Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (341)Книжкові видання та компакт-диски (238)Журнали та продовжувані видання (13)
Пошуковий запит: (<.>U=Р120.1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 30
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Єрохіна О.І. 
Клініко-патогенетичні аспекти йододефіцитних захворювань у дітей шкільного віку в умовах легкої йодної ендемії: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / О.І. Єрохіна ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення клініко-патогенетичних особливостей ураження органів і систем організму дітей за умов йодної ендемії на різних етапах формування патологічних станів обгрунтовано новий підхід до вирішення актуальної задачі сучасної педіатрії - підвищення ефективності лікувально-профілактичних заходів у дітей з йододефіцитними захворюваннями. Одержано дані про стан йодної ендемії на Луганщині за критеріями ВООЗ і вивчено структуру йододефіцитних захворювань (ЙДЗ) у дітей. Визначено легкий ступінь тяжкості йодного дефіциту за рівнем йодурії та високий рівень частоти цих захворювань у дітей різних вікових груп, що зумовлено впливом інших зобогенних факторів на формування ендемічного процесу в регіоні. Доведено наявність функціональних змін гіпофізарно-тиреоїдної системи в дітей з різним ступенем структурних змін щитовидної залози (ЩЗ) за умов йододефіциту, визначено їх вікові та статеві особливості. Виявлено взаємозв'язок між розвитком ендемічного зобу та функціональним станом серцево-судинної та вегетативної нервової системи. Установлено, що відсутність компенсації йодного дефіциту в молодшому шкільному віці зумовлює прогресування патології ЩЗ у підлітковому з розвитком субклінічного гіпотиреозу та маніфестацією структурних змін у залозі на фоні підвищення рівня стресового стану та психоемоційних розладів, зростання кількості випадків серцево-судинної патології. Доведено, що тривала наявність йодного дефіциту у харчуванні дітей регіону призводить до порушень інтелектуального розвитку в дітей з ендемічним зобом і в їх однолітків без видимих проявів йододефіцитних захворювань. Одержано та систематизовано прогностично значущі медико-соціальні індикатори розвитку зобу та його ускладнень у дітей за умов легкої йодної ендемії та маркери вузлової патології ЩЗ. На підставі виявлених критеріїв розроблено алгоритм індивідуального прогнозування ймовірності виникнення та прогресування патології ЩЗ у дітей. Розроблено науково обгрунтовану, адаптовану до умов регіону, автоматизовану програму "Система підтримки прийняття лікарських рішень для діагностики, лікування та медико-соціального моніторингу дітей і підлітків з йододефіцитними захворюваннями".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)442.8 + Р733.415.12-3 + Р120.121.2 +
Шифр НБУВ: РА357295

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
2.

Білокриницький В.С.  
Зміни мозку при дії НВЧ-поля: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.04 / В.С. Білокриницький ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2006. — 32 с. — укp.

Вивчено патогенетичну дію та патоморфологічні процеси в головному мозку за умов взаємодії з електромагнітними випромінюваннями надвисокої частоти (НВЧ-випромінювання 2 375 Мгц), як фактора довкілля. За допомогою адекватних фізіологічних, метаболічних і морфологічних досліджень за умов гострих і хронічних експериментів простежено зміни структури та функції головного мозку на різних рівнях його організації. Виявлено вплив цих змін на вищу нервову діяльність (ВНД) та неврологічний стан опроміненого організму. З'ясовано залежність зміни умовних і безумовних рефлексів від дози опромінення та часу відновного періоду. Показано роль підкоркових утворень головного мозку як підкоркових центрів різних аналізаторів у формуванні патологічних механізмів ВНД і механізмів патологічної регуляції неврологічних процесів. Виявлено певні біологічні закономірності, які забезпечують захист кори великих півкуль мозку від зриву ВНД, здійснюють захисні та компенсаторні процеси на молекулярному та інших рівнях регуляції та координації діяльності мозку, а також закономірності, які призводять до розвитку дистрофій, появи мікрохвильової хвороби мозку та нервової системи. На підставі патогенетичної дії НВЧ-поля, виявлених патофізіологічних і патоморфологічних змін у нервовій системі та змін в інших органах і системах організму з'ясовано етіологію та патогенез мікрохвильової хвороби. Створено концепцію біологічної дії електромагнітних хвиль надвисокої частоти на організм людини та тварини. Науково обгрунтовано положення проблеми взаємодії організму з цим фактором довкілля та шляхи її подолання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.11 + Р252.79 +
Шифр НБУВ: РА347168

Рубрики:

      
3.

Бездольна І.С. 
Адаптаційно-пристосувальна діяльність та механізми структурно-функціональної реорганізації фізіологічних систем організму під впливом електромагнітних полів при їх нормуванні у довкіллі: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 14.02.01 / І.С. Бездольна ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2003. — 36 с.: рис. — укp.

Визначено структурно-функціональні основи формування адаптаційно-пристосувальної діяльності у процесі впливу електромагнітних полів (ЕМП) частотою 24МГц, 14МГц, 4 МГц, 50 Гц + цезій-137. Розроблено концепцію формування адаптаційно-пристосувальної діяльності, яка у сукупності з методичними рішеннями розвиває принципи системного підходу у галузі гігієнічного нормування електромагнітних випромінювань та є спільною методологічною основою для регламентування електромагнітних факторів у довкіллі. Зазначено, що дана діяльність організму під впливом ЕМП формується на різних рівнях організації - від клітинного до системного. Доведено, що механізми структурно-функціональної реорганізації фізіологічних систем організму характеризуються активною перебудовою метаболічних, імунологічних процесів, а також функції репродукції, що обумовлює зміну аферентного потоку від екстеро- та інтерорецепторів до ЦНС і викликає формування специфічних реакцій коркових нейронів і реорганізацію корково-вісцеральних зв'язків. Виявлено, що архітектура функціональної системи залежно специфічна від фізичних параметрів ЕМП - більш високим інтенсивностям фактору відповідає більша кількість структур, залучених у реакцію-відповідь. Досліджено, що вплив ЕМП високих частот характеризується наявністю частотних і амплітудних вікон, які мають "високу" та "низьку" біологічну активність, що підтверджує можливість резонансної (інформаційної) взаємодії ЕМП з біологічними системами та демонструє необхідність розробки диференційованих за частотою гігієнічних нормативів ЕМП у довкіллі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.112 +
Шифр НБУВ: РА324314

Рубрики:

      
4.

Большой Д.В. 
Гігієнічне значення особливостей токсикокінетики, токсикодинаміки і біотрансформації малих доз ртуті: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / Д.В. Большой ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Систематизовано існуючі та розроблено нові методичні підходи щодо проведення комплексних лабораторних досліджень об'єктів довкілля, сировини та харчових продуктів, біологічних субстратів з метою визначення ступеня й еколого-гігієнічної значущості їх забруднення ртуттю з застосуванням сучасних фізико-хімічних методів і біомаркерів, урахуванням виявлених форм, доз і концентрацій, а також більш чітких та раціональних способів обробки одержаних результатів. Розкрито сутність малої дози ртуті та її сполук у санітарно-гігієнічних дослідженнях. Встановлено кількісні закономірності та пов'язані з дозою особливості накопичення, розподілення, взаємоперетворення та виведення різних сполук і форм ртуті в організмі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.412 + Р120.1 +
Шифр НБУВ: РА352818

Рубрики:

      
5.

Вацеба А.О. 
Епідеміологія йододефіцитних захворювань у Карпатському регіоні: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / А.О. Вацеба ; Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено частоту ендемічного зоба та інших захворювань, спричинених дефіцитом йоду, у різних клімато-географічних ярусах Українських Карпат. У 77,4 % обстежених школярів, що проживають за умов високогір'я Карпат і у 71,6 % школярів, що проживають за умов середньогірського ярусу, діагностовано дифузійний нетоксичний зоб. Установлено, що серед школярів регіону прояви зобної ендемії залежали від висоти розміщення населеного пункту над рівнем моря: середній об'єм щитоподібної залози та частота зоба збільшувалися від низькогір'я до високогір'я. У високогірному районі виявлено субклінічний гіпотиреоз у 8,9 %, а у низькогірному - у 5,2 % обстежених школярів. Відзначено, що хворим на дифузний нетоксичний зоб дітям, що проживають у йододефіцитному регіоні, притаманні інертність психічної діяльності, швидко наступаюча втомлюваність, зниження концентрації уваги та розумової працездатності. Показано, що прийом 100 мкг йодиду калію нормалізує показники екскреції йоду з сечею у дітей, що проживають в районах з помірним дефіцитом йоду, продовж всього періоду його введення, не спричиняючи побічних ефектів. За умови усунення порушень мікробіоценозу кишечнику та здійснення лікування дифузного нетоксичного зоба йодидом калію у 42,5 % випадків відзначається зменшення об'єму щитоподібної залози. Доведено, що нормалізація мікробіоценозу кишечнику, сприяючи поліпшенню всмоктування йоду, що надходить з їжею, призводить до збільшення показників його секреції з сечею, що характеризує зменшення ступеня йодної недостатності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.121.2(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА330940

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Воронич-Семченко Н.М. 
Проблема дефіциту йоду та особливості діяльності центральної нервової системи, можливості корекції (експериментально-клінічне дослідження): автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.03 / Н.М. Воронич-Семченко ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2009. — 40 с. — укp.

Розроблено структурно-функціональну концепцію змін центральної нервової системи (ЦНС) у разі йодного дефіциту. Уточнено уявлення про особливості діяльності ЦНС за умов гіпотиреозу (зокрема, у разі латентної форми) й обгрунтовано методи корекції її функціонування. Проведено дослідження метаболічних порушень, визначено їх роль і місце у патогенезі гіпотиреозу у разі йододефіциту. Встановлено морфологічні особливості кори головного мозку, базальних гангліїв і мозочка щурів у разі гіпофункції щитовидної залози за умов йододефіциту в експерименті. Доведено ефективність фармакологічної корекції препаратом Йодид-100 гормонального профілю, показників ліпідного обміну та рівня нітрит-іону, морфофункціональних змін структур головного мозку за умов експериментального гіпотиреозу. Показано негативний вплив хлору та фтору на результат корекції гіпотиреозу йодидом калію. Проаналізовано тиреоїдний статус дітей шкільного віку, які проживають на територіях легкого та помірного дефіциту йоду, зокрема, осіб з соціальною депривацією. Виявлено порушення розумового, психофізіологічного та фізичного розвитку школярів з латентним гіпотиреозом за умов йодного дефіциту, аргументовано доцільність та ефективність використання препарату Йодид-100. Створено математичну модель, яка дозволяє прогнозувати наявність гіпотироксинемії та йодного дефіциту у разі зниження коефіцієнта IQ, обгрунтовано психофізіологічні патерни латентного гіпотиреозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.120.23-29 + Р627-29 + Р120.121.2 +
Шифр НБУВ: РА362938

Рубрики:

      
7.

Главацька В.І. 
Комплексна гігієнічна оцінка регіональних особливостей забруднення об'єктів навколишнього середовища свинцем і його впливу на показники здоров'я дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.І. Главацька ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2006. — 19 с. — укp.

Вперше встановлено просторово-часові закономірності розподілу та наведено порівняльну гігієнічну оцінку вмісту свинцю у різних об'єктах навколишнього середовища та організмі дітей дошкільного віку промислових і контрольного районів. Визначено ступінь негативного впливу свинцю на організм дитини за різних рівнів його комплексної дії за даними біомоніторингу, біохімічних, імунологічних і психофізіологічних показників. Встановлено відповідність вмісту свинцю в об'єктах навколишнього середовища промислових районів існуючим нормативам. Показано, що комплексне та систематичне надходження свинцю в організм дітей зумовлює значне внутрішнє забрудення, що пов'язано з інтенсивністю обміну речовин у дошкільників і здатністю токсиканту до кумуляції. Виявлено межові концентрації свинцю у повітрі та продуктах харчування, які зумовлюють перевищення допустимих значень внутрішнього забруднення організму свинцем за умов комплексного його надходження. Показано негативний вплив абіотичного металу на імунологічні, біохімічні, психофізіологічні показники та мікроелементний статус дошкільників. Обгрунтовано необхідність проведення індивідуальної біопрофілактики у дітей, які зазнають впливу свинцю. Наведено оцінку ефективності вживання пектинових харчових домішок як засобу зміцнення здоров'я дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.12 + Р128.93-3 +
Шифр НБУВ: РА346196

Рубрики:

      
8.

Григоренко Л. В. 
Еколого-гігієнічна оцінка забруднення грунту кадмієм та свинцем в умовах техногенного навантаження на довкілля (на прикладі Дніпропетровської області): автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / Л. В. Григоренко ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що в індустріальних центрах Дніпропетровщини відбувається стійке забруднення грунту речовинами техногенного походження, які є характерними для металургійних і гірничо-видобувних галузей промисловості: важкими металами - кадмієм і свинцем. Визначено за загальносанітарним показником шкідливості мінімальну порогову концентрацію за грунтово-кліматичних умов. Розроблено провідні напрями профілактичних заходів із запобігання негативним наслідкам техногенного забруднення грунту кадмієм і свинцем: моніторинг стану забруднення чорнозему типового важкими металами кадмієм і свинцем установами санітарно-епідеміологічної служби. Розглянуто детоксикацію забруднених важкими металами грунтів із застосуванням неорганічних калійних сполук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.136 + Р284.414 + Р284.412 + П032.518
Шифр НБУВ: РА374786 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Гущук І. В. 
Закономірності формування стану здоров'я сільського населення під впливом факторів навколишнього середовища Рівненської області: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / І. В. Гущук ; "Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзєєва АМН України", державна установа. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.1 + Р11(4УКР-4РІВ)028.9
Шифр НБУВ: РА369368 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Дідик Л.О. 
Стан уваги та вегетативні показники людини за умов мікроколивань атмосферного тиску: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Л.О. Дідик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Вивчено загальні закономірності змін показників активної уваги та вегетативних реакцій людини під впливом мікроколивань атмосферного тиску, які не перевищують звичайні природні рівні хвильових збурень повітряної атмосфери. Виявлено особливості психофізіологічних і періодичних мікроколивань атмосферного тиску, змоделювальованих в діапазоні декасекундних і хвилинних періодів. Зауважено, що погіршання уваги та підвищення збудливості серцевого ритму під дією спорадичних мікроколивань атмосферного тиску, близьких до їх частотного складу в природі, вказують на необхідність моніторингу та обліку рівня таких мікроколивань в атмосфері. Визначено, що періодичні мікроколивання атмосферного тиску, навпаки, виявилися здатними покращувати основні характеристики уваги та активувати компенсаторні механізми симантико-барорецепторних вазомоторних реакцій на розумове навантаження. Установлено, що більш чутливою до дії мікроколивань атмосферного тиску є спрямованість уваги на об'єкти оперативної пам'яті, особливо за умов підвищених інформаційних навантажень. Зміна показників уваги, спрямованої на об'єкти сприйняття або координацію рухів рук під час монотонної операторської діяльності, має місце меншою мірою внаслідок дії мікроколивань атмосферного тиску. За результатами кореляційного аналізу показано, що взаємозв'язки між змінами показників уваги та вегетативних реакцій на розумове навантаження залежать від ритмічної організації мікроколивань атмосферного тиску, а також первинних рівнів уваги та варіабельності кардіоінтервалів у низькочастотному та високочастотному діапазоні та індивідуальної реактивності людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.134.12 +
Шифр НБУВ: РА325788

Рубрики:

      
11.

Данова К.В. 
Зниження впливу шумовипромінювання лінійного рухомого джерела на робочі місця та сельбищну зону: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / К.В. Данова ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2005. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання зменшення впливу шуму рухомого складу рейкового міського електротранспорту. Висвітлено основні джерела шумовипромінювання, проаналізовано фактори впливу на збільшення шуму та вібрації, створено математичні залежності, на основі яких описано ступінь і характер впливу даних факторів на рівень шуму. Досліджено корпусну складову шуму джерел і шляхів проходження акустичних коливань по балкових конструкціях лінійного рухомого джерела.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.111 + Н82-029 +
Шифр НБУВ: РА342491

Рубрики:

      
12.

Зуб С.Т. 
Токсиколого-гігієнічна оцінка впливу свинцю на фоні йододефіциту і ефективність йодопрофілактики: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / С.Т. Зуб ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості токсичної дії свинцю нітрату на фоні йододефіциту, змодельованого введенням тиреостатика меркалолілу. Виявлено посилення за цих умов дозозалежного токсичного ефекту свинцю у порівнянні з його ізольованою дією, виявами якого є гіперплазія щитовидної залози за колоїдно-паренхіматозним або паренхіматозно-колоїдним типом, пошкодження фолікулів, виражений або субклінічний гіпотиреоз, дисбаланс між процесами ліпопероксидації й антиоксидантного захисту, напруження компенсаторно-пристосувальних механізмів. Виявлено низьку ефективність калію йодиду як засобу профілактики йододефіциту за одночасного надходження свинцю в організм, яка покращується застосуванням яблучного пектину, особливо зі зменшенням дози свинцю. Запропоновано комплекс профілактичних заходів, спрямованих на запобігання одночасному шкідливому впливу йододефіциту та свинцю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.414 + Р120.121.2 + Р415.12 +
Шифр НБУВ: РА369660

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Канюк М.І. 
Розробка та вивчення робочих характеристик ензимних сенсорів для визначення рівня фосфорорганічних пестицидів та іонів важких металів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.20 / М.І. Канюк ; НАН України. Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Розроблено модель аналітичного пристрою - мультиензимного сенсора на основі ємнісних структур типу електроліт - діалектрик - напівпровідник (ЕДН) з іончутливим шаром нітриду кремнію для визначення рівня фосфорорганічних пестицидів та іонів важких металів. Запропоновано методику швидкої заміни інактивованих ензимів, яка грунтується на іммобілізації чутливих біологічних молекул на нітроцелюлозних плівках або в альгінатних гелях. Створено оптимальні умови визначення обох токсичних агентів у соках овочів за допомогою ензимного сенсора на базі іонселективних польових транзисторів. Встановлено, що мультиензимний сенсор на базі ЕДН може ефективно використовуватись для експресного аналізу об'єктів навколишнього середовища на наявність обох даних токсичних агентів. Доведено, що використання змінних "ензимних мембран" дозволяє проводити аналіз із швидкою заміною інактивованих ензимів, що забезпечує високий рівень вірогідності вимірів, точність і зниження вартості даного аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.2 с5 + Р120.1 с05 +
Шифр НБУВ: РА322783

Рубрики:

      
14.

Климчук М.А. 
Гігієнічна оцінка навколишнього середовища сільських районів Львівської області та його вплив на стан здоров'я населення: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / М.А. Климчук ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено питання впливу екологічних і соціально-побутових факторів на здоров'я сільського населення Львівщини. За цього економічні, екологічні та клімато-географічні особливості даного регіону є характерними для всього Карпатського регіону. На підставі аналізу й узагальнення результатів дослідження більше, ніж 140 000 проб атмосферного повітря, питної води (колодязної, водопровідної), грунту та харчових продуктів надано гігієнічну оцінку стану навколишнього середовища. За даними розрахунку забруднення довкілля територію 20-ти районів області було розподілено за 3-ма групами, якими є: мало забруднені, забруднені та дуже забруднені. Відповідно до цього проведено соцілогічне й епідеміологічне дослідження здоров'я населення, що мешкає на даній території. На підставі порівняльного аналізу виявлено відмінності характеру захворюваності серед сільського та міського населення. За результатами аналізу сполучної дії екологічних і соціально-економічних факторів з використання методів математичного моделювання визнаено ефективність профілактичних засобів, спрямованих на покращання умов життєдіяльності населення та зменшення його захворюваності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР-4ЛЬВ)028.9 + Р120.1(4УКР-4ЛЬВ) +
Шифр НБУВ: РА349540

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Ковальчук Л. Й. 
Гігієнічна оцінка впливу берегоукріплювальних споруд на морське середовище та здоровТя населення: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / Л. Й. Ковальчук ; Донецький національний медичний університет ім. М. Горького. — Донецьк, 2010. — 20 : a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.1 + Н777.22
Шифр НБУВ: РА371205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Кондратенко О.Є. 
Визначення ролі нітратного забруднення питної води і грунтів в синтезі N-нітрозамінів і формуванні канцерогенного ризику: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / О.Є. Кондратенко ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2007. — 21 с. — укp.

За натурних та експериментальних умов вивчено закономірності екзо- й ендогенного синтезу N-нітрозамінів (НА) з азотвмісних попередників, встановлено кількісні параметри транслокації НА з грунту в рослини та кретерії оцінки їх небезпеки. Наведено детальну характеристику забрудення навколишнього середовища канцерогенними НА у різних регіонах України. Визначено зв'язок між ступенем даного забрудення та рівнем нітратів у грунті, питній воді, рослинній продукції. Розроблено методи визначення нітрозодиметиламіну та нітрозодіетиламіну у грунті та воді. Модифіковано гезохроматографічний метод визначення даних канцерогенів у рослинній сировині. Вперше розраховано добове надходження НА до організму людини з харчовими продуктами та питною водою та встановлено закономірності його формування. Визначено ступінь канцерогенного ризику перорального навантаження НА та їх попередників для людини. Розроблено шкалу для прискореного прогнозування канцерогенного ризику різних доз НА за перорального надходження до організму людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.13 + Р56-1 +
Шифр НБУВ: РА349601

Рубрики:

      
17.

Лузін В.І. 
Особливості росту, будови, формоутворення і регенерації кісток скелета під впливом неіонізуючих електромагнітних випромінювань: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.01 / В.І. Лузін ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2001. — 35 с. — укp.

Вивчено основні закономірності морфогенезу кісткової системи піддослідних тварин на різних етапах онтогенезу під впливом низькоінтенсивних неіонізуючих електромагнітних випромінювань - електромагнітного випромінювання надвисокої частоти (ЕМВ НВЧ), випромінювання He-Ne лазера (ВГНЛ), об'ємно-комбінаційних імпульсних електромагнітних полів (ОКІ ЕМП), можливостей їх корекції. Встановлено, що вираженість і спрямованість впливу неіонізуючого електромагнітного випромінювання залежить від фізичних характеристик випромінювання, режимів і тривалості опромінення, віку організму. Тривале опромінення ЕМВ НВЧ з частотою 61,5 ГГц призвело до змін ультраструктури органічного матриксу кістки, що викликало дестабілізацію кристалічної решітки та зменшило міцність кісток. Найбільші відхилення у статевонезрілих і репродуктивних тварин зареєстровано за імпульсних режимів, у старих - у процесі безперервної генерації сигналу. Вплив ЕМВ НВЧ (61,5 ГГц) оптимізував тканинний склад репаративного регенерату, синтез органічних речовин та їх мінералізацію, прискорив процеси ремоделяції кісткової тканини. Опромінення самиць щурів протягом періоду вагітності ЕМВ НВЧ з частотою 61,5 ГГц супроводжувалось пригніченням внутрішньоутробного остеогенезу в їх потомства, більш вираженим за режиму 45 Гц. Застосування продукту "Космол" (доза - 3 г/кг маси) у старих щурів скоригувало пошкоджувальну дію ЕМВ НВЧ. Тривале опромінення ВГНЛ призвело до порушень кістковоутворювальної функції епіфізіальних хрящів і періостальних зон діафізів, ультраструктури органічного матриксу кістки, дестабілізувало кристалічну решітку кісткового мінералу, дисбалансувало хімічний склад і зменшило міцність кісток. Опромінення ОКІ ЕМП супроводжувалось порушенням процесів мінералізації на етапі формування кристалічної решітки кісткового мінералу, вираженість яких залежить від віку організму та просторової конфігурації імпульсів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.112
Шифр НБУВ: РА312514 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
18.

Малов В.А. 
Удосконалення методів зниження шумового навантаження, що впливає на обслуговуючий персонал і пасажирів дизель- та електропоїздів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / В.А. Малов ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2007. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано новий принцип організації поетапної схеми зниження шумового навантаження у кабінах машиністів і пасажирських салонах головних вагонів дизель- та електропоїздів на базі використання закономірностей поширення звукових коливань у внутрішньому обмеженому просторі з урахуванням специфіки компонування й акустичних характеристик устаткування та захисних конструкцій, що мінімізує витрати на розробку проектних рішень. Вперше розроблено комплексний математичний апарат дослідження параметрів шуму вагонів дизель- та електропоїздів. Створено математичну модель поширення шуму від джерел з аеродинамічною природою шумостворення, що дозволяє розглядати їх як елементарні крапкові випромінювачі у вигляді пульсуючої сфери. Розроблено модель геометричних параметрів кузова вагона, поданого у вигляді однорідної еквівалентної циліндричної оболонки, радіус кривизни якої залежить від площі його поперечного перерізу. Із використанням запропонованої моделі визначено особливості розподілу величини коливальної швидкості на поверхні кузова вагона. Запропоновано алгоритм пошуку конструктивних параметрів кузова вагона за критерієм його звукоізолювальної здатності, що спрощує методи визначення шумового навантаження у внутрішньому просторі головного вагона дизель-поїзда. Вперше розроблено математичні моделі, які характеризують зміну шумового навантаження на робочих місцях постійного та тимчасового перебування обслуговуючого персоналу під час руху дизель- та електропоїздів з урахуванням непостійних рівнів аеродинамічного шуму від силових механізмів (дизель-генераторів), допоміжних механізмів (мотор-компресорів), корпусних складових вібраційного характеру від цих же механізмів і від ходових частин (візків). Із використанням запропонованих моделей удосконалено методику прогнозування шуму за структурними складовими та за оцінкою шумового навантаження основних джерел існуючих або проектованих моторних вагонів для обгрунтування заходів щодо його зниження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О23-021.5 + Р120.111 +
Шифр НБУВ: РА353123

Рубрики:

      
19.

Малоног К.П. 
Гігієнічна оцінка ризику для здоров'я населення від забруднення атмосферного повітря міста з розвинутою хімічною промисловістю: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / К.П. Малоног ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2007. — 19 с. — укp.

Проведено масштабне дослідження стосовно гігієнічної оцінки канцерогенного та неканцерогенного ризиків для здоров'я населення міста, зумовлених впливом забруднювальних атмосферне повітря хімічних речовин. Надано кількісну та якісну оцінку впливу аерогенних забруднювачів на здоров'я населення. Установлено взаємозв'язок між розрахованими рівнями ризиків і захворюваністю населення дослідженого міста. На підставі результатів проведеного дослідження сформульовано пропозиції щодо використання методології оцінки ризику в роботі санітарно-епідеміологічної та екологічної служб. Проведено гігієнічну оцінку вмісту в атмосферному повітрі хімічних речовин та показано більшу інформативність показників ризиків у порівнянні з ГДК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.134.2 + Р11(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА350971

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Миронюк Н.І. 
Проблема йодного дефіциту та його подолання у населення Західного регіону України: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Н.І. Миронюк ; Держ. установа "Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України". — К., 2008. — 24 с. — укp.

Проведено рандомізоване, кластерне дослідження йодного забезпеченя дітей і жінок репродуктивного віку в Західному регіоні України та визначено наявність легкого та помірного ступеня йодного дефіциту у цьому регіоні. За результатами йодурії встановлено, що 47,2 % обстежених жінок і 32,5 % дітей відчували йодний дефіцит. Споживання йодованої солі населенням становило 55,0 - 65,0 %, причому тільки 27 % проб солі відповідали ДОСТу. Групова й індивідуальна практика мала низький рівень. На підставі даних ультразвукового дослідження виявлено тривалу ретроспективну тяжку нестачу йоду на території Львівщини, що призвело до розвитку зоба у 40,8 % обстежених. Найбільшу частоту випадків зоба спостережено у дітей з гірської місцевості - 66,1 % і дітей, які мешали на селі - 55,4 %. Транзисторна гіпертиреотропонемія внаслідок йодної недостатності призвела до порушень у фізичному розвитку 16,8 % немовлят. Кількість дітей з дисгаромнійним фізичним розвитком вірогідно більша у кластерах з недостатнім йодним забезпеченням. Збільшення об'єму щитовидної залози більше, ніж на 50 % від норми, зумовлює збільшення кількості дітей з крайніми формами різко дисгармонійного розвитку. За умов йодного дефіциту без проведення йодної профілактики універсальний показник коефіцієнт інтелекту в дітей становив 91,4 - 97,0 балів, за цього у дітей, які мешкають у місті, він вищий. За результатами порівняння рівнів йодування солі та значень йодурії в жінок Західного регїону України доведено, що рівень йодування харчової солі від 15 до 30 чнм є найоптимальнішим, який забезпечує запобігання ризику екстремальних значен йодурії у населення та цілком забезпечує потреби організму в йоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.121.2 + Р11(4УКР)026.241.5 + Р11(4УКР)284.1 +
Шифр НБУВ: РА361933

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського