Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (193)Книжкові видання та компакт-диски (168)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛІСОВА$<.>+<.>A=АННА$<.>+<.>A=ЮРІЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Лісова Г.М. 
Генетичні основи взаємодії у системі ITriticum aestivum L. - Puccinia recondita Rob. ex Desm. f. sp. tritici Erikss. ex Henn/I та пошук маркерів генів стійкості до збудника бурої іржі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Г.М. Лісова ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-317.5,022
Шифр НБУВ: РА308579 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Лісова Н.О. 
Екологічний стан та охорона рослинного покриву природно-заповідних територій (Опільсько-Кременецький округ): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Н.О. Лісова ; УААН. Ін-т агроекології. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено сучасний стан рослинного покриву філіалу "Кременецькі гори" Природного заповідника "Медобори" та Голицького ботанічного заказника загальнодержавного значення. Охарактеризовано історико-екологічні умови формування флористичного багатства територій дослідження. Установлено, що флора філіалу "Кременецькі гори" нараховує 825 видів, а Голицького заказника - 285. Здійснено еколого-ценотичний аналіз судинних рослин. Зафіксовано групи рослин за відношенням до екологічних чинників і біоморфною ознакою. Досліджено фітоценотичну структуру рослинного покриву. Виявлено 37 видів рослин, наявних у філіалі "Кременецькі гори" та 23 - у Голицькому заказнику, занесених до Червоної книги України. Виявлено регіонально-рідкісні види рослин. Установлено антропогенні чинники трансформації рослинного покриву досліджених територій і запропоновано созологічні заходи щодо його збереження й охорони. Обгрунтовано доцільність формування Кременецько-Опільського регіонального екологічного коридору як складової частини національної екомережі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*88 е(4УКР) л64 + Е50*80 е(4УКР) л64 +
Шифр НБУВ: РА359944

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Лісова Н.Е. 
Імунофізіологічний статус телят за впливу антимікробних препаратів та імуномодуляторів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.13 / Н.Е. Лісова ; Львів. нац. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено дані про вплив на організм телят чорно-рябої молочної породи віком 2 - 4 місяці антимікробних препаратів й імуномодулятора тканинного походження РБС. Проаналізовано динаміку змін імунофізіологічного статусу телят за впливу антибіотиків залежно від ступеня їх проникнення до клітини. Установлено зміни функціональної активності природної резистентності телят за дії антибіотиків з низьким (пеніциліну, стрептоміцину) та середнім (гентаміцину, енроцину-50, окситетрацикліну) ступенем, що мало прояв у зниженні лізоцимної та бактерицидної активності сироватки крові, змінах фагоцитарної активності нейтрофілів та інтенсивності фагоцитозу. Виявлено зміни показників імунофізіологічного статусу за впливу препарату з високим ступенем проникнення до клітини ("Тілбіан"). Досліджено параметри імунного захисту телят і сумісного застосування антимікробних препаратів та імуномодуляторів тканинного (РБС) і синтетичного ("Левамізол") походження. Виявлено неселективну виражену активацію показників імунітету за дії левамізолу та помірну активацію показників імунного статусу телят препаратом РБС. Установлено можливість корекції імунного захисту телят препаратом тканинного походження РБС за умов застосування антибіотиків, що сприяє стабілізації фізіологічного стану й обмінних процесів організму тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-44-273.922 + П60-44-272.531 +
Шифр НБУВ: РА350625

Рубрики:

      
4.

Лісова К. С. 
Історія державності України в дослідженнях української наукової еміграції (1920-1945 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / К. С. Лісова ; Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди. — Переяслав-Хмельницький, 2010. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено наукову спадщину українських учених-емігрантів щодо окремих проблем становлення та розвитку історії державності України. Розкрито наукові погляди істориків-емігрантів щодо українського минулого, як складової та невід'ємної частини української історіографії. Особливу увагу приділено таким періодам української історії, як Київська Русь, Галицько-Волинська держава, Литовсько-Руське князівство, Козацько-гетьманська держава й Українська революція 1917 - 1921 рр. Визначено роль українських наукових емігрантських установ і товариств у справі організації дослідницької праці в галузі історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(9=УКР)6 + Х. г(4/8=УКР)6 + Т3(4УКР)0-5 + Х2(4УКР)6
Шифр НБУВ: РА373400 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Лісова Н.В. 
Крайня необхідність як обставина, що виключає злочинність діяння: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Н.В. Лісова ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено історичний розвиток регулювання кримінальної відповідальності за шкоду, заподіяну у стані крайньої необхідності. Визначено основні кримінально-правові аспекти поняття крайньої необхідності. Проаналізовано її юридичну природу як обставини, що виключає злочинність діяння. Значну увагу приділено критеріям співвідношення та відмежування крайньої необхідності з такими обставинами, що виключають злочинність діяння, як фізичний або психічний примус, виконання наказу або розпорядження, діянню, взаємопомов'язаному з ризиком; виконання спеціального завдання з метою запобігання чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації. Підтверджено, що крайня необхідність є обставиною, яка займає у системі зазначених обставин головне (особливе) місце серед тих, які є базовими для здійснення суб'єктивного права та виконання юридичного обов'язку. Конкретизовано наукове визначення крайньої необхідності, яке враховує аспекти: семантичне тлумачення термінів, що утворюють словосполучення "крайня необхідність"; родові ознаки, притаманні всім обставинам, які є елементами інституту обставин, що виключають злочинність діяння; максимально повне відображення всіх конститутивних, специфічних ознак крайньої необхідності. Запропоновано внести зміни до законодавчого визначення крайньої необхідності, передбачене ч.1 ст. 39 КК України. Значну увагу приділено проблемі визначення меж крайньої необхідності. Досліджено питання допустимості як обставини, що виключає злочинність діяння, притаманне державам з континентальною та загальною системою права. Розроблено пропозиції щодо вдосконалення чинної кримінально-правової норми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)015.2 +
Шифр НБУВ: РА349270

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Лісова І.Г. 
Лексико-граматичні засоби вираження відносин часу у сучасній французькій мові (на матеріалі текстів офіційно-ділового стилю): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / І.Г. Лісова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Охарактеризовано темпоральний план речення та тексту, який в цілому створюється синтезом граматичних, лексичних засобів та екстралінгвістичних чинників. Останніми у даному стилі виступають комунікативна сфера, прагматична настанова та функції тексту. Розглянуто граматичні часи дієслова у їх первинних і вторинних функціях, як центральну ланку часового плану висловлення. Визначено типи текстів і мовленнєві ситуації, у яких домінують значення актуальної, позачасової, гіпотетичної або реальної дії. Часовий план речення вивчено як результат взаємодії дієслівних часів з лексичними одниницями темпоральної та нетемпоральної семантики, з урахуванням їх синтаксичної організації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.5 + Ш147.11-2
Шифр НБУВ: РА313818 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Лісова В.В. 
Патоморфоз пастерельозу свиней: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / В.В. Лісова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 21 с. — укp.

Досліджено патоморфоз пастерельозу свиней, що виникає внаслідок емпіричного застосування сучасних антибактеріальних препаратів широкого спектра дії без урахування чутливості до них збудника. У легенях тварин, які загинули внаслідок атипового перебігу пастерельозу, встановлено наявність серозно-геморагічної пневмонії або катаральної бронхопневмонії. Виявлено відсутність характерних для типової форми хвороби крупозної пневмонії з вогнищами некрозів та фібринозного плевриту. Одержано нові дані про патогенез досліджуваної хвороби. Визначено важливу роль тривалої бактеріємії у розвитку пастерельозу свиней, яка призводить до ураження ендотелію судин з наступним порушенням механізмів гемостазу. Встановлено, що у разі атипового перебігу пастерельозу в організмі тварин з'являються морфологічні ознаки реакції гіперчутливості негайного типу. Запропоновано оригінальну схему патогенезу набрякової та легеневої форм пастерельозу свиней. На підставі одержаних даних розроблено критерії патоморфологічної діагностики пастерельозу свиней з атиповим перебігом, що враховують наявність у легенях мікровогнищ некрозів і червоної та сірої гепатизації, в яких не виявлено фібрин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.220-925-3
Шифр НБУВ: РА330553

Рубрики:

      
8.

Лісова Т.В. 
Правове регулювання землеустрою: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / Т.В. Лісова ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено комплесне дослідження проблем правового регулювання землеустрою. Досліджено питання визначення змісту даного поняття за умов реформування земельних відносин. Зазначено, що для правових норм регулювання суспільних відносин у сфері землеустрою характерні всі ознаки самостійного правового інституту, остаточне формування якого ще не завершено. Проведено історико-правовий аналіз розвитку законодавства у сфері землеустрою. Досліджено особливості правового регулювання відносин у галузі землекористування щодо різних категорій земель і сформульовано пропозиції щодо удосконалення відповідних положень чинного законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)115 +
Шифр НБУВ: РА335795

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Лісова О.Г. 
Програмність як жанрова парадигма камерної вокальної музики: до проблеми виконавського розуміння: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / О.Г. Лісова ; Одес. держ. муз. акад. ім. А.В.Нежданової. — О., 2009. — 19 с. — укp.

Виявлено й обгрунтовано причини, умови та тенденції виокремлення камерної вокальної музики у зв'язку з проблемою виконавського розуміння. Визначено жанрову парадигму камерної вокальної музики як процесу та результату реалізації програмних функцій камерного вокального твору. Обгрунтовано категоріальний статус понять жанрової інтерференції та символічної програмності. Розкрито значення категорії інтерференції у теоретичному моделюванні камерної вокальної музики. Доведено значущість програмності як типологічної властивості камерно-вокальної музики, що зумовлює процес жанрової інтерференції. Зроблено музикознавчу спробу щодо типології програмності як фундаментальної властивості камерної вокальної музики. Завдяки визначенню головних жанрово-естетичних тендецій розвитку камерної вокальної музики від XIX до XX ст., драматизації та ліризації, обгрунтовано параметри взаємодії та зближення камерно-вокального циклу та камерної монологічної опери. Доведено правомірність методу контекстуального аналізу камерних творів О. Мессіана як адекватного символічній природі його музичної поетики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ314.043-713 +
Шифр НБУВ: РА363847

Рубрики:

      
10.

Лісова О.С. 
Психологічні особливості внутрішньої картини здоров'я в осіб з виразковою хворобою: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.04 / О.С. Лісова ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано багатовимірну теоретичну модель стану здоров'я людини, яка містить сенситивні, емоційні, когнітивні та мотиваційні компоненти, суб'єктивні образи фізичного, афективного, інтелектуального, соціального та духовного здоров'я. Розроблено критерії діагностики стану здоров'я людини, а саме: відчуття тілесного комфорту, енергетичного резерву, чіткість диференціації її почуттів і здатність до їх ефективного вираження; рівень тривожності; ступінь компетентності у сфері здоров'я; характер самооцінки здоров'я; місце здоров'я у системі ціннісних орієнтацій; рівень внутрішньої мотивації до здорового стилю життя; міра активності позиції людини щодо власного здоров'я (міра суб'єктивної цінності різних аспектів здоров'я. Запропоновано нову диференціацію типів внутрішнього здоров'я: інфантильно-оптимістичного, ціннісно-продуктивного (зрілого), ціннісно-адаптивного (умовно зрілого), інфантильно-песимістичного, ціннісно-заперечувального та іпохондрично-сенситивного. Установлено, що у хворих на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки переважними є інфантильно-песимістичний, ціннісно-адаптивний і ціннісно-заперечувальний типи. Описано функції стану здоров'я, а саме: спрямовувальну, регулятивну, когнітивно-структуруючу, прогностичну, креодизувальну, саногенну, та комунікативно-оптимізувальну. Розроблено систему ефективних психокорекційних заходів, спрямованих на оптимізацію стану здоров'я хворих на виразкову хворобу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.204.6-3 +
Шифр НБУВ: РА356457

Рубрики:

      
11.

Лісова Л.О. 
Розвиток зовнішньоекономічної діяльності підприємствами АПК Сумської області: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Л.О. Лісова ; Сум. нац. аграр. ун-т. — Суми, 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано стратегію зовнішньоекономічної діяльності підприємств агропромислового комплексу Сумщини на підставі оптимізації структури експорту аграрної продукції. Доповнено існуючі наукові погляди щодо тенденцій і перспектив розвитку зовнішньоекономічних відносин аграрних підприємств регіону. Розроблено концептуальні підходи щодо виявлення передумов становлення та розвитку зовнішньоекономічних відносин регіону в аграрному секторі з європейскими державами. Створено механізм управління зовнішньоекономічними зв'язками на регіональному рівні. Удосконалено методичні підходи щодо визначення ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємств аграрного сектору. Обгрунтовано шляхи забезпечення зростання позитивного зовнішньоторговельного сальдо експорту продовольства та сільськогосподарської сировини підприємствами області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4СУМ)832.0 +
Шифр НБУВ: РА358131

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Лісова Н.І. 
Розвиток психолого-педагогічної компетентності молодих учителів у системі післядипломної освіти: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Н.І. Лісова ; Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Здійснено системний аналіз діяльності методичних служб на шкільному та міському/районному рівні стосовно розвитку психолого-педагогічної компетентності молодих учителів. Обгрунтовано необхідність створення відповідної методики, а також представлено експериментально перевірену методику цього розвитку, показано її позитивний вплив на розвиток даної компетентності й успішну адаптацію та становлення. Розроблено рекомендації щодо підготовки супровідників (адміністрації школи, вчителів-наставників, керівників методичних форм роботи, методистів методичного кабінету, практичних психологів) до управління організаційним супроводженням молодих учителів у системі методичної роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.421 + Ч489.514(4УКР)78 + Ю940.91 +
Шифр НБУВ: РА340626

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Транспорт   
13.

Лісовал А. А. 
Теоретичні основи управління подачею палива і повітря в дизелях з газотурбінним наддувом: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.05.03 / А. А. Лісовал ; Нац. трансп. ун-т. — К., 2011. — 36 с.: рис. — укp.

Розроблено методику створення систем автоматичного регулювання (САР) частотою обертання колінчастого вала дизеля з газотурбінним наддувом (ГТН), висвітлено вимоги до електронних регуляторів дизеля, наведено методику створення мікропроцесорної САР та етапи проектування мікропроцесорного регулятора дизеля. Розроблено динамічні математичні моделі САР частотою обертання колінчастого вала дизеля з ГТН і різними типами регуляторів, проведено розрахункові й експериментальні дослідження. Розроблено рекомендації щодо шляхів покращання характеристик і показників паливної економічності та токсичності автомобільного дизеля. Досліджено імпульсні системи наддуву, визначено експериментальні вихідні дані для проектування та розробки системи автоматичного регулювання тиску наддуву. Розроблено алгоритм керування мікропроцесорного регулятора з двоконтурним регулюванням подачею палива та повітря та розроблено рекомендації для реалізації зв'язаного регулювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О354-044.2
Шифр НБУВ: РА381297 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Лісова І.Г. 
Хронічні запальні захворювання слинних залоз (етіологія, патогенез, діагностика, лікування): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.22 / І.Г. Лісова ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 34 с.: рис. — укp.

Вперше визначено вплив персистуючих вірусів мумпус і цитомегалії, як етіологічних чинників первинно-хронічних запальних захворювань слинних залоз (ЗЗСЗ). Встановлено залежність клініко-імунологічних змін у хворих на хронічні ЗЗСЗ від вірусного критерію та визначено ступінь його впливу на імунопатогенез даних захворювань. Запропоновано робочу схему розподілу хворих з ЗЗСЗ, яка грунтується на клініко-імунологічних і сіалосонографічних даних, враховує головні ланки патогенезу, спрощена за структурою, адаптована до міжнародної термінології та передбачає розподіл на хронічні сіалоаденіти за поширенням захворювання ізольовано або у поєднанні з ураженням інших органів і систем, із переважним характером структурних ектазійних чи склерозуючих змін; наявністю сіалолітіазу у слинних залозах. Визначено особливості характеру, частоти перенесенної та супутньої патології у пацієнтів із різними хронічними ЗЗСЗ. Вперше застосовано та доведено доцільність використання малоінвазивних досліджень одномоментно усіх слинних залоз, незалежно від клінічних проявів захворювання в одній з них. На основі природних складових розроблено рецептуру препарату "Ліковір" для лікування персистуючої вірусної інфекції у залозистих тканинах, теоретично та експериментально об'єктивізована його фармакодинаміка, як адаптогена імуномодулювальної дії. Запропоновано комплекс лікувально-профілактичних заходів для пацієнтів з хронічними ЗЗСЗ, заснований на етіотропних, патогенетичних та симптоматичних принципах дії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.25-5 +
Шифр НБУВ: РА322318

Рубрики:

      
15.

Аннаєв Б. С. 
Наукові засади формування інноваційного потенціалу виробничого підприємства в економіці знань / Б. С. Аннаєв. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт – процес формування інноваційного потенціалу виробничого підприємства в умовах економіки знань; мета – розробка та обґрунтуванні теоретичних положень, методичних підходів і рекомендацій щодо перманентного формування інноваційного потенціалу виробничого підприємства в умовах економіки знань; методи – діалектичний пізнання та спостереження; морфологічний, узагальнення, систематизації, системного підходу, декомпозиції націленого пошуку, структурно-семантичного перетворення, економіко-статистичного та динамічного аналізу, анкетування та емпіричного дослідження, графічний, порівняльного аналізу структурно-логічного моделювання, логічний новизна – полягає в розробці теоретико-методичного підґрунтя та рекомендацій щодо перманентного формування інноваційного потенціалу виробничого підприємства; результати – науково обґрунтовані та методично завершені рекомендацій стосовно формування інноваційного потенціалу виробничого підприємства; впроваджено – ТОВ «С-Інжиніринг» (довідка № 03/17-04 від 17.04.2018 р.), ТОВ «Поліпласт» (довідка № 21/02 від 21.02.2018 р.), ТОВ «Одеспромпак» (довідка №1/15 від 15.03.2018 р.)., в навчальному процесі Одеського національного політехнічного університету МОН України (акт впровадження від 20.04.2018 р.).^UObject – process of formation of innovative potential of a production enterprise in the conditions of knowledge economy; the purpose is to develop and substantiate the theoretical positions, methodological approaches and recommendations for the permanent formation of the innovative potential of the manufacturing enterprise in the conditions of the knowledge economy; methods – dialectical knowledge and observation; morphological, generalization, systematization, systematic approach, decomposition of the target search, structural-semantic transformation, economic-statistical and dynamic analysis, questioning and empirical research, graphical, comparative analysis of structural-logical modeling, logical novelty – is to develop a theoretical and methodological basis and recommendations on the permanent formation of the innovative potential of a production enterprise; results – scientifically substantiated and methodically completed recommendations regarding the formation of innovative potential of a production enterprise;implemented – LLC "S-Engineering" (certificate number 03 / 17-04 dated April 17, 2018), LLC "Polyplast" (certificate number 21/02 of 21.02.2018), LLC "Odespromak" (certificate number 1/15 of March 15, 2018), In the educational process of the Odessa National Polytechnic University of the Ministry of Education and Science of Ukraine (Act of Implementation dated April 20, 2018).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Лісова Н. І. 
Теоретико-методичні основи державно-громадського управління розвитком загальної середньої освіти в малих містах України / Н. І. Лісова. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації розглянуто державно-громадське управління на світоглядних основах постмодерністської методології, системології та синергетики, теорії дитиноцентризму і філософії управління. Розкрито особливості державно-громадського управління шкільною освітою в різні історичні періоди. Розширено теоретичні положення державно-громадського управління розвитком загальної середньої освіти у складній соціокультурній системі «дитина – школа – громада», а також обґрунтовано концептуальну модель системи державно-громадського управління розвитком загальної середньої освіти в малих містах України, яка базується на системному, синергетичному, функційному, компетентнісному, аксіологічному, інтегративному та інших підходах. Досліджено та обґрунтовано механізми державно-громадського управління розвитком загальної середньої освіти в малих містах України.^UThe peculiarities of state and public management of school education in various historical periods were represented. The theoretical positions of the state and public management of the development of general secondary education in the complex sociocultural system «child-school-community» are expanded, as well as the conceptual model of the system of state and public management of the development of general secondary education in small cities of Ukraine is substantiated.The social and pedagogical conditions of state and public management of the development of general secondary education in cities of regional subordination and regional significance in interaction with communities are analyzed; the peculiarities of the management activity of the education department in the conditions of self-government and self-organization of the city communities are determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Бомок С. К. 
Грибні і нематодозні хвороби бульб картоплі та їх контроль в Правобережному Поліссі України. / С. К. Бомок. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі вирішено актуальні проблеми дослідження хвороб бульб картоплі грибної та нематодозної етіології на різних за стійкістю сортах і зразках диких видів картоплі, а також визначено ефективність препаратів різної дії у системі захисту. Діагностовано розвиток фітопатогенів на бульбах картоплі та змішаного інфікування збудниками грибного та нематодозного походження – фомозно-фузаріозного та фузаріозно-нематодозного. Установлено, що умови зберігання бульб, зокрема вологість повітря, можуть значно змінювати прояв зовнішніх ознак ураження збудниками сухої фузаріозної гнилі. За результатами фітопатологічного аналізу 32 сортів картоплі ідентифіковано 13 видів фітонематод: три з яких – облігатні паразити, два – мікогельмінти та вісім – сапробіонти. Фітопаразитичні нематоди виду Ditylenchus destructor виявлено на сортах Случ (34 %) та Скарбниця (36 %). Ditylenchus dipsaci (12 %) та Pratylenchus pratensis (65 %) виявлено на сорті Скарбниця. Гриби роду Fusarium ідентифіковано на п'яти сортах картоплі (від 21,5 % до 45 %) та Alternaria Ness. – на двох сортах картоплі (від 5,0 % до 6,5 %).Досліджено видовий склад грибів роду Fusarium на сорті Скарбниця: Fusarium sambucinum Fuck. із частотою виявлення 71,66 % та F. avenaceum (Fr.) Sacc. – 28,33 %. На сорті Беллароза: F. sambucinum – 75,0 % та F. oxysporum (Schlecht.) Snyd.et Hans – 20,0 % та F. avenaceum – 5,0 %. В умовах Правобережного Полісся України за зберігання бульб інтродукованих сортів картоплі втрати врожаю від дії збудників сухої фузаріозної гнилі становили 0,9–11,5 %. Залежно від рівня або ступеня ураження бульб картоплі під час зберігання від слабкого до високого (слабкий – 10 %, середній – 25 %, високий – 50 %), відбувалося зниження вмісту сухих речовин, крохмалю, вітаміну С та каротину, тобто погіршення їхньої якості. За результатами оцінки стійкості, установлено, що у 17 сортів картоплі іноземної та української селекцій ураження сухою фузаріозною гниллю становило 3,8–15,7 %. За групою стиглості бульби ранніх сортів картоплі мали рівень ураження збудниками сухої фузаріозної гнилі в межах 3,8–15,7 %, а середньоранні – 6,5 до 11,7 %. Із 42 зразків, відібраних з 18 диких видів картоплі, 40 не мали ураження сухою фузаріозною гниллю. Найефективнішими схемами хімічного захисту проти ураження збудниками сухої фузаріозної гнилі на природньому інфекційному фоні виявилися такі схеми застосування: для сорту Гала – протруйник Шедевр + регулятор росту рослин Потейтін; технічна ефективність становила 56,58 %. Для сорту Рів'єра – протруйник Шедевр + біостимулятор росту рослин Стимпо; протруйник Ас-Селектив + біостимулятор росту рослин Потейтін; технічна ефективність від 56,20 до 56,70 %. Найвищі показники урожайності становили для сорту Рів'єра, протруйник Шедевр + регулятор росту рослин Потейтін – 35,34 т/га.Найбільш дієвими схемами застосування препаратів на інфекційних фонах проти ураження збудниками сухої фузаріозної гнилі та звичайної парші картоплі визначено такі: протруйник Ровраль Аквафло + регулятор росту Потейтін; протруйник Селест Топ, 312,5 FS + регулятор росту Потейтін; протруйник Максим 025 FS + регулятор росту рослин Потейтін. Технічна ефективність проти сухої фузаріозної гнилі становила від 64,53 до 68,86 %; звичайної парші – від 54,90 % до 66,18 %. Найвищий показник урожайності при застосуванні протруйника Ровраль Аквафло + регулятора росту Потейтін – 31,90 т/га.Ефективність розробленого комплексу заходів захисту виробничих посівів картоплі досліджено у ФГ «Габенець» урожайність виробничих посівів становила 50,2-58,1 т/га. За результатами фітопатологічних досліджень на чотирьох сортах картоплі Карлена, Фантазія, Опал та Кібіц, у контрольних варіантах було ідентифіковано гриби роду Fusarium (без застосування технології), проте на виробничих посівах фітопатогенів не виявлено.Розрахунки економічної ефективності застосування препаратів дають змогу стверджувати, що використання протруйника Шедевр і регулятора росту рослин Потейтін на сорті картоплі Рів'єра дозволяє отримати прибуток у розмірі 36,2 тис. грн / га за рентабельності 113,1 %.^UIn the dissertation work the actual problems of research of diseases of tubers potato of fungal and nematode etiology on different grades and samples of wild types of potatoes on stability are already solved, and also efficiency of drugs of various actions in system of protection is defined. The development of phytopathogens on potato tubers and mixed infection with pathogens of fungal and nematode origin - phomosis-fusarium and fusarium-nematode were diagnosed. It was found that the storage conditions of tubers, in particular humidity, can significantly change the manifestation of external signs of damage by pathogens of dry fusarium rot. According to the results of phytopathological analysis of 32 varieties of potatoes, 13 species of phytonematodes were identified. These were: three of them – obligate parasites, two – mycohelminths and eight – saprobionts. Phytoparasitic nematodes of the species Ditylenchus destructor have already been detected in the cultivars Sluch 34% and Skarbnytsia 36%. Ditylenchus dipsaci 12% and Pratylenchus pratensis 65% were found on the variety Skarbnytsia. Fungi of the genus Fusarium were identified on 5 varieties of potatoes from 21.5% to 45% and Alternaria Ness. was on 2 varieties of potatoes from 5.0% to 6.5%.The species composition of fungi of the genus was studied Fusarium on the variety Skarbnytsia: Fusarium sambucinum Fuck. with detection frequency 71,66% and F. avenaceum (Fr.) Sacc. – 28,33%. There are on the variety Bellaroza: F. sambucinum – 75,0% and F. oxysporum (Schlecht.) Snyd.et Hans – 20,0% and F. avenaceum – 5,0%. In the conditions of the Right Bank Polissya of Ukraine for storage of tubers of the introduced grades of potatoes yield losses from action of activators of dry fusarium rot made 0,9-11,5%. Depending on the level or degree of damage to potato tubers during storage from weak to high (weak – 10%, medium – 25%, high – 50%), there was a decrease in dry matter, starch, vitamin C and carotene, which deteriorated their quality. According to the results of the resistance assessment, it has already been established that in seventeen varieties of potatoes of foreign and Ukrainian selections the lesion of dry fusarium rot was 3,8–15,7%. According to the maturity group, tubers of early potato varieties had a level of damage by pathogens of dry fusarium rot in the range of 3,8-15,7%, and medium-early – 6,5 to 11,7%. Of the 42 samples taken from 18 wild potato species, 40 were free from dry fusarium rot. The most effective schemes of chemical protection against damage by pathogens of dry fusarium rot on a natural infectious background were the schemes of application. These were: for the variety Gala disinfectant Shedevr + plant growth regulator Poteitin; technical efficiency was 56,58%. For the variety Riviera - a disinfectant Shedevr + biostimulator of plant growth Stympo; disinfectant As-Selective + biostimulator of plant growth Poteitin; technical efficiency was from 56,20 to 56,70%. The highest yields were for the variety Riviera disinfectant Shedevr + plant growth regulator Poteitin – 35,34 t/ha.The most effective schemes for the use of preparation on infectious backgrounds against pathogens of dry fusarium wilt and common potato scab were found. These were: disinfectant Rovral Akvaflo + plant growth regulator Poteitin; disinfectant Selest Top, 312,5 FS + plant growth regulator Poteitin; disinfectant Maksym 025 FS + plant growth regulator Poteitin. Technical efficiency against dry fusarium rot ranged from 64,53 to 68,86%; common potato scab was from 54,90% to 66,18%. The highest yield when applied was in the disinfectant Rovral Akvaflo + growth regulator Poteitin – 31,90 t/ha.The effectiveness of the developed set of measures to protect potato production crops has already been studied in FH "Habenets", where the yield of industrial crops was 50,2-58,1 t/ha. According to the results of phytopathological studies on four varieties of potatoes Karlena, Fantaziia, Opal and Kibits, in the control variants were identified fungi of the genus Fusarium (without the use of technology), but on the production crops of phytopathogens were not detected.Calculations of the economic efficiency of the application of preparation allowed to state that the use of the disinfectant Shedevr and plant growth regulator Poteitin on the potato variety Riviera allowed obtaining a profit of 36,2 ths. UAH/ha, at a profitability was 113,1%


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Лісова (Цикало) Т. О. 
Фармакогностичне дослідження видів роду Рижій (CamelinaCrantz) / Т. О. Лісова (Цикало). — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному порівняльному фармакогностичному дослідженню трави та насіння рижію посівного та рижію дрібноплодого, отриманню лікарських рослинних субстанцій, розробці методів контролю якості на лікарську рослинну сировину та одержану лікарську субстанцію рослинного походження. У траві обох видів ідентифіковано рутин та хлорогенову кислоту. У насінні обох видів було ідентифіковано рутин. Наявність цих сполук підтвердили методом ВЕРХ і встановили їх кількісний вміст. Кількісне визначення суми флавоноїдів,кислот гідроксикоричних, поліфенольних сполук визначали спектрофотометричним методом. У результаті дослідження амінокислотного складу сировини обох видів ідентифіковано 17 амінокислот. Визначено, що у найбільшій кількості у рижію посівного траві були: глутамінова, аспарагінова кислоти, пролін, лейцин. У рижію посівного насінні превалюючими амінокислотами були: глутамінова, аспарагінова кислоти, аргінін, лізин.У рижію дрібноплодого траві в найбільшій кількості виявлено: кислоти глутамінову та аспарагінову, пролін, аргінін. У рижію дрібноплодого насінні - кислоти глутамінову та аспарагінову гліцин, аргінін. Найбільший вміст суми амінокислот було визначено у рижію посівного насінні. Методом ТШХ досліджено мономерний склад полісахаридних фракцій. У гідролізатах даних фракцій рижію посівного трави та насіння було ідентифіковано D-галактозу, D-глюкозу та L-арабінозу. У рижію дрібноплодого траві та насінні ідентифікованоD-галактозу, D-глюкозу, L-арабінозу та D-ксилозу. Також проведено кількісне визначення полісахаридних комплексів спектрофотометричним методом. Методом ТШХ в сировині обох видів визначено якісний склад вільних органічних кислот. У рижію посівного траві було визначено наявність щавлевої, яблучної, аскорбінової та бензойної кислот. У рижію дрібноплодого траві знайдено щавлеву, яблучну та бензойну кислоти. У насінні обох видів встановлено наявність щавлевої та бензойної кислот. Кількісне визначення суми вільних органічних кислот провели титриметричним методом. Методом ГХ-МС дослідили вміст жирних кислот (ЖК). Так, у рижію посівного траві вміст ЖК 2,04 %. Визначено, що найбільший вміст займають пальмітинова та α-ліноленова кислоти. У рижію посівного насінні вміст ЖК 40,31 %, найбільший вміст займають α-ліноленова, ейкозенова та лінолева кислоти.У рижію дрібноплодого траві вміст ЖК 3,58 %. Визначено, що найбільший вміст займають пальмітинова та α-ліноленова кислоти. У рижію дрібноплодого насінні ЖК складають 44,24 %, найбільший вміст займають α-ліноленова, ейкозенова та лінолева кислоти. Отримані експериментальні дані щодо макро- та мікроелементного складу сировини обох видів свідчать про наявність у не менше 19 елементів. Найбільший сумарний вміст елементів визначено у рижію дрібноплодого траві. Проведено визначення морфологічних ознак трави обох видів роду Рижій. Спільними макроскопічними ознаки є: суцвіття в обох представників китиця, квітки маленькі, світло-жовтого кольору; листя сидяче, чергове, опушене, видовжено-ланцетне зі стрілоподібною основою. Відмінні макроскопічні ознаки: листок рижію посівного більший за розмірами, має зубчастий край. А край листка рижію дрібноплодого цільний. Плід - стручечок, відрізняється формою і розміром: у рижію посівного більший і обернено-яйцеподібний, у рижію дрібноплодого - дещо менший і грушоподібної форми. Насіння також відрізняється розміром та кольором: у рижію посівного більше та жовто-оранжевого кольору. У рижію дрібноплодого насіння дрібніше та має темно-коричневе забарвлення. Спільними мікроскопічними ознаками є: листкова пластинка дорзо-вентрального типу, амфістоматична. Продиховий апарат анізоцитного типу, зустрічаються багаточисельні прості волоски. Судинно-волокнистий пучок черешка колатеральний. Стебло округлої форми, густоопушене простими волосками, в осьовому циліндрі судинно-волокнисті пучки, тип будови перехідний. В пелюстках судинно-волокнистий пучок представлений спіральними судинами. Що стосовно відмінних мікроскопічних ознак, то можна сказати, що відмінностей майже немає. Розроблено проєкти МКЯ на траву обох видів. Для проведення фармакологічних досліджень отримали густий екстракт з трави рижію посівного та олію з рижію посівного насіння. У рижію посівного трави екстракті густому методом ТШХ і ВЕРХ було ідентифіковано рутин та кислоту хлорогенову. Спекрофотометричним методом визначено кількісний вміст суми флавоноїдів, кислот гідроксикоричних, поліфенольних сполук. Опрацьовано параметри стандартизації рижію посівного трави екстракту густого та розроблено проєкт МКЯ. Визначено гостру токсичність отриманих екстрактів (V клас токсичності).Встановлено, що екстракт густий з трави та олія з насіння рижію посівного виявляють гіпоглікемічну активність. Густий екстракт сприяв поліпшенню ліпідного обміну. Досліджено антирадикальну активність густого екстракту.^UThe dissertation work is devoted to the complex comparative pharmacognostic research of herb and seeds of Camelinasativa and Camelinamicrocarpa, to the design of herbal medicines, to the development of methods of quality control on medicinal plant raw materials and the received medicinal products of plant origin. Rutin and chlorogenic acid have been identified in the grass of both species. Rutine was identified in the seeds of both species. The presence of these individual compounds was confirmed by HPLC and it was found them the content. The amount of flavonoids, hydroxycinnamic acids and polyphenolic compounds wascalculated by spectrophotometric method. As a result of the study of the amino acid composition of both species raw materials, 17 amino acids were identified. The following amino acids were found in the largest amount in C. sativa herb: glutamic, asparagine, proline, leucine. In C.sativa seeds, the predominant amino acids were: glutamine, asparagine, arginine, lysine. In C. microcarpa herb, the following amino acids were revealed in the largest amount: glutamic, aspartic, proline, arginine. In the seeds of C. microcarpa, the following amino acids were found in the largest amounts: glutamic, aspartic, glycine, arginine. The highest content of the amino acids sum was determined in the seeds of C.sativa. The monomeric composition of polysaccharide fractions was investigated with TLC. Galactose, glucose and arabinose were detected in the hydrolysates of these fractions of C. sativa herb and seeds. The presence of galactose, glucose, arabinose and xylose was found in C.microcarpa herb and seeds.Polysaccharide complexes were calculated with spectrophotometric method. The qualitative composition of free organic acids in the raw materials of both species was determined by TLC. The presence of oxalic, malic, ascorbic and benzoic acids was determined in C.sativa herb. Oxalic, malic and benzoic acids were found in C.microcarpa herb. The presence of oxalic and benzoic acids was registered in the seeds of both species.Quantitative determination of the amount of free organic acids was performed with titrimetric method. The content of fatty acids (FA) in the raw materials of the studied species was investigated by the GC-MS method. Thus, the content of FA in the C.sativa herb is 2.04%. The content of FA in the C.sativa seeds is 40,31%. The content of FA in the C.microcarpa herb is 3.58 %. The content of FA In C.microcarpa seeds is 44.24%. It was found that linolenic, eicosenic and linoleic acids have the highest content among FAof seeds of both species. The obtained experimental data on the macro- and microelement composition of C.sativa and C.microcarpa raw materials indicate the presence of at least 19 elements. The highest total content of elements was determined in the herb of C.microcarpa. The morphological features of both species of the genus CamelinaCrantzherb were determined. Common macroscopic features include: leaves are sessile, alternate, pubescent, oblong-lanceolate with an arrow-shaped base. Besides, both plants have distinctive macroscopic features. The leaf of C.sativa is larger in size and has a serrated edge. The edge of C.microcarpaleaf is whole. The fruit differs in shape and size: in the C.sativa,it is larger and inverted-ovate; in C.microcarpa, it is a little smaller and pear-shaped. The seeds also differ in size and color: in C.sativa,they are bigger and yellow-orange. In C.microcarpa, seeds are smaller and dark brown. Common microscopic features are: dorso-ventral leaf blade, amphistomatic. Respiratory apparatus of the anisocyte type, there are numerous simple hairs. The vascular-fibrous bundle of the petiole is collateral. Stem rounded, densely pubescent with simple hairs, in the axial cylinder vascular-fibrous bundles, the type of structure is transitional. In the petals, the vascular-fibrous bundle is represented by spiral vessels. As for the distinctive microscopic features, we can say that there are almost no differences. The projects of quality control methods (QCM) for herb of both species has been developed. For pharmacological studies, a thick extract of C.sativa herb (ECS) and oil of C.sativaseeds was obtained.Rutin and chlorogenic acid were confirmed by TCL and HPLC in a thick extract of C.sativa. The quantitative content of the sum of flavonoids, hydroxycinnamic acids,polyphenolic compoundswas determined by spectrophotometric method. The parameters of standardization of C.sativa herb thick extract were studied. The projects of quality control methods for thick extract has been developed. Acute toxicity of the obtained extracts was determined (class V toxicity). It was found that a thick extract of herb and oil from the seeds of C.sativashow hypoglycemic activity. ECS helped to improve lipid metabolism. The antiradical activity of ECS was also investigated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Лісова А. В. 
Розвиток творчого потенціалу майбутніх учителів мистецьких дисциплін у педагогічних коледжах / А. В. Лісова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації теоретично й експериментально досліджено проблему розвитку творчого потенціалу майбутніх учителів мистецьких дисциплін у педагогічних коледжах. Конкретизовано поняття «розвиток творчого потенціалу майбутніх учителів мистецьких дисциплін у педагогічнихколеджах». Обґрунтовано структурні компоненти (мотиваційно-пізнавальний, творчо-діяльнісний, операційно-технологічний), критерії, показники та рівні професійної готовності майбутніх учителів музики до художньо-творчої діяльності.^UThe problem of future music teachers' professional readiness to artistic and creative activity in pedagogical colleges is theoretically and experimentally explored in the dissertation. The relevance of the problem is intensified by the present-day requirements for the personality of a music teacher, according to the National Strategy of the Education Development in Ukraine, recommendations of the European Parliamentand the Council of Europe, as well as the «New Ukrainian School» key reform, which necessitate revision of the content, forms, methods, creation of the necessary conditions for the formation of professional readiness of future specialists who can organize different types of artistic activities and deploy creative activities for selfrealization in the activity under investigation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Маковозов О. О. 
Оптимізація лікування хворих на нирково-клітинний рак, ускладнений пухлинним тромбозом нижньої порожнистої вени, з урахуванням оцінки складності оперативних втручань: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / О. О. Маковозов. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена покращенню якості лікування хворих на пухлини нирок із інтравенозним кавальним поширенням шляхом розробки методик прогнозування інтраопераційних ускладнень та шкали оцінки складності венакаватромбектомії.Для досягнення мети та завдань досліджували загальні хірургічні результати лікування 124 пацієнтів, зокрема інтраопераційні і ранні післяопераційні ускладнення, а також рівень периопераційної летальності.Наукова новизна дисертації роботи полягає у тому, що дослідження містить систематизований і сучасний підхід для вирішення наукового завдання, яке передбачає підвищення якості лікування пацієнтів, що страждають нирково-клітинним раком із поширенням у нижню порожнисту вену. Отримані результати наукового пошуку дозволили доповнити клінічні знання про клініко-морфологічні особливості пухлинних тромбів НПВ. Зокрема, представлена їх форма і кількість стволів, інвазія в кавальну стінку, а також проаналізовані особливості кровопостачання. Оцінено прогностичне значення різних клініко-морфологічних параметрів пацієнтів, пухлин нирки і пухлинних тромбів щодо інтраопераційних проблем, які можуть впливати на складність венакаватромбектомії у хворих з нирково-клітинним раком.Уперше проаналізовано здійсненність і безпеку різних хірургічних маневрів під час проведення венакаватромебектомії та представлено їхню роль із погляду складності операції.Уперше на основі дискримінантного аналізу проведено порівняльне оцінювання параметрів пацієнта, ниркової пухлини і пухлинного кавального тромбу, які можуть впливати на складність венакаватромбектомії. Уперше розроблено шкалу оцінки складності венакаватромбектомії на основі параметрів пацієнта, ниркової пухлини, пухлинного тромбу і анатомічних особливостей НПВ і її притоків.^UThe dissertation is devoted to improving the quality of treatment of patients with renal tumours with intravenous caval spread by developing methods for predicting intraoperative complications and a scale for assessing the complexity of venacavatrombectomy.To achieve the aim and objectives, the overall surgical outcomes of 124 patients were studied, including intraoperative and early postoperative complications, as well as the perioperative mortality rate.The scientific novelty of the thesis is that the study contains a systematic and modern approach to solving the scientific problem of improving the quality of treatment of patients suffering from renal cell carcinoma with spread to the inferior vena cava. The results of the scientific search allowed us to supplement clinical knowledge about the clinical and morphological features of tumour thrombi in the IVC. In particular, their shape and number of trunks, invasion of the caval wall, and blood supply features were presented. The prognostic value of various clinical and morphological parameters of patients, renal tumours and tumour thrombi in relation to intraoperative problems that may affect the complexity of venacavalvectomy in patients with renal cell carcinoma was assessed. The feasibility and safety of various surgical manoeuvres during venacavatromebectomy were analysed for the first time and their role in terms of the complexity of the operation was presented.For the first time, a comparative assessment of patient, renal tumour and tumour caval thrombus parameters that may affect the complexity of venacavatrombectomy was performed using discriminant analysis. For the first time, a scale for assessing the complexity of venacaval thrombectomy was developed based on the parameters of the patient, renal tumour, tumour thrombus and anatomical features of the IRA and its tributaries.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського