Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (24)Реферативна база даних (386)Книжкові видання та компакт-диски (627)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю956$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 63
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іванов Д.І. 
Психологічний аналіз системи дитячо-батьківських стосунків у парадигмі глибинної психології: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Д.І. Іванов ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше проаналізовано проблеми взаємодії батьків і дітей у контексті впливу на формування їх стосунків специфічного характеру конфліктів батьківської психіки. Запропоновано класифікацію причин виникнення зазначених психічних протиріч залежно від характеру нереалізованих і витиснутих у несвідоме потреб одного з батьків і їх свідомих установок стосовно дитини. Уточнено уявлення про системний характер процесу дитячо-батьківських стосунків, що формуються під впливом свідомого та несвідомого інтенцій батьківської психіки. Розроблено класифікацію психічних конфліктів батьків, що впливають на відносини з дитиною. Виділено протиріччя, пов'язані з дезорганізацією у сфері подружньої взаємодії та нереалізованими аспектами особистого життя одного з батьків. Уточнено уявлення про характер і зміст міжпоколінних сімейних трансмісій як визначного чинника якості розвитку дитячої психіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-06-734-953.6 + Ч491.0 +
Шифр НБУВ: РА335201

Рубрики:

      
2.

Ісаєнко О.С. 
Агресія в системі комунікації "мати - дитина" як фактор соціальної дезадаптованості молодших школярів: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.С. Ісаєнко ; Ін-т соц. та політ. психології АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Одержано нові дані про структуру та динаміку агресивної комунікації у парі "мати - дитина". Досліджено феномени невербальної комунікації матері й дитини, в яких описано особливості інтервенції матері в простір дитини під час навчання. Визначено залежність показників соціальної дезадаптованості молодшого школяра від проявів агресії в комунікації матері та дитини. Визначено складний характер залежності, за якої соціальна дезадаптованість школяра пов'язана з високим і низьким рівнем агресії у парі "мати - дитина". Проаналізовано конструктивні аспекти агресії, емпірично обгрунтовано дезадаптивну роль дефіцитарної агресії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.14 + Ю956-994-06-734 + Ю983.402.1 +
Шифр НБУВ: РА351588

Рубрики:

      
3.

Асланян Т. С. 
Структурні та функціональні характеристики симптокомплексу "емоційного холоду" у жінок: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / Т. С. Асланян ; Харків. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Здійснено аналіз стосунків психологічної інтимності. Позначено феномен порушення інтимно-особистісної сфери як симптомокомплекс "емоційного холоду". Виявлено характеристики симптомокомплексу "емоційного холоду" у жінок. Визначено емоційні, когнітивні, поведінкові особливості особистості, яка зазнає труднощів у встановленні взаємин психологічної інтимності. На підставі аналізу психологічної літератури, узагальнення результатів дослідження розроблено психокорекційну програму для жінок із симптомокомплексом "емоційного холоду". Запропоновано програму, яка є терапевтично ефективною та рекомендується практичним психологам у їх фаховій роботі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.31-52 + Ю956-994-06
Шифр НБУВ: РА371351 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Афанасьєва Н.Є. 
Установки статевої взаємодії у кримінальному та нормативному середовищі неповнолітніх: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / Н.Є. Афанасьєва ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2004. — 18 с. — укp.

Розглянуто особливості формування установок статевої взаємодії у правопорушників, що скоїли злочин проти статевої свободи та недоторканості особистості, та у правослухняних неповнолітніх. На підставі одержаних даних обгрунтовано необхідність цілеспрямованого формування установок статевої взаємодії та створення державної програми статевого виховання дітей та підлітків. Запропоновано методичні рекомендації щодо розробки програм, спрямованих на розвиток нормативних установок статевої взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-993 + Ю947.1-734 + С5*423.2*344 + С5*423.121*368 + Ч421.358
Шифр НБУВ: РА330543

Рубрики:

      
5.

Барінова Н.В. 
Психологічні особливості відношення батька як чинник формування статеворольової "Я"-концепції у дівчат-підлітків: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.В. Барінова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено особливості становлення статеворольової "Я"-концепції у дівчат-підлітків з повних і неповних родин у контексті вивчення відношення батька до доньки. Показано роль суб'єктивного сприйняття характеру батьківського виховання дівчатами-підлітками як чинника, що впливає на розвиток їх статеворольової "Я"-концепції. Обгрунтовано теоретичні положення про трансформацію соціокультурних уявлень щодо чоловічих і жіночих ролей. Наведено дані про характер впливу батьківського виховання на кількісні та якісні параметри фемінінності й маскулінності у дівчат-підлітків. Уточнено особливості сімейної структури та статеворольового розвитку дівчат-підлітків з вираженою статеворольовою девіацією. Досліджено характер взаємозв'язку між поведінковими і соціогенним рівнями функціонування симптомокомплексу "маскулінності/фемінності" у дівчат-підлітків. Розроблено програму індивідуальної та сімейної корекції процесу статеворольового самовизначення дівчини з урахуванням відносин в діаді "батько - донька" або в тріаді "мати - батько - донька".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-994-06-734 + Ю952.2-734 + Ю983.731 + Ч491.332 +
Шифр НБУВ: РА346543

Рубрики:

      
6.

Бевз Г.М. 
Соціально-психологічні чинники виникнення та розвитку прийомного батьківства: Автореф. дис... канд. психол. наук : 19.00.05 / Г.М. Бевз ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2002. — 21 с. — укp.

На базі інтегративного підходу розглянуто детермінанти виникнення підставі надання допомоги дітям-сиротам шляхом влаштування їх у власні сім'ї. Проаналізовано мотиваційні особливості та етапи становлення прийомної сім'ї. Розкрито зміст та стуктуру психологічної готовності батьків до виконання функцій заміщувальної опіки. Визначено фактори ризику й умови успішного функціонування прийомної сім'ї. Введено поняття ресурсу - резерву, а також розроблено підхід до їх визначення. Окреслено теоретичні та практичні підходи до оцінки функціонування прийомної сім'ї (прогнозуючої, поточної та результуючої). Доведено доцільність тренінгової підготовки прийомних батьків і важливість психологічного супроводу сімей замісної опіки, конкретизовано його форми та зміст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-99 + С5*644.12
Шифр НБУВ: РА318748 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Борисенко З.Т. 
Психологічні особливості імперативних та діалогічних впливів батьків на підлітків: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / З.Т. Борисенко ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості міжособистісної взаємодії у контексті виховних впливів батьків на підлітків, емпірично визначено їх детермінанти. Розкрито зміст понять "виховний вплив" і "стиль батьківської виховної взаємодії з підлітком". З'ясовано, що батьки у взаємодії з підлітками використовують імперативні та діалогічні виховні впливи, співвідношення яких залежить від стилю батьківської виховної взаємодії з підлітком. Доведено, що у разі використання імперативних і діалогічних виховних впливів простежуються статеві особливості. Розроблено теоретико-методологічні засади психокорекційної та профілактичної роботи з батьками підлітків. Створено й апробовано програму соціально-психологічного тренінгу "Формування у батьків навичок адекватного вибору імперативних і діалогічних виховних впливів" з метою сприяння конструктивній взаємодії батьків з підлітками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-994-06-734 + Ю953.3 + Ю983.402.2 + Ч491.32 +
Шифр НБУВ: РА355410

Рубрики:

      
8.

Висоцький В.М. 
Поширеність подружньої дезадаптації, чинники її ризику в осіб, що беруть шлюб, та їх психопрофілактика: Автореф. дис... канд. мед. наук: 19.00.04 / В.М. Висоцький ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2006. — 18 с. — укp.

Вперше в контексті системного підходу наведено комплексну медико-соціальну характеристику поширеності порушень сексуального здоров'я серед міських і сільських жителів регіону Північної Буковини на моделі міста Чернівці та Чернівецької області. Виявлено вплив даних розладів на якість життя, визначено причини та умови формування подружньої дезадаптації та первинної сексуальної дисфункції у чоловіків і жінок. Вперше визначено фактори ризику розвитку зазначених розладів. Розроблено систему психопрофілактики порушень сексуального здоров'я у молодих людей, що беруть шлюб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.093.3-57 + Ю948.4-82 + Ю956-73 +
Шифр НБУВ: РА346093

Рубрики:

      
9.

Волошок О.В. 
Психологічні особливості диспозиційної системи особистості у функціонально неспроможній родині: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.В. Волошок ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено теоретичний аналіз детермінант соціального розвитку, особливостей формування та психологічного змісту диспозиційної системи особистості. Наведено результати емпіричного дослідження диспозиційної системи особистості дитини молодшого шкільного віку з функціонально неспроможної та нормально функціонуючої сімей. Уточнено сутність поняття функціонально неспроможної родини. Встановлено, що розвиток диспозиційної системи особистості дитини з функціонально неспроможної родини відбувається викривлено та дисгармонійно у порівнянні з дітьми з нормально функціонуючих сімей. Розроблено теоретико-методичні засади психокорекційної та профілактичної роботи з членами функціонально неспроможних сімей. Зокрема, створено й апробовано програму соціально-психологічного тренінгу, спрямованого на формування гармонійної диспозиційної системи та запобігання виникненню порушень у сфері спрямованості особистості дитини молодшого шкільного віку з функціонально неспроможної сім'ї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-994-06-734 + С40(4УКР) + С5*644*332.1 + Ч491.0 +
Шифр НБУВ: РА342872

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
10.

Горецька О.В. 
Психологічні умови оптимізації спілкування батьків з дітьми дошкільного віку: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / О.В. Горецька ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Експериментально виявлено особливості впливу батьківського ставлення на вибір дорослими стилю спілкування з дітьми дошкільного віку (авторитарно-монологічного й особистісно-діалогічного стилю). Визначено критерії ефективності спілкування батьків з дітьми дошкільного віку (особистісно-діалогічний стиль спілкування, безумовно позитивне ставлення до дитини, суб'єкт-суб'єктна стратегія взаємодії), рівні прояву психологічно оптимального спілкування (високий, середній, низький). Визначено психологічні умови (формування в батьків прийомів ефективної комунікації, активізація дії перцептивних механізмів спілкування у батьків, розвиток конструктивних способів взаємодії батьків з дітьми), дотримання яких сприяло процесу оптимізації спілкування між батьками та дітьми, гармонізації батьківсько-дитячих стосунків. Обгрунтовано та доведено, що впровадження у процес родинної взаємодії особистісно орієнтованого підходу є вирішальною умовою оптимізації спілкування батьків з дітьми дошкільного віку. Розроблено рекомендації щодо використання психолого-педагогічних засобів оптимізації процесу спілкування дорослих з дітьми дошкільного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-994-06-734 + Ю983.402 +
Шифр НБУВ: РА367577

Рубрики:

      
11.

Гуртова І. В. 
Особливості структурної організації та функціонування узалежненої особистості: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / І. В. Гуртова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто узалежнену особистість у двох основних варіантах свого розвитку: власно узалежненості та контрузалежненості в чоловіків і жінок. Серед структурних особливостей узалежненої особистості виявлено зміни, які торкаються емоційно-вольової та комунікативної сфер. Проаналізовано характерологічні структури, які потенціюють і гальмують розвиток узалежненої особистості. Розглянуто адаптацію у подружніх взаєминах, рольове функціонування й особливості подружніх стосунків у співузалежненому шлюбі. Проаналізовано особливості раннього травматичного досвіду узалежненої особистості. Здійснено психометричне обгрунтування чоловічого варіанта опитувальника Б. Уайнхолда для виміру рівня міжособистісної узалежненості та створено психометричний паспорт чоловічого варіанту опитувальника Б. Уайнхолда.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-994-06
Шифр НБУВ: РА371452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Дідук І.А. 
Взаємини між дітьми в сім'ї як чинник їх психосоціального розвитку: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / І.А. Дідук ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто психологічні особливості психосоціального розвитку особистості у контексті сиблінгової взаємодії. З'ясовано що, значимість сиблінгової взаємодії полягає у прагненні знайти один в одному емоційну підтримку, психологічну безпеку, схвалення, відчути власну значимість, цінність і компетентність, внаслідок чого задовольняється потреба дитини у власній активності та пізнанні навколишнього світу. Встановлено, що важливим продуктом сиблінгової взаємодії є накопичення дитиною власного досвіду взаємодії, удосконалення образу "Я", зокрема, знань про свої можливості та їх межі. Порівняння ставлень і позиції дитини зі ставленнями та позицією сиблінга у сім'ї сприяє розширенню та об'єктивізації у неї уявлення про себе. Гармонійність взаємин дітей у сім'ї сприяє позитивності уявлення. Виділено 5 типів сиблінгової взаємодії (за критерієм спрямованості особистості у спілкуванні): конкуренцію, пристосування, компроміс, ігнорування та співпрацю. Найбільш поширеними серед них виявлено типи компромісу та пристосування. З'ясовано, що з системою взаємин дітей у сім'ї пов'язаний ступінь досягнення дитиною семирічного віку психологічної зрілості необхідної для шкільної адптації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-994-06 + Ч491.0
Шифр НБУВ: РА315081 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Давидюк Н.О. 
Образ "Я" як регулятор подружніх взаємин: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.О. Давидюк ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив образу "Я" особистості на специфіку подружніх взаємин. Встановлено взаємозв'язок образу "Я" та самоставлення особистості з характером даних взаємин. Описано особливості цих феноменів на підставі дослідження молодих, зрілих пар та тих, що розлучаються. Виявлено типи подружніх взаємин - конструктивні, неконструктивні, неузгоджені - та їх зв'язок з особистісними характеристиками партнерів: образом "Я", самоставленням, очікуванням та домаганнями у шлюбі. З'ясовано гендерні відмінності щодо особливостей самосвідомості та системи ставлень у шлюбних партнерів. Простежено динаміку самоставлення внаслідок розлучення. Проаналізовано можливості психокорекційних заходів, спрямованих на оптимізацію подружньої взаємодії шляхом розвитку самосвідомості та саморегуляції особистості. Запропоновано програму оптимізації подружніх взаємин та розроблено технологію впровадження цієї програми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю956-70 +
Шифр НБУВ: РА343257

Рубрики:

      
14.

Даниленко Т.П. 
Порушення подружніх стосунків при віддалених наслідках воєнної закритої черепно-мозкової травми у чоловіків та їх психокорекція: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.04 / Т.П. Даниленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Вперше виявлено причини та механізми розвитку порушень міжособистісних стосунків подружжя за наявності віддалених наслідків закритої черепно-мозкової травми у чоловіка. Визначено, що порушення адаптації подружньої пари за даної травматичної хвороби мозку у чоловіків ймовірно є наслідком наявних клінічних синдромів та неадекватної комунікації подружжя. На підставі результатів різносторонніх психодіагностичних досліджень та системно-структурного аналізу сексуального здоров'я подружжя з урахуванням ролі психологічних, соціально-психологічних, соціальних та біологічних чинників його забезпечення виявлено закономірності розвитку різних варіантів та форм порушень стосунків подружжя за даної патології у чоловіка, описано їх перебіг та прояви. Розроблено систему психодіагностики виявлених порушень, запропоновано ефективну систему їх диференційованої психологічної корекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю948.4-5 + Ю956-994-06 + Р638.772-57
Шифр НБУВ: РА330636

Рубрики:

      
15.

Данилова М. О. 
Особистісні детермінанти формування материнського ставлення жінки до дитини в пренатальний період: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / М. О. Данилова ; Ун-т менедж. освіти. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розроблено модель материнського ставлення (МС) до дитини в період пренатального розвитку. Виділено структурні складові когнітивного, емоційного та поведінкового компонентів МС. Описано змістові критерії для диференціації типів МС, вивчено специфіку типологічних особливостей МС у жінок різних вікових груп. Виявлено особливості детермінанти, що обумовлюють формування певного типу МС. Розроблено й апробовано варіанти програми розвитку МС з урахуванням особистісних характеристик і віку майбутніх матерів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.31 + Ю956-994-06-734 + Р64
Шифр НБУВ: РА380113 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Демидова Т.А. 
Особливості формування уявлень про майбутню сім'ю у старшокласників: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Т.А. Демидова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Поглиблено поняття "уявлення про сім'ю". Обгрунтовано процес статево-рольової ідентифікації як основного механізму формування уявлень старшокласників про майбутню сім'ю. Визначено структуру (когнітивний, емоційно-оцінний і поведінковий компоненти) уявлень про сім'ю, виявлено критерії (знання функцій сім'ї, ідентифікація родини з майбутньою сім'єю, ідентифікаційна поведінка, способи вирішення конфліктів у сімейних ситуаціях), показники (зміна семантичних просторів), рівні знань (недостатній, задовільний, достатній) та ідентифікації уявлень (низького, середнього, високого) старшокласників про майбутню сім'ю. Розроблено та науково обгрунтовано програму активного цілеспрямованого соціально-психологічного навчання, яка сприяє послабленню статево-рольової ідентифікації в родині та розширенню компонентів уявлень про майбутню сім'ю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-99 + Ч421.358 +
Шифр НБУВ: РА323713

Рубрики:

      
17.

Жданова М.П. 
Порушення здоров'я сім'ї при алкоголізмі у жінок та його психотерапія: автореф. дис... канд. мед. наук: 19.00.04 / М.П. Жданова ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

З використанням системного підходу розроблено типологію сім'ї та класифікацію варіантів і форм порушення сексуального здоров'я у разі алкоголізму в жінок. Виявлено емоційні та поведінкові розлади у дітей, особистісні відмінності хворих і членів їх сімей. Визначено закономірності формування та функціонування сім'ї за цієї патології у жінок, взаємозв'язки між порушенням сімейних функцій, формами подружньої дезадаптації, виникненням та перебігом алкоголізму. Розроблено систему сімейної психотерапії та психокорекції сексуальної дезадаптації подружжів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.021.11 + Р11(4УКР)286.14 + Ю956-994-06 + Ю949.246 +
Шифр НБУВ: РА354450

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
18.

Жидко 
Особистісні чинники формування відносин подружньої співзалежності у чоловіків: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Максим Євгенович Жидко ; Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-73 + Ю952.2
Шифр НБУВ: РА352231

Рубрики:

      
19.

Карасевич А.П. 
Формування готовності студентської молоді до створення сім'ї: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / А.П. Карасевич ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено проблему формування у студентів готовності до створення сім'ї. На основі вітчизняного та зарубіжного досвіду, аналізу історико-педагогічних, психологічних, соціальних та філософських джерел обгрунтовано актуальність проблеми дослідження та визначено його структуру, мету та завдання. Використано комплекс загальнонаукових методів дослідження, які забезпечують об'єктивність його результатів. Розглянуто соціально-педагогічні особливості формування готовності студентів ВНЗ до створення сім'ї за сучасних умов. Визначено та перевірено педагогічні умови, які сприяють підвищенню сформованості готовності студентської молоді до створення сім'ї, до них належить: усвідомлення студентами сутності та важливості сімейного життя, оволодіння знаннями основних засад створення сім'ї, функцій, які входять до сфери сімейних відносин, науково-методичне забезпечення засвоєння студентами ВНЗ навчально-виховної програми "Формування готовності студентської молоді до створення сім'ї" та виховної роботи кураторів академічних груп з студентами, дотриманням у взаєминах між викладачем і студентом особистісно-орієнтованого підходу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.358 + Ю956 +
Шифр НБУВ: РА367365

Рубрики:

      
20.

Карпенко Н.А. 
Генезис розуміння батьками проявів дитячої обдарованості: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.А. Карпенко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Проаналізовано розуміння як сприйняття та пізнання людини людиною як розв'язування творчої задачі у контексті батьківсько-дитячих стосунків. Охарактеризовано дитячу обдарованість та її прови. Проаналізовано результати емпіричного дослідження розуміння батьками проявів дитячої одарованості та його детермінанти. Виявлено зв'язки між показниками творчого мислення досліджених учнів, експертною оцінкою батьків, їх рівнем соціальної перцепції та стилем батьківського ставленння. У контексті стратегіальної теорії творчої діяльності (В.О. Моляко) визначено розуміння як творчий процес, що здійснюється завдяки активної взаємодії батьків з новою задачею (проявом обдарованості дитини - задачею для батьків), в результаті цього воних збагачують їх знання, формують тактичні прийоми та стратегії. Виділено етапи, рівні й ознаки розуміння батьками обдарованості в дітей, а також види нерозуміння. Запропоновано генезис розуміння проявів дитячої обдарованості як структурований, багатоетапний динамічний процес розв'язування нових пізнавальних задач, який базується на когнітивних стратегіях. Наведено зміст, структуру розробленої та апробованої навчально-тренінгової програми оптимізації розуміння батьками їх обдарованих дітей та результати формувального експерименту. Виявлено, що навчально-тренінгова робота, проведена з батьками, що не розуміють творчо обдарованих дітей, сприяє позитивним зрушенням у з'ясуванні ними феномену дитячої обдарованості й особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.724 + Ю953.1 + Ю956-994-06-734 +
Шифр НБУВ: РА364719

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського