До 100-річчя Національної академії наук України та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

«Без “високої”, так би сказати, чи “чистої” науки ні освіта, ні школа, ні популярна література, ні, навіть, публіцистика не можуть держатись на відповідній висоті — се той фундамент, той рівень, по котрому рівняється все. Україна повинна мати академію наук і через неї забезпечити можність зайнятись чистою наукою людям, які виявляють до того потрібний хист і енергію, сотворити національну, чи пак народну, бібліотеку, гідну великої держави, національні архіви й музеї...»
Біографістика  

Краєзнавство  Джерелознавство  

Історія  


Політологія  

Держава і право  

Пам’яткознавство  

Заклади культури та історичної пам’яті  

Культура. Мистецтвознавство  

Природознавство  

Кониський Г. Історія русів (1956)

адреса матеріалу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0000546


Тип рерусу: Книги

Країна:Сполучені Штати Америки
Мова(и):Українська

Назва(и):
ІСТОРІЯ РУСІВ
Автор(и):Кониський Георгій
Оглоблин Олександр (ред., вступна ст.)
Давиденко В'ячеслав Васильович (ред,)
Дата(и):1956


 Переглянути документ   


Опис документа:

Кониський, Георгій.

Історія русів / пер. В. Давиденко ; ред., вступна ст. О. Оглоблин. – Нью-Йорк: Вісник - ООЧСУ, 1956. – XXXI, 346 с.

Репринтне видання 1846 р.


"Історія Русів" — твір української національно-політичної думки кінця XVIII — початку XIX століття, де подано яскраво, часто у художній формі, картину історичного розвитку України від найдавніших часів до 1769 року. Перша згадка про "Історію Русів" зустрічається в 1825 році. Цей твір добре знали кирило-мефодіївці, і насамперед, Тарас Шевченко. Вперше видана Осипом Бодянським в Москві у 1846 році в "Чтениях Общества Истории и Древностей Российских", а також окремим виданням.

Багато уваги звернуто на Козаччину, Хмельниччину, Гетьманщину. Історична концепція твору продовжує традиції козацьких літописів. По суті, це перша політична історія України. З огляду на цензуру, багато своїх власних думок автор ховає між рядками або приписує їх неіснуючим історичним особам минулого. "Історія Русів" — твір, що з'явився на рубежі сторіч і тривалий час поширювався в рукописному варіанті. За жанром ця робота, власне, не є науковою працею, фахівці називають її «політичним памфлетом». В основі історичної концепції твору лежать ідеї автономізму, республіканства, протесту проти національного поневолення. Намагаючись обґрунтувати право народу на свободу та державність, анонімний автор стверджував, що тільки Україна була прямою спадкоємицею Київської Русі; польсько-литовська доба — це час розвитку української автономії, коли Україна вступала у відносини з Литвою та Польщею «як вільний з вільним і рівний з рівним»; Визвольна війна під проводом Б. Хмельницького — це справедлива боротьба пригніченого народу за своє «буття, свободу, власність».


Довідки про авторів:

 ДАВИДЕНКО В'ЯЧЕСЛАВ ВАСИЛЬОВИЧ
 КОНИСЬКИЙ ГЕОРГІЙ
 ОГЛОБЛИН ОЛЕКСАНДР ПЕТРОВИЧ

Пов'язані документи:


Репринтне видання 1846 р. :
 • Конисский Г. История русов или Малой России (1991)

 • Теми:

 • Історія України
 • Пам'ятки писемності


 • Рубрики:

   ІСТОРІЯ РУСІВ


   

  Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського