перорального надходження до організму людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.13 + Р56-1 +
Шифр НБУВ: РА349601

Рубрики:

      
3.

Ковальчук Л. Й. 
Гігієнічна оцінка впливу берегоукріплювальних споруд на морське середовище та здоровТя населення: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / Л. Й. Ковальчук ; Донецький національний медичний університет ім. М. Горького. — Донецьк, 2010. — 20 : a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.1 + Н777.22
Шифр НБУВ: РА371205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Климчук М.А. 
Гігієнічна оцінка навколишнього середовища сільських районів Львівської області та його вплив на стан здоров'я населення: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / М.А. Климчук ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено питання впливу екологічних і соціально-побутових факторів на здоров'я сільського населення Львівщини. За цього економічні, екологічні та клімато-географічні особливості даного регіону є характерними для всього Карпатського регіону. На підставі аналізу й узагальнення результатів дослідження більше, ніж 140 000 проб атмосферного повітря, питної води (колодязної, водопровідної), грунту та харчових продуктів надано гігієнічну оцінку стану навколишнього середовища. За даними розрахунку забруднення довкілля територію 20-ти районів області було розподілено за 3-ма групами, якими є: мало забруднені, забруднені та дуже забруднені. Відповідно до цього проведено соцілогічне й епідеміологічне дослідження здоров'я населення, що мешкає на даній території. На підставі порівняльного аналізу виявлено відмінності характеру захворюваності серед сільського та міського населення. За результатами аналізу сполучної дії екологічних і соціально-економічних факторів з використання методів математичного моделювання визнаено ефективність профілактичних засобів, спрямованих на покращання умов життєдіяльності населення та зменшення його захворюваності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР-4ЛЬВ)028.9 + Р120.1(4УКР-4ЛЬВ) +
Шифр НБУВ: РА349540

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Малоног К.П. 
Гігієнічна оцінка ризику для здоров'я населення від забруднення атмосферного повітря міста з розвинутою хімічною промисловістю: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / К.П. Малоног ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2007. — 19 с. — укp.

Проведено масштабне дослідження стосовно гігієнічної оцінки канцерогенного та неканцерогенного ризиків для здоров'я населення міста, зумовлених впливом забруднювальних атмосферне повітря хімічних речовин. Надано кількісну та якісну оцінку впливу аерогенних забруднювачів на здоров'я населення. Установлено взаємозв'язок між розрахованими рівнями ризиків і захворюваністю населення дослідженого міста. На підставі результатів проведеного дослідження сформульовано пропозиції щодо використання методології оцінки ризику в роботі санітарно-епідеміологічної та екологічної служб. Проведено гігієнічну оцінку вмісту в атмосферному повітрі хімічних речовин та показано більшу інформативність показників ризиків у порівнянні з ГДК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.134.2 + Р11(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА350971

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Онул Н.М. 
Гігієнічна характеристика вмісту селену в об'єктах навколишнього середовища і організмі людини та його вплив на показники здоров'я населення екологічно несприятливого регіону: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Н.М. Онул ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2008. — 19 с. — укp.

На підставі результатів проведених досліджень установлено просторово-часові особливості розповсюдження селену в системі "навколишнє середовище - організм людини" і надано комплексу оцінку його вмісту у різних об'єктах довкілля, організмі міських і сільських мешканців промислово розвинутого регіону, його залежність від концентрацій важких металів - міді, цинку, свинцю та кадмію. Створено еколого-гігієнічну карту вмісту селену у підземних водах Дніпропетровщини. Установлено, що недостатній вміст селену в об'єктах довкілля й організмі людини за певної міри вірогідності впливає на показники захворюваності та смертності населення області від хвороб системи кровообігу та злоякісних новоутворень. Обгрунтовано необхідність впровадження системи профілактичних заходів з метою оптимізації селенового статусу для збереження та зміцнення здоров'я населення промислово розвинутої території.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.12 + Р11(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА358329

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Яригін А.В. 
Гігієнічна характеристика природного ультрафіолетового випромінювання в приміщеннях житлових будинків: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / А.В. Яригін ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Здійснено гігієнічну оцінку природного ультрафіолетового випромінювання (УФВ), яка надходить в помешкання крізь сучасні світлопрозорі захисні конструкції житлових споруд з метою оптимізації гігієнічних властивостей внутрішнього середовища житла. Висвітлено залежність біологічної дії УФВ від дози фактора. Доведено, що біологічна дія УФВ у житловому приміщенні відбувається внаслідок прямого сонячного опромінення крізь засклення в прилеглій до вікна зоні приміщення. Розкрито вплив УФВ на психофізіологічні показники організму людини, її психологічний стан і санітарно-гігієнічні показники забруднення приміщень мікроорганізмами. Визначено, що бактерицидна дія УФВ є лімітувальним критерієм його оцінки в помешканні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.113.1
Шифр НБУВ: РА319964 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Большой Д.В. 
Гігієнічне значення особливостей токсикокінетики, токсикодинаміки і біотрансформації малих доз ртуті: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / Д.В. Большой ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Систематизовано існуючі та розроблено нові методичні підходи щодо проведення комплексних лабораторних досліджень об'єктів довкілля, сировини та харчових продуктів, біологічних субстратів з метою визначення ступеня й еколого-гігієнічної значущості їх забруднення ртуттю з застосуванням сучасних фізико-хімічних методів і біомаркерів, урахуванням виявлених форм, доз і концентрацій, а також більш чітких та раціональних способів обробки одержаних результатів. Розкрито сутність малої дози ртуті та її сполук у санітарно-гігієнічних дослідженнях. Встановлено кількісні закономірності та пов'язані з дозою особливості накопичення, розподілення, взаємоперетворення та виведення різних сполук і форм ртуті в організмі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.412 + Р120.1 +
Шифр НБУВ: РА352818

Рубрики:

      
9.

Григоренко Л. В. 
Еколого-гігієнічна оцінка забруднення грунту кадмієм та свинцем в умовах техногенного навантаження на довкілля (на прикладі Дніпропетровської області): автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / Л. В. Григоренко ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що в індустріальних центрах Дніпропетровщини відбувається стійке забруднення грунту речовинами техногенного походження, які є характерними для металургійних і гірничо-видобувних галузей промисловості: важкими металами - кадмієм і свинцем. Визначено за загальносанітарним показником шкідливості мінімальну порогову концентрацію за грунтово-кліматичних умов. Розроблено провідні напрями профілактичних заходів із запобігання негативним наслідкам техногенного забруднення грунту кадмієм і свинцем: моніторинг стану забруднення чорнозему типового важкими металами кадмієм і свинцем установами санітарно-епідеміологічної служби. Розглянуто детоксикацію забруднених важкими металами грунтів із застосуванням неорганічних калійних сполук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.136 + Р284.414 + Р284.412 + П032.518
Шифр НБУВ: РА374786 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Вацеба А.О. 
Епідеміологія йододефіцитних захворювань у Карпатському регіоні: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / А.О. Вацеба ; Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено частоту ендемічного зоба та інших захворювань, спричинених дефіцитом йоду, у різних клімато-географічних ярусах Українських Карпат. У 77,4 % обстежених школярів, що проживають за умов високогір'я Карпат і у 71,6 % школярів, що проживають за умов середньогірського ярусу, діагностовано дифузійний нетоксичний зоб. Установлено, що серед школярів регіону прояви зобної ендемії залежали від висоти розміщення населеного пункту над рівнем моря: середній об'єм щитоподібної залози та частота зоба збільшувалися від низькогір'я до високогір'я. У високогірному районі виявлено субклінічний гіпотиреоз у 8,9 %, а у низькогірному - у 5,2 % обстежених школярів. Відзначено, що хворим на дифузний нетоксичний зоб дітям, що проживають у йододефіцитному регіоні, притаманні інертність психічної діяльності, швидко наступаюча втомлюваність, зниження концентрації уваги та розумової працездатності. Показано, що прийом 100 мкг йодиду калію нормалізує показники екскреції йоду з сечею у дітей, що проживають в районах з помірним дефіцитом йоду, продовж всього періоду його введення, не спричиняючи побічних ефектів. За умови усунення порушень мікробіоценозу кишечнику та здійснення лікування дифузного нетоксичного зоба йодидом калію у 42,5 % випадків відзначається зменшення об'єму щитоподібної залози. Доведено, що нормалізація мікробіоценозу кишечнику, сприяючи поліпшенню всмоктування йоду, що надходить з їжею, призводить до збільшення показників його секреції з сечею, що характеризує зменшення ступеня йодної недостатності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.121.2(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА330940

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Гущук І. В. 
Закономірності формування стану здоров'я сільського населення під впливом факторів навколишнього середовища Рівненської області: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / І. В. Гущук ; "Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзєєва АМН України", державна установа. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.1 + Р11(4УКР-4РІВ)028.9
Шифр НБУВ: РА369368 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Білокриницький В.С.  
Зміни мозку при дії НВЧ-поля: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.04 / В.С. Білокриницький ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2006. — 32 с. — укp.

Вивчено патогенетичну дію та патоморфологічні процеси в головному мозку за умов взаємодії з електромагнітними випромінюваннями надвисокої частоти (НВЧ-випромінювання 2 375 Мгц), як фактора довкілля. За допомогою адекватних фізіологічних, метаболічних і морфологічних досліджень за умов гострих і хронічних експериментів простежено зміни структури та функції головного мозку на різних рівнях його організації. Виявлено вплив цих змін на вищу нервову діяльність (ВНД) та неврологічний стан опроміненого організму. З'ясовано залежність зміни умовних і безумовних рефлексів від дози опромінення та часу відновного періоду. Показано роль підкоркових утворень головного мозку як підкоркових центрів різних аналізаторів у формуванні патологічних механізмів ВНД і механізмів патологічної регуляції неврологічних процесів. Виявлено певні біологічні закономірності, які забезпечують захист кори великих півкуль мозку від зриву ВНД, здійснюють захисні та компенсаторні процеси на молекулярному та інших рівнях регуляції та координації діяльності мозку, а також закономірності, які призводять до розвитку дистрофій, появи мікрохвильової хвороби мозку та нервової системи. На підставі патогенетичної дії НВЧ-поля, виявлених патофізіологічних і патоморфологічних змін у нервовій системі та змін в інших органах і системах організму з'ясовано етіологію та патогенез мікрохвильової хвороби. Створено концепцію біологічної дії електромагнітних хвиль надвисокої частоти на організм людини та тварини. Науково обгрунтовано положення проблеми взаємодії організму з цим фактором довкілля та шляхи її подолання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.11 + Р252.79 +
Шифр НБУВ: РА347168

Рубрики:

      
13.

Данова К.В. 
Зниження впливу шумовипромінювання лінійного рухомого джерела на робочі місця та сельбищну зону: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / К.В. Данова ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2005. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання зменшення впливу шуму рухомого складу рейкового міського електротранспорту. Висвітлено основні джерела шумовипромінювання, проаналізовано фактори впливу на збільшення шуму та вібрації, створено математичні залежності, на основі яких описано ступінь і характер впливу даних факторів на рівень шуму. Досліджено корпусну складову шуму джерел і шляхів проходження акустичних коливань по балкових конструкціях лінійного рухомого джерела.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.111 + Н82-029 +
Шифр НБУВ: РА342491

Рубрики:

      
14.

Турчин В.І. 
Йодний дефіцит і патологія щитоподібної залози серед дитячого населення у Північному регіоні України: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / В.І. Турчин ; Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2008. — 23 с. — укp.

Проведено комплексне обстеження 10 682-х дітей у населених пунктах Київської, Житомирської, Чернігівської та Рівненської областей України. Стан щитовидної залози (ЩЗ) цих дітей був оцінений на підставі пальпаторного обстеження, ехографічного дослідження та визначення екскреції йоду з сечею. На Житомирщині за даними пальпаторних обстежень установлено частоту випадків зоба у межах від 26,4 % до 43,4 %, а за даними ультразвукових досліджень у різних вікових групах - від 16,01 % до 35,61 %. Медіана ескреції йоду з сечею у середньому в області становила 46,7 мкг/л. На Київщині за даними пальпаторних досліджень частота випадків зоба I - II ступеня у середньому становила від 27,85 % до 40,6 %. За результатами ультразвукових досліджень частота випадків, коли об'єм ЩЗ перевищував рекомендовані норми, становила від 1,6 % до 67,24 %. Медіана йодурії становила від 46,3 мкг/л до 223,2 мкг/л. На Рівненщині за результатами пальпаторних обстежень частота випадків зоба I - II ступеня становила від 23,53 % до 55,22 %. Ці дані підтверджуються результатами ультразвукових досліджень. Медіана екскреції йоду з сечею становила від 47,72 мкг/л до 67,2 мкг/л. У Чернігівщині медіана екскреції йоду з сечею була у межах від 25,8 мкг/л до 63,4 мкг/л. Шляхом пальпаторного обстеження дифузний зоб I ступеня виявлено у 29,34 % дітей, які мешкають у Києві. Виявлено, що населення Північного регіону України недостатньо забезпечене йодованою харчовою сіллю, постійно вживають йодовану сіль від 0,4 % до 4,6 % опитаних. Для профілактики тиреоїдної патології може бути використана вода "Йодіс". Вживання йодованої води протягом року дозволяє підтримувати показники йодурії на рівні норми у 95 % дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.424.1 + Р120.121.2 + Р733.415.12 +
Шифр НБУВ: РА357383

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Ткачук Л.А. 
Йододефіцитні порушення у жінок та дітей в регіоні природної легкої ендемії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Л.А. Ткачук ; Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2006. — 24 с. — укp.

Обгрунтовано комплексний підхід щодо вивчення проблеми йодного дефіциту в Північному регіоні Україні, зокрема у зоні природної ендемії. Встановлено ступінь достатності мікроелемента у найбільш вразливої частини населення - жінок та дітей молодшого віку. Визначено обсяг профілактичних заходів та адекватність масової форми профілактики йодного дефіциту за допомогою йодованої солі. Вперше проведено вивчення йодної забезпеченості новонароджених дітей з використанням світових критеріїв ідентифікації йододефіцитних станів. Встановлено зв'язок між йодним балансом вагітної жінки та станом здоров'я народженої нею дитини, насамперед з загальними показниками соматичного розвитку, які визначають якість неонатальної адаптації, та формуванням розладів центральної нервової системи (ЦНС), що зумовлює подальший розумовий розвиток. Показано, що дефекти глибокого диференціювання ЦНС, розвиток яких відбувається у внутрішньоутробний період життя дитини навіть за умов легкої недостатності мікроелемента, проявляються в подальшому послабленням пізнавальних здібностей і здатності до навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.415.12-3 + Р120.121.2 +
Шифр НБУВ: РА344502

Рубрики:

      
16.

Єрохіна О.І. 
Клініко-патогенетичні аспекти йододефіцитних захворювань у дітей шкільного віку в умовах легкої йодної ендемії: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / О.І. Єрохіна ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення клініко-патогенетичних особливостей ураження органів і систем організму дітей за умов йодної ендемії на різних етапах формування патологічних станів обгрунтовано новий підхід до вирішення актуальної задачі сучасної педіатрії - підвищення ефективності лікувально-профілактичних заходів у дітей з йододефіцитними захворюваннями. Одержано дані про стан йодної ендемії на Луганщині за критеріями ВООЗ і вивчено структуру йододефіцитних захворювань (ЙДЗ) у дітей. Визначено легкий ступінь тяжкості йодного дефіциту за рівнем йодурії та високий рівень частоти цих захворювань у дітей різних вікових груп, що зумовлено впливом інших зобогенних факторів на формування ендемічного процесу в регіоні. Доведено наявність функціональних змін гіпофізарно-тиреоїдної системи в дітей з різним ступенем структурних змін щитовидної залози (ЩЗ) за умов йододефіциту, визначено їх вікові та статеві особливості. Виявлено взаємозв'язок між розвитком ендемічного зобу та функціональним станом серцево-судинної та вегетативної нервової системи. Установлено, що відсутність компенсації йодного дефіциту в молодшому шкільному віці зумовлює прогресування патології ЩЗ у підлітковому з розвитком субклінічного гіпотиреозу та маніфестацією структурних змін у залозі на фоні підвищення рівня стресового стану та психоемоційних розладів, зростання кількості випадків серцево-судинної патології. Доведено, що тривала наявність йодного дефіциту у харчуванні дітей регіону призводить до порушень інтелектуального розвитку в дітей з ендемічним зобом і в їх однолітків без видимих проявів йододефіцитних захворювань. Одержано та систематизовано прогностично значущі медико-соціальні індикатори розвитку зобу та його ускладнень у дітей за умов легкої йодної ендемії та маркери вузлової патології ЩЗ. На підставі виявлених критеріїв розроблено алгоритм індивідуального прогнозування ймовірності виникнення та прогресування патології ЩЗ у дітей. Розроблено науково обгрунтовану, адаптовану до умов регіону, автоматизовану програму "Система підтримки прийняття лікарських рішень для діагностики, лікування та медико-соціального моніторингу дітей і підлітків з йододефіцитними захворюваннями".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)442.8 + Р733.415.12-3 + Р120.121.2 +
Шифр НБУВ: РА357295

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
17.

Назаренко В. І. 
Комбінована дія магнітного поля промислової частоти, шуму, підвищеної температури повітря як проблема медицини праці: автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 14.02.01 / В. І. Назаренко ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2010. — 31 с. — укp.

Досліджено медико-біологічні ефекти комбінованої дії магнітного поля промислової (МП) частоти 50 Гц, шуму, підвищеної температури повітря за виробничих умов і в модельному хронічному лабораторному експерименті на білих щурах. Проаналізовано сучасні методичні підходи щодо оцінювання комбінованої дії фізичних чинників виробничого середовища. Показано політропність і вибірковість дії кожного фактору, запропоновано біологічні маркери комбінованої дії фізичних факторів. Запропоновано перегляд діючих в Україні нормативів для МП промислової частоти 50 Гц і заходи щодо попередження несприятливої дії даних чинників на організм працюючих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.11 + Р124.431.1
Шифр НБУВ: РА377957 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Главацька В.І. 
Комплексна гігієнічна оцінка регіональних особливостей забруднення об'єктів навколишнього середовища свинцем і його впливу на показники здоров'я дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.І. Главацька ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2006. — 19 с. — укp.

Вперше встановлено просторово-часові закономірності розподілу та наведено порівняльну гігієнічну оцінку вмісту свинцю у різних об'єктах навколишнього середовища та організмі дітей дошкільного віку промислових і контрольного районів. Визначено ступінь негативного впливу свинцю на організм дитини за різних рівнів його комплексної дії за даними біомоніторингу, біохімічних, імунологічних і психофізіологічних показників. Встановлено відповідність вмісту свинцю в об'єктах навколишнього середовища промислових районів існуючим нормативам. Показано, що комплексне та систематичне надходження свинцю в організм дітей зумовлює значне внутрішнє забрудення, що пов'язано з інтенсивністю обміну речовин у дошкільників і здатністю токсиканту до кумуляції. Виявлено межові концентрації свинцю у повітрі та продуктах харчування, які зумовлюють перевищення допустимих значень внутрішнього забруднення організму свинцем за умов комплексного його надходження. Показано негативний вплив абіотичного металу на імунологічні, біохімічні, психофізіологічні показники та мікроелементний статус дошкільників. Обгрунтовано необхідність проведення індивідуальної біопрофілактики у дітей, які зазнають впливу свинцю. Наведено оцінку ефективності вживання пектинових харчових домішок як засобу зміцнення здоров'я дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.12 + Р128.93-3 +
Шифр НБУВ: РА346196

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Русакова Л. Т. 
Наукове обгрунтування інформаційної технології аналізу системи "довкілля - здоров'я": автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 14.02.01,14.03.11 / Л. Т. Русакова ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2010. — 39 с. — укp.

Запропоновано математичні методи інформаційної технології аналізу системи довкілля - здоров'я як основи для утворення доказової бази гігієнічних досліджень та одержання нових знань. Розроблено математичні та програмні методи оцінювання та покращання якості джерел статистичної інформації. Надано метод комплексного оцінювання стану системи довкілля - здоров'я, за якою розраховані кількісні оцінки стану навколишнього середовища та здоров'я в Україні та країнах Європи. Визначено області України зі стабільно незадовільним рівнем здоров'я за даною математичною методикою оцінки територій за якістю здоров'я. Вперше запропоновано уніфіковану процедуру кількісного експрес-оцінювання у вартісній шкалі змін здоров'я населення із використанням еквівалента вартості середньостатистичного життя для оцінки ефективності стратегічних і тактичних заходів оздоровлення нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*80 + Р120.1
Шифр НБУВ: РА374794 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Прокопенко Н.О. 
Наукове обгрунтування системи оцінки впливу факторів навколишнього середовища та умов життєдіяльності на стан здоров'я людей похилого віку: автореф. дис... д-ра біол. наук: 14.02.01 / Н.О. Прокопенко ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2009. — 36 с. — укp.

Комплексно оцінено вплив сполученої дії факторів довкілля (еколого-гігієнічного, професійно-виробничого, соціально-гігієнічного, медико-соціального) на формування стану здоров'я людини в похилому віці на підставі вивчення індивідуальних причин виникнення патологій. За результатами проведених епідеміологічних досліджень (когортних, лонгітудінальних, ретроспективних) розроблено систему оцінювання стану здоров'я людини за умов зовнішніх дестабілізувальних впливів. Виявлено характерні зміни у стані здоров'я людини впродовж життя, віково-статеві особливості захворювань, найбільш чутливі вікові періоди до впливу факторів екзогенної та ендогенної природи. Розроблено уніфіковані підходи до вивчення психофізіологічних якостей та оригінальні методи оцінювання рівня здоров'я працездатності людини. Вдосконалено заходи первинної профілактики захворювань. Виявлено особливості впливу пролонгованої дії несприятливих гігієнічних і соціально-психологічних факторів на погіршення стану здоров'я сільського населення, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)0 + Р120.1 +
Шифр НБУВ: РА363946

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського